Dla obszaru
    Asfaltowanie to szybkie, wydajne i niedrogie rozwiązanie, które umożliwia przemieszczanie się po większych obszarach. Jednak podczas asfaltowania należy wziąć pod uwagę pewne ograniczenia, takie jak nachylenie terenu, odwodnienie, liczba warstw asfaltu i tym podobne. Przygotowaliśmy krótki przegląd najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, decydując się na położenie asfaltu.
    Fachowy artykuł 389
    asfalt asfaltowanie
    Mamy nawet 239 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie asfaltu, asfalt:

     

    1. Asfalt - skład i zastosowanie

    Asfalt to materiał do szybkiego utwardzenia dużych powierzchni, dlatego jest zawsze aktualny. Jest to lepka czarna mieszanina bitumu, kruszyw mineralnych i innych dodatków. Zaletami asfaltu jest możliwość niezwykle szybkiego położenia (jest to możliwe w ciągu jednego dnia), ma długą żywotność, dużą odporność na mróz i sól oraz jest łatwy w utrzymaniu.

    Przy dużych zmianach temperatury, zwłaszcza latem, może dojść do uszkodzenia nawierzchni asfaltowej z powodu powolnego chłodzenia. Jeśli woda dostanie się do pęknięć i zamarznie, przyspieszy to proces rozkładu. Wadą estetyczną jest widoczność napraw i łat w asfalcie.

    kladzenie-asfaltu.jpg
    Asfalt układany jest ręcznie i mechanicznie

     

    2. Kładzenie asfaltu

    Jeśli zdecydujesz się utwardzić swój dziedziniec, parking lub podjazd, sprawdź teren z fachowcem, który wyda opinię na temat wymaganych robót ziemnych, nachyleń, odwodnienia i rodzaju potrzebnego asfaltu.

    Roboty prowadzone są w ten sposób, że najpierw wyznacza się trasę, a następnie wykopuje się grunt na głębokość 60 cm; jednocześnie dno wykopu musi mieć spadek 2% ze względu na drenaż, aby woda odpływała od budynku. Późniejszym problemom z osiadaniem, pęknięciami i dziurami na powierzchni można zapobiec poprzez odpowiednie przygotowanie, tj. jakościowe zagęszczenie i wzmocnienie podłoża.

    Po tym następuje wypełnienie, tj. nasypanie granulatu z kamienia i żwiru różnej wielkości, do wysokości 40 cm, tak by każda warstwa materiału była zagęszczana i utwardzona oddzielnie przed ułożeniem kolejnej. Ostatnią w kolejności jest górna, nośna warstwa drobnego żwiru o grubości do 20 cm. Na koniec zaleca się wałowanie walcem gumowym w celu lepszego zagęszczenia podłoża, co nie jest konieczne tylko wtedy, gdy teren jest już przygotowany.

    Po zakończeniu tych przygotowań następuje układanie nawierzchni asfaltowej. Podczas kładzenia mieszanka asfaltowa nie powinna zbytnio stygnąć, dlatego asfaltowanie zaleca się przy suchej i ciepłej pogodzie. W zależności od przyszłego wykorzystania nawierzchni i wymaganej nośności asfaltu można wybrać asfalt jedno- lub dwuwarstwowy.

    walowanie-asfaltu.jpg
    Wałowanie asfaltu rolkami gumowymi ma kluczowe znaczenie dla wytrzymałości i trwałości asfaltu

     

    2.1. Asfalt jednowarstwowy

    Asfaltowanie jednowarstwowe polega na ułożeniu jednej warstwy asfaltu na buforach i drenażu. Zaleca się stosowanie asfaltu szorstkiego o grubości od 5 do 6 cm. Asfalt jednowarstwowy jest nieco tańszy niż dwuwarstwowy, ale jest mniej nośny, bardziej chropowaty, a przez to niedoskonały estetycznie.

    2.2. Asfalt dwuwarstwowy

    W przypadku asfaltu dwuwarstwowego układa się dwie warstwy mieszanki mineralno-asfaltowej: warstwę gruboziarnistą o grubości 5 cm oraz górną, drobną warstwę o grubości 3 cm. Obie warstwy muszą być odpowiednio zagęszczone i rozwalcowane. Ta procedura odnosi się do zwykłych powierzchni, które nie będą poddawane dużym obciążeniom. Jedyną słabością asfaltu dwuwarstwowego jest jego wyższa cena; jakość jest na pewno lepsza, nawierzchnia jest bardziej wytrzymała i ma większą nośność, a sam asfalt wygląda na bardziej wypolerowany, ponieważ wierzchnia warstwa ma najmniejszą granulację.

    3. Układanie asfaltu - cena

    Cena ułożenia asfaltu uzależniona jest od niezbędnych robót ziemnych, sposobu odwodnienia, ilości warstw asfaltu, wielkości i kształtu nawierzchni oraz nachylenia terenu. Należy również pamiętać, że większe powierzchnie zapewnią lepszą cenę za metr kwadratowy.

    Cena robót ziemnych wraz z wykopem i zasypką to około 100 zł/m2.

    Cena ułożenia jednej warstwy asfaltu to około 120 zł/m2.

    Cena asfaltowania dwuwarstwowego to około 200 zł/m2.

    Informacje o cenach znajdziesz w naszym kalkulatorze.

    Wyślij do nas zapytanie lub zadaj pytanie.

    Fachowy artykuł 389
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kładzenie asfaltu, asfalt?

    Mamy nawet 239 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie asfaltu, asfalt:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 239 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie asfaltu, asfalt
    9.6
    0

    DŹWINIEL MONIKA FIRMA USŁUGOWA GAMP


    9.1
    0

    DROGMAL PARTNER BARTOSZ DZIĘCIELSKI


    9.8
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO HANDLOWO USŁUGOWO OGÓLNOBUDOWLANE WILERBUD DOMINIK WILER


    9.5
    0

    MICHAŁ GOGOL USŁUGI BRUKARSKIE GOGOL


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone