Dla obszaru

    Lakier do parkietu czy olej do parkietu?

    Artykuł przeczytało aż 680+ użytkowników
    Na dzisiejszym rynku mamy duży wybór wykładzin podłogowych. Producenci i dostawcy sprzedają różnorodne produkty: od bardzo przekonujących imitacji parkietu w postaci płytek ceramicznych po wykładziny PCV, które na pierwszy rzut oka nie odbiegają od faktury prawdziwego drewna. Niezależnie od jakości i wyglądu imitacji, większość kupujących nadal wybiera prawdziwe drewno, gdzie każda listwa czy klepka są wyjątkowe. Należy pamiętać, że prawdziwy parkiet drewniany o grubości 22 mm można cyklinować nawet trzykrotnie, co mu przedłuża żywotność. Kluczem do trwałości parkietu jest jakość warstwy wykończeniowej i sposób jej wykonania. Dotychczas istnieją dwie możliwości: lakierowanie i olejowanie.
    Fachowy artykuł 680
    Lakier do parkietu
    Mamy nawet 260 wykonawców prac dla obszaru Parkiet:

     

    1. Parkiet lakierowany

    1.1. Parkiet lakierowany - zalety

    Lakier do parkietu ma wiele zalet, z których jedną z największych jest z pewnością trwałość. Parkiet lakierowany jest bardzo trwały, ponieważ lakier tworzy hermetyczną warstwę ochronną na powierzchni drewna. Ten rodzaj parkietu, w przeciwieństwie do olejowanego, nie wymaga regularnego odnawiania - właściwie wystarczy jedna powłoka co 10-15 lat. Jest również bardziej odporny na środki czyszczące i plamy w porównaniu do olejowanych, dzięki czemu łatwiej jest go utrzymywać.

    1.2. Lakier do parkietu - wady

    Niestety lakier do parkietu ma też swoje duże wady. Jedną z głównych jest nienaturalny wygląd parkietu, ponieważ lakier go rozjaśnia i nadaje mu wysoki połysk. Nawet jeśli użyje się bezbarwnego lub matowego lakieru do parkietu, nadal będzie on nienaturalnie błyszczeć i całkowicie tłumić naturalną fakturę drewna i ukrywać jego wiek.

    Dużą wadą lakieru jest to, że nie jest on ekologiczny. W przeciwieństwie do oleju, jest wytwarzany ze sztucznych składników i jest szkodliwy dla zdrowia, zwłaszcza podczas procesu aplikacji, dlatego należy używać sprzętu ochronnego.

    2. Lakier do parkietu - rodzaje

    2.1. Lakier alkidowy do parkietu

    Na rynku można znaleźć kilka rodzajów lakierów. Dostępne są lakiery alkidowe, poliuretanowe i wodne. Lakier alkidowy jest najłatwiejszy w użyciu ze względu na swoją trwałość i szybkie schnięcie, ale najbardziej szkodliwy dla zdrowia. Dlatego ten rodzaj lakieru jest coraz rzadziej używany.

    2.2. Lakier poliuretanowy do parkietu

    Lakier poliuretanowy jest najtrwalszy i tworzy najtwardszą warstwę ochronną na drewnie, ale jest dość wymagający w utrzymaniu i wymaga dużej wilgotności – około 60%. Ponieważ bazuje na poliuretanie, trzeba odczekać tydzień, aż całkowicie wyschnie, ponieważ podrażnia drogi oddechowe. Jego silny zapach można wyczuć nawet po wielu miesiącach.

    2.3. Lakier do parkietu na bazie wody

    Do tej grupy należą lakiery wodne. Ich największą zaletą jest to, że nie są toksyczne. W porównaniu do poliuretanu są mniej odporne na uderzenia. Parkiet pokryty lakierem wodnym wymaga częstszego odnawiania. Wraz z rozwojem nowych technologii pojawiły się lakiery i powłoki wodne dwuskładnikowe, które są znacznie bardziej odporne i porównywalne z lakierami poliuretanowymi.

    3. Błyszczący i matowy lakier do parkietu

    Pod względem estetycznym oferowane są dwie opcje: lakier parkietowy może być błyszczący lub matowy. W ostatnich latach lakier błyszczący do parkietu staje się coraz mniej popularny, ponieważ trudniej połączyć go z meblami i wyposażeniem w domu. Nawet jeśli meble mają wysoki połysk, całość bardzo szybko może przybrać zupełnie odwrotny efekt. Matowy lakier do parkietu jest znacznie bardziej praktyczny i nie będzie się tak rzucał w oczy, choć nigdy nie będzie całkowicie matowy jak olej – nawet matowy lakier do parkietu ma pewien połysk.

    Do neutralnego wnętrza, które można wyposażyć różnymi meblami, polecamy matowy lakier do parkietu.
    lakier, błyszczący parkiet
    Parkiet lakierowany zawsze się błyszczy

    4. Jak nakładać lakier do parkietu?

    Po ułożeniu nowego parkietu lub odrestaurowaniu starego, ze względu na zużycie powierzchni lub łuszczenie się lakieru, parkiet należy najpierw wycyklinować, a następnie polakierować. Lakierowanie wykonujemy w trzech lub czterech warstwach, w zależności od rodzaju lakieru oraz pożądanego połysku i trwałości warstwy wierzchniej. Najpierw na powierzchnię nakłada się warstwę bazową, a następnie trzy warstwy lakieru. Połysk lakieru oznacza, jak gładki będzie parkiet. Do wyboru powierzchnia matowa, półmatowa, satynowa lub wysoki połysk.

    5. Parkiet olejowany

    Olejowanie to metoda znana setki lat i oprócz woskowania, była jedynym zabiegiem przedłużającym żywotność podłogi drewnianej. Wzorem tradycyjnych podejść i zgodnie z coraz powszechniejszą tendencją powrotu do naturalnych materiałów rośnie również zapotrzebowanie na parkiety olejowane. Jeśli kupiłeś fabrycznie nieolejowany parkiet, trzeba go będzie wycyklinować i pokryć olejem ręcznie lub maszynowo, kilkakrotnie wcierając olej w podłoże, aż powierzchnia zostanie całkowicie „nasycona”.

    5.1. Olej do parkietu – zalety

    Początkowo parkiet olejowany będzie ciemniejszy niż lakierowany. Od razu zauważysz różnicę w powierzchni, która jest matowa i wygląda znacznie bardziej naturalnie niż parkiet lakierowany. Powierzchnia będzie również bardziej chropowata, dzięki czemu struktura drewna będzie znacznie bardziej zauważalna. Parkiet olejowany ma bardziej naturalny wygląd. Olej powoli i stopniowo wnika w delikatną strukturę i głęboko chroni drewno, dodatkowo podkreślając jego naturalne piękno. Jeśli chcesz żyć w zdrowym otoczeniu, polecamy wysokiej jakości oleje sosnowe lub świerkowe, które są całkowicie ekologiczne. 

    Jedną z największych zalet parkietu olejowanego jest jego nieszkodliwość dla ludzi i zwierząt. Olej do parkietu zawiera naturalne esencje, które nie są szkodliwe dla zdrowia – co więcej, tworzą bardzo przyjemny mikroklimat.

    Na koniec należy wspomnieć o jeszcze jednej korzyści, jaką daje olejowanie parkietu: ten rodzaj parkietu można odnawiać segmentowo, czyli etapami, ponieważ nie ma znaczącej różnicy w wyglądzie powierzchni świeżo olejowanych i starszych. Możesz więc odnawiać pomieszczenie po pomieszczeniu, w zależności od czasu, którym dysponujesz lub obowiązków nie cierpiących zwłoki.  Olej do parkietu w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym jest również bardziej odpowiedni niż lakier, ponieważ lepkość oleju nie powoduje pęknięć ani łuszczenia się pod wpływem różnic temperatur.

    5.2. Jakie są wady parkietu olejowanego?

    Należy jednak zwrócić uwagę na niektóre wady związane z parkietem olejowanym. Parkiet ten, w przeciwieństwie do parkietu lakierowanego, jest znacznie bardziej wrażliwy na zanieczyszczenia, ponieważ wchłania różnego rodzaju substancje i tym samym tworzy plamy, które mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia powierzchni. Parkiet olejowany nie jest więc zalecany do kuchni, łazienek, korytarzy czy często użytkowanych pomieszczeń, a osoby, które mają zwierzęta domowe i małe dzieci, często z tego właśnie powodu nie decydują się na taki parkiet. Olejowanie parkietu to proces, który chroni, konserwuje i podkreśla naturalny wygląd drewna, jednak taki parkiet jest znacznie mniej odporny na środki pielęgnacyjne, dlatego należy go czyścić wilgotną, nigdy mokrą szmatką. Nie należy go również czyścić ściernymi środkami czyszczącymi na bazie kwasów.

    Parkiet olejowany jest dużo bardziej wymagający w pielęgnacji niż lakierowany, ale wielokrotnie przewyższa go pod względem estetyki. W rzeczywistości dylemat, przed którym stoisz, to: dobry wygląd lub niewymagająca pielęgnacja.
    parkiet olejowany
    Parkiet olejowany podkreśla piękno drewna

    6. Jak nakłada się olej na parkiet?

    Olejowanie parkietu, tak jak i lakierowanie rozpoczyna się od przygotowania powierzchni, którą należy wycyklinować. Po cyklinowaniu, oczyszczeniu  i usunięciu wszelkich pozostałości tak, aby powierzchnia była całkowicie równa, czysta i sucha, nakładany jest wybrany rodzaj oleju, który powoli wciera się w drewnianą podłogę białym filcowym wałkiem. Nadmiar oleju, którego powierzchnia po „nasyceniu” nie wchłonie, należy starannie usunąć i zachować do późniejszego wykorzystania. Ważną zasadą jest powtarzanie procesu, aż do momentu, gdy powierzchnia przestanie wchłaniać olej. Kiedy podłoże się zasyci, to znak, że parkieciarz wykonał pracę pomyślnie i może zakończyć proces. Jak długo parkiet będzie chłonął olej, a dokładniej ile warstw, zależy głównie od rodzaju drewna: miękkie drewno, takie jak świerk, sosna, modrzew szybciej wchłania płyny, a twardsze gatunki drewna, takie jak buk, jesion czy dąb wolniej.

    Po upewnieniu się, że powierzchnia nie wchłania już oleju, odczekaj 24 do 48 godzin, a następnie użyj filcu, aby usunąć wszelkie pozostałości pozostawione na powierzchni. Na koniec sprawdź ręcznikami papierowymi, czy naprawdę usunąłeś cały nadmiar oleju.

    6.1. Coroczne olejowanie parkietu?

    To, że parkiet musi być co roku olejowany, nie jest prawdą, chociaż jest to bardzo powszechne przekonanie. ​​Zabieg ten trzeba powtarzać co kilka lat, więc okazuje się, że konserwacja takiego parkietu jest bardziej wymagająca niż w przypadku parkietu lakierowanego. Olejowanie należy odnawiać mniej więcej co dwa, trzy lata. Ponieważ olej nie jest szkodliwy dla zdrowia, możesz to zrobić sam, ale zalecamy obowiązkowe używanie rękawic.

    7. Jaki olej do parkietu zastosować?

    Olejowanie parkietu zawsze wykonuje się olejami na bazie naturalnej, a najczęściej stosuje się rafinowany olej lniany tłoczony na zimno. Oprócz oleju lnianego na rynku można znaleźć olej tekowy, palmowy, konopny i tungowy, jednak ich stosowanie w naszym regionie nie jest tak powszechne ze względu na wyższą cenę. W kontakcie z powierzchnią olej utlenia się, co prowadzi do powstania ochronnej patyny.

    8. Ile kosztuje olej do parkietu?

    Olej do parkietu wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest tak drogi. Cena oleju do powierzchni drewnianych jest równa cenie lakieru średniej klasy. Oznacza to, że nie ma znaczącej różnicy w cenie, ale jest znacząca różnica w jakości mikroklimatu, w którym przebywasz.

    Fachowy artykuł 680
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Parkiet?

    Mamy nawet 260 wykonawców prac dla obszaru Parkiet:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 260 wykonawców prac dla obszaru Parkiet
    9.5
    0

    ROBERT PASZKOWSKI


    9.5
    0

    FIRMA USŁUGOWA HANDLOWA ZAWIO PAWEŁ ZARĘBA


    9.2
    0

    PERFECT PARQUET MATEUSZ BARANEK


    9.5
    0

    FIRMA PRODUKCYJNO HANDLOWO USŁUGOWA PIOTR UMIŃSKI


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone