Ile kosztują kuchnie na zamówienie? Możesz wyremontować kuchnię w bardzo przystępnej cenie, jeśli pomalujesz tylko stare elementy kuchni i ściany. Zaleca się pozostawienie malowania majstrowi, ponieważ jest bardzo wymagające. Możesz również odnowić szafki kuchenne, wymieniając uchwyty, co może całkiem ładnie odświeżyć wygląd. Możesz także wymienić fronty i blat. Kuchnia na zamówienie jest około 30% droższa, ale za to znacznie lepsza niż przemysłowa. Czas dostawy wynosi od 4 do 7 tygodni. Ceny wahają się od 1.400 do 2.000 PLN / m2, ale pamiętajmy, że jako przykład wzięliśmy średnią kuchnię ze standardową liczbą elementów.
Komu powierzyć wykonanie kuchni? Wyślij zapytanie do odpowiednich i ocenionych stolarzy w Twojej okolicy - bezpłatnie i bez zobowiązań! Wystarczy wypełnić poniższy formularz.
Wasza ilość
jednostka
orientacyjna cena
Wasza cena
Planując nową kuchnię lub remontując starą, trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Kuchnia to najczęściej centralna część domu i bardzo ważne jest, aby była odpowiednio zaaranżowana. Jej zaplanowanie wymaga starannego przemyślenia i „oka do szczegółów”. Postaramy się opisać niektóre z głównych elementów aranżacji i przynajmniej w pewnym stopniu ułatwić Ci pracę.
Przed przystąpieniem do pracy sugerujemy wyliczyć, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na taki projekt i wybrać kluczowe elementy: elementy kuchenne, wykładziny podłogowe i ścienne oraz blaty. Jeśli chcesz obniżyć koszty, zastanów się, czy po prostu nie wymienić tylko frontów lub uchwytów na elementach kuchennych. Dodatkowo musisz zdecydować, czy sam wykonasz plany, czy zatrudnisz projektanta wnętrz lub architekta.
Ponieważ kuchnia jest z pewnością najbardziej złożonym, a może i najważniejszym pomieszczeniem w przestrzeni życiowej, powinna być taka, aby osoba, która w niej przebywa, czuła się całkiem przyjemnie i komfortowo. Ładna kuchnia nie musi być zbyt droga. Najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę to:
Wybór rodzaju podłogi to bardzo ważny element w aranżacji kuchni, ponieważ powierzchnia ta jest stale narażona na obciążenia, zabrudzenia i uszkodzenia. Wybierając materiał na podłogę do kuchni, najpierw kieruj się wytrzymałością, trwałością i łatwością czyszczenia, a dopiero potem wyglądem i stylem. Na przykład płytki ceramiczne spełniają wszystkie te warunki. Drewniana podłoga jest ciepła i naturalna i oczywiście pięknie wygląda, ale jej pielęgnacja jest bardzo wymagająca.
Wraz z nowoczesnym wyglądem kuchni niezbędne są sprzęty kuchenne do zabudowy najnowszej generacji. Lodówka jest szczególnie ważna, ponieważ zajmuje najwięcej miejsca. Przestrzeń do przechowywania artykułów spożywczych, naczyń i drobnego sprzętu w kuchni to największe wyzwanie. Elementy kuchenne powinny być takie, aby mogły pomieścić wszystko, czego potrzebujesz.
Planowanie kuchni oznacza również pozostawienie wystarczającej ilości miejsca na rutynę, do której jesteś przyzwyczajony, czyli niezakłóconą pracę. Wymiary powierzchni roboczych zależą od Twoich potrzeb. Biorąc pod uwagę również inne wymagania, ważne jest, aby materiał, który wybierzesz na blat kuchenny był trwały i łatwy w utrzymaniu czystości.
W dzisiejszych czasach kuchnia ma niezliczone warianty i to dobrze, bo na pewno znajdziesz taki, który odpowiada Twoim potrzebom i gustowi. Oczywiście jej wielkość będzie musiała być dostosowana do dostępnej przestrzeni.
Zanim zdecydujesz się na kolor kuchni, zastanów się nad wystrojem swojego domu. Czy chcesz, aby kuchnia stopiła się z resztę przestrzeni, czy żeby różniła się od reszty? Lubisz nowoczesne lub kuchnie w starym stylu, chcesz, aby było to miejsce na eksperyment lub jako rodzina zawsze preferujecie wygodę, czyli cieszenie się gotowaniem, jedzeniem i spotkaniami towarzyskimi? Kuchnia jako centrum imprez rodzinnych powinna zadowolić wiele wymagań. Wypróbuj bardziej pikantne kolory, takie jak czerwony, pomarańczowy lub żółty, ale tylko z akcentami, które uatrakcyjnią przestrzeń. Dzięki chłodniejszym kolorom, takim jak zielony, niebieski lub liliowy, uzyskasz spokojniejszy i jaśniejszy mikroklimat. W każdym razie, nawet zwykłą zmianą koloru, możesz odmienić każde pomieszczenie, nawet kuchnię. Ładny odcień szarości nadaje przestrzeni wyrafinowania i elegancji, a biel przyciąga mnóstwo światła i energii.
Pewne jest, że chciałbyś, aby przestrzeń, którą masz do dyspozycji, była maksymalnie wykorzystana, a jednocześnie praktyczna, funkcjonalna i ładna. W tym celu radzimy pozostawić planowanie kuchni projektantowi wnętrz, architektowi lub konsultantowi w salonie sprzedaży. Dzięki swojej fachowej wiedzy i doświadczeniu będą w stanie zaproponować innowacyjne i użyteczne rozwiązania, które samemu trudno byłoby wymyślić. Przed przygotowaniem oferty odwiedzą Cię, obejrzą i zmierzą szczegółowo kuchnię, a następnie omówią Twoje życzenia i oczekiwania. Następnie wykonają szkice, rysunki i rozwiązania koncepcyjne. Po uzgodnieniu wszystkich szczegółów część projektów mebli na zamówienie zostanie przekazana do stolarza lub salonu meblowego. Jeśli wyrazisz na to zgodę, architekt może również nadzorować cały projekt, aż do montażu elementów. Zalecamy uzgodnienie finansów z architektem, zwłaszcza jeśli dysponujesz niewielkim budżetem. Prawdziwy mistrz swojego rzemiosła zawsze wie, na czym może zaoszczędzić. Można np. zaproponować otwarte półki zamiast wiszących elementów lub szuflad, albo fronty z laminatu, a nie lakierowane, które są jednocześnie dużo bardziej wrażliwe i trudniejsze w utrzymaniu; istnieje naprawdę niezliczona ilość przykładów.
Jeśli zdecydujesz się na niestandardową kuchnię, możliwości w zakresie kolorów, wymiarów, kształtów czy materiałów stają się niemal nieograniczone. Cała kuchnia będzie dokładnie taka, jak sobie wyobrażałeś. Możesz puścić wodze fantazji i wymyślić nietypowe kształty lub elementy lub zainstalować coś w rodzaju kominka, który nie jest tradycyjnie uważany za element kuchenny i tym podobne. Stolarz może wykonać meble na całe poddasze według skośnych ścian i innych niestandardowych powierzchni, tak aby elementy kuchenne były dokładnie dopasowane do wszystkich specyficznych przestrzeni. Ręcznie robione meble zamawiają również ci, którzy chcą, aby wszystko w ich domu było perfekcyjnie zaprojektowane. Jest to szczególnie ważne w przypadku koncepcji otwartej przestrzeni, bez ścianek działowych, gdzie kuchnia, jadalnia i salon są zazwyczaj połączone, a więc odbierane jako całość. Jeśli wszystkie szkice mebli są wykonane przez architekta, stolarz bardzo łatwo wykona produkty końcowe. Taka kuchnia będzie zupełnie wyjątkowa, całkowicie dostosowana do tego, czego chcesz, a stylowo i wymiarami idealnie wpasuje się w przestrzeń, którą masz do dyspozycji. Nikt inny nie będzie miał takiej kuchni.
Seryjnie produkowane kuchnie zaprojektowane przez jedną ze znanych marek mogą być wysokiej jakości, praktyczne i w większości niedrogie. Co więcej, na rynku są dziś zupełnie różne kuchnie w niesamowitym przedziale cenowym. Kuchnie produkowane fabrycznie można dostosować tylko do pewnego stopnia. W większości przypadków do wyboru są elementy, komponenty, fronty, lada, uchwyty, prowadnice, oświetlenie i tym podobne. Decydując się na tego rodzaju markową kuchnię zaoszczędzisz trochę czasu i kosztów, ponieważ rysunki architekta nie będą potrzebne, a na pewno nie będziesz musiał czekać na dobrego stolarza. Dziś prawie wszystkie specjalistyczne salony oferują fachową pomoc i komputerowe projektowania kuchni. Poprowadzą Cię przez cały proces i zapewnią montaż. Zamawiając kuchnię u stolarza, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dostawa będzie opóźniona. Termin dostawy kuchni z salonu wynosi mniej więcej sześć tygodni. Jakość elementów produkowanych seryjnie może być lepsza niż tych wykonanych ręcznie. Oczywiście w dużej mierze zależy to od klasy cenowej kuchni, choć to samo dotyczy stolarza. Cena uzależniona jest od doboru materiału i stopnia skomplikowania wykonania. W fabryce we wszystkie etapy produkcji zaangażowani są najlepsi eksperci w poszczególnych obszarach, technicznych czy projektowych, a ich zadaniem jest dopracowanie wszystkich szczegółów i wykonanie jak najlepszego i bardziej pożądanego produktu. Produkcja jest bardziej złożona i lepszej jakości, ponieważ odbywa się przy pomocy wysoko wyspecjalizowanych maszyn i urządzeń w liniach produkcyjnych, na które stolarnie nie mogą sobie pozwolić. Ponad to każdy z wyprodukowanych komponentów jest testowany, aby mógł dostać gwarancję. Meble seryjne są w zasadzie tańsze niż ręcznie robione. W warsztacie stolarskim każdy element wykonywany jest indywidualnie, co wymaga dużego nakładu pracy i czasu. Ponadto stolarz kupuje mniej materiału, a zatem płaci za niego więcej niż duzi producenci. W sumie szacuje się, że ceny kuchni fabrycznych są niższe o około 30%.
Zrób listę kontrolną urządzeń i wyposażenia, które będą potrzebne do skompletowania kuchni.
W przypadku planu kuchni ważne jest, aby znać i rozumieć orientację w dostępnej przestrzeni. Pomoże Ci tu architekt, projektant wnętrz lub konsultant salonu, który oprócz dokładnego rysunku wprowadzi i wymiary.
Dokładne i precyzyjne pomiary wszystkich wymiarów są najważniejszą częścią sporządzania szkicu, ponieważ od nich zależą prawie wszystkie dalsze kroki. Ponadto zapobiegają problemom, które w przeciwnym razie byłyby spóźnione i trudne do naprawienia. Wymagane są rysunki wszystkich ścian, okien, drzwi i grzejników oraz innych stałych obiektów, a także dokładne rozmieszczenie dowodów i odpływów wody, gniazdek i przełączników. Kiedy wszystko jest narysowane, następuje pomiar.
Całkowita długość kuchni dla dwuosobowego gospodarstwa domowego powinna wynosić co najmniej 3 m, a dla każdego członka więcej oblicza się kolejne 50 cm. 60 cm zajmuje lodówka, płyta grzewcza lub kuchenka również ma 60 cm, podobnie jak i zlew. Pomiędzy kuchenką a zlewem powinna być odległość co najmniej 40 cm, tyle ile od ścian i wiszących elementów. Blaty średniej wielkości mają około 90 cm.
Podstawowa zasada w planowaniu kuchni mówi, że łączna odległość między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką nie powinna przekraczać 660 cm, oraz że należy je umieścić w tzw. „trójkąt roboczy”.
Wiszące elementy kuchenne powinny znajdować się około 50 cm nad blatem. Okap kuchenny powinien znajdować się 60 cm nad płytą grzewczą lub kuchenką, a nawet 80 cm, jeśli kuchenka jest gazowa. Mierzona na podłodze odległość między elementami kuchennymi lub szeregiem elementów a ścianą powinna wynosić około 100 cm. Stół kuchenny powinien znajdować się około 140 cm od innych elementów.
Blat jest zwykle umieszczany na wysokości od 87 do 92 cm, a to w dużej mierze zależy od samych użytkowników. Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich najwygodniejsza wysokość to 70-80 cm.
Planując kuchnię, należy mieć na uwadze charakterystykę dostępnej przestrzeni oraz optymalne umiejscowienie w niej kuchni.
Jest to najprostszy układ elementów i generalnie jest optymalnym rozwiązaniem dla mniejszych kuchni, ponieważ nie traci się ani funkcjonalności, ani wydajności. Kuchnia liniowa składa się z elementów umieszczonych wzdłuż jednej ściany. Umieszczane są tylko dolne lub zarówno górne, jak i dolne elementy. Klasyczny trójkąt kuchenny nie jest w tym przypadku możliwy, lodówka jest umieszczona na jednym końcu rzędu, kuchenka lub płyta grzewcza i piekarnik pośrodku, a zlew na drugim końcu rzędu. Jeśli wiszące elementy nie sięgają sufitu, wykorzystaj tę przestrzeń do przechowywania przedmiotów, których rzadko używasz. Można też postawić przedmioty dekoracyjne, większe garnki, książki, doniczki z pnączami czy ziołami - jednym słowem wszystko, co uszlachetni pomieszczenie i nada mu bardziej osobistego charakteru.
Ten rodzaj kuchni składa się z dwóch rzędów elementów ustawionych wzdłuż przeciwległych ścian. Takie ustawienie komponentów pozwala na wykorzystanie każdego dostępnego milimetra. Prosta konfiguracja oznacza również, że potrzeba mniej elementów, a zatem mniej pieniędzy. Gdy jest wystarczająco dużo miejsca, z jednej strony umieszcza się blaty, a z drugiej urządzenia i sprzęt AGD. Rozkład ten pozwala również uniknąć niebezpieczeństwa kolizji, gdy kilka osób pracuje jednocześnie.
Praktyczny układ, szczególnie dla mniejszych i większych kuchni, posiada elementy rozmieszczone wzdłuż dwóch sąsiednich ścian; w praktyce nazywa się to kuchnią L. Choć połączenie ścian tworzy kąt prosty, co nie jest najszczęśliwszym wyborem, ponieważ elementy muszą być wykonane zgodnie z nim, otwarta konstrukcja kuchni w kształcie litery L daje wiele możliwości rozmieszczenia elementów i blatów roboczych. Jeśli pozwalają na to wymiary narożnika, najlepiej umieścić tam wysoki element na składzik, który zaoszczędzi miejsce po drugiej stronie. Na jednym lub drugim końcu można umieścić dodatkowe miejsce na posiłki; będzie to równie praktyczne rozwiązanie, jak miły kącik na rodzinne spotkanie.
Taki układ elementów kuchennych świetnie sprawdza się w dużych kuchniach, ponieważ składa się z trzech rzędów elementów wzdłuż trzech ścian. Jest dużo miejsca na odłożenie i przechowywanie naczyń, przyborów i artykułów spożywczych, choć mogą wydawać się zatłoczone i ciasne, ponieważ na wszystkich ścianach wiszą elementy. Aby uniknąć takiego wrażenia, zalecamy, aby przynajmniej z jednej strony nie było wiszących elementów, ale żeby była pusta lub z otwartymi półkami. Jeśli są okna, nie umieszczaj niczego wokół nich. W takiej kuchni można zapewnić trójkąt roboczy o idealnych wymiarach oraz powierzchnię roboczą z każdej strony, co umożliwia pracę i pobyt kilku osób jednocześnie.
Kuchnia z wyspą pośrodku to ulubiony wybór osób, które decydują się na koncepcję otwartej przestrzeni życiowej, ponieważ może pomieścić więcej blatów, a wyspę można wykorzystać do przechowywania. Wyspa kuchenna zwykle wyposażona jest w kuchenkę lub płytę grzewczą, zlew i zmywarkę, barek i lodówkę na wino. Może być również używana tylko do gotowania i spożywania posiłków, jeśli wolisz. To prawda, że przy takim układzie elementów kuchnia musi być większa, aby więcej osób mogło przebywać lub pracować w tym samym czasie. Wyspa może być miejscem pracy i spotkań towarzyskich z rodziną i przyjaciółmi, jeśli podczas przygotowywania posiłku wokół niej znajdzie się więcej osób. Dzięki centralnemu położeniu wyspa idealnie nadaje się również do oświetlenia dekoracyjnego, które jednocześnie oświetla powierzchnie robocze.
Półwysep w kuchni to rozwiązanie przypominające wyspę, tylko w tym przypadku opiera się na jednej ścianie. Świetnie nadaje się do mniejszych pomieszczeń, ponieważ zajmuje mniej miejsca, ale oferuje zalety podobne do tych, które charakteryzują wyspę kuchenną. Półwysep może być wykorzystywany do przygotowywania posiłków, jedzenia, gotowania lub zmywania naczyń. Ponadto w wokół niego może zgromadzić się więcej osób. W mniejszej zamkniętej kuchni, jeśli usuniesz jedną lub więcej ścian, a tym samym otworzysz przestrzeń w kierunku salonu, otrzymasz funkcjonalną kuchnię z wystarczającą ilością miejsca do przechowywania rzeczy.
Możesz łatwo znaleźć inspirację do swojej nowej kuchni, przeglądając publikacje drukowane lub elektroniczne, ale także zbierając zdjęcia tego, co chciałbyś mieć w swojej kuchni. Stwórz swoisty kolaż elementów, komponentów, detali, projektów, materiałów, mebli itp., by służył jako podstawa projektu koncepcyjnego.
Kiedy dokładnie wiesz, jak będzie wyglądać Twoja przyszła kuchnia, masz wszystkie szczegóły planu i szkice, czas wezwać fachowców.
Jeśli zamówiłeś w salonie markową kuchnię, pracownicy zajmą się jej dostawą i montażem. Jeśli nie zleciłeś instalacji lub dokonałeś zakupu w sklepie, takim jak dom towarowy IKEA, zalecamy zatrudnienie dobrego stolarza lub doświadczonego rzemieślnika do montażu i instalacji. W przeciwnym razie wspaniała kuchnia może się nie udać. Przed instalacją będziesz musiał zadbać o połączenia hydrauliczne i elektryczne.
Jeśli jednak zdecydujesz się zamówić kuchnię u stolarza, musisz mieć pewność, że wybrałeś właściwego majstra. Radzimy wybrać przynajmniej trzy przybliżone oferty różnych rzemieślników, które będziesz mógł porównać. Sprawdź ich referencje i rekomendacje, a samo zlecenie zabezpiecz umową, która określi materiały, jakość, szczegóły prac, ceny, terminy dostaw i sposób płatności. Stolarz wykona szkice robocze według projektów Twoich lub architekta. Bardzo ważne jest, aby stolarz powtórzył pomiary, niezależnie od tego, kto wykonał plany. Na podstawie swoich ocen stolarz zamawia materiał i rozpoczyna pracę. W końcu stolarz powinien również dostarczyć, zmontować i zainstalować wszystko, co wykonał.
Daibau.pl pomagamy w wycenie inwestycji i wyborze wykonawcy do twojego domu
Meble kuchenne
Uklad jak na zdjeciu. Bez wiszacych szafek. Po lewej zabudowana sciana z ukrytym wejsciem do spizarni, w slupku pierkarnik z mikrofala, lodowka w zabudowie i zakonczona witryna. Kolorystyka raczej kaszmir i drewno. 20250 zł do 33750 zł
Meble kuchenne
Mam projekty opracowane przez architekta, mogę wysłać na adres mailowy, interesuje mnie w pierwszej kolejności wycena zabudowy małej kuchni w bloku, pow. 1,5 m x 2,35m
3 szafy o długości ok. 2 m, przesuwne, jedna z drzwiami lustrzanymi, zabudowa kuchni w kształcie litery l, długość krótszego boku 1,5 m, dłuższego 2,3
8100 zł do 13500 zł
Remont kuchni
Zmiana koloru frontów szafek. Przewieszenie szafek. Zmiana blatów kuchennych. 2025 zł do 3375 zł
Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.