Dla obszaru

  Gdańsk – historyczne budowle i nowoczesne inwestycje

  Gdańsk, położony nad Bałtykiem, to nieodłączna część polskiej historii i kultury. Miasto to skrywa jedne z ciekawszych przykładów architektury renesansowej, które możemy odnaleźć na Starym i Głównym Mieście. Gdańsk nie ogranicza się jedynie do zabytkowej architektury, lecz obejmuje również nowe inwestycje, takie jak Teatr Szekspirowski.

  gdansk.jpg
  Gdańsk z lotu ptaka, źródło: Pomorskie.travel

  1. Brama Wyżynna w Gdańsku 

  Brama Wyżynna
  Brama Wyżynna, źródło: Muzeum Gdańsk

  Brama Wyżynna, zwana także Hohes Tor, to reprezentacyjna brama obronna w Gdańsku. Miała strategiczne znaczenie jako główny wjazd do miasta. Zbudowana w latach 1574–1575, przypisywana Hansowi Kramerowi, później reprezentacyjnie rozbudowana. W 1588 roku otrzymała kamienne oblicowanie i rzeźby Wilhelma van den Blocka. Przez lata przeszła liczne renowacje. W 1878–1879 roku część wewnętrzną i fortyfikacje wokół bramy rozebrano dla dróg dojazdowych.

  Brama Wyzynna dawniej
  Brama Wyżynna dawniej, źródło: Muzeum Gdańsk

  W 1884 roku dodano kamienną okładzinę i herb Cesarstwa Niemieckiego. W 1895 roku zasypano fosy przed bramą. W 1952 roku odsłonięto przejazd. W 2002 roku bramę przejęło Muzeum historyczne Miasta Gdańska. W 2012r. otwarto w niej Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej. Bramę przykrywa płaski dach z posągami lwów. Pod bramą znajduje się podziemna kazamata z XVI/XVII wieku.

  2. Dwór Artusa

  Dwór Artusa w Gdańsku
  Dwór Artusa w Gdańsku, autor: Dariusz Kula, źródło: Muzeum Gdańsk

  Dwór Artusa zlokalizowany jest przy Trakcie Królewskim w Gdańsku. Składa się z trzech obiektów: Starego Domu Ławy, Dworu Artusa i Nowego Domu Ławy. Nazwa "curia regis Artus" pochodzi z 1357 r. i odnosi się do budynku, który wzniesiono w 1348-1350 r. Budynek powstał dzięki Bractwu św. Jerzego, skupiającego rycerzy. Dwór był miejscem rozrywek, uroczystych posiłków i wymiany informacji handlowych.

  Po pożarze w 1476 i 1477 r., Rada Miasta sfinansowała odbudowę. W 1481 r. w nowym Dworze Artusa podano pierwsze piwo. Bractwo św. Jerzego stopniowo straciło wpływy. Nowe stowarzyszenia, zrzeszone pod nazwą ławy Dworu Artusa, obejmowały różne grupy społeczne.

  Dwór Artusa wnętrze
  Wnętrze Dworu Artusa w Gdańsku, źródło: Muzeum Gdańsk

  Od 1530 r. Dwór stał się areną publicznych rozpraw sądowych. W XVII w. wojny i epidemie zaszkodziły miastu, a Dwór stracił na znaczeniu. W 1742 r. Rada przekształciła go w giełdę, ożywiając życie handlowe. Ławy musiały usunąć siedzenia na rzecz sesji giełdowych. Dzieła sztuki, fundowane przez wieki, zachowano dla pamięci.

  Obecnie Dwór Artusa jest częściowo zrekonstruowany, zachowując oryginalne zabytki i uzupełniając braki rekonstrukcjami. Wnętrze jest otwarte dla zwiedzających, dając wyobrażenie o dawnej świetności tego miejsca.

  3. Gdański Teatr Szekspirowski – nowoczesna inwestycja z ciekawą historią

  Teatr Szekspirowski
  Teatr Szekspirowski, źródło: Vandersanden

  Gdański Teatr Szekspirowski powstał na miejscu dawnego budynku Szkoły Fechtunku, który wzorowany był na londyńskim Teatrze Fortune. Był to pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczypospolitej. Wyposażony w scenę elżbietańską, służył zarówno do szermierki, jak i wystawiania sztuk, m.in. Szekspira. Teatr ten, jest pokryty antracytowymi cegłami i posiada drewniane wnętrze, przenoszące widzów do czasów Szekspira.

  Wnętrze Teatru Szekspirowskiego
  Wnętrze Teatru Szekspirowskiego, źródło: Teatr Szekspirowski

  Wnętrze Sali Głównej teatru jest rekonstrukcją dawnego gdańskiego teatru elżbietańskiego, z adaptowalnym układem sceny. Otwierany dach pozwala na spektakle w świetle dziennym. Teatr projektu Renato Rizzi otwarto we wrześniu 2014. Ma kubaturę 53 tys. m³, powierzchnię całkowitą 12 tys. m².

  305
  Autor: Daibau Magazyn

  Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


  Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Architekt, architektura?

  Pomysły na urządzenie domu

  Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

  Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
  © 2024 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone