Marzenia klienta o parterowym domu, były wręcz niemożliwe do spełnienia na małej działce. Dlatego zdecydowano się dokupić kolejną z dostępem do lasu. Nie rozwiązało to problemu garażu - z nim bryła domu miała szerokość 18m, co przekraczało wymogi - z garażem dom miałby powyżej 18m, a na to nie pozwalały warunki zabudowy. Architekci znaleźli rozwiązanie i początkowe utrudnienie stało się atutem, sprawiającym, że dom jest nietuzinkowy. Mianowicie, utworzono garaż podziemny, do którego wjazd zrobiono w jedynym możliwym miejscu, które nie wymagało wycinki starych drzew rosnących przy drodze.
Obiekt tworzą dwie bryły ustawione prostopadle do siebie i dzielące budynek na strefę dzienną i nocną. W pierwszej zastosowano wysoki dach podnosząc sufit równolegle do połaci dachowych. W nocnej sufit jest płaski i uwalnia przestrzeń techniczną na strychu. Na formę dachu miały wpływ sąsiednie budynki – usytuowane kalenicowo, jak i szczytowo względem drogi. Dach został pokryty naturalnym łupkiem.
Architektom zależało, aby nie wprowadzać chaosu przestrzennego i zrealizować coś, co wpisze się w polski pejzaż, ale podnosi jego poziom architektoniczny. Do domu wchodzimy nietypowo, bo z głębi działki, od strony północnej przez podświetlone schody.
Elewację wykonano z cegły ręcznie formowanej firmy Nelissen. Model cegły użyty w tej inwestycji to Ferro. Kompletna stolarka aluminiowa w zakresie drzwi i okien – została zaprojektowana, wykonana i osadzona w całości przez KER3MR. Pogrążone rynny, ukryte rury spustowe, brak kominów wentylacji grawitacyjnej oraz kominy zebrane w jedno niewidoczne miejsce pozwoliły zachować prostą, konsekwentną formę, która wydobywa szlachetne materiały wykończeniowe.
Dom jest utrzymany w stylistyce minimalistycznej. Część dzienna jest otwarta i przestrzenna, a od strony ogrodu dzielą ją przeszklone ściany, które zapewniają widok na las. Znajduje się tam wysoki salon, kuchnia oraz wyjście na taras. W strefie nocnej znajdują się wszystkie sypialnie. Strefy połączone są holem wejściowym z pięknym widokiem.
Pomieszczenia techniczne i zejście do piwnicy tworzą jedną strefę. Schody prowadzące do piwnicy estetycznie wpisują się w klimat domu.
Informacje o projekcie |
Nazwa projektu: Dom w Dobrej |
Autor: Biuro projektowe Maxberg – architekt Karol Nieradka |
Współpraca: architekt Maja Szymkowiak |
Projekt wnętrz: Daria Zaremba |
Lokalizacja: Dobra k. Szczecina |
Rok: 2018 |
Zdjęcia: Sylwia Gudaczewska |
Wykonawcy |
Nelissen to autoryzowany przedstawiciel na Polskę, belgijskiej cegielni NELISSEN. Cegły są produktem naturalnym, ręcznie wytwarzanym, wypalanym i formowanym co nadaje im niepowtarzalny i wyjątkowy wygląd. To znakomity materiał budowalny oraz wykończeniowy ze względu na swoje doskonałe właściwości, nadające charakteru i solidności każdej inwestycji. Firma Nelissen posiada niemal nieograniczony wybór kształtów i kolorów, co pozwala zrealizować najbardziej indywidualne projekty. |
KER3MR jest jedynym autoryzowanym przedstawicielem drzwi tarasowych Keller Minimal Windows w Polsce. Od 20 lat KER3MR realizuje wielkogabarytowe przeszklenia dla domów jednorodzinnych i rezydencji sektora premium. |