Dla obszaru
    Coraz częściej drzwi przeciwpożarowe lub pożarowe montuje się w pojedyńczych budynkach mieszkalnych, szczególnie na przejściu między kotłownią a domem. Podstawową cechą drzwi przeciwpożarowych jest ochrona przed ogniem, toksycznymi gazami i dymem oraz zapobieganie ich rozprzestrzenianiu się. Dlatego drzwi przeciwpożarowe muszą być zawsze zamknięte, z wyjątkiem czasu wchodzenia lub wychodzenia z pomieszczenia.
    Fachowy artykuł 386
    drzwi przeciwpozarowe
    Mamy nawet 1113 wykonawców prac dla obszaru Drzwi pokojowe:

     

    1. Dlaczego drzwi przeciwpożarowe?

    Udowodniono, że pożar powoduje znacznie mniejsze straty finansowe, jeśli drzwi przeciwpożarowe i inne elementy systemu przeciwpożarowego są instalowane w domach lub budynkach. Jednocześnie nie wolno nam zapominać o tym, że w przypadku pożaru mówimy nie tylko o szkodach finansowych czy materialnych, ale także o możliwych, katastrofalnych i tragicznych skutkach dla ludzi, którzy tam znajdują się lub mieszkają. Drzwi przeciwpożarowe zapewniają dłuższy czas ewakuacji, poważnie ograniczają potencjalne rozprzestrzenianie się ognia oraz zatrzymują szkodliwy dym i gazy spalinowe, które często są nawet bardziej zabójcze niż sam ogień.

    Dlatego drzwi przeciwpożarowe są obowiązkowym elementem każdego budynku użyteczności publicznej, ale nie budynków mieszkalnych i domów jednorodzinnych. W tym tekście przyjrzymy się licznym zaletom, które każą nam wierzyć, że takie drzwi powinny stać się obowiązkowym elementem każdego domu. W przypadku budynków prywatnych najkorzystniejsze jest, aby drzwi bezpieczeństwa znajdowały się między garażem a pomieszczeniem mieszkalnym lub między kotłownią a resztą domu – w zależności od umiejscowienia urządzeń, które mają największą szansę na wywołanie pożaru.

    2. Materiały do ​​drzwi przeciwpożarowych

    Jeśli chodzi o wybór, na rynku dostępnych jest wiele wariantów klasycznych stalowych drzwi przeciwpożarowych oraz drewnianych lub aluminiowych drzwi przeciwpożarowych. Dostępne materiały drzwi przeciwpożarowych są starannie dobierane pod kątem ich właściwości przeciwpożarowych i odporności na dym. Drzwi przeciwpożarowe to znaczny wydatek, który jednak opłaci się w przypadku pożaru. Materiał, z którego wykonane są drzwi przeciwpożarowe, również wpływa na ich koszt.

    2.1. Drzwi przeciwpożarowe ze stali

    Stalowe drzwi przeciwpożarowe są takie, że ich skrzydło i ościeżnica są wykonane ze specjalnej stali. Rdzeń skrzydła posiada specjalną wyściółkę i uszczelki. Istnieją również takie drzwi z szybą ze szkła ognioodpornego.

    2.2. Aluminiowe drzwi przeciwpożarowe

    Aluminiowe drzwi przeciwpożarowe różnią się od drzwi stalowych tylko tym, że ich rama i skrzydło wykonane są z aluminium. Właściwości rdzenia skrzydła drzwiowego są takie same jak w drzwiach stalowych.

    2.3. Drewniane drzwi przeciwpożarowe

    Drewniane drzwi przeciwpożarowe posiadają skrzydło i ościeżnicę wykonane z drewna. Skrzydło posiada wypełnienie ognioodporne, uszczelki i szybę. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że drewno szybko się pali, bardzo dobrze nadaje się na drzwi przeciwpożarowe, gdyż szybko pali się tylko kora, natomiast rdzeń pnia, ze względu na swoją gęstość i strukturę, najczęściej się tli, pełniąc funkcję osłony przed płomieniami i ciepłem, i zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia, co ma kluczowe znaczenie dla ochrony przeciwpożarowej. Dlatego drewniane drzwi przeciwpożarowe to doskonały wybór.

    Przeciwpożarowe drzwi
    Drzwi przeciwpożarowe zapewniają czas potrzebny na ewakuację, zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia, dymu i niebezpiecznych gazów

    3. Jak długo drzwi przeciwpożarowe zatrzymują ogień?

    3.1. Współczynnik R dla drzwi przeciwpożarowych

    Współczynnik R jest w rzeczywistości wyznacznikiem zdolności materiału do utrzymania nośności pomimo pożaru i wyrażany jest w minutach: R15, R30, R60, R90 i tak dalej. R15 oznacza zatem, że element konstrukcyjny lub nośny jest w stanie utrzymać swoją nośność 15 minut po rozpoczęciu pożaru, czyli wytrzymać 15 minut standardowego obciążenia ogniowego. Współczynnik R nie ma znaczenia dla drzwi przeciwpożarowych, ponieważ nie są one elementem nośnym konstrukcji. Należy jednak pamiętać, że ochrona przeciwpożarowa działa systemowo, to znaczy, że budynek jako całość musi być chroniony przed ogniem, inaczej same drzwi nie będą odgrywać istotnej roli. Nawet drzwi „superpożarowe” na nic się nie przydadzą, jeśli sama konstrukcja jest tak słaba, że ​​zapadnie się w ciągu 15 minut lub mniej od wybuchu pożaru.

    3.2. Współczynnik E dla drzwi przeciwpożarowych

    W ofercie najczęściej znajdują się drzwi zapewniające 30 minut ochrony przeciwpożarowej. W takim przypadku jest to standard EI30. Jeśli wymagana jest dłuższa ochrona przeciwpożarowa, możesz wybrać standard EI60 (60 minut) lub EI90 (90 minut). Oprócz ognia drzwi przeciwpożarowe muszą zapobiegać wydostawaniu się ciepła i dymu z pomieszczenia.

    3.3. Współczynnik I dla drzwi przeciwpożarowych

    Jest to czynnik, który mówi o zdolności elementu do zapobiegania nadmiernemu przenoszeniu ciepła. Z tego powodu drzwi przeciwpożarowe muszą mieć bardzo dobrą izolację, która jak wszystko inne również wyraża się w minutach: I15, I30, I60... (czyli 15, 30, 60... minut).

    4. Jak kupić dobre drzwi przeciwpożarowe?

    Kupując drzwi przeciwpożarowe, należy wybrać z uwagą i dokładnie im się przyjrzeć - poszukaj naklejki identyfikacyjnej. Na etykiecie identyfikacyjnej wymienione są wszystkie parametry ochrony przeciwpożarowej, jednostka certyfikująca/urząd certyfikujący, producent i numer odpowiedniego dokumentu.

    5. Cena drzwi przeciwpożarowych

    Drzwi przeciwpożarowe są droższe niż zwykłe drzwi. Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę drzwi przeciwpożarowych jest standard, rozmiar i materiał, z którego są wykonane. Ewentualne otwory w drzwiach również zwiększają koszt. W każdym razie ceny drzwi przeciwpożarowych wahają się od około 2000 do 4000 zł/szt.

    Jeśli zdecydujesz się na zakup drzwi przeciwpożarowych, możesz skontaktować się z nami pod adresem daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    daibau.pl

    Fachowy artykuł 386
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Drzwi pokojowe?

    Mamy nawet 1113 wykonawców prac dla obszaru Drzwi pokojowe:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1113 wykonawców prac dla obszaru Drzwi pokojowe
    9.7
    0

    STOLBAL USŁUGI STOLARSKO BUDOWLANE WOJCIECH BALCER


    9.4
    0

    PAWEŁ NOWROTEK


    9.7
    0

    OKPLAST S C


    9.6
    0

    DARRO SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone