Dla obszaru
    Ogrody zimowe lub przeszklone tarasy uważane są za przedłużenie salonu. Można powiedzieć, że mają cechy zarówno przestrzeni wewnętrznej, jak i zewnętrznej, ponieważ jednocześnie chronią przed warunkami atmosferycznymi oraz przepuszczają światło słoneczne i ciepło. W ostatnich latach technologia znacznie się rozwinęła, dzięki czemu teraz pełnia przyjemności i komfort, jaki może zapewnić domownikom ogród zimowy lub przeszklony taras, jest dostępny przez cały rok, w bardzo zimne lub bardzo ciepłe dni.
    Fachowy artykuł 371
    ogrody zimowe
    Mamy nawet 83 wykonawców prac dla obszaru Ogród zimowy:

     

    1. Zalety zimowego ogrodu/przeszklonego balkonu

    Zimowe ogrody są szczególnie popularne w krajach o chłodniejszym klimacie, ponieważ zapewniają mieszkańcom przyjemne miejsce do przebywania nawet w chłodniejszych miesiącach. Główną zaletą zimowego ogrodu jest światło. Jakość życia, jaką oferują duże powierzchnie szklane, jest niezastąpiona. Dobrze zaprojektowany zimowy ogród lub przeszklony taras są częścią domu, w którym można poczuć się jak na zewnątrz. Światło przenika głęboko do wnętrza pomieszczeń przez powierzchnie szklane, oświetlając je. Wiosną lub zimą zimowy ogród lub przeszklony taras mogą stanowić część przestrzeni zewnętrznej.

    przeszklony-taras.jpg
    Przeszklony balkon lub taras, czyli ogród zimowy podczas zimnych miesięcy, zapewnia większą oszczędność energii na ogrzewanie

     

    2. Przeszklenie balkonu oszczędza energię

    Poprawne usytuowanie zimowego ogrodu lub przeszklonego tarasu może przynieść oszczędności energii nawet do 30%. Oprócz dobrej izolacji cieplnej, kluczowe jest również umiejscowienie samego ogrodu lub tarasu w celu osiągnięcia efektywnych i opłacalnych oszczędności energetycznych. Zimowy ogród lub przeszklony taras powinny być umieszczone na południowy wschód lub południowy zachód, z dłuższym bokiem skierowanym na wschód lub zachód. Zimowe ogrody, przeszklone tarasy i balkony mogą również służyć jako źródło zasilania dla pompy ciepła, czyli służyć do ogrzewania domu. Jeśli ściana domu, do której przylegają szklane ściany ogrodu, tarasu lub balkonu, jest pomalowana na ciemny kolor, tworzy się tzw. ściana Trombe’a, która pozwala na ogrzewanie wnętrza energią generowaną w tej przestrzeni między ścianami.

    Rośliny uprawiane w takim ogrodzie lub na tarasie również w dużym stopniu przyczyniają się do dobrego mikroklimatu, produkując tlen, wiążąc kurz z powietrza i regulując wilgotność.

    3. Konstrukcje zimowych ogrodów

    3.1. Jakie powinny być wymiary zimowego ogrodu?

    Obecnie możliwe jest wykonanie zimowych ogrodów, przeszklonych tarasów i balkonów w różnych kształtach, od okrągłych, wielobocznych po te z kopułowymi i piramidalnymi dachami. Jednak należy pamiętać, że nietypowe, designerskie kształty zwiększają koszty budowy i często nie są zgodne z elewacją domu. Najlepiej, aby zimowy ogród lub przeszklony taras/balkon był wykonany tak, aby pasował do szerokości i kształtu elewacji, bez wystających i wygiętych elementów.

    Siatkowa struktura umożliwia praktycznie nieograniczoną długość. Jednak sytuacja wygląda nieco inaczej jeśli chodzi o głębokość konstrukcji. Większość dostawców zajmujących się tymi pracami, z którymi rozmawialiśmy, sugeruje optymalną głębokość w zakresie od 5,8 do 6 metrów. Jeśli zdecydujecie się na głębszy zimowy ogród lub przeszklony taras, ze względu na nośność konstrukcji mogą być konieczne dodatkowe słupy.

    3.2. Konstrukcja kratowa do przeszkleń balkonowych

    Konstrukcja kratowa wykonywana dla tego typu konstrukcji waha się od 73 cm do 125 cm w zależności od producenta lub wykonawcy i jest dostosowana do wymaganych wymiarów. Wybór profilu jest bardzo ważny. Na rynku można zamówić profile z PCV, aluminium lub drewna. Trzykomorowe, czterokomorowe lub wielokomorowe profile z PCV lub aluminium z wbudowaną izolacją są dobrą opcją do ochrony przed przegrzewaniem. Drewniane profile można chronić za pomocą aluminium maski.

    Profile używane do takiej konstrukcji zazwyczaj mają grubość w zakresie od 5x5 cm, 5x8 cm, 5x12 cm, w zależności od Twoich wymagań i projektu. Na Twoje życzenie profile mogą być ukryte za szkłem lub umieszczone w skrzynkach rolet.
    przeszklone-wejscie.jpg
    Przeszklenia balkonu czy tarasu mogą mieć różne kształty i rozmiary

    4. Dach zimowego ogrodu

    Kształt i rodzaj dachu, a także pokrycie dachowe, również są wybierane według Twoich preferencji. Jeśli zdecydujesz się na tradycyjny drewniany dach, to najpierw  swoją pracę wykonają cieśla i dekarz. Zimowy ogród lub taras mogą być pokryte lekkim, prefabrykowanym, płaskim dachem z płyt OSB z hydroizolacją lub aluminiowymi panelami "sandwich". Taki rodzaj konstrukcji jest najtańszy.

    Z punktu widzenia jakości życia i oświetlenia, zalecamy szklany dach, który jest wykonywany przez wszystkich budowniczych zimowych ogrodów i przeszklonych tarasów. Krata szklanego dachu jest taka sama jak kratka dla pionowych powierzchni szklanych lub ścian. Rozpiętość dachu nie powinna przekraczać 6 m, jeśli nie chcesz stosować słupów. Powierzchnia dachu jest lekko nachylona i gładka, z widocznymi połączeniami.

    5. Szkło do zimowego ogrodu

    5.1. Kupno wysokiej jakości szkła

    90% zimowego ogrodu lub przeszklonego tarasu to właściwie czyste szkło, co oznacza, że wybór wysokiej jakości materiału jest kluczowy, a to z kolei ma duży wpływ na ogólny koszt. Ważne jest, czy zamierzacie używać zimowego ogrodu lub przeszklonego tarasu do wypoczynku czy do gromadzenia ciepła. Ważna jest także lokalizacja, a więc całkowita liczba słonecznych dni w roku. W przypadku, gdy ogród lub taras jest przeznaczony do użytku rekreacyjnego, należy wybrać szkło o jak najmniejszych stratach ciepła. Optymalna przewodność cieplna wynosi 1,0 W/m2K. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie podwójnego szkła wypełnionego gazem szlachetnym. Jeśli wymagana jest lepsza izolacja, stosuje się szkło izolacyjne trzywarstwowe.

    5.2. Szkła refleksyjne do przeszklenia balkonu

    Refleksyjność szkła jest również istotnym czynnikiem. Najczęściej stosuje się szkło o refleksyjności 50%. Przy większych wartościach refleksji, nawet do 85%, przestrzeń nie będzie tak bardzo nagrzana, ale będzie również znacznie mniej światła.

    Powierzchnie szklane mogą być stałe lub ruchome. Większa liczba stałych okien lub ścian zmniejsza koszty, podczas gdy przesuwne powierzchnie szklane je zwiększają.
    przeszklony-balkon.jpg
    Rolety do ogrodu zimowego są niezbędne – bez nich przestrzeń przegrzewałaby się tak bardzo, że nie można by w niej siedzieć latem; zimą będzie w sam raz ciepło

    6. Rolety i wentylacja

    Myśląc o ogrodzie zimowym lub przeszklonym tarasie większość osób jako główny problem widzi przegrzanie. Jednak odpowiednio zacieniony i wentylowany ogród czy taras nie potrzebuje klimatyzacji. Budowniczowie takich konstrukcji zawsze polecają rolety zewnętrzne do zacieniania powierzchni pionowych i dachowych. Coraz częściej do zacieniania dachu stosuje się markizy lub żagle, które odbijają do 98% promieni słonecznych. Rolety z napędem elektrycznym i czujnikami umożliwiają dostosowanie zacienienia do intensywności światła lub temperatury. Ważne jest, aby rolety były umieszczone 5-10 cm od szkła, ponieważ zapewnia to przepływ gorącego powietrza z dala od okna.

    Wentylacja jest bardzo ważna dla dobrego klimatu mieszkania. Oczywiście najprostszym sposobem na przewietrzenie oranżerii lub przeszklonego tarasu jest otwarcie okna, ale są też inne sposoby. Idealną naturalną wentylację zapewnimy umieszczając jak najwięcej bocznych okien wentylacyjnych, gdyż zapewniają one szybką wymianę ciepłego i zimnego powietrza.

    7. Ogród zimowy - cena i termin realizacji

    7.1. Cena ogrodu zimowego

    Oczywiście często o wszystkim decyduje cena. Ceny ogrodów zimowych, tj. przeszklonych tarasów i balkonów są zróżnicowane. Cena zamknięcia tarasu zależy od wielu czynników, niektóre z nich to wybór grubości i rodzaju szkła hartowanego, wykończenie profilu, konieczność podkonstrukcji itp.  Cena zakupu i montażu najtańszego ogrodu zimowego wykonanego z profili PCV i szkła stałego waha się w granicach 2.200 - 2.800 PLN / m2. Cena wyższej jakości konstrukcji z profili ALU oraz z lepszym szkłem waha się od 2.500 do 3.000 PLN / m2. 

    7.2. Termin dostawy ogrodu zimowego

    Czas dostawy zależy od tego, czy kupujesz gotowy model, czy robisz na zamówienie. Na gotowe czekamy od dwóch do czterech tygodni, a na wykonane na zamówienie około miesiąca lub dwóch, lub według uzgodnień z oferentem. Są też modele, które można zamówić z zagranicy, ale wtedy dostawa i montaż są kontraktowane osobno.

    Fachowy artykuł 371
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Ogród zimowy?

    Mamy nawet 83 wykonawców prac dla obszaru Ogród zimowy:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 83 wykonawców prac dla obszaru Ogród zimowy
    9.7
    0

    P H U ANDRYSIAK & CO S C ANDRYSIAK ZBIGNIEW ANDRYSIAK MARIA


    9.8
    0

    A. Rduch & Z. Borek Sp. Jawna


    9.5
    0

    EDYTA MAŁYSA FHU "ALUMARK" PLUS


    9.8
    0

    VERASOL


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone