Dla obszaru

    Rodzaje drewna na parkiet – czy dąb nadal jest najlepszy?

    Drewno jest bardzo popularnym ciepłym materiałem, ale w zależności od gatunku różni się swoimi cechami i kolorystyką. Dlatego nie bez znaczenia jest, jakie drewno wybierzesz do swojego domu. Na parkiet najczęściej wybiera się dąb, klon, jesion, wiśnię, orzech (orzech amerykański lub czarny), ale także coraz bardziej poszukiwane afrykańskie drewno Doussie. Rodzaj drewna jest na ogół dostosowany do pożądanego efektu wizualnego w przestrzeni. Projektanci wnętrz są zgodni co do tego, że ciemnego drewna nie powinno się umieszczać w małych, słabo oświetlonych pomieszczeniach, bo to je jeszcze pomniejszy, natomiast jasne drewno, wręcz przeciwnie, optycznie je powiększy.
    Fachowy artykuł 488
    rodzaje drewna na parkiet
    Mamy nawet 260 wykonawców prac dla obszaru Parkiet:

     

    1. Rodzaje, kolory i charakterystyka drewna na parkiet

    1.1. Każdy parkiet zmienia kolor

    To, że drewno zmienia kolor jest całkowicie naturalne. Ekspozycja na światło słoneczne zwykle powoduje, że jasne podłogi ciemnieją, podczas gdy ciemne stają się nieco jaśniejsze. Jasne drewno z czasem ciemnieje, a żółtawy odcień się nasila. Ciemne deski lub płytki stają się zauważalnie jaśniejsze. Kolor parkietu zmieni się również w pomieszczeniach od strony północnej, bez bezpośredniego nasłonecznienia. Należy również pamiętać, że parkiet pod większymi i cięższymi meblami (na przykład sofami i szafami) będzie zmieniał kolor znacznie mniej niż w innych eksponowanych miejscach. Kolor można nieco wyrównać poprzez cyklinowanie i dobrą ochronę przed promieniowaniem UV, ale zmianom nie da się całkowicie zapobiec.

    Zmianę koloru parkietu należy postrzegać jako normalny proces starzenia się naturalnego materiału i akceptować jako nieuchronność.

    2. Dąb: najbardziej popularny jest parkiet dębowy

    2.1. Dąb - charakterystyka

    Dąb to jeden z najpopularniejszych gatunków drewna wykorzystywanych do produkcji mebli. Jego twardość sprawia, że ​​jest bardzo trwały, łatwy w obróbce i ładnie wygląda, nawet jeśli jest barwiony w procesie wykańczania lub pozostawiony w swoim naturalnym kolorze. Drewno dębu ma naturalnie wiele odcieni i jego struktura słojów jest dość wyjątkowa, co czyni go jednym z łatwiej rozpoznawalnych gatunków.

    2.2. Parkiet dębowy

    Ze względu na doskonałe właściwości mechaniczne samego dębu, parkiet dębowy jest uważany za jedną z najpopularniejszych wykładzin podłogowych. Stosunek jakości, trwałości, żywotności i ceny jest wręcz idealny w porównaniu z innymi rodzajami parkietu. Parkiet dębowy to przede wszystkim tradycyjna wykładzina podłogowa, która nie wyróżnia się zbytnio swoim wyglądem, co jest ważne we wnętrzach, w których pożądana jest ciepła, ale neutralna powierzchnia. Oczywiście ostateczny wygląd zależy od obróbki, ale w każdym razie zarówno pod względem koloru, jak i struktury (słojów) wydaje się znacznie bardziej skromny w porównaniu z innymi gatunkami. 

    Kolor parkietu dębowego nie jest ani żółty, ani czerwony, co jest kolejnym powodem jego popularności.

    2.3. Parkiet dębowy na sto sposobów

    Jednym z powodów, dla których istnieje tak wiele odmian podłóg dębowych, jest to, że istnieje wiele różnych rodzajów dębów, których wygląd, struktura i tekstura różnią się w zależności od gatunku. W samej Europie rośnie ponad 60 odmian. Jeśli chodzi o wykonanie mebli i wykładzin podłogowych, to najczęściej wybierany jest dąb czerwony i biały. Oba fantastycznie prezentują się w każdym wnętrzu, wyglądają niesamowicie naturalnie i pięknie, a dzięki swojej trwałości są wieczne.

    3. Drewno klonowe: parkiet klonowy to dobry wybór

    3.1. Drewno klonowe jest jaśniejsze od dębowego

    Drewno klonowe jest bardzo trwałe i dlatego odporne na zużycie. Jest niesamowicie mocne, świetnie wygląda i ładnie starzeje się. Ma przyjemnie jasną, kremowo-brązową barwę o gładkiej strukturze słojów i imponującej trwałości. Chociaż na świecie istnieją dziesiątki gatunków klonu, najczęściej spotykanym typem jest tzw. klon twardy. Nadaje się do wykonywania gładkich powierzchni podłóg. 

    3.2. Parkiet klonowy – tak czy nie?

    Podłogi z twardego klonu charakteryzują się kolorem od jasnobrązowego do kremowo-białego, chociaż czasami mogą ciemnieć. Ziarnista faktura klonu jest bardzo subtelna, prawie niezauważalna i pozbawiona ostrych kontrastów, które są wyraźnie widoczne na dębowym parkiecie. Klon to niezwykle gęste i twarde drewno, co czyni go idealnym wyborem dla domów, które wymagają trwałej podłogi na długi czas.

    Biały dąb jest nieco podobny do klonu, ale ma wyraźniejszą strukturę słojów i lepiej znosi zaplamienia. Parkiet z białego dębu jest również bardziej miękki niż klonowy, co pozwala na łatwiejsze szlifowanie, a co za tym idzie łatwiejsze cyklinowanie rys podczas renowacji parkie
    Parkiet dębowy
    Parkiet dębowy jest nadal najpopularniejszym rozwiązaniem.

    4. Parkiet jesionowy

    4.1. Jesion – z natury krzepki

    Drewno jesionowe jest twarde, mocne i odporne. W porównaniu z dębem jest bardziej elastyczne, więc nie jest przypadkiem, że do dziś jest uważane za najbardziej odpowiedni materiał na łuki sportowe i rękojeści narzędzi. Jego kolor jest białawo-żółty lub jasnożółty. Ze względu na swoją elastyczność nadaje się na wykładziny podłogowe. Bardzo ciekawe jest to, że jesiony, zwłaszcza starsze i grubsze, mogą mieć oliwkowy rdzeń.

    4.2. Parkiet jesionowy i rustykalność

    Parkiet z drewna jesionowego należy do tych, które mają wyraźniejszą strukturę słojów, więc żyły i sęki są na nim bardziej widoczne. Dlatego dobrze byłoby przemyśleć tę kwestię przed zakupem, pod kątem stylistyki i estetyki, a także pod kątem wpisania się we wnętrze, które sobie wyobraziliśmy. Parkiet jesionowy najlepiej komponuje się z minimalistycznymi, prostymi i zredukowanymi przestrzeniami, ze ścianami i meblami w neutralnej kolorystyce. Z kolei we wnętrzach nasyconych różnorodną kolorystyką i materiałami, w pomieszczeniach bogato wyposażonych – zarówno pod względem kolorystycznym, jak i materiałowym – jego niepowtarzalny wygląd w ogóle nie wysuwa się na pierwszy plan.

    Dzięki doskonałym właściwościom mechanicznym parkiet jesionowy nadaje się na podłogi w budynkach każdego typu, w tym również w mocno obciążonych obiektach użyteczności publicznej.

    5. Buk

    5.1. Drewno bukowe

    Buk, obok dębu i klonu, jest jednym z najpopularniejszych materiałów na masywną podłogę parkietową. Ma podobną twardość jak drewno dębowe. Drewno bukowe znane jest z nierównej struktury i koloru. Ten rodzaj drewna, aby stał się odpowiednim materiałem budowlanym, jest parzony w celu uzyskania większej jednolitości koloru i stabilizacji włókien drzewnych. Kolor jest białawy do żółtego z rozproszonymi czerwonawymi plamkami. Drewno bukowe charakteryzuje się specyficznym wyglądem, dzięki czemu jest łatwo rozpoznawalne. Jest ono popularnym wyborem na podłogi do domu lub biura ze względu na naturalny kolor i twardą, ale sprężystą powierzchnię, która jest z natury odporna na uderzenia i zarysowania.

    5.2. Parkiet bukowy nie pasuje do każdego wnętrza

    Pozytywną cechą parkietu bukowego jest z pewnością jego kolor, który zachwyca różnorodnością. Jednak ta właśnie cecha jest również jego wadą, ponieważ nie nadaje się do wnętrz, które mają już wiele odcieni kolorów i materiałów. Parkiet bukowy z pewnością należy do parkietów trwalszych, ponieważ buk jest drewnem niezwykle twardym.

    Ze względu na swoją elastyczność i sprężystość, buk jest doskonałym parkietem do budynków użyteczności publicznej, biurowych oraz hal sportowych i sal gimnastycznych.

    6. Wiśnia

    6.1. Drewno wiśniowe ma wiele zalet

    Według skali słowackiego naukowca Janki, wiśnia ma twardość 950, co plasuje ją wśród średnio twardych gatunków drewna. Wiśniowe podłogi należy starannie chronić przed ciężkimi przedmiotami, takimi jak regały, lub nogi masywnych sof, kanap i stołów, które mogą pozostawiać wgniecenia. Na parkiet najczęściej stosuje się drewno wiśni krajowej, choć coraz częściej na rynku pojawia się również wiśnia brazylijska- Jatoba. Drewno wiśniowe jest najbardziej rozpoznawalne dzięki intensywnej czerwonawo-brązowej barwie z umiarkowanie wyraźną fakturą.

    6.2. Parkiet w kolorze intensywnej czerwieni

    Jatoba, czyli brazylijska wiśnia, która właściwie nie pochodzi z tej samej rodziny, ale została tak nazwana ze względu na swój charakterystyczny intensywny czerwonawy kolor, to materiał na podłogi, który właśnie ze względu na intensywność koloru odstrasza zainteresowanych od zakupu, podczas gdy dla innych wręcz przeciwnie, wygląda niezwykle pięknie. Pozytywnymi właściwościami drewna wiśniowego są odporność, wytrzymałość i trwałość. Wykładzina podłogowa z Jatoby nadaje się do montażu w bardzo ruchliwych pomieszczeniach. Jest często używana do produkcji parkietu przemysłowego. Parkiet wiśniowy był niezwykle popularny 8 do 10 lat temu, ale teraz trend jest nieco przestarzały. Czerwone podłogi nie są już modne właśnie dlatego, że kontrastują z meblami w większości domów i są kładzione wyłącznie celowo, gdy całe rozwiązanie domu jest spójne stylistycznie.

    parkiet-z-drewna-wisni.jpg
    Drewno wiśniowe ma charakterystyczny brązowo-czerwony kolor

    7. Inne rodzaje parkietu

    7.1. Parkiet orzechowy

    W przypadku parkietu z orzecha włoskiego należy odróżnić orzech europejski od orzecha amerykańskiego lub czarnego (który rośnie w Ameryce i niektórych częściach Europy), przy czym ten drugi uważany jest za gatunek wyższej jakości. Drewno orzecha czarnego jest ciemnobrązowe, dzięki czemu można tworzyć intensywne, bardzo zauważalne i atrakcyjne kombinacje kolorystyczne. Swoją elegancją wniesie wyrafinowanie do każdego wnętrza.

    7.2. Parkiet Doussie

    Drewno Doussie ma ciekawą tonację kolorystyczną. Średnio-czerwony karmelowy odcień drzewa jest powszechnie uważany za wyraz ciepła i tradycyjnej symboliki, ponieważ nie jest to intensywny kolor. Ze względu na swoją niezwykłość doskonale komponuje się z bardziej atrakcyjnymi zestawieniami mebli. Struktura drewna zwykle składa się z równych linii, ale często można również zauważyć paski. Doussie nadaje się na wykładziny podłogowe ze względu na swoją stabilność i trwałość.

    Ze względu na właściwości samego drewna zastosowanie parkietu Doussie jest jak najbardziej możliwe w łazienkach czy na otwartych tarasach.

    7.3. Parkiet bambusowy

    Parkiet bambusowy uważany jest za innowacyjny produkt naturalny. Drewno bambusowe jest uważane za bardzo mocny i wytrzymały materiał ze względu na gęstość jego struktury komórkowej. Dzięki unikalnej włóknistej fakturze parkiet bambusowy gwarantuje większą odporność na zarysowania i zużycie, dobrze znosi zmiany temperatur i jest niezwykle łatwy w utrzymaniu czystości. Dzięki temu, że zachowuje świeżość, zapewnia również bardzo przyjemny mikroklimat.

    7.4. Parkiet akacjowy

    Faktura parkietu akacjowego wygląda niezwykle przyjemnie, mimo że jest to mocny brązowo-żółty kolor. Parkiet z drewna akacjowego wspaniale komponuje się z klasycznie urządzonymi wnętrzami, dobrze komponuje się również w nowoczesnych mieszkaniach.

    7.5. Parkiet brzozowy

    Parkiet brzozowy ma bardzo delikatną, jasną, brązowo-żółtą barwę. Brzoza jest najczęściej wybierana na warstwę bazową parkietu, na którą kładzie się szlachetniejsze drewno jako ostateczną, górną warstwę. Brzoza jest rzadziej stosowana jako drewno wykończeniowe podłóg, ponieważ ze względu na swoją miękkość nie jest odporna na uderzenia.

    Ze względu na swoją miękkość parkiet brzozowy nie nadaje się do położenia w bardzo ruchliwych pomieszczeniach.

    7.6. Parkiet z drewna gruszy

    Bardzo ciekawie prezentuje się parkiet z drewna gruszy, a jego kolorystyka waha się od jasnożółtej i pomarańczowej do brązowo-czerwonej. Jego odporność na uderzenia nie jest z najwyższej półki, ale stanowi wyjątkowe odświeżenie w przestrzeni urządzonej w stylu klasycznym lub rustykalnym.

    7.7. Parkiet z drewna kasztanowego

    Parkiet z drewna kasztanowego ma jasnobrązowy kolor i doskonale komponuje się z meblami z ciemnego orzecha. Kasztan jest uważany za drewno ciężkie, ponieważ jego gęstość i właściwości można porównać do dębu, który jest uważany za trwały i odporny gatunek drewna.

    7.8. Parkiet modrzewiowy

    Faktura parkietu modrzewiowego jest zróżnicowana. Drewno modrzewiowe może mieć kolor od jasnożółtego do ciemnobrązowego i ma bardzo wyraźne sęki i żyły. Jego różnorodność nadaje atrakcyjny i niepowtarzalny charakter otoczeniu, w którym jest wykorzystany. Poza właściwościami antyalergicznymi - doskonale sprawdza się jako okładzina wnętrz - modrzew może pochwalić się również dużą wytrzymałością, dlatego też znajduje zastosowanie jako okładzina elewacyjna.

    7.9. Parkiet z drewna oliwnego

    Drewno oliwne uważane jest za cenne, dekoracyjne, niezwykle mocne i twarde drewno, które charakteryzuje się ciemnobrązową barwą z nutami czerwieni oraz bardzo wyraźnymi żyłkami i sękami. Podłoga z drewna oliwnego wymaga szczególnej uwagi. Ze względu na swoją cenność parkiet z drewna oliwnego nie jest dostępny cenowo i jest bardzo drogim materiałem do pokrywania podłóg.

    Parkiety
    Parkiet zapewnia przyjemne środowisko życia i zwiększa komfort życia.

    8. Obróbka parkietu

    8.1. Parkiet olejowany

    Dzięki olejowaniu parkiet staje się bardziej intensywny, a jego kolory bardziej nasycone. Jednocześnie kontakt z drewnem jest bardziej naturalny. Nanoszenie oleju, w przeciwieństwie do wszystkich rodzajów zabezpieczeń, utrzymuje drewno w stanie jak najbardziej naturalnym i pozwala mu „oddychać”. Wadą olejowania jest to, że samo drewno jest mniej chronione niż, gdy jest polakierowane, a drewniany parkiet trzeba olejować co dwa, trzy lata. Olej nie gwarantuje ochrony przed poplamieniem, więc niektórych szczególnie uporczywych plam nie usuniesz z parkietu, jeśli pozostaną na nim przez długi czas.

    8.2. Parkiet lakierowany

    Dzięki lakierowaniu parkiet staje się znacznie bardziej odporny na uderzenia. W zależności od rodzaju lakieru można uzyskać efekt gładki, matowy lub z wysokim połyskiem. Wadą jest to, że niektóre rodzaje lakierów w miarę wysychania i odparowywania mają bardzo intensywny, a dla niektórych bardzo nieprzyjemny i drażniący zapach, dlatego zwykle przez kilka dni, nie zaleca się przebywania w pomieszczeniach ze świeżo polakierowaną podłogą.

    8.3. Parkiet wędzony

    Każdy rodzaj drewna można wędzić, dzięki czemu nabierze brązowych odcieni i będzie ciemniejsze, z większym kontrastem. Lekko wędzone drewno może nabrać intensywnego brązu, podczas gdy mocniej wędzone drewno jest prawie czarne.

    8.4. Parkiet ługowany

    Ługowanie drewna to jedna z metod jego bielenia. Polega na chemicznej zmianie struktury drewna za pomocą odpowiedniej emulsji. Ług, czyli preparat będący wodnym roztworem zasady sodowej, wnika głęboko w strukturę drewna. Dzięki temu efekty takiego wybielania drewna są naprawdę widoczne, długotrwałe i satysfakcjonujące.

    8.5. Parkiet szlifowany

    Podczas obróbki parkietu specjalnymi szczotkami, miękkie części drewna są usuwane bez uszkadzania włókien drzewnych. Szlifowanie wydobywa i podkreśla strukturę i fakturę drewna oraz sprawia, że ​​sama powierzchnia jest bardziej zróżnicowana lub bardziej naturalna. Odpowiada to szczególnie podłogom w domach w stylu wiejskim lub z minimalistycznym umeblowaniem, gdzie bogactwo w pełni naturalnych materiałów może się wysunąć na pierwszy plan.

    Fachowy artykuł 488
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Parkiet?

    Mamy nawet 260 wykonawców prac dla obszaru Parkiet:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 260 wykonawców prac dla obszaru Parkiet
    9.5
    0

    FIRMA USŁUGOWO HANDLOWA TOMEX PARKIET TOMASZ MISA


    9.4
    0

    ZAKŁAD PARKIECIARSKI PARDET TOMASZ DŁUŻAK W SPADKU


    9.8
    0

    INVEST BIURO SP Z O O SPÓŁKA KOMANDYTOWA


    9.5
    0

    ROBERT BATKO MAX PARKIET


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone