Dla obszaru
    Ściany działowe w konstrukcji budynku nie pełnią funkcji nośnej, a jedynie służą do podziału przestrzeni. Z tego względu mogą być montowane na sucho i wykonane ze słabszych materiałów. Ściany wykonane z płyt gipsowych lub płyt gipsowo-kartonowych, z których najbardziej znane to tzw. płyty Knauf, aby były mocne i stabilne, mają podkonstrukcję wykonaną z profili metalowych lub drewnianych. Płyty są umieszczane po obu stronach profili, natomiast przez środek można przeciągnąć instalacje. Płyty i profile kupowane są w postaci gotowej, a następnie na miejscu montowana jest z nich ścianka działowa.
    Fachowy artykuł 365
    sciany dzialowe
    Mamy nawet 2212 wykonawców prac dla obszaru Sucha zabudowa:

     

    1. Co jest potrzebne do ścianki działowej?

    Ścianki działowe to prosty sposób na podział przestrzeni życiowej, czyli oddzielenie pomieszczeń. Łatwo i szybko można je zainstalować jak i zdemontować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Oprócz samych paneli i odpowiednich profili do wykonania ściany działowej potrzebne są wkręty, podkładki, kołki, materiał izolacyjny, masa fugowa i taśmy uszczelniające. Przed montażem samych paneli, na podłodze, suficie i ścianach bocznych zaznacza się wymagane wymiary i położenie ściany, a także punkty mocowania ściany.

    2. Profile Knauf do ścian działowych

    2.1. Profile Knauf

    Po zaznaczeniu miejsca i wymiarów ścianki działowej rozpoczyna się przygotowanie profilu. Profile Knauf powinny mieć taką samą wysokość jak ściana działowa lub powinny być około centymetra krótsze. W przypadku zastosowania profili metalowych są one przycinane na wymaganą długość specjalnymi nożycami do blachy. Profile Knauf są uszczelnione od dołu i od góry taśmą uszczelniającą. Profile mocowane są do podłogi i sufitu za pomocą śrub; jeśli stosuje się metalowe profile U, umieszcza się je w odpowiedniej odległości, a między nimi umieszcza się profil w kształcie litery C. Konstrukcję ścianki działowej można wykonać i w inny sposób. Dostępne są metalowe profile Knauf (profile C) i drewniane profile Knauf. Nie ma między nimi żadnej szczególnej różnicy, chodzi tylko o wybór.

    2.2. Płyty do zamykania ścianek działowych

    Wysokiej jakości podkonstrukcja z profili Knauf jest bardzo ważna dla każdej ściany działowej. Po zakończeniu montażu profilu Knauf i uformowaniu konstrukcji ściany działowej rozpoczyna się mocowanie płyt zewnętrznych. Płyty lub panele powinny być o około 1 cm niższe niż wysokość pomieszczenia. Gotowe płyty są mocowane do ceowników za pomocą wkrętów. Ściana działowa nie jest zamykana z obu stron do czasu zamontowania izolacji pomiędzy profilami.

    Profile Knauff
    Profile Knauf do ścianek działowych wykonane są z metalu (ALU) lub drewna

    3. Instalacje w ścianach działowych

    Jeżeli przez ścianę działową mają przechodzić instalacje, to są one rozdzielane w kolejnym kroku. Instalacje montuje się pomiędzy panelami, na środku ściany, gdzie znajdują się ceowniki, a w zaznaczonych miejscach w płytach wycinane są otwory na włączniki i wtyczki. Dlatego najlepiej wcześniej określić i oznaczyć pozycje przełączników i gniazdek.

    4. Izolacja i uszczelnienie ścian działowych

    Po zakończeniu układania instalacji, czas na wygłuszenie ścianki działowej. Zwykle w tym celu używa się tzw. miękkiej izolacji, którą umieszcza się wewnątrz ścianki, pomiędzy profilami Knauf. Służy ona jako izolacja cieplna i akustyczna. Ponieważ ściany działowe służą przede wszystkim do podziału przestrzeni, ważniejsze jest, aby były dźwiękoszczelne niż izolowane cieplnie. Wreszcie przychodzi kolej na płyty knauf z drugiej strony, co praktycznie zamyka ściankę działową. Ponieważ tego rodzaju ścianka działowa jest w rzeczywistości „kanapką” z dwóch warstw płyt i instalacji w środku, bardzo ważne jest, aby wszystkie elementy były dobrze przymocowane, aby nic się nie poruszało. W przeciwnym razie na nowej ścianie pojawią się pęknięcia.

    5. Końcowa obróbka ścian działowych

    Na końcu ściany działowe są bandażowane, wygładzane i malowane. Złącza paneli zewnętrznych wypełnia się masą do fugowania. Masa ta jest najpierw rozprowadzana wzdłuż połączeń płyt, a następnie kładzie się na nie paski uszczelniające. W przypadku użycia taśm samoprzylepnych procedura jest odwrotna. W razie potrzeby masę do fugowania nakłada się w dwóch warstwach, a po wyschnięciu powierzchnię obrabia się i szlifuje. Ostatnia warstwa to masa wygładzająca, która jest również rozprowadzana na połączeniach płyt. Kiedy to wszystko zostanie zrobione, ściana jest gotowa do wykończenia żądaną powłoką. Należy zauważyć, że opisana obróbka połączeń płyt ma kluczowe znaczenie dla wytrzymałości i jakości samej ściany, ponieważ jeśli wszystko nie zostanie wykonane poprawnie, pęknięcia na nowej ścianie mogą pojawić się w ciągu miesiąca. Dlatego niezbędne jest bandażowanie i dwuwarstwowe wygładzanie. Podobnie nie można zaniedbywać połączeń paneli ze ścianami. Zazwyczaj są wypełniane białym lub bezbarwnym silikonem, więc nawet jeśli pojawią się pęknięcia, nie będą one widoczne.

    Knauff ściana działowa
    Na koniec ściany z płyt kartonowo-gipsowych są malowane.

    Jeśli zdecydujesz się na montaż ściany działowej, możesz skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tematem sucha zabudowa, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 365
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Sucha zabudowa?

    Mamy nawet 2212 wykonawców prac dla obszaru Sucha zabudowa:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 2212 wykonawców prac dla obszaru Sucha zabudowa
    9.1
    0

    FIRMA REMONTOWA SADOWSKI MARIUSZ SADOWSKI


    9.2
    0

    KAM-BUD Kamil Bachula


    9.1
    0

    DOMINIK GÓRECKI


    9.3
    0

    OLGAB WITOLD KAMIŃSKI


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone