Dla obszaru

  Darłowo - nadmorskie miasto o długiej historii

  Darłowo jest usytuowane na Pomorzu Środkowym, w województwie zachodniopomorskim. W przeszłości pełniło istotną rolę jako port handlowy, a od 1945 roku jest częścią granic Polski. Mimo burzliwych dziejów, związanych także z ostatnią wojną światową, miasto zachowało wiele zabytków oraz układ średniowiecznych ulic na starówce. Znane także jako Rügenwalde, Darłowo jest położone nad Morzem Bałtyckim, u zbiegu rzek Wieprzy i Grabowej, na obszarze Pobrzeża Koszalińskiego, będącego częścią Pomorza Zachodniego. Miasto jest umiejscowione w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, na obszarze mezoregionów: Wybrzeża Słowińskiego i Równiny Słupskiej.

  1. Zamek Książąt Pomorskich

  zamek-ksiazat-pomorskich
  Zamek Książat Pomorskich, źródło: Biuro Promocji Miasta i Komunikacji Społecznej, autor: Artur Wejnerowski

  Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie jest jednym z najbardziej wyjątkowych historycznych miejsc w Polsce, zachowującym bogatą historię, pełną fascynujących wydarzeń i legend.

  Jego początki sięgają lat 1449–1459, kiedy został gruntownie przebudowany przez Eryka Pomorskiego. Pod jego kierownictwem zamek został wzmocniony, uzyskując cechy obronne podobne do zamku Kronborg, wcześniejszej siedziby księcia. Historia tego miejsca jest splątana z wieloma władczymi rodzinami i różnymi narodowościami.

  W ciągu wieków zamek przechodził w ręce różnych władców i dynastii. Od książąt Pomorza, przez Danię, aż po Prusy, stanowił ważny punkt strategiczny i miejsce licznych wydarzeń. Przeszedł wiele zmian, od funkcji obronnych po pełnienie roli koszar czy szpitala dla żołnierzy.

  Architektonicznie zamek był imponującą budowlą. Zbudowany na sztucznej wyspie między rzeką Wieprzą, a Kanałem Młyńskim, miał formę prostokąta z cegły. Posiadał dwie bramy oraz wieżę, a zabudowę dziedzińca tworzyły różnorodne budynki, w tym Sala Rycerska, bogato zdobiona kaplica i wiele innych elementów, które nadawały mu charakterystyczny wygląd.

  Jego historia jest pełna legend i opowieści, takich jak ta o tajemniczej postaci Białej Damy, przypisywanej wnuczce Eryka Pomorskiego - księżnej Zofii. Legenda głosi, że krąży ona po zamku z powodu popełnionego okrucieństwa, które miała pokutować po śmierci.

  Opowieści o zamku związane są także z romansami i tajemniczymi przejściami, jak to związane z postacią księżnej Zofii i rycerza Jana z Maszewa. Według legendy między zamkiem a kamienicą rycerza istniało tajemne podziemne przejście, którym rzekomo rycerz nocą miał się przedostawać do swojej ukochanej.

  Niezwykła historia zamku, jego architektura i związane z nim legendy nadal fascynują zarówno lokalną społeczność, jak i badaczy historii. Inspirują one nie tylko artystów, ale także pisarzy, którzy próbują odkryć i opowiedzieć historię tych fascynujących wydarzeń.

  2. Kościół Mariacki

  darlowo-z-lotu-ptaka.JPG
  Kościół Mariacki w tle, źródło: Biuro Promocji Miasta i Komunikacji Społecznej, autor: Artur Wejnerowski

  Zachodniopomorska Nekropolia Książąt Gryfitów rozpoczęła swoją historię w 1321 roku, gdy biskup kamieński Konrad przekazał patronat nad kościołem w Darłowie braciom Więcom: Piotrowi, Jaśkowi i synowi Piotra - Wawrzyńcowi. Kościół, znany jako kościół mariacki, był wielokrotnie niszczony przez pożary, z największym spustoszeniem w 1679 roku, gdy spłonęło wnętrze i wieża. Od 1535 roku do 1945 roku, kościół należał do protestantów, a po II wojnie światowej został przekazany franciszkanom.

  W 1974 roku rozpoczęto rekonstrukcję w stylu gotyckim, usuwając balkony, odsłaniając sklepienia żebrowe i portale. Mauzoleum Pomorskie pod kościelną wieżą zawiera sarkofagi Króla Eryka, Elżbiety i Księżnej Pomorza Jadwigi. Wnętrze ozdabia barokowa ambona, malowidło "Pokłon Trzech Króli", portrety Apostołów, renesansowa misa chrzcielna, krucyfiks, tabernakulum i prospekt organowy z różnych okresów.

  Neogotycki ołtarz główny z 1853 roku przedstawia Archanioła oraz rzeźbione postacie świętych Piotra i Pawła. Witraże w nawach bocznych i prezbiterium ukazują Chrystusa, Ewangelistów i Świętego Wojciecha. Na terenie kościelnym znajduje się lapidarium z pozostałościami z różnych cmentarzy, reprezentujących różne wyznania. Pierwszym powojennym proboszczem w latach 1945-1950 był o. Damian Tyniecki, po którym nazwano jedną z ulic w Darłowie.

  3. Fontanna - Pomnik Rybaka

  fontanna-pomnik-rybaka-darlowo.JPG
  Fontanna - Pomnik Rybaka, źródło: Biuro Promocji Miasta i Komunikacji Społecznej

  Pomnik Rybaka stanowi integralną część darłowskiego rynku od 1919 roku. Rzeźbę stworzył Wilhelm Gross, sławieński artysta, jako hołd dla ludzi związanych z morzem. Fontannę ufundował zamożny armator z rodziny Hemptenmacherów, znany ze sławy przynoszonej miastu Darłowo poprzez swoje statki, pływające po wszystkich kontynentach. Jego dom znajduje się na rogu ulicy Powstańców Warszawskich i Rynkowej.

  Na cokole fontanny z trawertynu umieszczono cztery spiżowe tablice, informujące w skrócie o historii miasta i jego znaczeniu. Relief od strony Ratusza przedstawia rycerza z mieczem, symbolizującego nadawanie praw miejskich osadzie. Rycerz wskazuje obszar miasta rolnikom, a siedzący skryba opisuje to istotne wydarzenie, ukazując również pierwszych budowniczych miasta, kopiących fosę i usypujących wały miejskie, z morzem w tle.

  Relief od północy ukazuje szkutników budujących żaglowy, dwumasztowy statek handlowy w darłowskiej stoczni. W tle widoczne są mieszczańskie kamieniczki. Miasto słynęło z produkcji solidnych statków już od XIV wieku, umożliwiających handel morski i wyprawy po Skandynawii w poszukiwaniu solonych ryb.

  Od południa relief ukazuje miejskie pastwiska z pasterzem owiec i pastereczką gęsi robiącą na drutach. W tle widoczny jest kościół Mariacki. Twórca podkreślił również tradycję przekazywania bydła, trzody i gęsi pasterzom miejskim za niewielką opłatą. Mięso gęsi, zwłaszcza wątróbki, było cenionym eksportowym produktem dawnego Darłowa.

  4. Kościół Świętej Gertrudy

  kosciol-swietej-gertrudy-darlowo.jpg
  Kościół św. Gertrudy, źródło: Biuro Promocji Miasta i Komunikacji Społecznej

  Kościół św. Gertrudy, zlokalizowany na północ od Bramy Kamiennej w Darłowie, na historycznym Przedmieściu Słupskim, stanowi istotny obiekt sakralny w obrębie czynnego cmentarza. Początkowo pełniący rolę kaplicy cmentarnej, obecnie, jako kościół parafialny parafii św. Gertrudy, zachowuje swój pierwotny charakter budowli ceglanej, obecnie nieotynkowanej.

  Historia tego zabytkowego obiektu sięga czasów, gdy stanowił miejsce pochówku zmarłych, a dolna część kościoła służyła jako miejsce ekshumacji szczątków. Architektoniczny urok kościoła św. Gertrudy przejawia się w niemal rotundowej formie z sześciobocznym planem, otoczonej dwunastobocznym obejściem o dłuższych i krótszych bokach. Budowla oparta na cegłach, oszkarpowana i pozbawiona tynku, prezentuje się imponująco na fundamencie z nieregularnego kamienia.

  Z zewnątrz kościół ozdobiony jest namiotowym, dwunastobocznym dachem, pokrytym gontem dębowym. Na szczycie dachu umieszczono ośmioboczną wieżyczkę w formie iglicy, zdobioną wielobocznym daszkiem. Początkowe wnętrze świątyni oświetlane było przez okna umieszczone w centralnym sześcioboku (obecnie zamurowane) oraz okna na ścianach dwunastobocznego obejścia, których kształt uległ pewnym zmianom w ciągu lat. Kościół św. Gertrudy stanowi kolejną perłę architektoniczną Darłowa, zachowując nie tylko historyczne dziedzictwo, lecz także świadectwo przemijających czasów.

  5. Marina Royale – architektura nowoczesna

  marina royale
  Marina Royale, źródło: POC Real Estate

  Oprócz bogatego dziedzictwa historycznego, Darłowo prezentuje także swoje oblicze nowoczesności. Wyróżnia się tu kompleks apartamentowy Marina Royale, który stanowi znakomity przykład nowoczesnej architektury. Marina Royale, jako nowoczesny kompleks mieszkalny, wprowadza do miasta nową estetykę i styl życia. Zlokalizowany nad brzegiem morza, ten nowoczesny obiekt jest punktem odniesienia dla osób poszukujących komfortowego zakwaterowania o wysokim standardzie i ceniących współczesny design.

  darlowo z lotu ptaka
  Marina Royale, źródło: POC Real Estate

  Darłowo nie tylko bogate jest w historyczne dziedzictwo z zamkiem, kościołem Świętej Gertrudy, ale także rozwija się w kierunku nowoczesnej architektury poprzez obiekty takie jak kompleks apartamentowy Marina Royale, wprowadzając nowe standardy w przestrzeni miejskiej.

   

   

  323
  Autor: Daibau Magazyn

  Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


  Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Architekt, architektura?

  Pomysły na urządzenie domu

  Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

  Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
  © 2024 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone