Dla obszaru

    Mostki termiczne – niewłaściwa izolacja elewacji

    Każdy budynek może stracić duże ilości ciepła przez nieodpowiednio zaprojektowane warstwy izolacji. Z powodu takich błędów traci się energię, a tym samym wzrastają koszty ogrzewania gospodarstwa domowego. W terminologii fachowej termin „mostek termiczny” definiuje się jako miejsce - punkt o zwiększonej wymianie ciepła w konstrukcji budynku lub urządzenia na skutek zmian materiałów, grubości lub geometrii konstrukcji. Mostki termiczne występują na zewnętrznej stronie obiektu i są szczególnie problematyczne w przypadku budynków dodatkowo ocieplonych.
    Fachowy artykuł 408
    mostki termiczne
    Mamy nawet 1015 wykonawców prac dla obszaru Elewacje:

     

    1. Co to jest mostek termiczny?

    1.1 Mostki termiczne powodują utratę ciepła

    Mostek termiczny to ta część konstrukcji lub przegród budynku, w której z różnych powodów zwiększa się przenikanie ciepła z wnętrza do otoczenia. Mostki termiczne mogą przysporzyć sporo bólu głowy, ponieważ zwiększają koszty ogrzewania, a sam dom bardziej zanieczyszcza środowisko przez większe zużycie energii. 

    2. Dlaczego powstają mostki termiczne?

    Przyczyny powstawania mostków termicznych są różnorodne i liczne. Jest to najczęściej wynikiem niewłaściwego połączenia różnych materiałów, ale może również wystąpić ze względu na specjalną geometrię konstrukcji, ponieważ występują duże różnice w grubości materiałów lub ich przewodności cieplnej (np. drewno i beton mają różną przewodność cieplną). Jednak mostki termiczne mogą powstać również z powodu błędu ludzkiego, tj. z powodu złego lub nieprawidłowego wykonania lub z powodu stworzenia nieprawidłowego planu wykonania prac.

    Mostek termiczny może również wystąpić z powodu źle zainstalowanej lub nawet niepełnej izolacji termicznej lub przebicia izolacji termicznej na skutek wykonania instalacji.
    Mostki termiczne, pleśń
    Mostki termiczne sprzyjają tworzeniu się pleśni.

    3. Mostki termiczne - rodzaje

    3.1. Konwekcyjny mostek termiczny

    Jednym z typów są konwekcyjne mostki termiczne. Można je rozwiązać, zapewniając nieprzepuszczalność izolacji. W ten sposób punkty konwekcji sprowadzają się do otwierania okien i drzwi. Gdy obudowa nie jest hermetycznie zamknięta, tworzą się w niej miejscowe otwory i pęknięcia, przez które ciepłe powietrze ucieka w niekontrolowany sposób. Zjawisko to nazywane jest konwekcyjnym mostkiem termicznym.

    3.2. Geometryczny mostek termiczny

    Istnieją również geometryczne mostki termiczne. Zjawisko to występuje, gdy zewnętrzna powierzchnia ściany, przez którą ucieka ciepło, jest większa od wewnętrznej ze względu np. na kąt jaki tworzą. Powstają również kiedykolwiek dwa elementy konstrukcyjne stykają się pod pewnym kątem. Ten rodzaj mostków termicznych jest powszechny i ​​trudny do uniknięcia. Proces polega na przenoszeniu ciepła z mniejszej, gorętszej powierzchni wewnętrznej na większą, chłodniejszą powierzchnię zewnętrzną.

    3.3. Strukturalne mostki termiczne

    Wreszcie, strukturalne mostki termiczne mogą również tworzyć się w obudowie budynku. Występują w miejscach, w których jest ona w pewien sposób przerwana; są to punkty lub miejsca w konstrukcji, które nieuchronnie muszą być wykonane - przebicia, nawisy, łączenia, przerwy, często na styku dwóch różnych materiałów o różnej przewodności cieplnej itp.

    Struktualne mostki termiczne powstają w miejscach źle zaprojektowanych detali i tam ucieka ciepło.

    4. Mostek termiczny – konsekwencje

    Mostki termiczne powodują straty ciepła i inne problemy w budynku. Zapobiegawczo należy przeciwdziałać rozszerzaniu się mostków termicznych, gdyż mogą one uszkodzić elementy budowlane. Mogą wystąpić różne negatywne zjawiska, takie jak korozja, łuszczenie się tynku, powstawanie pleśni, zagrzybienie, a nawet osłabienie nośności całej konstrukcji.

    4.1. Zwiększone zużycie energii

    Elewacje mogą ulec uszkodzeniu, a najbardziej zauważalną konsekwencją powstawania uszkodzeń elewacji jest zwiększone zużycie energii na ogrzewanie. Zimne powierzchnie elementów budowlanych powstające w wyniku mostków termicznych wymagają wyższych temperatur powietrza w zamkniętej przestrzeni. Chcąc więc mieć standardowy komfort, trzeba mocniej ogrzewać budynek. Efektem będzie z pewnością wzrost kosztów, ale także obciążenie dla środowiska.

    4.2. Mostek termiczny obniża komfort cieplny

    Mostki termiczne obniżają również komfort życia w budynku. Problem narasta zwłaszcza zimą, kiedy miejsca mostków termicznych po wewnętrznej stronie ściany są chłodniejsze niż miejsca bez nich. Z tego powodu w pomieszczeniu pojawia się ruch powietrza, a właściwie przeciąg, który odczuwają domownicy. Najprostszym rozwiązaniem, które przychodzi każdemu na myśl, jest zwiększenie ogrzewania, a to nie rozwiązuje samego problemu.

    4.3. Gromadzenie się wilgoci i pleśni

    Ze względu na mostki termiczne rosa może tworzyć się również na wewnętrznych powierzchniach ściany. Niższe temperatury w wewnętrznych częściach muru, w miejscach występowania mostków termicznych, powodują zawilgocenie. Ciepłe powietrze wewnętrzne schładza się na zimnej powierzchni ściany i tworzy się rosa. W miejscach, w których powstaje, zbiera się kurz i osadza się, aż w końcu pojawią się zarodniki lub pleśnie. Zjawisko to można złagodzić, zapewniając wilgotność w pomieszczeniu pomiędzy 35 a 65%.

    4.4. Mostki termiczne powodują degradację konstrukcji

    Pierwszymi oznakami problemu, jeśli mostki termiczne nie są tak oczywiste, jest gromadzenie się wilgoci. Na dłuższą metę wilgoć zatrzymana w elemencie budynku powoduje jego uszkodzenie lub nawet zniszczenie. Jest to właściwie „błędne koło działania”: im większy i długotrwały jest mostek termiczny, tym bardziej element budynku, na którym on występuje, się ochładza, staje się bardziej wilgotny, i tym samym mostek termiczny powoduje większe uszkodzenia.

    Fachowy artykuł 408
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Elewacje?

    Mamy nawet 1015 wykonawców prac dla obszaru Elewacje:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1015 wykonawców prac dla obszaru Elewacje
    9.6
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWLANE JP DOMEK


    9.1
    0

    DAN CONSTRUCTION DANIEL GÓRZYŃSKI


    9.8
    0

    ETERNA TOMASZ TOBOŁA


    9.1
    0

    GAJA KONRAD JAWOR


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone