Dla obszaru

    Pellet, brykiet, zrębki, wióry, drewno Cena

    Ogrzewanie biomasą uważane jest za jeden z wygodniejszych sposobów ogrzewania. Jaka jest cena peletu, ścinków, drewna i ile kosztuje brykiet drzewny? Cena drewna opałowego uzależniona jest od procedury obróbki, sezonu, gatunku drewna i oczywiście od oferenta. Ogrzewanie na pellet jest najbardziej energooszczędne. Cena pelletu waha się między 800 - 1.200 PLN / t. Podczas spalania pelety uwalniają 17-20 MJ energii na kilogram. Nieco tańsze i mniej wydajne są brykiety drzewne. Brykiety z drewna opałowego powstają z odpadów drzewnych sprasowanych w cylindryczne kłody o wartości energetycznej 17,5–19,5 MJ/kg i kosztują około 750 PLN / t. Ostatnią opcją są drewniane ścinki. Cena ścinki jest najkorzystniejsza ze wszystkich rodzajów drewna opałowego 60 PLN / m3. Szczególnie korzystne są drewno opałowe, które kosztuje od 150 - 350 PLN / m3. Wióry i zrębki mają wartość energetyczną około 14-15 MJ/kg.

    Komu powierzyć dostawę pelletu, brykietu, zrębków, wiór, drewna? Wyślij zapytanie do odpowiednich i ocenionych dostawców biomasy w Twojej okolicy - bezpłatnie i bez zobowiązań! Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

    Poproś o ofertę:
    Wyślij zapytanie

    INNE CENY ZA Pellet, brykiet, zrębki, wióry, drewno

    Czy kalkulator był dla Ciebie przydatny??

    Pellet, brykiet, zrębki, wióry, drewno - wszystko, co trzeba wiedzieć

     

    1. Ogrzewanie biomasą - co trzeba wiedzieć?

    Biomasa jest odnawialnym źródłem energii i powstaje ze spalania drewna, roślin i innych substancji organicznych takich jak obornik czy bioodpady z gospodarstw domowych. Podczas spalania uwalniany jest dwutlenek węgla, choć w znacznie mniejszej ilości niż przy wykorzystaniu paliw kopalnych. Systemy ogrzewania biomasą to w rzeczywistości systemy wykorzystujące palet, brykiety, trociny, zrębki, wióry i drewno; paliwa ta ogrzewają pomieszczenia mieszkalne i wodę sanitarną lub uruchamiają kotły centralnego ogrzewania. Ogrzewanie mogą zapewnić piece na te paliwa w poszczególnych pomieszczeniach oraz zasobnik ciepłej wody użytkowej. Kocioł, w którym palą się szczapy, zrębki, pellet lub brykiety, jest podłączony do sieci ciepłowniczej i wodnej. Piece na biomasę mogą zaoszczędzić dużo pieniędzy w sezonie, w przeciwieństwie do ogrzewania elektrycznego lub ogrzewania olejem opałowym.

    Pellet,brykiet,zrębki,wióry,drewno
    W Polsce drewno opałowe jest nadal wykorzystywane jako paliwo drzewne. Drugie miejsce zajmują wióry i pelety.

     

    1.1. Zalety biomasy

    Ceny produktów z drewna znacznie się różnią, choć generalnie są one nadal tańsze od innych paliw. Ilość dwutlenku węgla uwalnianego przez spalanie drewna jest równa ilości pochłoniętej przez drzewo w latach wzrostu. Proces jest zrównoważony tak długo, jak długo nowe rośliny rosną zamiast tych, które są wykorzystywane do produkcji paliwa. Emisje dwutlenku węgla spowodowane uprawą, produkcją i transportem paliw są znaczne, ale o ile paliwo pozyskiwane jest lokalnie, są one znacznie niższe niż emisje paliw kopalnych.

    1.2. Dobór systemu ogrzewania opalanego drewnem

    1.2.1. Kocioł czy kominek?

    Kotły mogą być używane zamiast zwykłego kotła gazowego do ogrzewania kaloryferów i wody w całym domu. Piece indywidualne (kominki) służą do ogrzewania oddzielnych pomieszczeń i są zwykle tylko uzupełnieniem innego systemu, w którym może znajdować się kocioł c.w.u.

    1.2.2. Wióry, pellet czy drewno?

    Wióry służą do ogrzewania większych budynków mieszkalnych lub domów zgrupowanych. Pellet jest znacznie łatwiejszy w obsłudze i spalaniu oraz łatwiejszy do kontrolowania w porównaniu do spalania drewna. Kotły na pellet czy na wióry mogą być automatyczne, co oznacza, że ​​przy każdym jego opróżnieniu do paleniska będzie podawana określona ilość paliwa, co jest łatwiejsze dla użytkowników niż one na gaz czy olej opałowy. Piece i kotły na drewno muszą być ręcznie napełniane szczapami, które, jeśli jeszcze nie są, muszą być rąbane ręcznie, siekierą lub cięte piłą lub piłą łańcuchową, co wymaga dużo pracy i czasu. Ogrzewanie całego domu wymaga dużej ilości drewna i chociaż są tańsze niż pellety, konieczne są regularne zakupy i przechowywanie.

    1.2.3. Masz miejsce na kocioł i zbiornik?

    Kotły na drewno i wióry są większe niż kotły o takim samym zużyciu gazu lub oleju opałowego. Większa przestrzeń jest również niezbędna do przechowywania paliwa, a jednocześnie musi być dostępna dla dostawy i napełniania kotła.

    1.2.4. Czy masz miejsce na komin?

    Do tego rodzaju ogrzewania niezbędny jest komin, odnośnie rury spalinowe zgodnie z zalecanymi wymaganiami.Może to być nowa rura ze stali nierdzewnej lub istniejący komin; stare kominy generalnie wymagają naprawy, aby spełnić wszystkie przepisy bezpieczeństwa i przeciwpożarowe.

    1.2.5. Czy masz pozwolenie na instalację systemu ogrzewania biomasą?

    W zasadzie pozwolenie na ogrzewanie nie jest konieczne, bo w przypadku nowej budowy i tak wykonywane są projekty instalacji, a pozwolenie na budowę jest dokumentem kompleksowym. Jednak jeśli chodzi o remonty w starych budynkach, trzeba tam być bardziej ostrożnym. Najbezpieczniej będzie najpierw zasięgnąć informacji we właściwym organie samorządu. Wszystkie systemy ogrzewania drewnem podlegają przepisom budowlanym i ochrony mieszkań, dlatego również bezpieczne jest zwrócenie się do autoryzowanych firm w sprawie instalacji systemów ogrzewania biopaliwami; znają przepisy właśnie ze względu na swoją działalność.

    1.3. Oszczędności

    Redukcja emisji dwutlenku węgla przy wymianie kotłów na paliwo stałe na kocioł na biopaliwo jest niekwestionowana, a efekty finansowe bardziej oczywiste. Wymieniając stary system ogrzewania gazem płynnym na nowy system ogrzewania drewnem, możesz zaoszczędzić nawet 300 euro w sezonie, a jeśli wymienisz starą instalację elektryczną, oszczędności wzrosną do 500 euro. Jeśli jednak zainstalowałeś którykolwiek z nowych systemów z kotłem kondensacyjnym na gaz lub olej opałowy, kocioł na biomasę będzie kosztował więcej.

    1.4. Utrzymanie

    Kotły i piece na biomasę należy regularnie czyścić z popiołu. Ogólnie rzecz biorąc, popiołu jest mniej niż przy spalaniu innych rodzajów opału, ale popielniczkę z pewnością należy opróżnić. Odbywa się to zwykle raz w tygodniu, ale nigdy częściej niż raz dziennie. Palenisko należy czyścić przed każdym użyciem. Niektóre modele kotłów posiadają samooczyszczanie, czyli mechanizm usuwający popiół z rusztu i rur wymiennika ciepła. Jeśli ten mechanizm nie jest dostępny, kocioł należy tymczasowo wyłączyć, a czyszczenie wykonać ręcznie. Jeśli popiół nie będzie regularnie czyszczony, jego nagromadzenie będzie stopniowo zapychać cały układ, co może prowadzić do różnych awarii, nie mówiąc już o sprawności spalania. Niektóre modele kotłów posiadają mechanizm dociskający popiół, który zmniejsza ilość opróżnień popielniczki. Gdy kocioł posiada mechanizm samoczyszczący, to do Twoich obowiązków należy jedynie czyszczenie wymiennika ciepła, okazjonalne czyszczenie popielniczki i coroczna kontrola całego układu. Jeśli posiadasz kocioł lub piec na drewno, obowiązkowe jest regularne czyszczenie komina, czyli przewodów spalinowych z osadów i tłuszczu, który mógłby je zatkać. Do tej usługi należy wynająć kominiarza co najmniej dwa razy w roku, najlepiej przed i po sezonie grzewczym. Oprócz oczyszczenia wszystkiego, kominiarz ustali, że w kominie nie ma zwierząt, które weszły tam latem.

    2. Cena pelletu, brykietu, wiór i drewna

    Ceny energentów są różne i zawsze zależą od kilku czynników. Kupującego zawsze można uwieść ogólnymi sformułowaniami na deklaracji i różnymi informacjami. W Polsce, ze wszystkich rodzajów ogrzewania, nadal najlepiej sprzedaje się węgiel kamienny, następnie gaz ziemny i drewno opałowe. Oferenci oferują drewno opałowe w różnych formach, opakowaniach, z rabatami lub bez, a o ofercie na rynku można naprawdę powiedzieć, że jest różnorodna i bogata. Oferowane są różne rodzaje drewna, długości cięcia lub rozmiary kawałków. Każdy rodzaj drewna zawiera pewną ilość wody, więc zawsze może być mokre lub suche, a to jest odpowiedź na najważniejsze pytanie - jakość, bo od tego zależy efektywność energetyczna drewna opałowego. Wióry oferowane są również w różnych wielkościach, czyli w zależności od etapu obróbki drewna i można je podzielić na zielone i suszone. Oprócz tych cech, ważnymi cechami pelletów i brykietów drzewnych są gęstość, stabilność mechaniczna i zawartość popiołu.

    2.1. Cena drewna

    Drewno o wilgotności 20%, kosztuje od 150 do 350 PLN/m3.

    2.2. Cena wiór

    Ze wszystkich rodzajów drewna opałowego wióry mają najkorzystniejszą cenę, chociaż zależy to od ilości wilgoci w nich i wielkości kawałków. Zwykle mniejsze i bardziej suche kawałki są droższe, ponieważ odpadają w zaawansowanym stadium produkcji podczas suszenia i mielenia. Najbardziej poszukiwany są te o wielkości około 3 cm i o 30% wilgotności. Ich cena wynosi to okolo 40 do 60 PLN za tonę.

    2.3. Cena pelletu

    Cena pelletu wynosi od 800 do 1200 PLN za tonę, w zależności od rodzaju, można go zapakować w worki i worki od 15 do 50 kg. Sugerujemy dokładne zapytanie o charakterystykę poszczególnych rodzajów i jakości, czyli zawartość kaloryczną, a także o ceny producentów oraz dostawców hurtowych i detalicznych.

    2.4. Cena brykietów

    Istnieje kilka rodzajów brykietów (z węgla, drewna, słomy itp.) a cena uzależniona jest od surowca, z którego są prasowane. Sprzedawane są w workach  10, 20 i 25 kg lub więcej luzem (łamane). Mogą więc kosztować około 750 PLN za tonę.

    3. Oferenci pelletów, brykietów, wiór i drewna

    Wybierając oferenta ogrzewania na drewno, należy zwrócić największą uwagę na jakość paliwa. Jakość określają normy europejskie, ale najważniejsze jest to, żeby drewno było suche. Niektórzy oferenci wliczają dostawę w cenę.

    4. Jak prawidłowo nałożyć piec, aby spalanie było jak najefektywniejsze?

    Drewno zawiera dwa różne rodzaje paliwa. Pierwszy to węgiel. Jest to substancja stała w drewnie, która w widoczny sposób się pali. Drugi rodzaj to gazy palne, które uwalniają się podczas zagrzewania drewna. Gdy kawałek drewna zapali się, rozpoczyna się nagrzewanie palnych gazów i ich „uwalnianie” z drewna. Niespalone gazy wydostają się z komina w postaci widocznego dymu lub tworzą w nim osady sadzy i mogą spowodować pożar. Jeśli podczas spalania paliw drzewnych z komina wydobywa się duża ilość dymu, Twój piec zanieczyszcza powietrze palnymi gazami. Połowa paliwa w drewnie to sam dym. Dlatego palenisko powinno być tak skonstruowane, aby spalały się oba „paliwa”, gdyż w ten sposób osiąga się maksymalną wydajność paliwa. Aby było to możliwe, nowoczesne piece na drewno mają wiele palenisk. Pierwsze lub podstawowe znajduje się w środku lub na dnie pieca. To tutaj pali się stały węgiel. Druga strefa spalania znajduje się w górnej części paleniska, gdzie znajdują się gazy. Spalanie węgla jest łatwe, a niewygodną częścią są gazy. Wymaga to ciepła i tlenu w górnej części paleniska. Dlatego nowoczesne piece mają perforowane rury w górnej części paleniska.

    4.1. Prawidłowa procedura podpalenia pieca

    Napełnij piec drewnem i podpal je. Pozostaw kratkę powietrzną całkowicie otwartą przez 20-30 minut. Jeśli drewno jest suche lub piec jest jeszcze gorący, podpalenie będzie trwać krócej niż gdy drewno jest mokre lub piec jest zupełnie zimny. Gdy piekarnik się nagrzeje, kratka powinna być całkowicie zamknięta. W nowoczesnych piecach zamknięta kratka nigdy nie jest całkowicie nieprzepuszczalna, aby ogień mógł się palić, w przeciwnym razie by zgasł, gdy tylko zabraknie tlenu. W razie potrzeby możesz otworzyć promiennik. Już po 5-10 minutach powinieneś zobaczyć niebieskie języki ognia tańczące na ogniu - jest to wtórne spalanie. Czerwone płomienie nie są tym, czego chcesz w tym przypadku. Jeśli nie ma wtórnych płomieni, należy ponownie otworzyć kratkę na 5-10 minut, aby poprawić spalanie. Kiedy zobaczysz tak płonący ogień, nie dotykaj niczego więcej. Jeśli później potrzebujesz więcej ciepła, ponownie lekko otwórz kratkę. Gdy palenisko osiąga fazę spalania wtórnego, dopływ powietrza nie może przekraczać ¼ otworów. Zbyt dużo powietrza obniża temperaturę wewnętrzną i przerywa wtórne spalanie. Ten wtórny cykl jest przerywany i przywracany za każdym razem, gdy otwierasz drzwiczki lub dodajesz drewno. Stwierdzono, że „system starej szkoły” polegający na dodawaniu kilku polan do paleniska co kilka godzin nie odpowiada współczesnym piecom. Wydłuża to czas spalania i traci temperaturę i ciepło tak samo jak wydajność grzewczą.

    4.2. Używaj tylko suchego drewna

    Ilość wilgoci w drewnie opałowym głównie wpływa na to, ile ciepła zostanie uzyskane z określonej ilości drewna. Ponad 50% potencjalnego ciepła może zostać utracone przez mokre drewno. Drzewa potrzebują 2-3 lat suszenia przed cięciem i rąbaniem, pod warunkiem, że są dobrze ułożone i przykryte. Drewno ułożone na luźnym stosie nie wysycha. Przykrywa się tylko wierzch ułożonego drewna. Lepiej też, żeby trochę wody wyciekało po bokach sterty, niż żeby nie było cyrkulacji powietrza. Nie układaj drewna w więcej niż 2 lub 3 rzędy, jeśli jest oparte o twardą powierzchnię, taką jak ściana. Wymagany jest przepływ powietrza między rzędami. Drewno opałowe trzeba układać w stosy i umieścić nad ziemią, więc stare palety są do tego świetnym rozwiązaniem. Wielu dostawców drewna opałowego nie ma czasu ani możliwości prawidłowego przechowywania drewna opałowego przez 2 lata. Uczciwy powie Ci, jak długo drewno naprawdę schło. Suchość drewna można sprawdzić za pomocą miernika wilgotności, który jest sprzedawany w większości sklepów takich jak Bauhaus, Obi itp. Ilość wilgoci w drewnie opałowym do wykorzystania w bieżącym sezonie powinna wynosić od 15 do 20%. Alternatywną opcją jest, abyś sam pozostawił drewno na kilka lat przed jego użyciem. Jeśli masz takie możliwości, najlepiej byłoby rotować co trzy lata. Kupuj drewno opałowe wiosną lub latem jako „zielone”, aby uzyskać najlepszą cenę i co roku przekładaj je tak, aby zawsze używać najstarszego stosu.

    DAIBAU.PL POMAGAMY W WYCENIE INWESTYCJI I WYBORZE WYKONAWCY DO TWOJEGO DOMU



    CHCĘ OFERTY OD WYKONAWCÓW PRAC
    Ostatnio opublikowane projekty

    Pellet

    Pellet 4-5 ton 4860 zł do 8100 zł

    ........



    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Pellet, brykiet, zrębki, wióry, drewno cennik

    Poproś firmę o niezobowiązującą ofertę

    136+ PRZEDSIĘBIORSTWAMI DLA Pellet, brykiet, zrębki, wióry, drewno
    BEZPŁATNE USŁUGI
    BEZ PROWIZJI
    OTRZYMAJ OFERTĘ
    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone