Dla obszaru
    Wiele osób podejmuje pochopną decyzję o zakupie nowej sofy lub kompletu wypoczynkowego, nie zastanawiając się wystarczająco nad kształtem, materiałem czy kolorem. Większość zakupów impulsywnych ma miejsce zaraz po wymierzeniu salonu, co często jest jedyną czynnością wykonaną przed wyborem. Generalnie niewiele osób dokładnie wie, jak podejmować tego typu decyzje i czym należy się kierować. Pierwszym i podstawowym faktem jest to, że każda sofa jest tak naprawdę jednym z największych mebli, a więc najbardziej rzucającym się w oczy i pod każdym względem wymagającym największej uwagi przy zakupie.
    Fachowy artykuł 193
    sofa
    Mamy nawet 912 wykonawców prac dla obszaru Projektowanie wnętrz:

     

    1. Wielkość i kształt sofy

    1.1. Długość sofy

    Przed zakupem ważne jest zmierzenie wymiarów salonu oraz wymiarów miejsca przeznaczonego na sofę zwykłą lub narożną, dwuosobową lub trzyosobową. Należy wziąć pod uwagę minimalne i maksymalne rozpiętości i sprawdzić, czy jest wystarczająco dużo wolnego miejsca do złożenia sofy, niezależnie od tego, czy jest to model pojedynczy, czy model modułowy o standardowych rozmiarach. Wszystkie wymiary zależą od serii i modelu, dlatego zawsze zaleca się uważne zapoznanie się ze specyfikacją techniczną przed zakupem. Ponadto znacznie łatwiej będzie naszkicować plan salonu w określonych proporcjach, ponieważ będziesz mógł na miejscu sprawdzić, czy rozmiar wybranego mebla jest tym, czego potrzebujesz. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na odległości od ścian i zapewnienie wolnych przejść o odpowiedniej szerokości. W większości wyspecjalizowanych salonów oferowane są również usługi szkicowania komputerowego i tworzenia modeli 3D, co znacznie ułatwia orientację i lepsze odwzorowanie przestrzenne.

    Przed zakupem sofy warto wypróbować różne układy i rozmiary modeli, biorąc pod uwagę oświetlenie, widok na resztę pokoju i ogólnie wnętrze.

    1.2. Wysokość siedzenia

    Równie ważna jak długość jest wysokość oparcia sofy. Minimalna wysokość stropu zgodnie z normą dla budynków mieszkalnych wynosi 250 cm. Tam, gdzie sufit jest niższy niż standardowy, lepiej wybrać sofę z niższym oparciem, ponieważ w ten sposób pomieszczenie nie zostanie optycznie pomniejszone. W przypadku takich sof komfort siedzenia można poprawić nieco wyższymi poduszkami. Szczególną uwagę należy zwrócić na sofy ustawione na środku pokoju, gdzie tylna, widoczna strona, która zazwyczaj jest skierowana w stronę ściany, również musi być ładnie wyprofilowana.

    2. Sofa powinna być dostosowana do pokoju

    Pomimo tego, że sofa, czy to dwuosobowa, trzyosobowa czy narożna, uważana jest za największy i najbardziej eksponowany mebel w salonie, nie należy z nią przesadzać. Kupując za dużą sofę, tylko niepotrzebnie przeciążymy przestrzeń i utrudnimy poruszanie się w niej. Narożnik powinien być zawsze lekko odsunięty od ścian, najlepiej na tyle, aby całość można było obejść. Przestrzeń wokół sofy można wykorzystać do postawienia doniczki lub lampy podłogowej, a swobodny ruch wokół niej znacznie ułatwia odkurzanie i sprzątanie.

    sofa-dwuosobowa.jpg
    Komfort sofy ma kluczowy wpływ na Twoje zadowolenie

    3. Narożnik, sofa, wersalka czy szezlong?

    3.1. Zestawy narożne

    Jeśli zastanawiasz się nad narożnikiem, radzimy zachować ostrożność przy podejmowaniu decyzji. Taki mebel może być świetnym wyborem w niektórych przypadkach, chociaż w większości mieszkań, które zajmujemy wygląda na zbyt masywny, zwalisty. Narożniki nadają się do dużych, otwartych przestrzeni, gdzie salon jest często częścią większego pomieszczenia dziennego wraz z kuchnią i jadalnią. W takim wnętrzu meble narożne wyjdą na pierwszy plan i będą wyglądać w sam raz, ponieważ będą miały wystarczająco dużo miejsca, aby „oddychać”, choć wizualnie pełnią głównie funkcję przegrody. To wszystko, o czym mówiliśmy w związku z dużymi i otwartymi salonami nie jest odpowiednie do małych, ciasnych pomieszczeń, które pod każdym względem byłyby po prostu zagracone przez zestaw narożny.

    Kolejną złotą zasadą, której wiele osób nie przestrzega, jest to, że zestawów narożnych nigdy nie należy ustawiać przed panoramicznymi oknami, ponieważ całkowicie blokuje to widok i przenikanie światła do przestrzeni.
    naroznik.jpg
    Zestawy narożne nie nadają się do mniejszych pomieszczeń

    3.2. Sofy dwu-, trzy- lub wieloosobowe

    Dwuosobowe i trzyosobowe są właściwie uważane za klasyczne modele sof, gdzie siedzenia w jednej linii są ograniczone podłokietnikami. Kanapy nowoczesnego designu to w rzeczywistości wieloosobowe sofy, składające się z siedzeń, które można montować i demontować jako moduły według potrzeb, z dodatkiem oparcia lub szezlonga, po lewej lub prawej stronie. Klasyczna, linearna sofa pasuje do każdego salonu - wystarczy tylko mądrze dobrać kolor i rozmiar.

    3.3. Sofy

    Sofy to obok puf i foteli najmniejsze meble do siedzenia. Najczęściej mają skromne gabaryty i wyższe nóżki, dlatego szczególnie nadają się do mniejszych salonów, które nie potrzebują nieporęcznych, masywnych modeli, które by je zamykały i dzieliły. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sof, a w ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się te obite aksamitem.

    sofa-fotel.jpg
    W mniejszych salonach świetnie prezentują się przedłużone sofy jednoosobowe w zestawieniu z mniejszymi fotelami lub stylowymi krzesłami

    3.4. Szezlongi

    Szezlongi są dobrym dodatkiem do większych sof. Szezlong to tak naprawdę fotel i taboret w jednym, więc najlepiej sprawdzi się, gdy chcesz trochę rozprostować nogi w ciągu dnia, czytając na wpół siedząc, lub na wpół leżąc oglądając telewizję. Dostępne są w niezliczonych wariantach, modele zbliżone do łóżek lub bardziej do foteli. Mimo, że małe to są wystarczająco wygodne, aby się w nich zrelaksować, więc ich zakup nie będzie pomyłką. Ponieważ są niewielkich rozmiarów, zawsze można je zestawić z jednym lub dwoma fotelami, tworząc idealne zestawienie do małego salonu, jako zamiennik kanapy czy sofy.

    szezlongi.jpg
    Szezlongi są idealne do relaksu i jako dodatek do zestawu wypoczynkowego

    4. Elementy zestawu do siedzenia

    4.1. Sofa z podnóżkiem

    Skład zestawu do siedzenia powinien być dostosowany do charakterystyki przestrzennej, Twoich kryteriów estetycznych i wymagań dotyczących komfortu. Współczesny styl życia, a ściślej współczesna koncepcja przestrzeni mieszkalnej coraz mniej przywiązuje się do klasycznych kompozycji składających się z trzyosobowej, dwuosobowej i foteli, gdyż zestawy do siedzenia stały się miejscem do wypoczynku, a nie do przyjmowania gości. Z tego właśnie powodu dostępne są różne modele z głębokimi siedziskami, oparciami i poręczami, a także akcesoriami na nogi w postaci podnoszonej i opuszczanej nadstawki lub pufy jako całości, na której można siedzieć i leżeć całkiem komfortowo.

    Wśród najpopularniejszych modeli zestawu do siedzenia jest trzyosobowy narożnik z funkcją spania.
    sofa-trzyosobowa.jpg
    Wersje trzyosobowe lub modułowe wielomiejscowe są jeszcze wygodniejsze dzięki podnóżkom

    4.2. Szezlong

    Specjalny rodzaj łóżka na świecie znany jest jako „chaise longue”, a w naszym kraju znany jest jako szezlong. Mebel ten jest bardzo specyficznym elementem, od starożytności spotykanym w niezliczonych wariantach, w zasadzie jako mniej lub bardziej stylizowany wydłużony fotel. Cechą szczególną szezlongu jest to, że nie jest elementem zestawu i jako taki może stanowić samodzielny element wnętrza. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca w salonie, zalecamy wybór fotela, którego podstawa może być wysuwana lub podnoszona, a także może mieć poręcz z jednej lub obu stron. W każdym razie będziesz wystarczająco wygodny i pozostawi miejsce na swobodne poruszanie się.

    4.3. Podnóżki

    Wśród praktycznych dodatków do wszystkich modeli sof regularnie pojawiają się podnóżki, jako samodzielne dodatkowe siedzisko dla gości lub podparcie dla odpoczynku zmęczonych nóg. Podnóżki mają zwykle takie same wymiary jak siedziska sof, choć mogą być mniejsze, tylko bez oparć i uchwytów, ale niekoniecznie.

    podnozki-taborety.jpg
    Do małych salonów idealnym rozwiązaniem mogą być fotele z podóżkiem

    5. Materiały i kolory sofy

    Po ustaleniu rozmiaru, kształtu i ewentualnych dodatkowych elementów sofy następuje wybór materiału i koloru.

    5.1. Pianka poliuretanowa

    Pianka poliuretanowa to materiał najczęściej stosowany przez wszystkich producentów. Ponieważ takie modele są łatwiejsze do kształtowania, materiał ten jest używany głównie do bardziej wyrafinowanych, organicznych kształtów. Kupując model wykonany z pianki poliuretanowej należy zwrócić uwagę na jego jakość, gdyż sofa powinna służyć latami. Cena to pierwszy i najlepszy wyznacznik jakości, dlatego lepiej wybrać nieco droższą sofę wykonaną z bardziej wytrzymałego materiału. Najlepszej jakości pianki PU to takie, które łatwo dopasowują się do kształtu ciała i po wstaniu szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu.

    5.2. Tapicerka tekstylna

    Kolor sofy, którą wybierzesz i kupisz, z pewnością odgrywa ważną rolę i niezwykle ważne jest, aby dopasować ją do reszty wnętrza. W przypadku małych pomieszczeń zaleca się wybór jaśniejszej tapicerki, która nie zmniejszy optycznie przestrzeni. Bardziej intensywne i ciemniejsze kolory są możliwe Do nieco większych i nasłonecznionych salonów można wybrać bardziej intensywne i ciemniejsze kolory. Wybierając rodzaj mebli i kolor, należy wziąć pod uwagę stronę praktyczną, tj. konieczność konserwacji.

    5.3. Skóra

    Skórzane sofy mają swoje zalety i wady. Skóra nadaje salonowi szczególny wygląd i wzbogaca go. Z drugiej strony wymaga ona regularnej konserwacji, chyba że zdecydujesz się na bardziej rustykalny wariant, który jest łatwiejszy w utrzymaniu i dodaje wyjątkowej wartości atmosferze. Wadą skórzanych sof są właściwości mechaniczne samej skóry jako materiału – latem jest on ciepły, a zimą chłodny, dlatego zawsze zaleca się stosowanie pokrycia.

    5.4. Tekstylia

    Mówiąc o kolorach i materiałach na sofy, w rzeczywistości mamy na myśli tapicerkę, ale tak naprawdę to narzuty sprawiają, że konserwacja jest łatwiejsza i prostsza. Narzuty bawełniane można prać bezpośrednio w pralce, natomiast inne rodzaje materiałów meblowych można czyścić chemicznie. Pokrycie tekstylne jest prawie obowiązkowe w przypadku jasnych odcieni tapicerki, ponieważ bardzo szybko i łatwo się ona brudzi. Ogólnie rzecz biorąc, preferuj tkaniny mniej wrażliwe, pokrowce z zamkami błyskawicznymi, które można łatwo zdjąć i wyprać oraz ciemniejsze i bardziej naturalne kolory, ponieważ są trwalsze.

    6. Cena sofy

    Ceny sof zależą od wielu czynników, m.in. kształtu, wymiarów, materiałów, kolorów, producentów, serii, modeli itp. W salonach meblowych oferowane są zazwyczaj zestawy wypoczynkowe, które mogą być tańsze niż zakup pojedynczych części (jednoosobowa, trzyosobowa, dwuosobowa, wieloosobowa).

    Rozpiętość cenowa jest naprawdę duża. Na klasyczne, podstawowe wersje sofy, które należą do najniższej półki cenowej, należy przeznaczyć około 1500 zł. Do klasy średniej zalicza się te o wartości około 2500 zł, natomiast najdroższe wersje do 5000 zł. Ceny na rynku różnią się na tyle, że nawet taka ocena ma charakter orientacyjny. Wszystko zależy od producenta, materiału i projektanta; modele i serie znanych projektantów, architektów i renomowanych producentów mogą osiągnąć kwotę 40 000 zł, a nawet więcej.

    Fachowy artykuł 193
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Projektowanie wnętrz?

    Mamy nawet 912 wykonawców prac dla obszaru Projektowanie wnętrz:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 912 wykonawców prac dla obszaru Projektowanie wnętrz
    9.6
    0

    YATTA ARCHITEKCI MICHAŁ KRYWULT


    9.7
    0

    BIAMS Budownictwo i Architektura Marcin Sieradzki


    9.4
    0

    AUPA AUTORSKA PRACOWNIA ARCHITEKTURY MAREK GIERASIMIUK


    9.4
    0

    AUTORSKA PRACOWNIA ARCHITEKTURY IBEA ALEKSANDRA MACHOWSKA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone