Dla obszaru

    Konserwacja parkietu: czyszczenie, cyklinowanie, lakierowanie, polerowanie.

    Parkiet wykonany z pełnego drewna jest jednym z najwyższej jakości materiałów podłogowych, ale aby był trwały, wymaga regularnej konserwacji oraz odpowiedniego poziomu wilgotności i temperatury. Wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu, w którym jest układany parkiet, powinna wynosić od 50 do 60%. W ten sposób zapewnia się jego maksymalną stabilność. Jeżeli powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche lub zbyt wilgotne, może to prowadzić do fizycznych uszkodzeń drewna. W pomieszczeniach, gdzie parkiet jest układany jako wykończenie podłogi, nie powinno dochodzić do żadnego kontaktu z wodą. Meble umieszczone na parkiecie należy zabezpieczyć odpowiednimi podkładkami z gumy lub filcu.
    Fachowy artykuł 225
    konserwacja parkietu
    Mamy nawet 633 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie parkietu:

     

    1. Jak czyścić parkiet?

    Czyszczenie parkietu jest prostym zadaniem. Należy używać odkurzacza, miękkiej szczotki, lub dobrze wyżętej ściereczki ze środkiem do pielęgnacji parkietu. Jednak parkiet nie powinien być czyszczony przez 30 dni po zlakierowaniu. Jeśli masz fabrycznie lakierowany parkiet, można rozpocząć czyszczenie od razu.

    Konserwacja parkietu olejowanego jest bardziej wymagająca, ponieważ podczas czyszczenia należy wziąć pod uwagę właściwości użytego oleju do zabezpieczenia parkietu. Należy wybrać środek czyszczący rozcieńczalny wodą do podłóg olejowanych lub woskowanych. Środek czyszczący nakłada się na podłogę za pomocą wilgotnej szmatki. Przy zakupie środka czyszczącego do parkietu olejowanego, należy zwrócić uwagę, czy zapobiega on wysuszaniu oleju.

    2. Polerowanie parkietu

    Parkiet nie powinien być polerowany co tydzień. To prawda, że polerowanie przywraca mu blask i przedłuża trwałość, ale nie zastępuje regularnego czyszczenia. Środek do polerowania nakłada się na drewno za pomocą miękkiego materiału. Jeśli zdecydujesz się na polerowanie parkietu, upewnij się, że równomiernie polerujesz całą powierzchnię. Częstotliwość polerowania zależy od częstotliwości użytkowania podłogi. Na przykład, parkiet w pokoju gościnnym będzie polerowany rzadziej niż ten w salonie dziennym.

    3. Cyklinowanie parkietu

    Przed renowacją, tj. odnowieniem lub naprawą parkietu, konieczne jest cyklinowanie jego powierzchni, aby stała się jednolita i gładka. Powierzchnie podłogowe są zazwyczaj szlifowane przy użyciu maszyny do cyklinowania. Parkiet lakierowany jest częściej cyklinowany, ponieważ jest to jedyny sposób na przywrócenie mu pełnego blasku. Cyklinowanie parkietu olejowanego wykonuje się wtedy, gdy konieczne jest naprawienie mechanicznych uszkodzeń powierzchni. Cyklinowanie parkietu wykonuje się aż do dotarcia do zdrowej części twardego drewna. W ten sposób można w pełni odświeżyć stary, ale wysokiej jakości parkiet. Następnie wykonuje się wypełnienie ubytków i, jeśli jest to konieczne, kolejne szlifowanie powierzchni. Potem parkiet jest lakierowany lub pokrywany olejem.

    4. Lakierowanie parkietu

    Lakierowanie parkietu wykonuje się w kilku warstwach. Zazwyczaj na bazową powłokę nanosi się dwie do trzech warstw lakieru wykończeniowego. Lakier ma za zadanie chronić parkiet przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz wpływem zmian mikroklimatu. W każdym przypadku, parkiet lakierowany wymaga odnowienia co kilka lat. Odpowiednim czasem na wykonanie prac jest moment, kiedy pomimo prawidłowego i regularnego konserwowania parkietu, traci on swój blask i na powierzchni zauważalne są ślady zużycia. Przed nałożeniem lakieru, należy opróżnić pomieszczenie, wycyklinować parkiet i następnie nanieść kolejne warstwy lakieru, zaczynając od podkładu.

    5. Olejowanie parkietu

    Gotowy parkiet pokryty olejem również wymaga dodatkowego odświeżenia poprzez nałożenie dodatkowej warstwy oleju po ułożeniu. Jeśli olej jest nakładany na nieobrobiony, twardy parkiet, powinien zostać on przeszlifowany przed nałożeniem oleju. Olej może być nakładany ręcznie lub maszynowo, a proces powtarza się, aż drewniana powierzchnia zostanie nasycona. Podczas regularnego konserwowania olejonej powierzchni należy odnawiać warstwę oleju, aby powierzchnia była przyjemna w dotyku. Nasączony olejem parkiet jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do lakierowanego. Pozytywną cechą parkietu olejowanego jest naturalnie wykończona powierzchnia, podkreślająca naturalne piękno drewna. Olej jest również zdrowszy od lakieru.

    polerowanje-parkietu.jpg
    Polerowanie parkietu

     

    Fachowy artykuł 225
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kładzenie parkietu?

    Mamy nawet 633 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie parkietu:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 633 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie parkietu
    9.6
    0

    RYSZARD CHOWANIEC ALDOM


    9.5
    0

    MARCIN DOBOSZ PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE OPTIVA


    9.6
    0

    WFL MOON WOOD WŁODZIMIERZ ŻURCZAK


    9
    0

    SŁAWKO SŁAWOMIR POWROŹNIK


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone