Dla obszaru
    Ludzie często myślą, że nie ma znaczenia, jaka płyta gipsowa zostanie użyta. Prawdą jest jednak, że choć wyglądają podobnie, to nie mają tego samego składu. Różnią się metodą produkcji, jak i cechami, które je wyróżniają. Płyty gipsowo-włóknowe, czyli płyty knauf, płyty wodoodporne lub fermacell i płyty gipsowo-kartonowe różnią się wytrzymałością, twardością, stabilnością i wodoodpornością.
    Fachowy artykuł 262
    plyty gipsowe
    Mamy nawet 443 wykonawców prac dla obszaru Suchy jastrych:

     

    1. Płyta gipsowo-włóknowa

    Płytom tym jednorodną strukturę nadaje gips, włókno szklane, celuloza i dodatek hydroizolacyjny. Gips dodaje się do zmielonej celulozy, do momentu gdy mieszanina stanie się jednorodna. Uzyskana w ten sposób mieszanina jest następnie zagęszczana do wymaganej grubości za pomocą specjalnych walców i dodatkowo poddawana obróbce cieplnej, aż płyta jako produkt końcowy nabierze pożądanego kształtu. Specjalny skład zapewnia tym płytom dużą wytrzymałość i stabilność. Co ważniejsze, płyty są wodoodporne i ognioodporne. Płyty gipsowo-włóknowe nie są szkodliwe dla zdrowia, ponieważ nie zawierają szkodliwych chemikaliów.

    Płyty gipsowo-włóknowe mają uniwersalne zastosowanie w budownictwie. Najczęściej wykorzystywane są do suchej zabudowy, do ścianek działowych, poddaszy, jako okładziny i tym podobne. Służą również do wzmacniania drewnianych konstrukcji szkieletowych i domów prefabrykowanych, w celu zwiększenia ich stabilności.

    2. Płyty Knauf

    Płyty gipsowe mają zupełnie inną strukturę; głównym elementem płyt jest specjalny karton, a właściwie warstwy kartonu, pomiędzy którymi znajduje się gipsowe wypełnienie. Płyty te nie szkodzą zdrowiu ludzkiemu ani środowisku naturalnemu, doskonale sprawdzają się jako izolacja akustyczna i cieplna,  są solidne, twarde i ognioodporne. Niestety nie są wodoszczelne, chociaż można je uczynić wodoszczelnymi poprzez dodatkową obróbkę. W pomieszczeniach, w których są zainstalowane, zapewniają przyjemną, świeżą i ciepłą atmosferę.

    Płyty gipsowo-kartonowe
    Płyta gipsowo-kartonowa to jeden z najpopularniejszych paneli gipsowo-kartonowych.

     

    Chociaż płyty te są również wykorzystywane do wielu celów, są one przede wszystkim przeznaczone do suchej zabudowy. Najczęściej stosują je producenci domów prefabrykowanych, choć ich montaż może budzić wątpliwości, ponieważ  łatwo ulegają one uszkodzeniu. Płyty służą do okładzin ścian, stropów i ścianek działowych.

    3. Wodoodporne płyty fermacell

    Płyty Knauf nie są odporne na wilgoć, dlatego na zewnątrz stosuje się płyty fermacell. Są odporne na wodę i ogień, twarde, solidne i doskonale izolują akustycznie i termicznie. Wykonane są z naturalnych materiałów - gipsu, włókien papierowych i wody. Płyty te używane są również do suchego jastrychu.

    Płyty wodootporne
    Zielone panele do pomieszczeń wilgotnych różnych producentów.

     

    4. Płyta gipsowa wodoodporna czy gipsowo-włóknowa?

    Płyty gipsowo-włóknowe są bardziej odporne na uszkodzenia niż kartonowe. Płyty włóknowe są twardsze, bardziej stabilne i ognioodporne. Również prawdopodobieństwo uszkodzenia podczas instalacji jest mniejsze. Ponadto płyta włóknowa idealnie nadaje się do wykładania wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Płyty te są również wodoodporne. Płyty Fermacell mają właściwości podobne do włóknistych, ale są twardsze i można je stosować do powierzchni, po których się chodzi, jako suchy jastrych.

    5. Kładzenie płyt Knauf

    5.1. Kładzenie płyt Knauf - cena

    Prace budowlane na sucho rozpoczynają się po zakończeniu budowy. Układanie płyt gipsowych na różnych podłożach i podkonstrukcjach służy do wyrównania i przygotowania przed malowaniem. Ponieważ nie ma mokrych części ani materiałów, montaż płyty knauf jest bardzo szybki. Doświadczony i wykwalifikowany fachowiec weźmie 60-100 PLN/m2.

    5.2. Umieszczanie płyt Knauf na drewnie

    Układanie płyt Knauf na drewnie jest trudniejszym zadaniem niż wykładanie ścian murowanych, ponieważ drewno rozszerza się w cieple. Dlatego Knauf należy montować dłuższymi wkrętami i spoinować specjalnymi taśmami lub bandażami, aby „praca” drewna nie powodowała pękania farby powierzchniowej.

    5.3. Umieszczenie płyt Knauf na suficie

    Umieszczenie płyt knauf na suficie pozwala na jego wypoziomowanie. Za pomocą podkonstrukcji można wykonać tzw. sufit podwieszany. Pomiędzy sufitem a konstrukcją można rozciągnąć instalacje oświetleniowe lub telekomunikacyjne. Montaż płyt knauf na suficie kosztuje 100-140 PLN/m2 w zależności od dostępności sufitu i grubości podkonstrukcji.

    5.4. Spoinowanie płyt Knauf

    Płyty gipsowo-kartonowe to duże elementy monolityczne, dlatego szczególnie problematyczne mogą być połączenia między poszczególnymi płytami. Muszą być całkowicie równe i odporne na rozszerzanie się pod wpływem ciepła. Aby te połączenia były wykonane prawidłowo, najpierw nakleja się na nie wzmocnione taśmy fugowe. Spoinowanie zapewnia utrzymanie płyt razem i jednocześnie rozszerzanie się pod wpływem ciepła. Cena spoinowania płyt knauf to około 8-10 PLN /m2.

    5.5. Szpachlowanie

    Po zamontowaniu i spoinowaniu płyt gipsowych następuje szpachlowanie, które wygładza ewentualne nierówności i wypełnia spoiny. Szpachlowanie płyt gipsowych to około 30-40 PLN/m2. Płyty są w ten sposób przygotowane do malowania.

    6. Płyty Knauf - cena

    Ile kosztuje płyta gipsowo-kartonowa? Cena płyty gipsowo-kartonowej o grubości 12,5 mm zaczyna się od 15 PLN/szt. Są one najtańsze do okładzin ścian, sufitów i innych prac związanych z płytami gipsowo-kartonowymi.

    7. Płyta gipsowo-włóknowa - cena

    Płyty gipsowo-włóknowe są droższe i zaczynają się od około 50 PLN/szt.

    8. Płyty wodoodporne Fermacell - cena

    Płyty Fermacell na okładziny zewnętrzne lub do suchej zabudowy, ognioodporne i wodoodporne, są proporcjonalnie droższe ze względu na swoje właściwości, a ich cena zaczyna się od około 70 PLN/szt.

    Jeśli zdecydujesz się na suchą zabudowę, możesz również skontaktować się z nami pod adresem DaiBau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także oferentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    DaiBau.pl

    Fachowy artykuł 262
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Suchy jastrych?

    Mamy nawet 443 wykonawców prac dla obszaru Suchy jastrych:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 443 wykonawców prac dla obszaru Suchy jastrych
    9.6
    0

    JACEK GRZĘDA FIRMA REMONTOWO BUDOWLANA GRZĘDA


    9.6
    0

    JF AKCES Katarzyna Górecka


    9.4
    0

    CEZARY BĄK GREEN TYNK


    9.7
    0

    RUFIO GRZEGORZ SEWERYN


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone