Dla obszaru
    Wdmuchiwanie izolacji to jedna z nowocześniejszych metod podczas wznoszenia budynków. Jej zastosowanie stało się już dość powszechne ze względu na liczne zalety w porównaniu z montażem klasycznej izolacji termicznej. Jedną z głównych zalet jest lepsze wykorzystanie materiału izolacyjnego i większa ochrona. Najczęściej stosowana do tych celów celuloza bardzo łatwo dopasowuje się do kształtów przestrzeni. Poprzez proces wdmuchiwania dociera do miejsc, w których klasyczna izolacja nigdy nie mogłaby zostać umieszczona z powodu ograniczeń przestrzennych i wielu innych.
    Fachowy artykuł 222
    wdmuchiwanie materialow izolacyjnych
    Mamy nawet 40 wykonawców prac dla obszaru Izolacja celoluzowa:

     

    1. ZALETY IZOLACJI CELULOZOWEJ

    Oprócz większej elastyczności izolacja celulozowa ma inne zalety. Proces wdmuchiwania umożliwia wprowadzenie większej ilości (masy) materiału izolacyjnego, co automatycznie zapewnia lepszą izolację i długoterminowe rozwiązanie energetyczne. Do zalet izolacji celulozowej należy zaliczyć ekologiczny sposób montażu, jej zdolność „oddychania”, a na pewno nie bez znaczenia jest to, że prace prowadzone są szybko, bez konieczności kolejnych ingerencji.

    2. RODZAJE IZOLACJI DO WDMUCHIWANIA

    Wraz ze wspomnianą wcześniej izolacją celulozową, do wdmuchiwania nadają się płatki drzewne i wełna. Najczęściej stosuje się izolację celulozową i wiórową.

    Izolacja celulozowa to naturalny materiał izolacyjny otrzymywany z mielonego papieru gazetowego. Uważany jest za materiał wyjątkowo odporny na wilgoć, szkodniki i pleśń. Izolacja celulozowa jest przechowywana w workach próżniowych i jako taka wsypywana jest do aparatu, z którego jest natryskiwana, tj. wdmuchiwana w ściany, strop lub dach domu. 

    Izolacja z płatków drzewnych to również niedawny wynalazek, uznawany za materiał wysoce izolacyjny, bardzo przydatny, ponieważ stanowi jednocześnie barierę termiczną i dźwiękową, zapewniając bardzo przyjemny mikroklimat w przestrzeni. Zrębki pozyskiwane są z drewna, które jest uprawiane na tzw. zrównoważony sposób - sosna lub świerk i są impregnowane polifosforanem amonu. Izolacja z wiórów drzewnych jest odporna na wilgoć i pleśń. Podobnie jak izolacja celulozowa, izolacja z wiórów drzewnych zapewnia również stabilność temperaturową. Nadaje się do konstrukcji prefabrykowanych lub murowanych i służy do izolacji stropów, dachów i ścian.

    3. WDMUCHIWANIE IZOLACJI

    Istnieje kilka sposobów wdmuchiwania izolacji: wdmuchiwanie za pomocą węża, pistoletu, wysypywanie sufitu lub podłogi oraz montaż ręczny.

    Wdmuchiwanie izolacji przez wąż

    Montaż w dachu można wykonać od góry przez strych jeśli nie jest ogrzewany lub od dołu przez paroizolację. Wąż iniekcyjny jest wsuwany do każdej pustej komory do oporu i powoli wyciągany podczas procesu iniekcji. Wdmuchiwana izolacja po pewnym czasie osiąga zamierzoną gęstość, dzięki czemu ciśnienie powietrza nie może już jej ściskać, więc proces zatrzymuje się. To samo powtarza się w każdym kolejnym miejscu. W ten sam sposób za pomocą węża można wstrzykiwać izolację w ściany drewnianych domów.

    Wypełnianie ścian za pomocą specjalnego pistoletu

    Montaż izolacji za pomocą specjalnego pistoletu odbywa się poprzez wywiercenie otworu o odpowiedniej średnicy w górnej części ściany. W otworze umieszcza się pistolet, który określa kierunek wtrysku, tj. ciśnienie powietrza. Izolacja jest wdmuchiwana w ścianę, ale po pewnym czasie, gdy materiał izolacyjny całkowicie wypełni ścianę, ciśnienie powietrza i kierunek wdmuchiwania są kierowane na górne krawędzie ściany (narożniki), aby uzyskać taką samą gęstość izolacji na całej powierzchni ściany.

    Nasypywanie materiału na sufit lub podłogę

    Trzeci sposób instalacji izolacji polega właściwie na nasypywaniu materiału na sufit o grubości 30-50 cm, a ten rodzaj instalacji nadaje się zarówno do nowych budynków, jak i do renowacji obiektów. Poprzez nasypywanie izolacji na sufit, uzyskuje się jednolitą warstwę izolacyjną. Słabością takiego sposobu instalacji izolacji jest niska gęstość, która nie może zostać zwiększona inaczej niż poprzez dodanie dodatkowej warstwy materiału po pewnym czasie, gdy nasyp się osadzi, aby osiągnąć pożądaną grubość. Biorąc pod uwagę ilość izolacji dmuchanej na metr sześcienny dla dachu skośnego, do nasypywania wymagane jest 35% więcej materiału.

    Ręczny montaż izolacji

    Jedną z procedur iniekcji izolacji jest montaż ręczny, który jest oczywiście dość czasochłonny. Główną słabością tej procedury, oprócz czasu trwania, jest fakt, że podczas ręcznego montażu izolacji nie dochodzi do rozkładu wcześniej sprasowanych ilości izolacji. Z tego powodu pojawiają się grudki, a właściwie stwardniałe części izolacji, pomiędzy którymi pojawiają się pęknięcia. W ten sposób dochodzi do strat ciepła, których nie można rozwiązać inaczej niż poprzez całkowitą renowację. Z tego powodu zawsze zaleca się mechaniczne metody izolacji, pozostawiając pracę ręczną do wykonania tylko wtedy, gdy nic innego nie jest możliwe.

    4. WDMUCHIWANIE IZOLACJI CELULOZOWEJ - CENA

    Cena iniekcji izolacji celulozowej zależy oczywiście od ilości potrzebnego materiału, sposobu lub rodzaju montażu, elementu konstrukcji (ściany, strop, dach) i wreszcie wykonawcy.

    Cena wdmuchiwania izolacji celulozowej w ściany lub stropy waha się od 40 do 80 zł/m3.wdmuchiwanie-izolacji.jpg

    Fachowy artykuł 222
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Izolacja celoluzowa?

    Mamy nawet 40 wykonawców prac dla obszaru Izolacja celoluzowa:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 40 wykonawców prac dla obszaru Izolacja celoluzowa
    9.8
    0

    ALMAT Paweł Matyjasek


    9.5
    0

    IZOPLUS JACEK MURAWSKI


    9.2
    0

    SZWAGRO-PUR - spółka cywilna K. Węgrzynowski, M. Solak


    9.3
    0

    ARTUR FREL IZOLACJE I OCIEPLENIA NATRYSKOWE USŁUGI BUDOWLANE


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone