Dla obszaru
    Gdy dach jest dwuspadowy, a jego płaszczyzny są jednolite, nie powinno być większych problemów z odwodnieniem. W przypadku dachów wielospadowych, łamanych, system odwadniający musi być starannie zaplanowany. Bardzo często zachodzi potrzeba wykonania kosza dachowego, zwłaszcza tam, gdzie połacie dachowe spotykają się jako powierzchnie wklęsłe. Istnieje kilka sposobów tworzenia kosza dachowego: otwarty, zamknięty, z podwójnym przeplotem, a także pogłębiony i nie pogłębiony.
    Fachowy artykuł 381
    kosz dachowy zamknięty
    Mamy nawet 564 wykonawców prac dla obszaru Rynny:

     

    1. Co to jest kosz dachowy?

    Kosz dachowy to specjalny rodzaj kanału, który występuje na wklęsłym połączeniu dwóch połaci dachowych. Kosz dachowy jest bardzo ważnym elementem dachu, ponieważ tworzy wewnętrzny kanał, przez który woda meteorytowa spływa z wyższych partii dachu. Ponieważ do tego kanału wlewają się duże ilości wody, należy go wykonać bardzo dokładnie, aby dach się nie zapadł. Nieprawidłowo zamontowany kosz dachowy może być przyczyną poważnych przecieków na strychu. Biegnie on zwykle wewnątrz, od kalenicy do okapu, gdzie płaszczyzny dachu przecinają się pod kątem większym niż 180°. Istnieją jednak inne przypadki, w których musisz uciec się do zainstalowania kosza. Jednym z takich przypadków jest połączenie dwóch płaszczyzn dachowych długością płatwy.

    Dach, kosz dachowy
    Kosz dachowy to wodonośne skrzyżowanie dwóch nachylonych powierzchni dachu w przypadku dachu dwuspadowego.

    2. Kosz dachowy - rodzaje materiałów

    2.1. Profil aluminiowy 

    Kosz dachowy aluminiowy jest nieco lepszej jakości, a przez to droższy. Zwykle jest lakierowany i suszony w piecu. Produkowany jest w różnych kolorach, często ceglastym, brązowym lub antracyt. Oczywiście wybierzesz ten, który najlepiej pasuje do wyglądu Twojego dachu. Można kupić już wykonane, gotowe kosze, takie jak na przykład kosze zakładkowe, których linie umożliwiają zakładki na pokryciu dachowym z obu stron. W rzeczywistości, ponieważ fabrycznie kosz jest w rzeczywistości listwą profilowaną z wylotami po lewej i prawej stronie, mocuje się go do łat dachowych (wówczas stosuje się klamry) lub do szalunku wnęki poprzez pokrycie dachowe.

    Kosz dachowy może być wykonany z różnych metali, ale najczęściej jest wykonany jako szyna, profil z aluminium lub blachy ocynkowanej.

    2.2. Profil ocynkowany 

    Możesz również zdecydować się na blachę ocynkowaną, która zwykle jest wykonana ze stali. Często profil ten jest chroniony powłoką lub wysokiej jakości poliestrem. Blacha ocynkowana jest przede wszystkim tańsza, ale ma nieco krótszą żywotność. Blacha tego typu jest łatwa do kształtowania, można też wykonać profile o różnych kształtach, np. na literę S. Kosze o tym kształcie można montować bezpośrednio na belkach nośnych, dzięki czemu nie ma potrzeby wykonywania specjalnej podkonstrukcji.

    kosz-dachowy-profil-pocynkowany.jpg
    Ocynkowany profil jako kosz dachowy, błyszczy w słońcu i psuje wygląd dachu domu, dlatego go nie polecamy

    3. Pogłębiony i nie pogłębiony kosz dachowy

    Pogłębiony kosz dachowy to właściwie kanał o głębokości od 2 do 4 cm poniżej poziomu belek. Jeśli zostanie wykonany prawidłowo, woda nie może przedostać się pod dachówki, lub inne pokrycie dachowe. Jeśli jednak jest to płytki kosz, zawsze istnieje ryzyko, że większa ilość wody wniknie w głąb konstrukcji. Pogłębiony kosz dachowy jest więc znacznie bardziej funkcjonalny, ale mniej pożądany z estetycznego punktu widzenia. Należy jednak pamiętać, że podczas budowy funkcjonalność powinna zawsze być na pierwszym miejscu, zwłaszcza jeśli chodzi o dachy i hydroizolację. Niektórym właścicielom domów przeszkadza również widoczna przycięta krawędź dachówki wokół pogłębionych koszy. W każdym razie zalecamy zastosowanie kosza pogłębionego, a przy rozwiązywaniu konkretnego detalu szczegóły należy omówić z projektantem, który naszkicuje go na w ramach projektu wykonawczego.

    4. Kosz dachowy przeplatany

    Szczególnym rodzajem koszy dachowych są kosze wzajemnie się przeplatające. Gdy kosz jest wykonany z samego pokrycia dachowego, a nie został zakupiony profil metalowy, to dekarze układają poprzecznie kawałki dachówki lub bitumu, tak aby uzyskać „wzór dziany”. Ten rodzaj konstrukcji kosza jest uważany za trudniejszy, ponieważ poprzez przeplatanie się kawałków pokrycia dachowego mogą powstać występy, a tym samym nierówne powierzchnie połaci dachowej. Aby tego uniknąć, części pokrycia dachowego należy wsunąć głęboko w kosz, a gwoździe wbić co najmniej 15 cm od środka. Jeśli ta praca nie zostanie wykonana prawidłowo, pod częściami pokrycia dachowego mogą tworzyć się ubytki, co może powodować poważne problemy z hydroizolacją, ponieważ te części dachu będą najbardziej wrażliwe podczas chodzenia po nim i w przypadku gradu.

    5. Zamknięty kosz dachowy

    Innym rodzajem wykonania są tzw. kosze zamknięte. Są łatwiejsze do wykonania i często wyglądają bardziej prawidłowo niż przeplatane. Dzięki tej metodzie wykonania otrzymujemy pokrycie dachowe, które widziane z ziemi wygląda tak, jakby dachówki stykały się w linii prostej pośrodku, chociaż w rzeczywistości leżą jedna na drugiej. Proces wykonania kosza zamkniętego odbywa się poprzez umieszczenie części pokrycia dachowego, w naszym przykładzie pasów bitumicznych, z jednej strony co najmniej 30 cm od środka kosza, a z drugiej strony co najmniej 4 cm przez środek kosza.

    kosz-dachowy-otwarty.jpg
    Otwarty kosz dachowy najczęściej wykonany jest z pasków bitumicznych z posypką. Jest to jeden z najbardziej trwałych rodzajów.

    6. Kosz otwarty

    Ostatni rodzaj to kosz otwarty, do budowy którego najczęściej stosuje się pasy bitumiczne z posypką lub elementy blaszane. W rzeczywistości elementy cynowe nie są tak popularne ze względu na ich wygląd i odblaski w słońcu, więc właściciele domów wolą wybierać paski bitumiczne. Taśmy bitumiczne z posypką produkowane są w wielu kolorach, dzięki czemu można je idealnie dopasować do koloru dachu. Kosze otwarte mają pewne zalety. Jedną z nich jest sprawniejsze odprowadzanie wody, mniej barier lodowych zimą i mniej zatorów spowodowanych przez liście jesienią. Ten rodzaj wykonania kosza jest zatem bardzo trwałym sposobem i będzie funkcjonował przez dziesięciolecia, chociaż prawdą jest, że może nie wyglądać tak estetycznie jak inne typy.

    Fachowy artykuł 381
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Rynny?

    Mamy nawet 564 wykonawców prac dla obszaru Rynny:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 564 wykonawców prac dla obszaru Rynny
    9.2
    0

    PIOTR HAJDUK F H U DACH POL


    9.3
    0

    MAX PROFIL KRZYSZTOF KRAKOWIAK


    9.7
    0

    ROSBUDEX ROSA ROBERT


    10
    1

    DACH MAX DUDZIK MARCIN


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone