Dla obszaru
    Spoiny powstające podczas klejenia płytek są ważne zarówno z technicznego, jak i estetycznego punktu widzenia. Różnią się one w zależności od zastosowanej masy fugowej i sposobu spoinowania. W tym tekście przedstawimy kilka najważniejszych faktów.
    Fachowy artykuł 249
    prawidlowe fugowanie plytek
    Mamy nawet 2264 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie płytek:

     

    1. Fugowanie płytek

    Proces fugowania rozpoczynamy od ułożenia płytek na kleju/zaprawie i włożenia między nich plastikowych krzyżyków tzw. przekładek. Następnie na płytki nakłada się masę fugową za pomocą szpachelki i kielni. Kielnią, która ma specjalnie zaprojektowaną bardziej miękką część, najczęściej gumową, wypełnia się szczeliny (fugi) między płytkami. Jednorazowo można obrabiać tylko małe powierzchnie, ponieważ masa fugowa szybko schnie, a utwardzona nie może dobrze wypełnić spoiny. Aby fuga dobrze przylegała, płytki są wstępnie pokrywane emulsją. Po ułożeniu płytek i krzyżyków, płytki należy dobrze przetrzeć wilgotną szmatką i pokryć emulsją. Po wyschnięciu emulsji i starciu pozostałości nakładana jest fuga. Należy uwzględnić czas schnięcia emulsji i jej wiązania z  masą.

    1.1. Fugi

    Przystępując do samodzielnego fugowania warto wiedzieć, że masę nakłada się we wszystkich kierunkach, ponieważ w ten sposób równomiernie wchodzi w spoiny. Po opanowaniu fugowania będziesz mógł używać innych technik, w tym bezpośredniej aplikacji w spoiny.

    2. Farba do fug

    Kolor fugi może znacznie wpłynąć na wygląd płytek. Kolor może być w harmonii z płytkami i zatrzeć wyraźne granice między płytkami. W ten sposób cała powierzchnia będzie wyglądać bardziej równomiernie. Można jednak zastosować również kontrastowe odcienie, które mogą podkreślić ich design. Nie zaleca się późniejszego fugowania płytek, ponieważ może wystąpić łuszczenie się farby; poza tym wygląd nie będzie zadowalający, chyba że wcześniej wszystko dobrze wymyjesz. Farbę do fug dodaje się do masy fugowej. Farbę możesz wybrać na bazie cementu lub epoksydu w zależności od masy do fugowania płytek.

    3. Najlepsza masa fugowa

    Istnieje wiele rodzajów mas i możesz użyć dowolnego z nich. Można stosować zaprawę cementową z modyfikowanymi polimerami, dwuskładnikową samopoziomującą masę poliuretanową lub trzyskładnikową zaprawę epoksydową o najwyższym stopniu odporności chemicznej. Masy różnią się wytrzymałością, trwałością, nieprzepuszczalnością i oczywiście ceną. Najlepsza fuga to taka, która jest wykonana ściśle według instrukcji producenta.

    3.1. Fuga do płytek zewnętrznych

    Masa do stosowania na zewnątrz musi być odporna na zamarzanie. Do spoinowania ceramiki zewnętrznej na tarasach i balkonach stosuje się elastyczne masy mineralne.

    3.2. Zużycie masy fugowej

    Zużycie masy na m2 jest bardzo różne, ponieważ zależy od szerokości i głębokości fugi, wielkości płytek oraz składu samej masy. Trudno jest oszacować wymagane ilości. Producenci oferują swoje wyliczenia zużycia na opakowaniach lub na swoich stronach internetowych.

    Fugowanie
    Do fugowania płytek potrzebne są odpowiednie narzędzia

    4. Suszenie fugi

     Po nałożeniu zaprawa musi dobrze wyschnąć. Warstwa nakładana na płytki powinna być jak najcieńsza. Płytki należy wyczyścić i można to zrobić specjalnymi przyborami do czyszczenia, ale także gąbką lub ręcznikiem. Najpierw czyści się na sucho, a po dwóch lub trzech dniach można je umyć wodą.

    5. Czyszczenie fug w łazience

    Masa fugowa jest bardziej szorstka i bardziej porowata niż płytki ceramiczne, i dlatego jest bardziej wrażliwa na zanieczyszczenia, gromadzenie się wilgoci i rozwój pleśni. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń mokrych i wilgotnych, takich jak łazienki i kuchnie. Fugi najłatwiej wyczyścić szczoteczką do zębów i sodą oczyszczoną. Do usuwania plam i pleśni można użyć octu lub specjalnego środka. Jeśli fugi zostaną pokryte woskiem, będą wchłaniać mniej wody i będą trwalsze.

    6. Kładzenie płytek - cena

    Jeśli nie decydujesz się na samodzielne kładzenie płytek, to klasyczne kładzenie na kleju kosztuje od 80 do 90 zł/m2.

    Jeśli zdecydujesz się na kładzenie płytek, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 249
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kładzenie płytek?

    Mamy nawet 2264 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie płytek:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 2264 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie płytek
    9
    0

    IBEX GRZEGORZ KIEBZAK


    9.3
    0

    USŁUGI REMONTOWO WYKOŃCZENIOWE DAMIAN WALENTEK


    9.2
    0

    ZACHARIASZ BEJGROWICZ


    9.2
    0

    EVOFINISH MATEUSZ GROBEL


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone