Dla obszaru

    Rynny Cena

    Ile kosztują rynny? Cena rynien zależy od materiału (miedź, aluminium, stal nierdzewna, plastik), średnicy, długości, rodzaju montażu (ukryte lub widoczne) i oczywiście od oferenta. Krawędzie, okapniki i rury spustowe wykonuje blacharz. Cena zwykłej, ocynkowanej rynny o długości 28 cm waha się od 11 do 15 PLN / m.

    Komu powierzyć wykonanie rynien? Wyślij zapytanie do odpowiednich i ocenionych blacharzy w Twojej okolicy - bezpłatnie i bez zobowiązań! Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

    Poproś o ofertę:
    Wyślij zapytanie

    Cena rynny


    Cena rynny. Cena rynny ocynkowanej, rozwiniętej o długości 28 cm.

    11.00 zł/m

    BARDZO NISKA CENA
    zł/m

    ŚREDNIA CENA
    15.00 zł/m

    NAJWYŻSZA CENA
    CHCĘ OFERTY OD WYKONAWCÓW PRAC

    INNE CENY ZA Rynny

    Czy kalkulator był dla Ciebie przydatny??

    Rynny – wszystko, co trzeba wiedzieć

     

    1. Rynny – co trzeba wiedzieć?

    Jeśli masz przed sobą prace związane z budową lub remontem dachu, to rynny będą jednym z nieodzownych zadań. Dokładniej mówiąc, ich planowanie i instalacja. Montaż rynien to obowiązkowy element wykonania dachu, a do tego trzeba zatrudnić fachowców, gdyż jest to praca wysoce specjalistyczna, która wymaga odpowiedniej wiedzy, narzędzi, ale i umiejętności, biorąc pod uwagę, że jest ona wykonywana na wysokości. Zdecydowanie zalecamy, jeśli nie jest to już zaplanowana, uzgodniona i ubezpieczona nowa budowa, aby zdecydować się na jednego wykonawcę i zasadę „pod klucz”.

    rynny.jpg
    Prawidłowo wykonany system odwadniający umożliwi niezakłócony odpływ opadów atmosferycznych i zapewni długowieczność całej konstrukcji dachu

     

    1.1. Planowanie systemu odwodnienia dachu

    Choć może się wydawać, że montaż rynien nie jest szczególnie skomplikowanym zadaniem, wiedz, że jest to cały system, który musi być starannie zaplanowany z dokładnymi obliczeniami z kilkoma parametrami i dobrze wykonany, aby rynny prawidłowo spełniały swoją funkcję przez długie lata. Dlatego realizacja jest nie mniej skomplikowana niż inne elementy budowy domu. Projekt odwodnienia dachu jest wykonywany równolegle z projektem konstrukcji dachu i musi być zrobiony przez odpowiedzialnego projektanta. To samo jest pożądane w przypadku przebudowy lub wymiany części dachu, pokrycia dachowego lub komina.

    1.2. Co obejmuje kalkulacja instalacji rynnowej?

    Wymiary rynny obliczane są na podstawie kilku czynników: przewidywanych średnich opadów w danej lokalizacji, wielkości i rzutu połaci dachu. Od tych parametrów zależy rodzaj odwodnienia, które należy wykonać, średnica i położenie rur oraz konstrukcja wpustu dachowego.

    Przyjmuje się, że na 1 m2 powierzchni dachu przypada 1 cm powierzchni rynny. Jednocześnie warto wiedzieć, że obliczana jest tzw. „szerokość rozwinięcia”, czyli tak naprawdę wymiar blachy przed jej wygięciem w kształt rynny.

    W Polsce najpopularniejsze są dwie średnice rynien: 125 mm z rurą spustową 87 mm oraz 150 mm z rurą spustową 100 mm. Pozostałe średnice to:

    Średnica rynny                            Powierzchnia odwadnianego dachu

    75 mm                                              35m2

    100 mm                                            65 m2

    125 mm                                            95 m2

    150 mm                                           140 m2

    180 mm                                           200 m2

    250 mm                                           400 m2

    Informacje o średniej ilości opadów w Polsce można przeczytać na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ( IMGW)

    Średnie opady deszczu w Polsce wynoszą 600 mm/m2. W zależności od regionu roczna ilość opadów deszczu może się różnić. Zwykle większe opady są odnotowywane na północy i południu kraju, co jest uwarunkowane klimatycznie. Stąd też w górach i nad morzem może spaść nawet 1000 mm/m2 rocznie.

    2. Jak znaleźć dobrego blacharza

    Blacharze to fachowcy, którzy w branży budowlanej zajmują się końcowymi zadaniami budowy dachu, a dokładniej obróbką okapu, montażem rynien, osłon przeciwśniegowych i piorunochronów. Tak więc, po wykonaniu swojej części pracy przez stolarzy i dekarzy, blacharz, aby zapewnić szczelność i trwałość dachu, ma za zadanie dopilnowanie, aby opady atmosferyczne nie wyrządziły żadnych szkód. Z punktu widzenia ochrony rynny są bardzo ważnym elementem systemu, który zbiera wodę i odprowadza ją do gruntu, aby zapobiec podciekaniu i zawilgoceniu elewacji czy zagrożeniu fundamentom. System można również wykonać tak, aby woda deszczowa była gromadzona w podziemnych zbiornikach i wykorzystywana na potrzeby gospodarstw domowych.

    Jeśli chodzi o nowe budownictwo, to prace blacharskie są wykonywane razem z innymi według projektu, na który uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, i o dodatkowego wykonawcę się nie martwisz. Kiedy jednak pojawia się konieczność remontu lub wymiany pokrycia dachowego, to najczęściej trzeba też zrobić rynny, więc wykonawcę musisz znaleźć we własnym zakresie.

    Biorąc pod uwagę, ilu dostawców takich usług jest na rynku, wybór jednego nie będzie łatwy. W tym celu polecamy kontakt z nami - współpracujemy z firmami i rzemieślnikami, których referencje oraz wszystkie komentarze klientów można zobaczyć na naszej stronie.

    Wypełnij formularz online podstawowymi informacjami o zamawianym projekcie, a wkrótce otrzymasz oferty ze wszystkimi szczegółami od zainteresowanych wykonawców.

    3. Wymiarowanie rynien, ich kształt i umiejscowienie

    3.1. Wymiary rur rynnowych

    Określenie średnicy rur rynnowych, a dokładniej wymiarowania całego systemu, uzależnione jest od wielkości dachu i jego architektury, a także przewidywanego obciążenia opadami. Oczywiste jest, że system odwodnienia dachu płaskiego i dachu jedno-, dwu- lub wielu-spadowego, nie może być taki sam, ani nie może być montowany w ten sam sposób. Dla każdego rodzaju dachu, stopnia nachylenia i rodzaju pokrycia dachowego wykonuje się inne obliczenia; w praktyce jest to formuła wieloskładnikowa i musi być przygotowana przez doświadczonego fachowca, który wie, co i jak robić. Najlepiej jest zatrudnić lokalnego rzemieślnika, ponieważ może on przewidzieć wszystkie opcje i zagrożenia na podstawie swojego doświadczenia w terenie. Dlatego jedynym sposobem, aby system odwadniający służył jak najlepiej i jak najdłużej, jest jego zaprojektowanie i fachowe wykonanie z uwzględnieniem wszystkich zadanych czynników. Rynny i wszystkie elementy łączące powinny być z materiałów wysokiej jakości.

    3.2. Kształt rury

    Warto wiedzieć, że rynny dzielą się na rury, które zbierają wodę i te, które odprowadzają ją z dachu do gruntu. Rury zbierające wodę są węższe i tworzą na dachu poziomą siatkę. Rury drenażowe zaczynają się na łączeniach i są pionowe - schodzą do gruntu i najczęściej znajdują się na rogach budynku. Wokół domu może znajdować się zakopana rura kanalizacji deszczowej, przez którą woda przepływa albo do wodociągu publicznego, albo do podziemnego zbiornika/kolektora deszczowego. 

    Do domów jednorodzinnych najczęściej wybiera się rury półokrągłe o różnych wymiarach, zgodnie z obliczeniem przewidywanego dopływu i przepływu wody. Maksymalna długość rynny powinna wynosić 6 metrów. Rynny prostokątne wykonuje się tak, aby jednocześnie pełniły funkcję krawędzi okapu, dlatego umieszcza się je 10-15 cm poniżej poziomu pokrycia dachowego i pod kątem zapewniającym niezakłócone odprowadzanie wody.

    3.3. Położenie rur

    Sam system rynnowy może być widoczny lub ukryty i dobierany jest w zależności od rodzaju elewacji, tj. architektury budynku. W Polsce „rozciągnięte” rynny wokół dachu są znacznie bardziej powszechne, podczas gdy ukryte są zarezerwowane głównie dla nowoczesnego budownictwa o zredukowanych liniach, gdzie dąży się do tego, by wszystkie powierzchnie były proste i nieprzerwane.

    4. Materiały na rynny

    Zdarzają się przypadki, gdy projektanci decydują się na rynny drewniane, ale niemal wyłącznie w przypadku ściśle stylizowanego sposobu budowania z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych materiałów lub w przypadku zabytków kultury, których wygląd nie może ulec zmianom podczas prac rekonstrukcyjnych i renowacyjnych. We wszystkich innych sytuacjach wybiera się rury metalowe, ponieważ są bardziej stabilne, łatwe do wymiany i nie wymagają konserwacji. Stosowane są blachy ocynkowane, plastyfikowane, miedziane, aluminiowe i prochromowe. Wszystkie materiały, dlatego, że cały czas będą narażone na zmieniające się wpływy środowiska zewnętrznego, zabezpieczane są różnego rodzaju powłokami i substancjami. 

    5. Konserwacja rynien

    Fakt, że są one wystawione na działanie czynników atmosferycznych przez kilkadziesiąt lat, świadczy o tym, że nie wymagają specjalnej konserwacji. Jeśli są wykonane z dobrego materiału i fachowo zamontowane zgodnie z określonymi normami, rynny naprawdę posłużą przez lata. Jednak to do ciebie należy regularne czyszczenie liści i innych osadów przenoszonych przez wiatr, aby zapobiec zatorom.

    6. System ogrzewania rynien

    Istnieje również autonomiczny system ogrzewania rynien. Jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie zimy są ostrzejsze i dłuższe z dużą ilością opadów, nie jest bezzasadne rozważenie zainstalowania systemu ogrzewania rynnowego. W rzeczywistości są to kable rozciągnięte wzdłuż rynien, które włączają się w razie potrzeby za pomocą czujników, gdy warstwa śniegu przekroczy masę krytyczną. Prąd uwalniany przez przewodniki powoli nagrzewa rury i topi śnieg, dzięki czemu unika się niebezpieczeństwa zatrzymywania zbyt dużej ilości osadów, które mogą spowodować wyciek do wnętrza budynku lub odpadnięcie części okapu lub rynien.

    DAIBAU.PL POMAGAMY W WYCENIE INWESTYCJI I WYBORZE WYKONAWCY DO TWOJEGO DOMU



    CHCĘ OFERTY OD WYKONAWCÓW PRAC
    Ostatnio opublikowane projekty

    Przekładka rynien

    Przełożenie rynien 2025 zł do 3375 zł

    ........

    Dosztukować odcinek urwanej rynny

    Uzupełnienie brakującego elementu rynny 607.5 zł do 1012.5 zł

    ........

    Przeglad, naprawa rynien

    Utrudniony odpływ wody z rynien, nieszczelność rynien 1620 zł do 2700 zł

    ........

    CHCĘ OFERTY OD WYKONAWCÓW PRAC





    Cena, Wymiana cieknących rynniem + obróbka blacharska, budynek - ok. 20mb + rury spustowe (2x 6-7mb)2x balkon - ok. 2x 6mb
    Rynny, Świdnica

    450 zł do 750 zł

    Cena, rynny,
    Rynny, Kędzierzyn-Koźle

    450 zł do 750 zł

    Cena, Wymiana rynien na pcv,
    Rynny, Żabno

    450 zł do 750 zł

    Cena, rynny, 38m
    Rynny, Skierniewice

    720 zł do 1200 zł

    Cena, wymiana rynien na dachu garazu i smietniku, 10m + 10 m
    Rynny, Gdynia

    720 zł do 1200 zł

    Cena, Wymiana rynny poziomej 10 metrów wraz z pionową - dom kostka z lat 70., 20 metrów rynny poziomej plus 15 pion
    Rynny, Zalesie

    810 zł do 1350 zł

    Cena, Montaż rynny, 10m dlugosc wys 3m
    Rynny, Konstancin-Jeziorna

    720 zł do 1200 zł

    Cena, Wymiana rynien, 8mx10mx8m (około )
    Rynny, Gdynia

    540 zł do 900 zł

    Cena, Czyszczenie rynny,
    Rynny, Bukowice

    90 zł do 150 zł

    Cena, wymiana rynny na stodole, 24
    Rynny, Budy Zaklasztorne

    720 zł do 1200 zł

    Cena, naprawa rynny, na łączeniu
    Rynny, Nadma

    270 zł do 450 zł

    Cena, wymiana rynny 4 m, 4m rynny tylko ymiana
    Rynny, Tarnów

    180 zł do 300 zł

    Cena, Wymiana rynny, 10 m
    Rynny, Gdynia

    720 zł do 1200 zł

    Cena, rynny PCV na dach,
    Rynny, Stalowa Wola

    180 zł do 300 zł

    Cena, wymiana rynien, 40 m
    Rynny, Kraków

    1260 zł do 2100 zł

    Cena, Wymiana rynny w domu jednorodzinnym, poziom 1,2 piętro, Szacuje ok. 20-30mb rynny w kawałkach, aktualna rynna jest segmentowa z wieloma łącznikami, a uszkodzenia są w różnych miejscach na domu, nie tylko z
    Rynny, Tarnów

    540 zł do 900 zł

    Cena, Wymiana uszkodzonej rynny, 5 mb
    Rynny, Myślenice

    180 zł do 300 zł

    Cena, Wymiana rynny dachowej w szeregówce, długość rynny około 6 metrów
    Rynny, Stalowa Wola

    270 zł do 450 zł

    Cena, Wymiana i naprawa rynien., Ok.15mb.
    Rynny, Tarnów

    270 zł do 450 zł

    Cena, Naprawa, czyszczenie rynny, W dwóch miejscach przy łączeniu pod kątem prostym rynien.
    Rynny, Babice

    135 zł do 225 zł

    Cena, Montaż lub remont rynny, do 10 mb
    Rynny, Bochnia

    45 zł do 75 zł

    Cena, Rynny i ich montaż- wymiana po zniszczeniach spowodowanych gradem, Ok. 40 mb rynny 12.5cm
    Rynny, Tarnów

    270 zł do 450 zł

    Cena, naprawa/wymiana rynien, 20 m rynny
    Rynny, Tarnów

    225 zł do 375 zł

    Cena, zdjęcie starych i montaż nowych rynien, 16mb
    Rynny, Gdynia

    180 zł do 300 zł

    Cena, Rynny,
    Rynny, Zakopane

    180 zł do 300 zł

    Cena, Reperacja, malowanie rynien, 2
    Rynny, Elbląg

    180 zł do 300 zł

    Cena, Montaż rynien, 16 m
    Rynny, Gdynia

    180 zł do 300 zł

    Cena, czyszczenie rynien, 120-150 m
    Rynny, Rudy

    135 zł do 225 zł

    Cena, orynnowanie dwóch dachów w gospodarstwie rolnym, 100 mb
    Rynny, Wąpielsk

    720 zł do 1200 zł

    Cena, Naprawa rynny w kamienicy, 1
    Rynny, Tarnów

    90 zł do 150 zł

    Cena, wymiana rynny na dachu, ok20m
    Rynny, Piwniczna-Zdrój

    54 zł do 90 zł

    Cena, Rynny ok.50mb niski dom, 50mb
    Rynny, Skierniewice

    720 zł do 1200 zł

    Cena, Przesunięcie jednego pionowego spadu rynnowego., 1
    Rynny, Tarnowskie Góry

    90 zł do 150 zł

    Cena, Naprawa rynny,
    Rynny, Wietrzychowice

    180 zł do 300 zł

    Cena, remont, Remont rynny okolo 10m
    Rynny, Grudziądz

    90 zł do 150 zł

    Cena, Naprawa rynien montaż dodatkowychh rynien,
    Rynny, Stalowa Wola

    90 zł do 150 zł



    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Rynny cennik

    Poproś firmę o niezobowiązującą ofertę

    565+ PRZEDSIĘBIORSTWAMI DLA Rynny
    BEZPŁATNE USŁUGI
    BEZ PROWIZJI
    OTRZYMAJ OFERTĘ
    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone