Dla obszaru

  Krynica-Zdrój - perła polskich uzdrowisk

  Krynica-Zdrój położona jest w Beskidzie Sądeckim. To jedno z najbardziej znanych kurortów w Polsce. Miasto otoczone jest przez wzgórza Góry Parkowej i pasmo Jaworzyny Krynickiej. Do popularności regionu przyczyniły się wody lecznicze, w szczególności Zuber – woda o wysokiej mineralizacji, unikalna w skali Europy. Krynica-Zdrój to także popularny ośrodek narciarski, znajdziemy tutaj aż 6 stacji narciarskich, o łącznej przepustowości 28 tysięcy narciarzy na godzinę. Miasto posiada także unikalną architekturę - piękne obiekty sakralne, czy też charakterystyczne, budynki w „szwajcarskim stylu”. Zdjęcie główne autorstwa Andrzeja Klimkowskiego.

  Krynica-Zdrój Beskid Sądecki
  Krynica-Zdrój Beskid Sądecki, zdjęcie autorstwa Piotra Basałygi

  1. Cerkiew w Czyrnej

  Cerkiew w Czyrnej i kaczki
  Cerkiew w Czyrnej i kaczki, zdjęcia autorstwa Piotra Basałygi

  Świątynia została zbudowana w stylu zachodnio-łemkowskim. Wnętrze zostało utrzymane w tradycji cerkiewnej. Z zabytków zachowały się dwa ołtarze boczne barokowo-klasycystyczne z XVIII/XIX w. Obiekt powstał w 1892r. Budynek jest trójdzielny, jednonawowy, z wieżą o konstrukcji słupowej. Przy cerkwi znajduje się kamienna dzwonnica parawanowa z przełomu XIX i XX. Po 1947 zamieniona na kościół rzymskokatolicki i od 1951 pełni funkcję kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

  Cerkiew w Czyrnej,
  Cerkiew w Czyrnej, zdjęcie autorstwa Piotra Basałygi

  2. Berest - dawna cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana

  Cerkiew Berest pww. św Kosmy i Damiana
  Cerkiew Berest pww. św Kosmy i Damiana, zdjęcie autorstwa Piotra Basałygi

  Budynek drewniany o konstrukcji zrębowej, z wieżą o konstrukcji słupowej. Cerkiew wieńczą trzy wieżyczki ze ślepymi latarniami dodatkowo ozdobiono kopułkami i kutymi krzyżami. Wewnątrz nad nawą i prezbiterium stropy z fasetami, w babińcu strop płaski. Na ścianach polichromia ornamentalna i figuralna. Dzisiejsza świątynia w Bereście z kompletnym i odnowionym ikonostasem z ołtarzami bocznymi jest uznawana za jedną z najładniejszych w Beskidzie Niskim.

  3. Muzeum Nikifora - Willa „Romanówka”

  Willa
  Willa "Romanówka", zdjęcie autorstwa Henryka Bielamowicza

  Muzeum Nikifora to miejsce, gdzie zebrano obrazy i pamiątki jednego z najsłynniejszych na świecie malarzy prymitywnych – Nikifora Krynickiego. Mieści się w zabytkowej, drewnianej willi charakterystycznej dla XIX-wiecznych uzdrowisk. Do budynku prowadzi mostek ponad potokiem Kryniczanka. Placówka jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Znajdziemy tutaj różnorodną twórczość malarza: akwarele, gwasze, ale także architekturę krynicką i portrety.

  4. Kolej Gondolowa na Jaworzynie Krynickiej

  Jaworzyna Krynicka - Kolej Gondolowa
  Jaworzyna Krynicka - Kolej Gondolowa, zdjęcie autorstwa Andrzeja Klimkowskiego

  Jaworzyna Krynicka jest silnie zagospodarowana. Na jej wierzchołek kursuje z doliny Czarnego Potoku najdłuższa w Polsce kolej gondolowa. Sześcioosobowe wagoniki w 7 minut pokonują odległość ok. 2 km, przenosząc pasażerów na szczyt góry (1114m n.p.m.).

  Jaworzyna Krynicka
  Jaworzyna Krynicka, zdjęcie autorstwa Andrzeja Klimkowskiego

   

  269
  Autor: Daibau Magazyn

  Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


  Pomysły na urządzenie domu

  Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

  Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
  © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone