Dla obszaru

    Wykładziny dywanowe czy wykładziny wełniane?

    Artykuł przeczytało aż 706+ użytkowników
    Tekstylne wykładziny podłogowe obejmują trzy rodzaje produktów: dywanowe igłowane, dywanowe pętelkowe i wełniane wykładziny podłogowe. Ze względu na różnice w rodzajach i metodach produkcji, wykładziny te należą do nielicznych, które można pod każdym względem dostosować do wymagań, potrzeb i życzeń klientów. Ponadto specjalne techniki druku pozwalają wybierać wzory, których jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.
    Fachowy artykuł 706
    wykladziny dywanowe
    Mamy nawet 128 wykonawców prac dla obszaru Wykładzina dywanowa:

     

    1. Wykładzina dywanowa igłowana

    1.1. Czym jest wykładzina dywanowa igłowana?

    Wykładzina igłowana to tekstylna wykładzina podłogowa, która nie ma spodu. Wykonana jest techniką igłową, w rzeczywistości składa się z gęsto splątanych i zbitych włókien, co sprawia, że ​​jej struktura jest bardzo gęsta i jednorodna; uzyskane w ten sposób runo (górna warstwa, po której się chodzi) jest jednakowej grubości na całej powierzchni, a kolory i wzory są jednolite.

    2. Wykorzystanie wykładziny dywanowej igłowanej

    2.1. Zalety wykładziny dywanowej igłowanej

    Wykładziny dywanowe igłowane są zwykle tkane z jednej warstwy, rzadziej z dwóch. Jest to idealny wybór do pomieszczeń, w których przebywa duża liczba osób, ponieważ jej gęsto tkana powierzchnia mniej zatrzymuje i nie pochłania plam i zabrudzeń, a kurz trudniej w nią wnika. Z tego samego powodu jest chętnie wybierana do pokoi hotelowych, sypialni i pokoi dziecięcych, gdzie należy zachować wysoki poziom czystości. Wykładziny dywanowe neutralizują elektryczność statyczną i tarcie kół krzeseł biurowych, a także są odporne na działanie silnych środków czyszczących i wybielaczy. Mogą być również kładzione w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. 

    Ceny wykładzin igłowanych różnią się w zależności od rodzaju i jakości produktu, a często także od producenta i oferenta. Oczywiście, jeśli nie kładziesz jej samodzielnie, to należy doliczyć koszt wynajęcia fachowca.

    2.2. Wady wykładzin igłowanych

    Jedną z ich głównych wad jest stosunkowo wysoka cena w porównaniu do wykładzin pętelkowych. Można to przypisać większej trwałości. Żywotność wykładzin igłowanych szacuje się na ponad dekadę, podczas gdy wykładzinę pętelkową będziesz musiał wymienić za około pięć lat, zwłaszcza jeśli zostanie umieszczona w bardziej ruchliwym pomieszczeniu.

    3. Wykładzina dywanowa pętelkowa

    3.1. Czym jest wykładzina dywanowa pętelkowa?

    Jedną z najczęściej stosowanych wykładzin podłogowych w mieszkaniach jest z pewnością dywanowa pętelkowa. Materiał ten powoduje wyjątkowe uczucie miękkości i ciepła, przytulności; jest wygodna, grubsza i pełna w dotyku, a dodatkowo występuje w wielu stylizowanych wersjach. Wielką zaletą wykładziny dywanowej pętelkowej jest to, że jest również dobrym izolatorem dźwięku, który tłumi odgłosy uderzeń i upadków tępych przedmiotów czy kroków. Niestety oprócz dźwięku dobrze pochłania kurz, dlatego generalnie nie jest polecana osobom ze skłonnością do alergii. Spód jest zwykle wykonany z juty, natomiast materiał, z którego jest wykonane runo, jest niepalny. Zaletą wykładzin dywanowych pętelkowych w porównaniu do dywanowych igłowanych jest to, że są łatwiejsze w montażu i tańsze ze względu na inny sposób produkcji oraz szybkość produkcji. Ogólnie ich słabością jest to, że są nieco trudniejsze w utrzymaniu, dlatego nie zaleca się ich stosowania w pomieszczeniach przechodnich.

    4. Wykorzystanie wykładziny dywanowej pętelkowej

    4.1. Zalety wykładziny dywanowej pętelkowej

    Te wykładziny podłogowe wzbogacają przestrzeń, w której się znajdują, o poczucie komfortu i ciepła. Wykładziny te są tak miękkie, że można po nich chodzić boso, są przyjemne w dotyku i wyglądają nowocześnie. Pozytywną cechą  jest również to, że amortyzują uderzenia i upadki przedmiotów oraz prawie całkowicie tłumią hałas. Nie są polecane tylko do pomieszczeń, w których przebywają astmatycy i osoby ze skłonnością do alergii, ponieważ uważa się, że przyciągają i zatrzymują kurz. Wysokiej jakości wykładziny pętelkowe są niepalne i łatwe w montażu, są też tańsze w porównaniu do igłowanych.

    4.2. Wady wykładziny dywanowej pętelkowej

    Ma ona podobne wady jak wykładzina igłowana - problemem jest stosunkowo szybkie zużycie, dlatego nie zaleca się używania wykładzin pętelkowych w ruchliwych pomieszczeniach i budynkach. Jeśli będziesz o nią dbać i regularnie czyścić, będzie w dobrym stanie przez około dekadę, a potem trzeba będzie ją wymienić. Jeśli jednak zostanie umieszczona w pomieszczeniu bardzo często używanym i przez które codziennie przechodzi wiele osób, jej żywotność znacznie się skróci. Po kilku latach będzie wyglądała na całkowicie zużytą i zniszczoną.

    W porównaniu z innymi wykładzinami podłogowymi, takimi jak parkiet, ceramika czy kamień, jest ona bardzo nietrwała, więc zastanów się, czy jej zastosowanie jest rzeczywiście najlepszym wyborem, biorąc pod uwagę częstotliwość użytkowania przestrzeni, w której zostanie położona.

    Jednak nadal możesz z czystym sumieniem używać jej w mieszkaniu, zwłaszcza w sypialniach, które w ciągu dnia są w większości puste, a chcesz, aby wyglądały intymnie i ciepło.

    Wykładzina dywanowa, wzory
    Specjalne techniki nadruku pozwalają na różnorodne wzory wykładzin dywanowych

    5. Wełniane wykładziny podłogowe

    Wykładziny wełniane charakteryzują się naturalnym pięknem. Przeplatanie się włókien podczas tkania skutkuje szczególnym odbiciem, dzięki czemu w zależności od miejsca, w którym się znajdują i rodzaju oświetlenia, kolory i motywy zawsze wyglądają inaczej. Nowe trendy technologiczne i modowe nakazują łączenie wełny z jedwabiem lub bawełną lub przerabianie wełny na filc w specjalnym procesie.

    5.1. Zalety wełnianych wykładzin podłogowych 

    Wełniane wykładziny podłogowe to właściwie dywany, które są jedyne w swoim rodzaju, ponieważ są naturalne, pochłaniają wilgoć, dźwięk i są doskonałym izolatorem. Aby jednak były trwałe i zachowały wszystkie swoje właściwości, powinny być regularnie odkurzane, prane i szczotkowane oraz nie powinny znajdować się w wilgotnym miejscu. Ponieważ wełna jest materiałem naturalnym, można ją w całości poddać recyklingowi. Wełniane wykładziny podłogowe pozostają piękne przez lata tylko wtedy, gdy są regularnie i odpowiednio pielęgnowane. Ze względu na swoje właściwości, dywany są trwałe i bardziej nadają się do dłuższego użytkowania niż wykładziny dywanowe.

    5.2. Wady wełnianych wykładzin podłogowych

    Z drugiej strony utrzymanie wełnianej wykładziny podłogowej jest wyzwaniem. Niezbędne jest regularne szczotkowanie, odkurzanie, a nawet pranie i nie możemy zapominać o odpowiedniej wilgotności pomieszczenia. Nieregularna pielęgnacja wełnianej wykładziny podłogowej powoduje zaplątanie i splatanie się nitek, w rzeczywistości prowadzi to do ich kosmacenia się, co spowoduje  kurczenie się samego dywanu. Należy również zauważyć, że są to najdroższe spośród wszystkich tekstylnych wykładzin podłogowych.

    6. Tekstylne wykładziny podłogowe - kładzenie

    6.1. Tekstylne wykładziny podłogowe - rolki i płyty

    Tekstylne wykładziny podłogowe są dostępne na rynku w postaci rolek lub płyt i są wykonane głównie z materiałów naturalnych i przyjaznych dla środowiska. 

    6.2. Kładzenie tekstylnych wykładzin podłogowych

    Wszystkie rodzaje wykładzin podłogowych  można kłaść od ściany do ściany i mocować do podłoża za pomocą kleju lub bez. Niezależnie od techniki pracy należy najpierw upewnić się, że podłoże jest suche i czyste oraz, że nie jest uszkodzone lub popękane. Jeśli jest w jakiś sposób uszkodzone, to najpierw wszystko trzeba naprawić i uporządkować, bo po położeniu wykładziny nie będziesz już miał do niego dostępu. W zasadzie pod tego typu wykładziny nadaje się każde podłoże, a nawet goły beton. 

    Pomieszczenie, w którym kładzie się jakikolwiek rodzaj tych wykładzin, musi mieć minimalną temperaturę 15 ° C i wilgotność poniżej 75%. Tekstylne wykładziny podłogowe mogą być używane natychmiast po położeniu.

    7. Tekstylne wykładziny dywanowe, wykładziny wełniane - cena

    Cena tekstylnych wykładzin podłogowych zależy od rodzaju (dywanowe, lub wykładziny wełniane), powierzchni, jakości tkania i oczywiście usługodawców. Przy obliczaniu kosztów nie zapomnij dodać pracy majstra do ceny wykładziny. Cena tekstylnej wykładziny podłogowej, tylko zakup bez montażu, waha się od 20 do 200 PLN/m2. Nieco droższe są wełniane wykładziny podłogowe – około 120 PLN/m2. Za położenie wykładzin podłogowych, co obejmuje przygotowanie tj. szlifowanie podłoża i nałożenie masy wyrównującej oraz powłoki antypoślizgowej, pobierana jest opłata w wysokości ok. 30 PLN/m2.

    Jeśli zdecydujesz się na zakup i położenie tekstylnych wykładzin podłogowych, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 706
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Wykładzina dywanowa?

    Mamy nawet 128 wykonawców prac dla obszaru Wykładzina dywanowa:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 128 wykonawców prac dla obszaru Wykładzina dywanowa
    9.1
    0

    MS FLOOR MARIUSZ SOLARZ


    9.6
    0

    "ALFA" WYKŁADZINY OBIEKTOWE TOMASZ PLUCIŃSKI


    9.5
    0

    J A K CHEMIA S C JACEK KRAWCZYK JAKUB HASZCZAK ANNA KRAWCZYK


    9.5
    0

    TOM ART TOMASZ BIK


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone