Dla obszaru
    Podobnie jak przy budowie domu, rozbiórka wymaga szczegółowego planu działań, którego należy ściśle przestrzegać, aby uniknąć potencjalnych szkód dla terenu i otoczenia. Rozbiórka domu przebiega w odwrotnej kolejności do budowy, a rozpoczęcie prac wymaga ważnego pozwolenia na budowę oraz projektu rozbiórki. Rozbiórka domu w większości przypadków jest przeprowadzana ze względu na jego zniszczenie lub nieodwracalne uszkodzenia. Istnieją sytuacje, w których bardziej sensowne i opłacalne jest zburzenie domu i wybudowanie nowego na jego miejscu, zamiast przeprowadzać remont. Skoncentrujemy się teraz na konkretne kroki bezpiecznej rozbiórki domu.
    Fachowy artykuł 100
    rozbiorka domu
    Mamy nawet 355 wykonawców prac dla obszaru Rozbiórki i wyburzenia:

     

    1. Pozwolenie na rozbiórkę budynku

    Można powiedzieć, że proces rozbiórki faktycznie rozpoczyna się od uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, na podstawie którego usunięcie domu jest prawnie potwierdzone i dozwolone. Pozwolenie na rozbiórkę obejmuje opis i dokumentację dotychczasowego oraz planowanego stanu, informacje dotyczące lokalizacji istniejącego budynku na działce, listę wszystkich przyłączy do sieci infrastrukturalnej, plan rozbiórki oraz środki ochrony, które obejmują również działania mające na celu zapobieżenie nadmiernemu pyleniu i innym potencjalnie szkodliwym substancjom, postępowanie z odpadami budowlanymi oraz środki ochrony pracy. Pozwolenie budowlane jest wnioskowane i otrzymywane w odpowiednim urzędzie administracyjnym.

    2. Zabezpieczenie placu budowy

    Po uzyskaniu pozwolenia na rozbiórkę następuje zabezpieczenie placu budowy, czyli obszaru, na którym będą prowadzone prace. Plac budowy jest regulowany i zabezpieczony na podstawie planu ochrony, który musi być przygotowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. W ramach zabezpieczenia placu budowy i na podstawie planu ochrony należy zapewnić swobodny i chroniony dostęp do istniejącego obiektu oraz, w razie potrzeby, odpowiednią tymczasową sygnalizację drogową. Należy pamiętać, że podczas rozbiórki domu istniejące otaczające obiekty będą nadal funkcjonować, dlatego konieczne jest zapewnienie wszystkiego, co niezbędne do ograniczenia niepożądanych skutków dla nich (ochrona przed hałasem, zapobieganie pyleniu, gromadzenie materiałów budowlanych na ulicy, zapewnienie odpowiedniego tymczasowego składowiska materiałów budowlanych itp.).

    3. Rozbiórka domu

    Trzeci krok stanowi właściwe rozpoczęcie prac związanych z rozbiórką, która powinna przebiegać zgodnie z przygotowanym planem. Rozbiórka domu odbywa się według następującej kolejności: wyłączenie i zabezpieczenie wszystkich przyłączy komunalnych w budynku, demontaż urządzeń, mebli, schodów i ogrodzeń, podparcie otworów i całej konstrukcji przed rozbiórką, usunięcie elewacji i pokrycia dachowego oraz elementów konstrukcji dachu, rozbiórka ścian działowych, rozbiórka i usunięcie elementów pośrednich pomiędzy kondygnacjami, elementów połączenia z konstrukcją nośną, a następnie rozbiórka ścian nośnych i ostatecznie rozbiórka fundamentów.

    Przed rozpoczęciem prac należy odłączyć wszystkie instalacje i zdemontować istniejące urządzenia. Wszystkie instalacje komunalne powinny być zamknięte, usunięte lub podłączone w taki sposób, aby zapewniały niezakłócony przepływ, jeśli służą również do zasilania sąsiednich obiektów. Rozbiórka wymaga budowy wszystkich dodatkowych konstrukcji, które służą do podparcia konstrukcji i stropu podczas rozbiórki płyty żelbetowej i tworzenia otworów w istniejącej elewacji. Demontaż stolarki najczęściej odbywa się ręcznie, natomiast rozbiórkę konstrukcji domu wykonuje się za pomocą odpowiednich ciężkich maszyn budowlanych.

    4. Wywóz gruzu budowlanego

    Po zakończeniu prac rozbiórkowych następuje ostatni krok w procesie rozbiórki domu. Gruz musi zostać wywieziony na wyznaczone publiczne składowisko odpadów. Skuteczne i przede wszystkim szybkie usunięcie materiałów budowlanych na publiczne składowisko odpadów wymaga odpowiedniego tymczasowego składowiska na placu budowy, gdzie materiały budowlane są systematycznie odkładane w trakcie procesu rozbiórki. Materiał budowlany musi być oddzielony według rodzajów zgodnie z klasyfikacją na liście odpadów budowlanych.

    Podczas rozbiórki obiektu inwestor ma obowiązek zapewnić, by wykonawcy składowali lub tymczasowo składowali odpady budowlane na placu budowy w sposób, który nie zagraża ani nie zanieczyszcza środowiska. Przewoźnikowi odpadów budowlanych musi być zapewniony swobodny dostęp do załadunku odpadów i ich usunięcia. Jednakże, w przypadku gdy z jakiegoś powodu nie jest możliwe utworzenie tymczasowego składowiska na placu budowy, inwestor musi zapewnić kontenery, do których wykonawcy będą bezpośrednio składować odpady budowlane.

    zabezpieczenie-terenu-rozbiorki.jpg
    Zabezpieczenie miejsca rozbiórki

     

    Fachowy artykuł 100
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Rozbiórki i wyburzenia?

    Mamy nawet 355 wykonawców prac dla obszaru Rozbiórki i wyburzenia:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 355 wykonawców prac dla obszaru Rozbiórki i wyburzenia
    9.5
    0

    ZBIGNIEW LIS


    9.3
    0

    MATEUSZ FABIAN FIRMA BUDOWLANA KOMPLEXBUD


    9.2
    0

    KASBUD DAMIAN KASPRZAK


    9.4
    0

    PSICA ARKADIUSZ ROBOTY ZIEMNE WULKANIZACJA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone