Spis treści
1. Cerkiew w Czyrnej
Świątynia została zbudowana w stylu zachodnio-łemkowskim. Wnętrze zostało utrzymane w tradycji cerkiewnej. Z zabytków zachowały się dwa ołtarze boczne barokowo-klasycystyczne z XVIII/XIX w. Obiekt powstał w 1892r. Budynek jest trójdzielny, jednonawowy, z wieżą o konstrukcji słupowej. Przy cerkwi znajduje się kamienna dzwonnica parawanowa z przełomu XIX i XX. Po 1947 zamieniona na kościół rzymskokatolicki i od 1951 pełni funkcję kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
2. Berest - dawna cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana
Budynek drewniany o konstrukcji zrębowej, z wieżą o konstrukcji słupowej. Cerkiew wieńczą trzy wieżyczki ze ślepymi latarniami dodatkowo ozdobiono kopułkami i kutymi krzyżami. Wewnątrz nad nawą i prezbiterium stropy z fasetami, w babińcu strop płaski. Na ścianach polichromia ornamentalna i figuralna. Dzisiejsza świątynia w Bereście z kompletnym i odnowionym ikonostasem z ołtarzami bocznymi jest uznawana za jedną z najładniejszych w Beskidzie Niskim.
3. Muzeum Nikifora - Willa „Romanówka”
Muzeum Nikifora to miejsce, gdzie zebrano obrazy i pamiątki jednego z najsłynniejszych na świecie malarzy prymitywnych – Nikifora Krynickiego. Mieści się w zabytkowej, drewnianej willi charakterystycznej dla XIX-wiecznych uzdrowisk. Do budynku prowadzi mostek ponad potokiem Kryniczanka. Placówka jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Znajdziemy tutaj różnorodną twórczość malarza: akwarele, gwasze, ale także architekturę krynicką i portrety.
4. Kolej Gondolowa na Jaworzynie Krynickiej
Jaworzyna Krynicka jest silnie zagospodarowana. Na jej wierzchołek kursuje z doliny Czarnego Potoku najdłuższa w Polsce kolej gondolowa. Sześcioosobowe wagoniki w 7 minut pokonują odległość ok. 2 km, przenosząc pasażerów na szczyt góry (1114m n.p.m.).