Ile kosztuje układanie parkietu? Koszt układania parkietu może się znacznie różnić w zależności od istniejącej wykładziny. Cena metra kwadratowego parkietu waha się od 80 do 290 PLN, a nawet więcej. Cena zależy od Twojego miejsca zamieszkania, zakresu prac i wybranego parkietu - za godzinę pracy parkieciarz średnio nalicza około 60 PLN.
Komu powierzyć układanie parkietu? Wyślij zapytanie do odpowiednich i ocenionych parkieciarzy w Twojej okolicy - bezpłatnie i bez zobowiązań! Wystarczy wypełnić poniższy formularz.
Wasza ilość
jednostka
orientacyjna cena
Wasza cena
Lakierowanie dwuskładnikowym lakierem poliuretanowym na bazie wody.
Lakierowanie dwuskładnikowym lakierem poliuretanowym na bazie wody.
Parkiet z litego drewna.
Gotowa podłoga z litego drewna.
Orientacyjna cena ułożenia parkietu na klej i lakierowania standardowymi lakierami ok. 50m2.
Orientacyjna cena cyklinowania, szpachlowania i lakierowania w 3 warstwach po ok. 50 m2.
Cena dotyczy maszynowego olejowania parkietu.
Koszt kadzenia listew wykończeniowych wysokich.
Potrójne (3x) lakierowanie rotacyjne i wałkowe lakierem jednoskładnikowym lub dwuskładnikowym.
Wyboru wykładzin podłogowych należy dokonywać ostrożnie i z dużą ostrożnością, ponieważ podłogi są najbardziej wyeksponowaną i najbardziej obciążoną częścią gospodarstwa domowego. Ze wszystkich wykładzin podłogowych parkiet jest jedynym, który można poddawać renowacji z zachowaniem wysokiej jakości, dzięki czemu zawsze wygląda jak nowy.
Parkiety różnią się właściwościami, które w dużej mierze zależą od rodzaju drewna, z którego są wykonane.
Twardość - Podłogi, które są codziennie obciążone, wymagają wykładziny z twardego drewna. Wyższa liczba oznacza twardszy parkiet - taki, który jest odporniejszy na uszkodzenia i mocniejsze ścieranie.
Kolor - istnieje tyle różnych kolorów, ile jest odcieni tego samego rodzaju drewna. Radzimy wybrać kolor według dużej próbki parkietu. Dodatkowo w pierwszych miesiącach użytkowania może nastąpić zmiana odcienia, ponieważ drewno się utlenia. Dlatego oferenci nie mogą zagwarantować, że kolor parkietu, czyli odcień będzie identyczny z widocznym wzorem.
Klasa jakości - Producenci zgodnie z normami wewnętrznymi i zawodowymi dzielą parkiet na klasy (A,B,C,D,I,II,III,standard,rustykalny,extra...). oceny te odnoszą się wyłącznie do wyglądu, tekstury i koloru, a nie do jakości parkietu.
Stabilność - Wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu i konstrukcja budynku również wpływa na drewno, które albo rozszerza się, albo kurczy ("pracuje"), więc niektóre rodzaje drewna są uważane za bardziej stabilne lub mniej stabilne. W obecności wilgoci parkiety bukowe i klonowe są najbardziej odkształcane i nie są zalecane do niestabilnych temperatur lub ogrzewania podłogowego. Pod tym względem najlepsze są parkiety wykończone wielowarstwowo.
Przewodność cieplna - Im niższy współczynnik przewodzenia ciepła, tym lepszy parkiet do ogrzewania podłogowego. Do ogrzewania podłogowego radzimy wybrać niektóre z gotowych parkietów. Najlepsze są cieńsze, dwuwarstwowe, wykończone parkiety. Nie zalecamy układania parkietu na elektrycznym ogrzewaniu podłogowym.
Ochrona powierzchni - Powierzchnia parkietu jest lakierowana lub olejowana. Olej nadaje drewnu bardziej naturalny wygląd, a lakier nabłyszcza parkiet. Parkiet lakierowany jest łatwiejszy w utrzymaniu, a po wytaeciu lakieru całą powierzchnię należy wycyklinować i ponownie polakierować. Regularna pielęgnacja parkietu olejowanego jest bardziej wymagająca. Taki parkiet wymaga specjalnych środków czyszczących i możliwie regularnego malowania (w zależności od częstotliwości użytkowania, przynajmniej raz w roku). Jeśli dojdzie do uszkodzenia, można je naprawić tylko w tych miejscach, szlifując i ponownie natłuszczając; cała podłoga nie musi być cyklinowana.
