Dla obszaru

    Asfaltowanie podwórza, cena

    Artykuł przeczytało aż 1709+ użytkowników
    Aranżując podwórko, często zadajemy sobie pytanie: wybrukować czy położyć asfalt? Prawdę mówiąc, brukowane podwórko wygląda ładniej, ale asfaltowanie jest tańsze i szybsze, więc wiele osób wybiera ten wariant.
    Fachowy artykuł 1709
    asfaltowanie podwórza
    Mamy nawet 239 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie asfaltu, asfalt:

     

    1. Asfalt

    Podstawowym składnikiem asfaltu jest bitum (żywica gruntowa) – lepka, czarna i bardzo gęsta mieszanina pozostałości organicznych. Kluczem do przygotowania asfaltu jest odpowiednia proporcja różnych substancji. Tylko w odpowiedniej skali poszczególne elementy nadają asfaltowi wymagane właściwości. Najważniejszą cechą asfaltu jest elastyczność. Dodatkowo asfalt musi być odporny na warunki atmosferyczne i zużycie.

    2. Asfaltowanie podwórza

    2.1. Jakie powierzchnie można asfaltować?

    Asfalt to wszechstronny materiał budowlany, który można zastosować wszędzie. W przypadku domów prywatnych zwykle wyasfaltowane są podjazdy, ale coraz częściej i podwórza. Asfaltuje się również tereny wokół bloków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej.

    2.2. Zalety asfaltowania

    Główną zaletą asfaltowania jest to, że nawierzchnie asfaltowe nie wymagają konserwacji. Takie podwórko jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, zużycie, wpływy atmosferyczne, a przede wszystkim jest trwałe. Nawierzchnia asfaltowa jest z pewnością tańsza niż brukowana i można ją wykonać szybciej. Pod podjazdami asfaltowymi można bez problemu zamontować ogrzewanie, co utrzymując stałą temperaturę 5-7°C, zabezpiecza te powierzchnie przed zamarzaniem i tym samym umożliwia bezproblemową jazdę przez całą zimę.

    2.3. Słabe strony asfaltowania

    Jedną z głównych słabości asfaltu jest to, że niezależnie od jakości mieszanki i profesjonalizmu wykonywanej pracy będzie pękał pod wpływem różnic temperatur i zmian warunków atmosferycznych, zwłaszcza na krawędziach. Jeśli pęknięcia nie będą naprawiane przez kilka lat, to można się spodziewać, że zaczną z nich wyrastać chwasty. Pęknięcia się rozszerzą i staną się dziurami, wypełnią się wodą i zamarzną w zimie, a wiosną całe kawałki zaczną odpadać, co doprowadzi do jeszcze większych problemów. Dodatkową słabością asfaltu jest to, że latem bardzo się zagrzewa, a następnie ciepło jest uwalniane z powierzchni. To praktycznie oznacza, że ​​jeśli większość lub całe podwórko jest wyasfaltowane, będziesz miał problem z przegrzaniem. Wreszcie można powiedzieć, że większe nawierzchnie asfaltowe w naturalnym krajobrazie wydają się sztuczne i co najmniej bardzo niespójne. Dlatego radzimy unikać asfaltowania w środowisku naturalnym lub maksymalnie je ograniczyć . Asfalt nie jest materiałem łatwo wymienialnym, więc będzie rzucał się w oczy przez dziesięciolecia.

    2.4. Kiedy asfaltowanie nie jest możliwe?

    Istnieją jednak sytuacje, gdy podwórka nie da się wyasfaltować. Dzieje się tak np. gdy teren jest podmokły lub gdy istnieje strefa buforowa i takiego obszaru nie wolno zamykać. Z drugiej strony, pod względem estetycznym, duża powierzchnia asfaltowa może być wątpliwa. Asfalt jest całkowicie monotonnym, sztucznym materiałem, z daleka bardzo rzucającym się w oczy. Radzimy, by już w fazie planowania przewidzieć „wyspy” zieleni, które przełamią tę monochromatyczność i jednolitość oraz wprowadzą świeżość kolorów.

    Asfaltowanie
    Asfaltowanie podwórka w niektórych przypadkach jest świetną alternatywą dla brukowania

     

    3. Asfaltowanie

    Najpierw musisz przygotować podłoże. Szczególną uwagę w przygotowaniu podłoża trzeba zwrócić na punkty wokół kanału i odpływu. Wszystkie kanały i odpływy muszą być odpowiednio zabezpieczone i zamknięte. Dopiero po całkowitym ułożeniu podłoża rozpoczyna się układanie mieszanki mineralno-asfaltowej. Mieszanka jest dowożona w mikserach, tzw. betoniarkach i stopniowo nasypywana. Bardzo rzadko mieszankę asfaltową kładzie się ręcznie, tylko wtedy, gdy nie ma możliwości dostępu dla maszyn. Gdy warstwa mieszanki mineralno-asfaltowej jest równomiernie rozłożona i wszędzie jednolita, rozpoczyna się walcowanie. Walcowanie jest rodzajem zagęszczania mieszanki i należy je wykonywać do momentu, aż asfalt stanie się tak twardy, że woda nie będzie mogła przez niego przeniknąć.

    Oczywiście zawsze zalecamy pozostawienie takich prac fachowcom, głównie w celu uniknięcia różnych przeoczeń, które bardzo szybko prowadzą do uszkodzeń. Przygotowanie podłoża ma kluczowe znaczenie dla jakości i trwałości nawierzchni. Podłoże musi być wystarczająco twarde, by mieć wymaganą nośność. W przeciwnym razie bardzo szybko pojawią się pęknięcia, dziury, zagłębienia itp., które później trzeba będzie naprawić lub robić od nowa. Uszkodzenia występują również, gdy asfalt nie jest odpowiedniej jakości, to znaczy, gdy proporcje elementów składowych nie zostały dobrze wyznaczone.

    4. Asfaltowanie podwórza - cena

    Ile kosztuje asfaltowanie podwórza? Cena przygotowania podłoża, prac wykonawczych i asfaltu o grubości 3-5 cm - może wynieść od 100-200 zł/m2.

    Jeśli zdecydujesz się na położenie asfaltu, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 1709
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kładzenie asfaltu, asfalt?

    Mamy nawet 239 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie asfaltu, asfalt:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 239 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie asfaltu, asfalt
    9.6
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG TECHNICZNYCH INFRAGO MGR DOMINIKA OGRODOWSKA


    9.8
    0

    "Geobruk" Tomasz Smolarczyk


    9.5
    0

    "ACTIVA" LONGIN WITKOWSKI


    9.6
    0

    DŹWINIEL MONIKA FIRMA USŁUGOWA GAMP


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone