Śpis treści
1. Roślinne urządzenie komunalne do oczyszczania ścieków
Urządzenia do uzdatniania ścieków na bazie roślin charakteryzują się licznymi możliwościami zastosowania. Służą do oczyszczania ścieków z osiedli, domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych, różnych obiektów turystycznych, parków czy małych warsztatów i zakładów przemysłowych. Ich zastosowanie jest szczególnie korzystne, ponieważ wykonują również trzeciorzędowe oczyszczanie, które usuwa z wody bakterie chorobotwórcze i niektóre składniki odżywcze.
2. Znaczenie roślinnej oczyszczalni ścieków
Roślinne urządzenia oczyszczające mają wiele pozytywnych cech. Z powodzeniem redukują ilość bakterii, usuwają związki azotu, fosforu, metali ciężkich i innych substancji toksycznych. Obsługa i konserwacja roślinnego urządzenia do oczyszczania ścieków jest prosta i niewymagająca; w razie potrzeby można go łatwo zmodernizować. Urządzenia te są zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne, i pasują do każdego otoczenia.
3. Jak działa roślinna oczyszczalnia ścieków
3.1. Urządzenie biologiczne czy roślinne?
Główną różnicą między oczyszczaczem biologicznym a roślinnym jest przepływ wody przez urządzenie. Przez oczyszczacz roślinny woda porusza się siłą grawitacji, bez użycia pompy, dlatego do jej pomyślnego działania wymagany jest teren pochyły. Funkcjonowanie dzięki naturalnym prawom to wielka zaleta zarówno ze względu na mniejsze zużycie energii elektrycznej, jak i prostszą instalację, obsługę i konserwację systemu; pod tym względem i pod każdym innym oczyszczalnia roślinna jest bardziej ekonomiczna niż inne typy.
3.2. Części urządzenia oczyszczającego
Oczyszczalnia roślinna składa się z dwóch liniowo połączonych zbiorników, przez które ścieki spływają pod powierzchnią, co zapobiega powstawaniu zapachów i rozmnażaniu się różnych owadów. Ścieki przepływają przez podłoże, na którym posadzone są rośliny. Podłoże składa się z mieszanki różnych frakcji tłucznia kamiennego. Oba baseny są wodoodporne. Podłoże kompostowe jest pełne mikroorganizmów, które oczyszczają wodę, a rośliny na powierzchni dodatkowo ją filtrują. Cały proces to połączenie czyszczenia chemicznego, mechanicznego i biologicznego. Jest to niezwykły proces, ponieważ woda może być do 99% czystsza, gdy wypływa, niż gdy wpływa do systemu. Średnia czystość wody to z reguły około 85%. Tak samo jest zimą, choć roślinności jest wtedy znacznie mniej. Oczyszczona woda z urządzenia służy do podlewania trawników i sadów, nie zaleca się natomiast podlewania nią warzyw.
4. Rodzaje roślinnych oczyszczalni ścieków
4.1. Przepływy wód powierzchniowych i podziemnych
Istnieją dwa rodzaje roślinnych oczyszczalni: z przepływem wód powierzchniowych i podziemnych. Oczyszczalnie z przepływem powierzchniowym zajmują większą powierzchnię niż oczyszczalnie podziemne, zapewniając taką samą wydajność czyszczenia. Ich wadą jest zmniejszona wydajność w niskich temperaturach, gdy woda zamarza. Główną zaletą oczyszczacza powierzchniowego jest estetyka, ponieważ wygląda on jak wodny element dekoracyjny w ogrodzie czy na podwórku, a nie jak jakieś urządzenie. Rośliny pokrywają powierzchnię wody i dlatego wszystko wydaje się naturalne i atrakcyjne. Do tego typu urządzeń nadają się gatunki roślin, takie jak hiacynty pływające i lilie wodne lub te z korzeniami, takie jak trzciny lub szuwary szerokolistne.
4.2. Roślinna oczyszczalnia ścieków potrzebuje roślin
Roślinna oczyszczalnia, jak sama nazwa wskazuje, musi mieć rośliny. To rośliny tworzą mikroorganizmy (makrofity), zapewniając im powierzchnię, do której mogą przyczepiać się i rozkładać nadmiar materii organicznej, której drobnoustroje potrzebują do wzrostu. Poprzez korzenie rośliny wydzielają aminokwasy, enzymy i inne substancje, które sprzyjają reprodukcji pożytecznych mikroorganizmów. Mikroorganizmy są ważną częścią urządzeń do oczyszczania – prawie każdy ich potrzebuje. Pomagają oczyszczać wodę, rozkładając węgiel, azot, żelazo i siarkę.
5. Roślinne urządzenie użytkowe w gospodarstwie domowym
Roślinne oczyszczalnie ścieków pozwalają na dostarczenie własnej wody używanej do podlewania, mycia i płukania w kuchni i łazience, zanim zostanie ona zwrócona do środowiska. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym nie ma uregulowanej kanalizacji publicznej, tego typu urządzenie jest najlepszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem. W ten sposób oszczędza się energię, która w innym przypadku zostałaby wykorzystana do oczyszczania wody. Roślinna oczyszczalnia ścieków składa się z rur doprowadzających wodę i powietrze, zbiornika, w którym podłoże składa się z frakcji kamiennej i kompostu, filtrów, otworu rewizyjnego, szybu kontrolnego i rury wylotowej. Umieszczenie jej obok domu przyczyni się do estetyki i naturalności przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenie zajmuje dość dużo miejsca – około 10 m2.
Roślinna oczyszczalnia ścieków nie wymagają dużej konserwacji. Należy regularnie usuwać szlam, sprawdzać rury i kanały oraz kosić lub sadzić rośliny raz w roku. Nie ma prawie żadnych innych zobowiązań. Na budowę oczyszczalni nie jest wymagane pozwolenie na budowę.
6. Roślinna oczyszczalnia - cena
Początkowy koszt roślinnej oczyszczalni jest nieco wyższy niż urządzeń biologicznych. Cena zakupu i montażu roślinnego urządzenia do oczyszczania ścieków dla czteroosobowego gospodarstwa domowego wynosi od 10000 do 20000 zł i więcej, w zależności od wielkości oczyszczalni i innych czynników.
Jeśli zdecydujesz się na roślinną oczyszczalnię ścieków, możesz skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.
Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.
Twój zespół,
Daibau.pl