Dla obszaru

    Jakie drzwi zewnętrzne wybrać?

    Zastanawiasz się nad zakupem drzwi wejściowych, ale nie wiesz, które wybrać? PCV, ALU, drewno czy kombinacja tych materiałów? Wybór jest niemal nieograniczony, a w ofercie jest mnóstwo linii i modeli, serii drzwi i producentów. Drzwi zewnętrzne to pierwsza rzecz, z którą stykasz się przed wejściem do wnętrza. Z tego punktu widzenia bardzo ważny jest wybór drzwi wejściowych, które zarówno wizualnie, jak i materiałowo będą współgrały z całym budynkiem i po prostu zachęcały do ​​wejścia do takiej przestrzeni. 
    Fachowy artykuł 172
    ktore drzwi zewnetrzne wybrac
    Mamy nawet 953 wykonawców prac dla obszaru Drzwi zewnętrzne:

     

    1. Drzwi wejściowe PCV

    1.1. Drzwi zewnętrzne PCV: ulubiony zamiennik drewna

    PCV, obok drewna, jest jednym z najczęściej używanych materiałów do produkcji drzwi wejściowych. Duże zapotrzebowanie na te drzwi może wynikać nie tylko z niskiej ceny, ale również z gładkiej powierzchni, która łatwo się czyści i utrzymuje. Drzwi wejściowe z PCV są także wystarczająco mocne i trwałe. Nadają się do nowych budynków, domów o niskim zużyciu energii oraz przy remontach domów, mieszkań. 

    Do wad drzwi wejściowych z PCV można zaliczyć przede wszystkim to, że są one nie ekologiczne, gdyż jest to wciąż tworzywo sztuczne, które przez wieki ulega degradacji w przyrodzie. Drzwi takie też „słabo oddychają”, a w dodatku nie starzeją się tak ładnie, jak te metalowe czy drewniane. Tworzywa sztuczne z biegiem lat nie nabierają uroku związanej z patyną, lecz blakną lub żółkną z powodu działania promieni UV; z drugiej strony, dzięki dzisiejszym wysokiej jakości zabiegom ochronnym, zdarza się również, że w ogóle się nie zmieniają, co - w porównaniu do innych części wyposażenia, które normalnie starzeją się i stają się bardziej przytulne i domowe z powodu zużycia - sprawia, że wydają się jeszcze mniej harmonijne i bardziej sztuczne. Drzwi z PVC są w związku z tym coraz częściej produkowane w wariantach z tzw. dekoracjami - faktycznie, ich warstwą wykończeniową są najczęściej folie z nadrukiem imitującym drewno.

    drzwi-zewnetrzne-pcv.jpg
    Drzwi wejściowe PCV są bardzo łatwe w utrzymaniu – można je czyścić tylko wilgotną szmatką

     

    2. Jakie są parametry techniczne drzwi wejściowych z PCV?

    2.1. Profile i wzmocnienia

    Profile drzwiowe PCV są szersze i dodatkowo wzmocnione, aby zapobiec odkształceniom i opadaniu drzwi. Dzięki temu drzwi wejściowe PCV są wyjątkowo stabilne, trwałe i nie tracą swojej funkcjonalności wraz z upływem lat. Są także doskonałymi izolatorami ciepła i dźwięku, a w porównaniu z drewnianymi są wyjątkowo odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne i promienie UV. Do produkcji wykorzystywane są profile 5-komorowe lub 6-komorowe. Profil 5-komorowy ma grubość około 7 cm, natomiast profil 6-komorowy ma około 8,5 cm i jest dodatkowo wypełniony pianką. 

    W drzwiach wejściowych z PCV stosowane jest dodatkowe wzmocnienie ze stali ocynkowanej, co zapewnia stabilność statyczną skrzydła drzwiowego. 

    2.2. Wypełnienia, uszczelki i okucia

    Do wypełnienia drzwi wejściowych z PCV, w zależności od modelu drzwi, można zastosować wypełnienie PCV, HPL lub szkło o grubości 2-5 cm. Typowe są dwie trwale elastyczne uszczelki (EPDM), a w przypadku okuć do drzwi wejściowych z PCV najczęściej stosuje się mechaniczny lub automatyczny zamek wielopunktowy. 

    2.3. Próg i klamka

    A co z progiem? Próg jest aluminiowy o wysokości 2 cm z tzw. przerwą termiczną. Oznacza to właściwie, że próg zapewnia minimalną utratę ciepła i użytkowanie bez zamarzania. Standardowy uchwyt ALU występuje w kolorze białym, brązowym lub srebrnym. 

    2.4. Akcesoria do drzwi wejściowych PCV

    Oprócz podstawowych, do drzwi wejściowych PCV można dołożyć jeszcze inne elementy. Dodatkowe wyposażenie obejmuje wizjer, uchwyt zewnętrzny, dzwonek, otwieranie elektryczne, oświetlenie standardowe lub górne oraz oświetlenie dodatkowe diodami i tym podobne.

    profil-drzwiowy-pcv.jpg
    Profil drzwi wejściowych PCV

     

    3. Drewniane drzwi wejściowe

    3.1. Drzwi drewniane są zawsze ładne

    Drewno to także jeden z materiałów, który bardzo często wykorzystywany jest przy zakupie lub wymianie drzwi wejściowych. Do wyboru są różne modele, czyli linie czy rodzaje drewnianych drzwi wejściowych. Ponieważ są wykonane z naturalnego materiału, ten typ drzwi ze swoim ciepłym wyglądem idealnie nadaje się zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz, zwłaszcza jeśli budynek ma drewnianą elewację. Drewniane drzwi wejściowe wykonane są z najbardziej odpowiedniego profilu ekologicznego i charakteryzują się lepszą izolacją termiczną w porównaniu z profilem PCV

    3.2. Klasyczne drewniane drzwi wejściowe

    Klasyczne lub tradycyjne drewniane drzwi wejściowe szczególnie dobrze komponują się ze starą zabudową, a swoimi typowymi liniami nawiązują także do bardziej nowoczesnej architektury. Można również zauważyć, że na drzwiach często występują minimalistyczne linie reliefowe i często łączone są one z powierzchniami szklanymi. Rynek oferuje najróżniejsze rodzaje drewna, fakturę i strukturę. 

    3.3. Nowoczesne drewniane drzwi wejściowe

    Linię nowoczesnych drewnianych drzwi wejściowych uważa się za bardziej uniwersalną. Można wybierać pomiędzy ostrymi liniami, typowymi dla klasycznego typu drzwi drewnianych, lub ukośnymi i zaokrąglonymi liniami. Nowoczesne drewniane drzwi wejściowe posiadają precyzyjnie wykonane rowki na powierzchni skrzydeł, które dodatkowo podkreślają różnorodne zestawienia kolorów, faktur i kształtów. Szkło też jest specyficzne – wykonane jest metodą piaskowania, aby uzyskać specjalne efekty świetlne. Można więc wybierać spośród różnorodnych form, faktur i struktur, drewna i szkła.

    drzwi-zewnetrzne-drewniane.jpg
    Klasyczne drewniane drzwi wejściowe doskonale komponują się z każdym budynkiem

     

    4. Charakterystyka techniczna drzwi wejściowych drewnianych

    W standardowej produkcji skrzydło tego typu drzwi wykonane jest ze specjalnej wielowarstwowej płyty izolacyjnej, która wzmocniona jest masywną ramą drewnianą. Istnieją również specjalne stabilizatory, które zapobiegają wyginaniu się skrzydła drzwi. Grubość skrzydeł wraz z ościeżnicą wynosi około 7 cm. Właśnie ze względu na lite drewno, standardowa wersja drewnianych drzwi wejściowych zapewnia doskonałą izolację termiczną, choć zależy to od gatunku drewna. W większości przypadków używa się świerku, dębu lub modrzewia. Współczynnik przewodzenia ciepła mieści się w zakresie od 1,1 do 1,3 W/m2K. Szkło używane w tym przypadku to szkło izolacyjne dwuwarstwowe, a współczynnik przenikania ciepła wynosi Ug=1,1W/m2K. Wnętrze skrzydła jest gładkie, ponieważ ozdobne ramki i panele są używane tylko na zewnątrz. 

    5. Drzwi wejściowe z drewna i aluminium

    Kombinacja drewna i aluminium to wybór klientów poszukujących połączenia tradycyjnego i nowoczesnego materiału; drzwi z zewnątrz prezentują się nowocześnie i nieco chłodno, a od wewnątrz klasycznie i ciepło. To stylowe, eleganckie połączenie drzwi wejściowych - drewniane od wewnątrz i aluminiowe od zewnątrz. Takie drzwi nazywane są kombinacją najlepszych cech obu rodzajów - nowoczesnego designu, który nigdy nie wychodzi z mody. Aluminium na zewnątrz zapewnia doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi, łatwość utrzymania i trwałość. Z kolei drewno dostarcza ciepła i naturalnej urody, jednocześnie tworząc bardzo przyjemny klimat. 

    Oprócz standardowej wersji, takie drzwi wejściowe są dostępne również w wariantach przeznaczonych dla domów o niskim zużyciu energii oraz pasywnych. 

    6. Techniczne charakterystyki drzwi wejściowych drewno-aluminium

    Panel aluminiowy i profile przymocowane są do zewnętrznej strony skrzydła, które wykonane jest z specjalnej wielowarstwowej płyty izolacyjnej z litego drewna, co zapewnia stabilność. Grubość ramy, wliczając zewnętrzne pokrycie aluminiowe, wynosi 8,2 cm, podczas gdy samo skrzydło ma grubość 7,2 cm. W skrzydle drzwi umieszczone jest trzywarstwowe szkło izolacyjne o współczynniku przenikania ciepła Ug=0,9 W/m2K. Ozdobne dodatki znajdują się tylko po stronie zewnętrznej,  boczne krawędzie są dwukrotnie uszczelnione, a próg jest termoizolowany. Jeśli chodzi o rodzaj drewna, można wybierać spośród świerku, dębu lub modrzewia. 

    7. Drzwi wejściowe ALU

    Drzwi wejściowe ALU należą do droższych drzwi wejściowych. Charakteryzują się wyjątkową odpornością na uderzenia, uszkodzenia i warunki atmosferyczne, a także są bardzo łatwe w utrzymaniu. Doskonale wpasowują się w nowoczesną architekturę, a dzięki neutralnemu wyglądowi można je łatwo łączyć z wieloma różnymi materiałami, kolorami i wzorami. Drzwi ALU najczęściej dostępne są w kolorze szarym metalicznym, szarym antracytowym lub białym, chociaż niemal wszyscy producenci i dostawcy mogą zaoferować wszystkie odcienie kolorystyczne według skali RAL. Odcienie są w większości standardowe, a wybór może być ograniczony ze względu na standaryzację produkcji.

    drzwi-zewnetrzne-aluminiowe.jpg
    Drzwi wejściowe ALU mogą mieć różną kolorystykę

     

    8. Charakterystyka techniczna aluminiowych drzwi wejściowych

    8.1. Wypełnienia i kolory drzwi aluminiowych

    Na pierwszy rzut oka aluminiowe drzwi wejściowe wyglądają niezwykle atrakcyjnie. W porównaniu do drewna i PCV są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, a do wyboru jest znacznie więcej odcieni. W przeciwieństwie do PCV, aluminium można malować proszkowo. Zapewnia to większą stabilność koloru, a drzwi ALU można uzyskać w dowolnym kolorze i tonacji. Drzwi wejściowe ALU najczęściej wypełnione są twardą pianką pur i powlekane aluminium, dzięki czemu charakteryzują się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. 

    8.2. Profil do drzwi zewnętrznych aluminiowych

    Do drzwi ALU stosuje się profile o liniach prostych lub zaokrąglonych o średnicy 7,5 lub 9,5 cm. Profil skrzydła aluminiowego wynosi zazwyczaj 8,5 cm. W środku obu profili znajduje się element termiczny poprawiający ich właściwości izolacyjne.

    8.3. Przewodność cieplna wejściowych drzwi ALU

    Gdy skrzydło jest pełne z obu stron, bez wycięć na szyby, osiąga się współczynnik przenikania ciepła U=0,81 W/m2K, podczas gdy dla jednostronnie wypełnionego skrzydła, również bez wycięć na szyby, współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,74 W/m2K. 

    8.4. Wyposażenie, przeszklenia, akcesoria

    Aluminiowe drzwi wejściowe posiadają wysokiej jakości, funkcjonalne zawiasy 3D, ryglowanie 3- lub 5-punktowe oraz różne możliwości otwierania skrzydła: otwieranie na zewnątrz, otwieranie elektryczne, otwieranie na odcisk palca. A co z przeszkleniem? Możesz wybrać jedną z licznych wariantów szklanych elementów termoizolacyjnych, bezpieczeństwa lub dźwiękoizolacyjnych, choć szkło można dodatkowo przetworzyć za pomocą różnych folii, piaskowania i innych rodzajów obróbki. W końcu, w ofercie dostępny jest również duży wybór ozdób do drzwi wejściowych, dokładnie według twojego życzenia. 

    8.5. Bezpieczeństwo drzwi wejściowych ALU

    Aluminiowe drzwi wejściowe zajmują pierwsze miejsce w kategorii ochrony. Aluminium jest mocniejsze i bardziej odporne niż PCV. Drzwi wejściowe ALU są również bardziej przyjazne dla środowiska niż PCV. Aluminium można w całości poddać recyklingowi, co nie ma miejsca w przypadku PCV.

    tradycjonalne-drzwi-zewnetrzne-drewniane.jpg
    Drewniane drzwi wejściowe robione na zamówienie przez stolarza są niepowtarzalne i z pewnością przykuwają uwagę, dlatego muszą być bardzo drogie.

     

    9. Jak zmieniają się ceny drzwi wejściowych?

    Cena – to zazwyczaj najważniejsza informacja, która w ogromnym stopniu wpływa na wybór danego produktu. Ceny różnią się w zależności od rodzaju materiału, wymiarów, proporcji przeszkleń, dodatkowych dekoracji i elementów oraz oczywiście producenta. Najtańsze oferty dotyczą drzwi wejściowych PCV. 

    Uwaga: Do cen, z lub bez podatku VAT, należy doliczyć koszty montażu! Przykładowo przyjęliśmy standardowe wymiary: szerokość 95-113,5 cm i wysokość 100-210 cm. 

    Za drzwi zewnętrzne PCV zapłacisz średnio aż 1100 zł; ich ceny wahają się od 900 do 1300 zł. Ceny drzwi wejściowych drewnianych wahają się w granicach 1000-4000 zł, wyjściowa cena drzwi wejściowych ALU to około 2000 zł, a ostateczna może wynieść nawet 6000 zł. Na drzwi wejściowe drewno-ALU potrzeba od 2500 do 6500 zł. 

    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Drzwi zewnętrzne?

    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Mamy nawet 953 wykonawców prac dla obszaru Drzwi zewnętrzne:

    Bezpłatne usługi
    Szukamy miejscowo
    Bez prowizji
    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2024 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone