Dla obszaru

    Ogrodzenia kamienne: ogrodzenia kamienne murowane i gabiony

    Ogrodzenia kamienne są jednymi z najładniejszych rodzajów ogrodzeń, ponieważ dzięki naturalnemu materiałowi i wyglądowi bardzo dobrze pasują do każdego otoczenia. Obecnie dostępnych jest wiele innowacji technologicznych do budowy kamiennych ogrodzeń. Przy tej okazji postanowiliśmy poświęcić nieco więcej uwagi dwóm rodzajom ogrodzeń kamiennych, a właściwie ogrodzeniom kamiennym budowanym tradycyjnie oraz ich nowoczesnej wersji: gabionom.
    Fachowy artykuł 341
    ogrodzenia kamienne
    Mamy nawet 454 wykonawców prac dla obszaru Budownictwo:

     

    1. Kamienne ogrodzenie nie jest nowym wynalazkiem

    Ogrodzenia kamienne nie są pomysłem nowoczesnym, ponieważ były częścią naszego codziennego życia od czasów prehistorycznych, kiedy jedynymi budulcami były kamień, drewno i ziemia lub glina. Wraz z domami ludzie budowali również ogrodzenia, aby chronić siebie i swoją własność. Korzystali z materiału, który był dostępny w najbliższym otoczeniu. Tam, gdzie było więcej skał i kamieni, wybierali mniejsze kawałki i budowali z nich mury. Konstrukcje tego typu były najczęściej bez spoiw, tj. zaprawy murarskiej - a taką technikę budowlaną, dziś rzadko stosowaną, nazywa się suchą zabudową. Na niektórych terenach jednak taką kamienną konstrukcję wzmacniano spoiwem, najczęściej gliną lub później zaprawą cementową. Spoiwo wzmacniało ją konstrukcyjnie i zabezpieczało.

    2. Ogrodzenia kamienne – tak czy nie?

    2.1. Zalety kamiennego ogrodzenia

    Jedną z głównych zalet kamiennego ogrodzenia jest jego ładny, naturalny wygląd, który doskonale komponuje się z otoczeniem. Taka rzecz jest szczególnie pożądana, jeśli mieszkasz w pobliżu lasu lub innego siedliska przyrodniczego, które w sensie estetycznym zostałoby całkowicie zniszczone przez beton. Kolejną zaletą kamiennego ogrodzenia jest to, że jest wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska. Kamienne ogrodzenie wzniesione jako sucha ściana może być w całości poddane recyklingowi, ale jeśli dodajemy spoiwo, to zaprawa cementowa ma najmniej szkodliwy wpływ na środowisko. Nawet ta druga opcja, z ekologicznego punktu widzenia, jest nadal znacznie bardziej akceptowalna niż rozwiązania żelbetowe.

    Ogrodzenia kamienne są praktycznie niezniszczalne i nie wymagają większych napraw. Są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, jednak co roku trzeba je myć – najlepiej strumieniem wody pod ciśnieniem – gdyż gromadzi się na nich mech.

    2.2. Wady kamiennego ogrodzenia

    Niestety ogrodzenia kamienne nie należą dziś do najtańszych. Jeśli głównym zmartwieniem są koszty, kamienne ogrodzenie prawdopodobnie okaże się drogie. Inną wadą kamiennego ogrodzenia w porównaniu z, powiedzmy, drewnianym jest to, że niektórych typów takich ogrodzeń nie można zbudować bez użycia koparki ze względu na ciężar samych elementów. Również w przeciwieństwie do budowy ogrodzeń drewnianych, zwykle nie można używać kamieni, które mamy na posesji, bez względu na ich kształt i rozmiar – materiał na ogrodzenia kamienne zamawia się więc zwykle u dostawców lub z kamieniołomów, w takim przypadku należy doliczyć koszty transportu.

    Ogrodzenia kamienne mogą okazać się mniej odpowiednie, jeśli mieszkasz w cieplejszych obszarach geograficznych, ponieważ wiele niepożądanych gadów, zwłaszcza węży i jaszczurek, jak i skorpionów, zamieszkuje szczeliny między kamieniami.
    ukladana-sciana-kamienna.jpg
    Mistrzowsko wykonany mur układany

    3. Pierwszy typ kamiennego ogrodzenia: układany mur

    3.1. Sucha ściana czy nowoczesne warianty?

    Pierwszym typem ogrodzeń kamiennych są kamienne ogrodzenia „wznoszone”, w których elementy konstrukcji układa się w rzędach jeden na drugim tak, aby wzajemnie się wspierały, tworząc w ten sposób solidną, wolnostojącą konstrukcję. Można je łączyć na zaprawę cementową (wersja nowoczesna) lub bez niej (wersja tradycyjna – sucha ściana). Pierwsza metoda jest znacznie prostsza i wymaga mniejszych umiejętności, natomiast układanie ścian wymaga więcej cierpliwości.

    3.2. Układanie kamieni

    Układanie kamieni w solidną konstrukcję nie jest tak łatwe, jak się wydaje. Chociaż tradycyjne kamienne konstrukcje ogrodzeniowe często nie miały fundamentów, dziś zaleca się ich budowę, aby ogrodzeniom wydłużyć żywotność. Ze względu na nieregularne kształty i różne rozmiary kamieni są one nawet bardziej wymagające  niż konstrukcje z cegły czy bloczków betonowych. Rozpoczyna się od ułożenia większych kawałków kamienia, następnie dodaje się zaprawę cementową (jeśli wybierzesz tę wersję), następnie mniejszymi kawałkami wypełnia puste miejsca. Decydując się na zastosowanie zaprawy cementowej, należy zadbać o to, aby fugi były jak najbardziej równe. Z estetycznego punktu widzenia najlepiej, aby spoiny były jak najmniejsze, najlepiej nie grubsze niż 2 cm.

    3.3. Dodatkowe wskazówki dotyczące fugowania

    Masa cementowa może składać się z piasku, cementu, wody i dodatków uelastyczniających. Przed przystąpieniem do cementowania puste przestrzenie, tj. spoiny między kamieniami, muszą zostać oczyszczone z kurzu, liści i innych zanieczyszczeń lub osadów. Unikaj fugowania przegrzanego lub zimnego kamienia, ponieważ taki materiał jest maksymalnie skurczony lub rozciągnięty, więc spoiny będą później pękać. Po zakończeniu pracy odczekaj kilka dni, aż kamienne ogrodzenie całkowicie wyschnie. Na końcu następuje oczyszczenie kamienia, usunięcie mleczka cementowego i kawałków zaprawy. Istnieje również możliwość zabezpieczenia kamienia przed zabrudzeniem specjalnymi powłokami, a niektóre warianty posiadają dodatki nadające kamieniom wygląd mokry lub  suchy.

    kamienne-ogrodzenie.jpg
    Połączenie ogrodzenia z tłucznia kamiennego i drewna jest bardzo eleganckie

     

    4. Ogrodzenia kamienne: gabiony

    Gabiony to kolejny rodzaj kamiennego ogrodzenia, a samo słowo ma włoskie pochodzenie; „gabbia” oznacza klatkę, a „gabbione” duży kosz. Jak sama nazwa wskazuje jest to podwójne ogrodzenie z drutu wypełnione drobnymi kamieniami lub tzw. frakcją gruboziarnistą. W takim przypadku do wypełnienia zaleca się użycie kamienia posiadającego atesty mrozoodporności. Gabiony charakteryzują się prostą konstrukcją, długą żywotnością, tym, że nie wymagają żadnej konserwacji, tłumią hałas z otoczenia i są ładne estetycznie. Ze względu na naturalny, ale i nowoczesny wygląd gabiony doskonale wpasowują się w niemal każde otoczenie. To, jak to ogrodzenie będzie ukształtowane i jak będzie wyglądać, zależy od Twojego życzenia, ponieważ nie ma ścisłych zasad konstrukcyjnych. 

    Gabiony to nowoczesna i prostsza wersja tradycyjnego kamiennego ogrodzenia. Ich produkcja jest również nieco tańsza.
    ogrodzenie-gabion.jpg
    Gabiony - nowoczesne kamienne ogrodzenia

     

    Fachowy artykuł 341
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Budownictwo?

    Mamy nawet 454 wykonawców prac dla obszaru Budownictwo:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 454 wykonawców prac dla obszaru Budownictwo
    9.5
    0

    BRUKARZ PPHU TOMASZ SULŻYCKI


    9.5
    0

    "Herkules" Usługi Rozbiórkowo- Budowlane Szymon Ostapiuk


    9.6
    0

    FIRMA VIABUD JACEK GRUSZKIEWICZ


    9.5
    0

    SKAWIŃSKI TOMASZ FOX


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone