Bliskość parku krajobrazowego, przyczyniła się do wkomponowania domu w otoczenie, poprzez zastosowanie na fasadzie pionowych podziałów utworzonych przez legary kompozytowe. Zastosowany materiał przypomina swoją fakturą i kolorem drewno. Elewacje pokryto czarnym tynkiem z cool pigmentami oraz zabezpieczeniem przed korozją biologiczną.
Układ działki był niekorzystny, więc bardzo ważne było jak najlepsze doświetlenie działki. Kształt bryły wynika z uwarunkowań naturalnych. Dom składa się z dwupiętrowych przecinających się prostopadłościanów. W większym znajdują się pomieszczenia mieszkalne, w mniejszym – garaż i siłownia. Dzięki rozrzeźbieniu budynku do pomieszczeń wpada więcej promieni słonecznych, a parterowa, wysunięta część z tarasem dodatkowo izoluje strefę prywatną od ulicy.
Legary kompozytowe zostały ułożone ażurowo w stosunku do łat malowanych na czarno oraz czarnych legarów poprzecznych. Zastosowany kompozyt drewnopodobny nie wymaga dodatkowej impregnacji. Technika ta tworzy interesujący efekt trójwymiarowy. Ciemne detale w postaci metalowych obudów okien oraz balustrad stanowią konsekwentne dopełnienie koncepcji.
Chciałbym mieć osobne miejsce do pracy, do szybkiej interakcji z moimi klientami, bez konieczności przerywania zajęć innym domownikom.
Dom pełni nie tylko funkcje mieszkania, jest także miejscem pracy i rozwijania zainteresowań. W domu wyznaczono wyraźne strefy. Dzienna jest na parterze i składa się z części gościnnej, sportowej i miejsca do pracy. Nocna znajduje się na piętrze.
Aneks kuchenny wydziela dwie funkcje – wypoczynkową i jadalnianą. Wyspa kuchenna pozwala na pracę w kuchni, ale także na wgląd w inne strefy – co było życzeniem klientów. W domu dużą rolę gra także oświetlenie, za które była odpowiedzialna między innymi firma ByLight. Dom ten jest konsekwentnie zrealizowanym projektem, opartym na porozumieniu pomiędzy Inwestorami a architektami.
Chciałabym miejsce, w którym mogę wygodnie usiąść, mieć na wyciągnięcie ręki książkę. Chciałabym czuć ciepło pobliskiego ogniska z kominka, ale jednocześnie nie chciałabym stracić kontaktu wzrokowego z pozostałymi domownikami, z życiem codziennym.
Chciałabym mieć miejsce, w którym mogłabym zapraszać najbliższych na degustację kolekcjonowanych przeze mnie trunków.
Architekci zaplanowali także niezwykłą piwniczkę na wina. Konstrukcja do przechowywania butelek składa się z drewnianych kołków umieszczonych pomiędzy rzędami cegieł na ścianie pomieszczenia. W zaciemnionym pomieszczeniu można poczuć smak wybranego trunku, jednocześnie podziwiając całą dostępną kolekcję zwielokrotnioną wizualnie przez lustro na końcu pomieszczenia.
Informacje o projekcie |
Nazwa projektu: Dom własny |
Autor: ZONA Architekci |
Rok: 2017 |
Zdjęcia: PION studio |
Wykonawcy: |
ByLight to firma, która tworzy lampy i akcesoria oświetleniowe najwyższej jakości. Do każdej przestrzeni. I dla każdego. Inspirują się najlepszym designem minionego wieku. Uwielbiają dbałość o detale z jaką wtedy podchodziło się do produkcji oświetlenia. Ich produkty wychodzą spod rąk prawdziwych pasjonatów. Ludzi, którzy tworzą lampy od ponad 40-stu lat używając tradycyjnych i sprawdzonych metod. Troska o jakość każdego, nawet najdrobniejszego elementu, zawsze bierze górę nad szybkością czy łatwością wykonania. |