Dla obszaru

    Bieruń - malownicze miasto z pięknymi zabytkami

    Artykuł przeczytało aż 577+ użytkowników
    Bieruń to miasto znajdujące się w południowej Polsce w województwie śląskim. To niepozorne miejsce skrywa piękne, historyczne budowle. Znajduje się tutaj kilka kościołów, między innymi pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Barbary czy też św. Bartłomieja.
    Kościół NSPJ z zewnątrz
    Kościół NSPJ z zewnątrz, źródło: Urząd Miejski w Bieruniu

    1. Sanktuarium Św. Walentego

    Najbardziej okazałą świątynią w Bieruniu jest Sanktuarium Św. Walentego. To jedyny kościół drewniany w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Nazywany przez mieszkańców „Walencinek” posiada konstrukcje wieńcową. 
    Historia powstania Kościoła nie jest do końca znana, ponieważ miasto dwukrotnie w swojej historii doszczętnie spłonęło.

    Kościół św Walentego z zewnątrz
    Sanktuarium Św. Walentego, źródło: Urząd Miejski w Bieruniu

    Wyjątkowy jest tutaj kult patrona kościoła – św. Walentego. W dniu jego czci, czyli 14 lutego pielgrzymi przyjeżdżają do Bierunia prosząc o uzdrowienie i pomoc trudnych sprawach. Kościół jest w posiadaniu relikwii św. Walentego, podczas święta patrona rzesze wiernych całują je idąc na kolanach dookoła ołtarza. W Bieruniu w 2008r. wzniesiono pomnik św. Walentego, ponieważ od 2004r. jest on patronem całego miasta.

    Walencinek wewnatrz
    Sanktuarium wewnątrz, źródło: Urząd Miejski w Bieruniu

    2. Kopiec

    Kopiec
    Kopiec, źródło: Urząd Miejski w Bieruniu

    Najstarszy zabytek miasta pochodzi z 1295r. – jest to kopiec usypany w dolinie rzeki Mlecznej. Podkreśla się jego funkcje obronne, w XIIIw. otoczone były fosą i palisadą. Aktualnie na szczycie znajduje się murowana kapliczka św. Jana Nepomucena.

    3. Grobla

    Grobla widok z parku
    Grobla,  źródło: Urząd Miejski w Bieruniu

    W latach 1530-1540. w Bieruniu usypano prawie trzykilometrowy wał ziemny, który miał chronić mieszkańców przez wezbraniami Wielkiego Stawu Bieruńskiego, na którym prowadzono hodowlę ryb na skalę przemysłową. Wał został wybudowany zgodni z zasadami inżynierii – podłoże zostało oczyszczone z drewna, a boki umocniono wikliną i darnią. Grobla posiadała także mechanizmy spustowo-nawadniające, tak zwane baszty, mnichy, żłoby czy bartnice.

    Grobla w Bieruniu.jpg
    Grobla, źródło: Urząd Miejski w Bieruniu

    Wał osiągnął szerokość 18 metrów i wysokość ok. 5 metrów. Uważa się go za zabytek inżynierii budownictwa ziemnego. W 2006r. wybudowano kładkę, która uzupełnia dzisiejszy wygląd Grobli. Znajdziemy tam ścieżkę dydaktyczną, przypominającą najważniejsze dane historyczne i legendarne związane z tym miejscem.

    577
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone