Spis treści
1. Kotły na pellet
Kotły na pellet są bardzo popularnym rozwiązaniem, które nadaje się zarówno do ogrzewania podłogowego, jak i grzejnikowego, ponieważ rozkład obciążeń cieplnych kotła umożliwia bezpośrednie podłączenie do systemu niskotemperaturowego (ogrzewanie podłogowe) i wysokotemperaturowego (ogrzewanie grzejnikowe). Pellet produkowany jest z odpowiednio wysuszonych resztek drewna, które można precyzyjnie dozować do komory spalania, dlatego kotły na pellet charakteryzują się niezwykle wysoką sprawnością, najmniejszymi gabarytami, automatycznym dozowaniem materiałów oraz automatycznym czyszczeniem wymiennika ciepła i rusztu paleniskowego.
Najlepsze kotły na pellet wykorzystują również ciepło skraplania pary wodnej zawartej w gazach powstających jako produkty uboczne spalania, co pozwala na uzyskanie 100% sprawności.
2. Dlaczego ogrzewanie pelletem?
2.1. Różnica między kotłami na pellet a piecami na pellet
Kotły na pellet to ekologiczna alternatywa dla gazu i oleju opałowego. Istnieje istotna różnica między piecami a kotłami na pellet: piece najczęściej umieszczane są w pokojach dziennych i przejmują funkcję kominków. Kotły na pellet są najczęściej instalowane w pomieszczeniach gospodarczych i służą do centralnego ogrzewania.
2.2. Pozyskiwanie pelletu
Warto zwrócić uwagę na jeden bardzo ciekawy fakt: nie trzeba ścinać drzew, aby otrzymać pellet. Ponad 90% tego drewna opałowego to odpady powstające podczas produkcji drewna budowlanego i produkty pokrewne, takie jak trociny, odpady drzewne i mączka drzewna. Dlatego jest to wysoce pożądany rodzaj drewna opałowego akceptowalny przez środowisko i społeczność, który promuje zarówno ekonomiczną gospodarkę lokalną, jak i gospodarkę o obiegu zamkniętym. Kotły na pellet to urządzenia do tzw. CO2-neutralnego sposobu ogrzewania, który oprócz wszystkich innych zalet jest również dość ekonomiczny.
2.3. Przejście z kotła na ropę na kocioł na pellet
Jeśli zechcesz zamienić swój piec na olej opałowy lub inny przetworzony olej opałowy na kocioł na pellet, nie będą potrzebne rozległe i kosztowne modyfikacje. Jedynie zbiornik paliwa płynnego musi zostać zastąpiony przegrodą, która musi być odpowiednio zbudowana i wystarczająco duża, aby pomieścić roczny zapas pelletu. Ponieważ pellet nie jest wrażliwy na wilgoć, może być również przechowywany w piwnicy.
3. Jak zbudowane są kotły na pellet?
Typowy kocioł na pellet składa się z trwałej obudowy, żaroodpornej komory spalania przeznaczonej do spalania drewna, mechanizmu zasypującego komorę pelletem („podajnik ślimakowy”) i transportującego go do palnika, chroniąc jednocześnie system od powtórnego uderzenia ognia. Oprócz tych podzespołów jest jeszcze system odpopielania i samooczyszczający się wymiennik ciepła, a tego typu urządzenia bardzo często mają wbudowany magazynek na określoną, najczęściej dzienną ilość pelletu. Pellet jest do niego podawany przez silos automatycznie i bez niepożądanego zapylenia.
4. Kocioł na drewno
Kotły opalane drewnem zapewniają ekonomiczne i bezpieczne ogrzewanie domu, ponieważ drewno opałowe jest dostępne w całej Polsce, a jego cena jest przystępna. Tym lepiej, jeśli posiadasz las i możesz w ten sposób pozyskiwać drewno opałowe. Chociaż kotły na drewno wymagają większych inwestycji początkowych niż kotły na pellet, to zwracają się one już po kilku latach. Jeśli chodzi o ogrzewanie, zaoszczędzisz dużo pieniędzy ze względu na korzystną cenę materiału opałowego i, jeśli jesteś właścicielem lasu, zapewnisz sobie przynajmniej częściową niezależność energetyczną. Wysokiej jakości piece lub kotły na drewno są trwałe i będą Ci służyć przez dziesięciolecia. Są dość łatwe w obsłudze, ale wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji oraz wystarczająco dużej powierzchni do przechowywania drewna, które trzeba mieć w zapasie przynajmniej na jeden sezon grzewczy.
Ogrzewanie kotłem opalanym drewnem przyczynia się do zmniejszenia ilości CO2 w porównaniu z ogrzewaniem płynnymi produktami ropopochodnymi. Dzięki nowoczesnej technologii ogrzewanie kotłami na drewno jest dziś bardzo wydajne, łatwe i komfortowe.
5. Kombinowane kotły na pellet i drewno
Kocioł na drewno i pellet to jedno z najpopularniejszych urządzeń grzewczych nie tylko w naszym kraju, ale i w regionie, ponieważ można w nim opalać drewnem, zrębkami, trocinami, brykietami, większymi odpadami drzewnymi i tym podobnymi. Zaletą takich kotłów jest to, że posiadają dwa paleniska, które są używane jednocześnie lub naprzemiennie – w zasadzie w zależności od potrzeb i materiału opałowego w kotle. Bardzo ważne jest również to, że palnik na pellet można dodać później, bez dużych i skomplikowanych procedur i kosztów. Dzięki oddzielnym komorom spalania istnieje możliwość wyboru między spalaniem szap drewnianych i pelletu zgodnie z życzeniem klienta, tj. aktualnymi potrzebami. Paliwo dostaje się do komory spalania za pomocą elastycznego ślimaka, układu ssącego ze zbiornika lub zbiorników o różnej wielkości. Jeśli brzmi to skomplikowanie, nie martw się. Większość nowoczesnych kotłów umożliwia proste ręczne sterowanie za pomocą elementów sterujących i ekranów lub inteligentne sterowanie za pomocą telefonu lub komputera.
Jeśli masz kocioł opalany drewnem i chcesz zwiększyć moc grzewczą, dodając palenisko na pellet, teraz możesz to łatwo zrobić, dodając odpowiednie elementy wyposażenia.
6. Kotły na trociny lub pellet
Kotły trocinowe to swego rodzaju rozwiązanie przejściowe pomiędzy kotłami na drewno a kotłami na pellet. Charakteryzują się czystym spalaniem nawet przy różnych gatunkach paliw, sterowaniem sondą lambda, automatycznym odprowadzaniem popiołu z komory spalania i wymiennika ciepła do pojemnika na popiół, niezwykle cichą pracą oraz niską emisją szkodliwych gazów. Kotły trocinowe są generalnie sterowane za pomocą ekranu dotykowego, ale możliwe jest również sterowanie zdalne. Piece trocinowe nadają się do małych i dużych obiektów użyteczności publicznej, od szkół po hotele, dlatego eksperci od ogrzewania chętnie je polecają. Na pewno będziesz bardzo zadowolony z kotłów na biopaliwo, ponieważ są niezawodne i wydajnie pracują, są trwałe i pozwalają na poważne oszczędności w gospodarstwie domowym.