Dla obszaru

    Zadanie koncepcyjne i projekt koncepcyjny

    Zadanie koncepcyjne i oparty na nim projekt koncepcyjny obiektu jest integralną częścią, czyli wkładem do koncepcji przedinwestycyjnej. To pierwsza część dokumentacji projektowej. Rozwiązanie koncepcyjne wykonywane jest na zlecenie inwestora, według zadania projektowego wraz z opracowaniem koncepcji przedinwestycyjnej. Projekt koncepcyjny można również wykonać osobno.
    Fachowy artykuł 254
    Projekt koncepcyjny
    Mamy nawet 2027 wykonawców prac dla obszaru Projektowanie:

     

    1. Co to jest zadanie koncepcyjne?

    Zadaniem koncepcyjnym jest po prostu lista życzeń klienta, które architekt lub projektant powinien zamienić w pierwszy, przybliżony plan przyszłego obiektu, który fachowo nazywa się projektem koncepcyjnym. Projekt koncepcyjny to właściwie tylko szybki, z grubsza naszkicowany plan, który definiuje koncepcję i kontury domu, określa materiały i ogólnie nakreśla konstrukcję budynku, system konstrukcyjny, a przede wszystkim - ustala układ budynku. Projekt koncepcyjny polega zatem jedynie na sporządzeniu wstępnych planów poszczególnych pięter bez określonych warstw budowlanych, kątów czy obliczeń i zazwyczaj zawiera wiele szkiców, wizualizacji i odniesień, aby ułatwić klientowi wyobrażenie sobie i zrozumienie wstępnych pomysłów na ostateczny wygląd jego przyszłego domu.

    2. Co zawiera projekt koncepcyjny?

    2.1. Projekt koncepcyjny zawiera opis istniejącego stanu

    Projekt koncepcyjny zawiera wykaz działek planowanych pod zabudowę, oznaczenia z obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, opis stanu istniejącego i planowanego. Tekstowa część opisu stanu chwilowego wymaga również wymienienia wszystkich barier architektonicznych, budynków wymagających rozbiórki, drzew i innych roślin, które trzeba będzie wyciąć lub przesadzić w celu budowy, i tym podobnych. Dobrze też, jeśli projekt koncepcyjny zawiera krótki opis jakości istniejącej przestrzeni – np. z których punktów na działce jest najlepszy widok i pod tym względem jak należy zorientować okna, które części działki są najlepiej oświetlone, gdzie znajduje się piękne drzewo... Wszystko to bardzo pomaga architektom podczas projektowania. 

    Architekcie wiele znaczy, szczegółowy opis działki, którą z pewnością znasz lepiej od niego.  Architekt jednak w każdym przypadku przyjdzie i osobiście udokumentuje sytuację.

    2.2. Projekt koncepcyjny zawiera dokumentację fotograficzną

    Ważne jest, aby przed rozpoczęciem pracy zrobić dobre zdjęcie istniejącego stanu. Niezależnie od tego, czy jest to pusta działka, czy stary dom, który chcesz rozbudować lub wyremontować, zawsze dobrze jest wiedzieć, jak wszystko wyglądało przed rozpoczęciem prac. Jest to również ważne w przypadku ewentualnych sporów z sąsiadami, ponieważ można to porównać do sytuacji „przed” i „po”. Wreszcie, wiele osób chce mieć takie zdjęcia na pamiątkę. 

    Dokumentacja fotograficzna jest zwykle przygotowywana przez architekta odpowiedzialnego za projekt koncepcyjny, gdyż zdjęcia otoczenia pomagają mu w planowaniu. Widząc na przykład, skąd jest najpiękniejszy widok, może po tej stronie zaprojektować większe okna.

    2.3. Projekt koncepcyjny poprzez szkice

    W fazie opracowania zadania projektowego architekt planuje przestrzenie na podstawie licznych szkiców i rysunków, a za ich pomocą faktycznie dokumentuje rozwój i opracowywanie swoich rozwiązań, od wersji wstępnej do ostatecznej, którą następnie przedstawia klientowi. Zawsze dobrze jest zobaczyć wszystkie przeszłe fazy i odrzucone pomysły, które doprowadziły do ​​ostatecznych rozwiązań. Na tej podstawie lepiej zrozumieć, dlaczego dom przed tobą jest dokładnie taki, jaki jest. Konceptualne rozwiązanie zadania projektowego składa się więc zazwyczaj z kilkudziesięciu szkiców, które pokazują rozwój pomysłu w czasie.

    2.4. Projekt koncepcyjny

    Projekt koncepcyjny zazwyczaj zawiera następujące prezentacje graficzne lub plany: rzut sytuacyjny w skali 1:500 lub 1:200 (w zależności od wielkości działki) oraz charakterystyczne plany architektoniczne w podczerwieni. Te ostatnie zawierają rzut wszystkich pięter w skali 1:100 lub 1:50 oraz co najmniej jeden typowy przekrój budynku.

    Rzut sytuacyjny pokazuje położenie budynku na działce z widocznymi podstawowymi wymiarami i odchyleniami od granic działki. Ważne jest, aby wyobrazić sobie, gdzie będzie stać budynek i jak można zaaranżować dojścia, widoki i przestrzeń zewnętrzną w zależności od lokalizacji na działce.

    Projekt koncepcyjny zawiera również charakterystyczne plany architektoniczne. Poszczególne pokoje nie są jednak wymienione lub mają zaznaczoną powierzchnię. Zawiera rzuty wszystkich pięter, a jeśli są wszystkie jednakowe, to wystarczy jeden rzut typowej kondygnacji. Są tam z grubsza przedstawione widoki pomieszczeń, sposoby ich połączenia ze sobą i przestrzenią zewnętrzną. Zazwyczaj są tam oznaczane większe meble i wyposażenie, aby łatwiej było wyobrazić sobie wielkość i przeznaczenie pomieszczenia.

    Oprócz rzutu kondygnacji projekt koncepcyjny zawiera co najmniej jeden standardowy przekrój budynku (pożądane są dwa), który obrazuje wymiary wysokości domu. Ilość wymaganych przekrojów uzależniona jest od złożoności pionowej obiektu.

    2.5. Wizualizacje są kluczowe w projekcie koncepcyjnym

    Dziś każdy projekt koncepcyjny zawiera szereg wizualizacji 3D, które realistycznie pokazują wygląd domu i są bardzo pomocne dla klienta, by mógł zrozumieć, jak obiekt będzie wyglądał. Wizualizacje pokazują nie tylko sam budynek, ale także jego związek z otoczeniem – architekci zwykle mówią, że tak z grubsza określa się jego materialność.

    Wizualizacja
    Projekt koncepcyjny obejmuje również wizualizacje, które są dziś na tyle realistyczne, że trudno je odróżnić od fotografii

     

    3. Wykonanie projektu koncepcyjnego

    3.1. Kto wykonuje projekt koncepcyjny?

    Koncepcyjne rozwiązanie zadania projektowego może wykonać inwestor, a dokładniej projektant według otrzymanego zamówienia, w różnych wariantach. Szkice koncepcyjne wykonane są w proporcjach, które dają kompleksowy przegląd danych rozwiązań.

    3.2. Projekt koncepcyjny wymaga ścisłej współpracy

    Aby koncepcyjne rozwiązanie zadania projektowego było wykonane zgodnie z wymogami ustaw przestrzennych z jednej strony, a życzeniami inwestora (klienta) z drugiej, współpraca projektanta z klientem na tym etapie robienie planów jest niezwykle ważna. Inwestor musi być pewny tego, czego chce i jednoznaczny w tym, jakie są jego priorytety życiowe, ile chce pomieszczeń, jakiej wielkości potrzebuje i tak dalej. 

    3.3. Projekt koncepcyjny i akty przestrzenne

    Dobry architekt rozważy i przestudiuje akty przestrzenne już na etapie przygotowania rozwiązania koncepcyjnego. Mogą one głównie wpływać na lokalizację i wygląd domu. Na przykład: w wielu polskich miastach dach dwuspadowy jest obowiązkowy. Informacja ta jest kluczowa, gdyż projekt koncepcyjny z planowanym obiektem z dachem płaskim, byłby całkowicie nieodpowiedni i niewykonalny. Architekt marnowałby zatem niepotrzebnie czas.

    Ponieważ „luki prawne” mogą zrujnować plany, każdy dobry architekt w pierwszej kolejności dowie się wszystkiego o możliwych ograniczeniach już na etapie tworzenia projektu koncepcyjnego.

    Inny przykład: dla każdej działki w informacji o lokalizacji jest podane, jaka musi być odległość od granicy. Jeśli architekt o tym nie wie, planowany przez niego obiekt może być większy, więc znowu nie będzie to niezgodne z przepisami.

    4. Zadanie koncepcyjne w stosunku do projektu koncepcyjnego

    Główną różnicą pomiędzy rozwiązaniem koncepcyjnym zadania projektowego a projektem koncepcyjnym jest stopień wykonania planów. W przeciwieństwie do zadania koncepcyjnego, projekt koncepcyjny zawiera rzuty z podstawowymi wymiarami, zdefiniowanymi i precyzyjnie wybranymi materiałami, zdefiniowanym systemem konstrukcji, np. belki drewniane z dachem z blachy falistej. Projekt koncepcyjny nie wymienia elementów budowlanych, takich jak hydroizolacja i tym podobnych. Ogólny wygląd, wymiary, rzuty i przekroje w projekcie koncepcyjnym nie różnią się znacząco od rozwiązania koncepcyjnego, a jedynie są dopracowywane i opracowywane zgodnie z życzeniem klienta w czasie projektowania. Zatem projekt koncepcyjny jest w istocie głębszym i dokładniej zdefiniowanym rozwiązaniem koncepcyjnym z danymi liczbowymi.

    Projekt koncepcyjny 2
    Koszt wykonania projektu koncepcyjnego jest tak różny, że kwoty różnią się nawet pięciokrotnie!

     

    5. Zgody na projekt koncepcyjny

    Rozwiązanie koncepcyjne zadania projektowego może zawierać graficzne opisy planowanej budowy, na podstawie których organy odpowiedzialne za wydawanie różnego rodzaju aprobat kontrolują warunki projektu i wydają zgody na niezbędne przyłącza, choć zwykle następuje to później, w kolejnych fazach projektowania. Wnioski o ustalenie warunków realizacji inwestycji składa inwestor lub częściej projektant z jego upoważnienia. W ten sposób wszystkie organy i służby odpowiedzialne za wydawanie pozwoleń i zatwierdzeń, już na tym etapie otrzymują odpowiednie wnioski, aby ich zatwierdzenia dotarły na początek rozpoczęcia budowy, ponieważ prawnie przewidziane terminy również są różne.

    6. Ile kosztuje projekt koncepcyjny?

    Trudno przewidzieć, ile będzie Cię kosztować projekt koncepcyjny. Cena zależy przede wszystkim od projektanta, a kwoty mogą się różnić od 3 do 5 razy. Niektórzy projektanci przywiązują szczególną wagę do oprawy i opracowania projektu koncepcyjnego, więc zajmuje im to miesiąc lub dwa. Takie podejście jest wyjątkowe i wybierają je głównie klienci, którzy chcą mieć wyjątkowy dom.

    Wielu architektów oferuje różne pomysły, aby klient mógł wybierać spośród kilku opcji. Wyobraź sobie, jak długo trwa planowanie w takim przypadku!

    Niektórzy projektanci dysponują katalogiem rozwiązań projektowych, spośród których, wspólnie z klientem, wybierają rozwiązanie koncepcyjne najlepiej odpowiadające wszystkim zadanym parametrom, a następnie tylko nieznacznie dostosowują je do wymagań terenu, klimatu, aktów przestrzennych i życzeń klienta.

    Projekt koncepcyjny domu rodzinnego może kosztować około 6000 zł, ale są też takie, które kosztują nawet 20 000 zł i więcej.

    Jeśli zdecydujesz się na wykonanie projektu koncepcyjnego i prac projektowych, możesz skontaktować się z nami po d adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także oferentów i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 254
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Projektowanie?

    Mamy nawet 2027 wykonawców prac dla obszaru Projektowanie:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 2027 wykonawców prac dla obszaru Projektowanie
    9
    0

    MICHAŁ KRUPA GRUPA PROJEKTOWA ZERIBA


    9.4
    0

    MC STUDIO MAŁGORZATA CHYLIŃSKA


    9.5
    0

    BITL BIURO INŻYNIERSKIE TOMASZ ŁĘSKI


    9.4
    0

    ZAKŁAD USŁUG BUDOWLANYCH KONZBUD KONOPKA ZBIGNIEW


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone