Dla obszaru
    Wnętrze wykonane z drewna jest niezwykle przyjemne, emanuje ciepłem i domową atmosferą. Jednak ceny litego drewna są mniej przystępne i dlatego ludzie najczęściej wybierają zamienniki. Między nimi znajduje się płyta wiórowa.
    Fachowy artykuł 380
    plyta wiorowa
    Mamy nawet 2968 wykonawców prac dla obszaru Meble na wymiar:

     

    1. Kiedy używa się płyty wiórowej?

    Płyta wiórowa nadaje się przede wszystkim do elementów mebli, zarówno w budynkach prywatnych, jak i publicznych. Najczęściej stosuje się ją do elementów kuchennych i łazienkowych, mebli biurowych oraz do sypialni i salonu. W dużej mierze używa się jej na meble szpitalne, w laboratoriach, do wyposażenia restauracji i podobnych obiektów użyteczności publicznej. Z płyty wiórowej wykonuje się również okładziny ścienne.

    2. Charakterystyka płyty wiórowej

    Płyta wiórowa to materiał wykonany z różnego rodzaju odpadów drzewnych (buk, dąb, grab, lipa...), kawałków zwanych wiórami i sklejanych różnymi spoiwami syntetycznymi pod ciśnieniem, w trzech warstwach. W tej „kanapce” pomiędzy dwiema warstwami drobniejszych wiór znajduje się jedna z wiór grubszych, by zwiększyć odporności i wytrzymałości płyty. Uzyskana w ten sposób płyta nazywana jest surową, ponieważ wymaga dalszej obróbki. Dziś jednak znacznie częściej stosuje się płyty wiórowe uszlachetnione. Są one bardzo łatwe w czyszczeniu, bardzo wytrzymałe mechanicznie, termicznie i chemicznie oraz nie zmieniają swoich właściwości. Warstwa wierzchnia płyt wiórowych jest gładka i zwarta i może być dalej obrabiana - malowana, lakierowana, fornirowana, klejona. Płyta wiórowa może być również stosowana w wilgotnych pomieszczeniach, gdy jest zabezpieczona wodoodporną powłoką lub klejem.

    plyty-wiorowe.jpg
    Płyty wiórowe są wykorzystywane w budownictwie suchym i meblarskim na wiele sposobów

    3. Kolory płyt wiórowych

    Surowe płyty wiórowe można pokryć różnymi materiałami, teksturami i kolorami.  Najczęściej stosowane są folie melaminowe w kolorach i wzorach imitujących drewno. Można je pomalować, lub mogą być laminowane w dowolnym kolorze o różnych tonach i odcieniach. Jednym z powszechnych sposobów obróbki jest klejenie forniru, by powstała płyta fornirowana, która jest bardzo ładna i trwała.

    4. Wymiary płyt wiórowych

    Płyta wiórowa jest cięta i sprzedawana w płytach o różnych wymiarach i grubościach, a każdy producent ma swój standard. Do mebli najczęściej stosuje się grubości 16-18-22-25-28 mm, ale zdarzają się też 8-10-12-13 mm lub grubsze 30-32-34-35 mm.

    5. Płyta wiórowa - cena

    Ile kosztują płyty wiórowe? Cena zależy głównie od grubości i obróbki powierzchni. Płyty surowe to 20-60 zł/m2, a laminowane 50-150 zł/m2.

    Jeśli zdecydujesz się na użycie płyty wiórowej, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 380
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Meble na wymiar?

    Mamy nawet 2968 wykonawców prac dla obszaru Meble na wymiar:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 2968 wykonawców prac dla obszaru Meble na wymiar
    9.5
    0

    RADOSŁAW HOŁYST BENMAX


    10
    0

    KRZYSZTOF BEDNARCZYK DIK MEBLE KUCHENNE


    9.1
    0

    DYFA USŁUGI MONTAŻOWE FABIAN DYL


    9.5
    0

    STOLARSTWO USŁUGOWO PRODUKCYJNE DĄBEK S C ROMAN PISIECKI MIROSŁAW GAJEWICZ


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone