Spis treści
1. Włazy kanalizacyjne
Nieodzowną częścią sieci kanalizacyjnej jest kanał ściekowy, a dokładniej studzienka rewizyjna, która jest instalowana w ramach robót inżynieryjno-budowlanych, przy wykonywaniu instalacji zasilających i odwadniających. Na rynku istnieje wiele różnych typów włazów. Stosowane są głównie studzienki betonowe i PCV (poliester, polietylen, polipropylen). Na naszej platformie znajdziesz kontakty różnych wykonawców, którzy doradzą Ci właściwy dobór i odpowiednią średnicę rury, wysokość i inne cechy.
1.1. Klasyczne studzienki kanalizacyjne
Okna kontrolne są zwykle wykonywane w sposób klasyczny. Jest to w rzeczywistości rura betonowa, w której zgodnie z zaleceniami projektanta wierci się otwory o określonej średnicy do połączenia rur. Jedyną różnicą między studzienką na wody meteoryczne a kanalizacją jest pokrywa, tj. rodzaj pokrywy, ponieważ ta ostatnia musi być nieprzepuszczalna, aby nie rozprzestrzeniały się nieprzyjemne zapachy.
1.2. Studzienka kaskadowa
Studzienka kaskadowa wykonywana jest najczęściej na specjalne zamówienie organu nadzoru. Różni się ona od zwykłej tylko tym, jak wchodzi do niej rura łącząca. Okna kanalizacyjne mają konstrukcję klasyczną, dzięki czemu rura biegnie od dna jednego okna do dna drugiego. Konstrukcja kaskadowa oznacza jednak, że rura wchodzi od szczytu jednego okna i prowadzi do dna drugiego, a następnie ponownie do następnej pary.
2. Jak montuje się studzienkę kanalizacyjną?
Studzienka rewizyjna jest wykonana na kilka sposobów i istnieje kilka modeli. Studzienki kanalizacyjne również różnią się w zależności od producentów, dlatego podczas ich instalowania należy ściśle przestrzegać podanych instrukcji. Są więc takie do zabudowy i półzawieszane, które są lepszej jakości, bo są nieprzepuszczalne, szybciej się je montuje i są tańsze.
2.1. Wykonanie wykopu pod studzienkę
Prawidłowy montaż studzienki kanalizacyjnej jest możliwy tylko po uprzednim wykopaniu dołu o odpowiedniej wielkości i głębokości. Wsypuje się do niego żwir lub piasek o określonej frakcji, aby stworzyć podłoże. Ze względu na niewielką wagę studzienki z tworzywa sztucznego, PCV można montować ręcznie, natomiast betonowe studzienki do kanalizacji wymagają użycia maszyn i zabetonowania dna okna. Aby studzienka była solidna, stabilna i bezpieczna, musi mieć dobrą podstawę, ze szczególnym uwzględnieniem wypełnienia i zagęszczenia materiału w miejscu jej dna. W przeciwnym razie studzienka może zostać łatwo uszkodzona lub przesunięta.
2.2. Rury przyłączeniowe do studzienki
Wszystkie rury przyłączeniowe do studzienki kanalizacyjnej muszą być odpowiednio uszczelnione, aby zapobiec wyciekom i deformacji zainstalowanego materiału. Wysokość włazu dostosowuje się do otaczającego terenu, a na górze mocuje się pokrywę.
2.3. Budowa i struktura
Tam, gdzie przecinają się kanały kałowe i meteorytowe, przechodzą rury wodociągowe, a nawet instalacje elektryczne, ważne jest przestrzeganie prawidłowej kolejności montażu. Najpierw montuje się studzienkę, następnie instaluje się rury kanalizacyjne, ale tak, aby one i wszystkie złącza znajdowały się pod nachyleniem co najmniej 2%.
3. Studzienki betonowe czy PCV?
Studzienki kanalizacyjne wykonane są tylko z dwóch rodzajów materiałów: betonu i tworzywa sztucznego. Studzienki betonowe służą nie tylko do odprowadzania ścieków, ale również do zbierania wody deszczowej i są one zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem. Studzienki z PCV są droższe, ale ich zaletą jest to, że dzięki gładkiej powierzchni wewnętrznej są bardzo łatwe w czyszczeniu. Studzienki z PVC mają też lepsze połączenia. W przypadku wykonania studzienki betonowej należy zwrócić szczególną uwagę na jakość uszczelnienia połączeń. Jakość złączy ma kluczowe znaczenie dla trwałości całego włazu który powinien bezproblemowo służyć przez dziesięciolecia.
4. Pokrywy włazów
Kluczowym elementem konstrukcji jest pokrywa włazu, która zakrywa i zabezpiecza, a jednocześnie maskuje właz, ponieważ w większości znajduje się on w widocznym miejscu na podwórzu. Masz tu więcej dostępnych opcji. Pokrywa może być wykonana z metalu, co zdarza się najczęściej, chociaż beton lub plastik nie są rzadkością. Dostęp do pokrywy włazu musi być łatwy oraz musi być ona łatwa w montażu i demontażu. Jednocześnie powinna być wystarczająco ciężka, i zamocowana tak, aby nie stanowiła przeszkody ani potencjalnego zagrożenia. Zalecamy wybór pokrywy, która wizualnie wtopi się w otaczającą powierzchnię lub umieszczenie na niej doniczek, które ją zakryją.
5. Studzienki kanalizacyjne - cena
Ile kosztuje studzienka? Cena studzienki kanalizacyjnej z pokrywą ochronną i włazem wraz z montażem i podłączeniem waha się od około 600 do 1100 zł. Sama studzienka może kosztować od około 200 do 500 zł. Cena zależy głównie od tego, czy jest to studzienka betonowa czy PCV, która jest droższa, ale także od sposobu montażu i połączeń.
Jeśli zdecydujesz się na montaż studzienki kanalizacyjnej, możesz skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.
Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.
Twój zespół,
Daibau.pl