Układanie parkietu to bardzo wymagająca praca, która wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego zalecamy, abyś sam tego nie robił; zatrudnij prawdziwego fachowca ze świetnymi rekomendacjami.Najlepiej będzie wypytywać wśród bliskich i znajomych lub zostawić zapytanie na platformie systemu Daibau i czekać na oferty naszych najlepszych fachowców. Podczas negocjacji z wykonawcą należy pamiętać o następujących krokach:
Na co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem prac konieczne będzie wykonanie oględzin i pomiarów. Należy dokładnie zmierzyć powierzchnię podłóg, sprawdzić stan podłoża (czy jest płaskie i na jakim poziomie, jak zwarte, twarde, czyste, czy są pęknięcia itp.), zmierzyć wilgotność podłoża i przestrzeni. Tego rodzaju przygotowanie jest konieczne, aby dokładnie wiedzieć, ile potrzeba będzie parkietu, obrzeża i innych elementów. Czas dostawy może być dłuższy niż miesiąc. Kontrola pozwoli również ustalić, czy wysokość jastrychu lub wylewki cementowej jest wystarczająca i jaki rodzaj spoiwa zostanie użyty do układania parkietu lub łączenia z sąsiednimi wykładzinami podłogowymi (listwy przejściowe i końcowe). Jeśli ogrzewanie podłogowe jest już zainstalowane, konieczne będzie przestrzeganie protokołu z nim związanego. Zaleca się, aby wszystkie prace budowlane zakończyć przed ułożeniem parkietu. Po ułożeniu parkietu z prac rzemieślniczych powinien pozostać tylko montaż ościeżnic, listw końcowych i przejściowych oraz końcowe polerowanie.
Podstawowym warunkiem dobrego ułożenia parkietu jest odpowiednio przygotowane podłoże.
Czystość
Pierwszym etapem przygotowania jest dokładne oczyszczenie posadzki, z której należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogą pozostać po innych pracach budowlanych (pozostałości zaprawy, farby, wosku, oleju, itp.), gdyż takie pozostałości mogą powodować słabszą przyczepność parkietu w niektórych miejscach.
Twardość
Jeśli jastrych lub wylewka cementowa zostaną dobrze wykonane podczas budowy, nie będzie problemów z odpornością mechaniczną, stabilnością lub klejeniem. Jeśli jastrych lub wylewka cementowa nie są wystarczająco twarde, potrzebna będzie specjalna powłoka - podkład lub primer.
Płaska powierzchnia
Podłoże, na którym kładzie się parkiet, nie może być pofalowane, nie może mieć żadnych występów, wgłębień ani pęknięć; z drugiej strony nie może być ani zbyt gładkie, ani zbyt szorstkie. Jeśli podłoże nie jest takie lub stara podłoga jest odnawiana, należy użyć masy samopoziomującej (wykonuje się ją na miejscu w zależności od wymaganej grubości i obciążenia podłogi).
Suchy jastrych
Przed ułożeniem parkietu należy poczekać, aż jastrych lub jastrych cementowy całkowicie wyschnie. W przeciwnym razie wilgoć pozostanie „uwięziona” pod parkietem, a po chwili zacznie się on unosić, oddzielać i rozwarstwiać.
Temperatura i wilgotność
Przed ułożeniem parkietu należy zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność, aby zapobiec „pracy drewna”, tj. skręcaniu się, kurczeniu lub pęcznieniu. Temperatura powinna wynosić od + 16°C do 20°C, a wilgotność od 45 do 65%.
Ogrzewanie podłogowe
Wspomnieliśmy już, że jeśli jest ogrzewanie podłogowe, na którym będzie układany parkiet, należy przestrzegać pewnego protokołu; tak naprawdę chodzi o wyłączenie ogrzewania lub całkowite jego zmniejszenie na kilka dni przed rozpoczęciem prac, aby ochłodzić podłogę. Po zakończeniu układania parkietu należy włączyć ogrzewanie i stopniowo zwiększać (nie więcej niż 3-5 °C na dobę) do temperatury, której zwykle używasz.
Parkiety wykończone fabrycznie są naprawdę gotowe i od razu gotowe do montażu. Od klasycznych wyróżnia je to, że są wykończone: olejowane, lakierowane, woskowane, poddane obróbce cieplnej lub wędzone, szlifowane, szczotkowane, bielone, prane na czarno, bejcowane itp. W produkcji fabrycznej parkiet jest wielokrotnie lakierowany lub olejowany i jest trwalszy w obróbce. Składa się z dwóch lub trzech warstw drewna, przy czym tylko górna warstwa jest określonego typu, od którego pochodzi jego nazwa, i ma grubość 3-4 mm (lub więcej). Dolna warstwa lub warstwy nośne wykonane są z drewna iglastego lub sklejki. Posiadają również nacięcia, które nadają desce parkietowej elastyczność, czyli uelastyczniają cały parkiet przy zmianach temperatury. Gotowy parkiet jest najbardziej stabilny, czyli najbardziej jest odporny na wahania temperatury i dlatego nadaje się do ogrzewania podłogowego. Jest odporny na uderzenia, łatwy w utrzymaniu, a jego kolor jest dość stabilny.
Ten rodzaj parkietu wykonany jest głównie z różnych gatunków drewna. Prawidłowo ułożony i dobrze przygotowany parkiet lity może przetrwać dziesięciolecia, a nawet sto lat. Umieszcza się go poprzez klejenie lub układanie na podłożu (w zależności od rodzaju podłoża, które często jest drewniane w starszych domach lub wylewkę cementową/jastrych w nowszych). Deski parkietu klasycznego wykonane są z litego drewna o grubości 2-3 cm. Dzięki tej grubości parkiet ten może być wielokrotnie cyklinowany i lakierowany, a jednocześnie jest doskonałym izolatorem termicznym i jest dość miękki i bardzo przyjemny do chodzenia po nim.
Ze względu na bardzo przystępną cenę, dziś jest to coraz bardziej popularny i poszukiwany kant parkiet, który składa się z grubszych i mniejszych desek, lameli, sklejanych ze sobą najczęściej w kwadraty o wymiarach 15x15 cm. Parkiet laminowany wykonany jest z drewna dębowego, bukowego czy jesionowego, ale także z gatunków egzotycznych takich jak teak czy wenga. Często nazywany jest parkietem przemysłowym, ponieważ jest bardzo twardy i trwały, a także bardzo atrakcyjny, ponieważ każda deska ma inny kolor.
Gotowy parkiet wykonany jest z gotowych desek dębowych lub jesionowych o większych wymiarach. Deski mogą mieć długość 60-240 cm, szerokość 11-20 cm, natomiast ich grubość to zwykle 14-22 mm.
Deska tarasowa to masywna wykładzina podłogowa lub gotowy parkiet o większych wymiarach. Deski mogą mieć długość 1-5 m i szerokość 9-30 cm. Grubość desek wynosi zwykle 12-20 mm. Wielkość tych desek najlepiej uwidacznia się w dużych przestrzeniach. Masywne deski tarasowe w większości wykonane są ze świerku, jodły, modrzewia i sosny. Bardzo często umieszcza się je w chatach z bali lub na strychach. Gotowa podłoga nazywana jest teraz również gotowym parkietem o większych wymiarach.
Kładzenie parkietu różni się w zależności od sposobu i kierunku:
Kiedy parkiet jest układany jako decking, deski układa się równolegle do najdalszej ściany w pomieszczeniu. Jeśli przestrzeń jest kwadratowa, kierujemy się źródłem światła - oknem, szklaną ścianą, drzwiami balkonowymi itp. - a deski idą pod kątem prostym do kierunku wnikania światła. Należy zwrócić uwagę na architekturę wnętrza i wyposażenie przestrzeni (gdzie najczęściej przechodzisz, jak ustawione są meble…) oraz na estetykę. Przed ułożeniem parkietu należy określić punkt początkowy i końcowy, a także ścianę, względem której będziesz operować. Jeśli zostanie zainstalowany parkiet wzorzysty, taki jak intarsja lub „jodełka”, konieczne będą dalsze prace przygotowawcze.
Klej dobierany jest zawsze w zależności od rodzaju parkietu. Przy klejeniu dłuższych desek lub układaniu parkietu na ogrzewaniu podłogowym stosuje się głównie dwuskładnikowy klej poliuretanowy. W przypadku innych najczęściej stosuje się klej na bazie silanu. Przed samym klejem podłoże pokrywane jest podkładem, który służy lepszemu utrzymywaniu kleju i ochronie jastrychu przed wilgocią. Podkład i klej muszą być zawsze kompatybilne.
Przy układaniu gotowego parkietu, lakierowanego lub olejowanego, klej rozprowadza się na podłożu specjalną szpachelką na suchy lub mokry jastrych, odnośnie wylewkę cementową. Deski układa się następnie na kleju, ale tak, aby między ścianą a pierwszą deską była spoina co najmniej 1 cm, która później pozwoli drewnu „pracować”. To połączenie jest później maskowane listwą wykończeniową. Bardzo ważne jest, aby było to zrobione precyzyjnie i aby klej nie dotarł na deski parkietowe. Po ułożeniu parkietu nie wolno po nim chodzić przez 24 godziny. Ogólna zasada jest taka, że co najmniej przez cały tydzień po instalacji nie stawia się ciężkich mebli, mocno nie obciąża ani nie zwilża; żadne inne prace rzemieślnicze nie powinny być wykonywane w tym pomieszczeniu przez tydzień.
Do układania podłogi pływającej należy wybrać odpowiedni parkiet; to ten, który jest umieszczany „na klik”, czyli łączy się tylko skrzydełkami, które wchodzą w rowki, bez klejenia. Pod takim parkietem należy położyć odpowiednią powierzchnię (filc, korek, folia), aby podczas chodzenia podłoga była stabilniejsza, bardziej miękka i cichsza. Podłogę pływającą montuje się również w przypadku starych wykładzin podłogowych (kamień, ceramika, stary parkiet).
Po ułożeniu na kleju litego parkietu należy go pozostawić na kilka dni (w zależności od rodzaju kleju i sposobu wykończenia). Parkiet, który został fabrycznie wykończony – czyli ciklinowany i polerowany – po ułożeniu tylko lekko i cienko się szlifuje i lakieruje lub ponownie nakłada olej. W takich przypadkach należy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Deski tarasowe i bardziej wytrzymałe parkiety lite wymagają po montażu bardziej intensywnej i złożonej obróbki, którą omówimy poniżej.
Gdy ułożony parkiet stał wystarczająco długo, należy go najpierw wyciklinować. Cyklinowanie jest w rzeczywistości szlifowaniem powierzchni i zawsze powinno być pozostawione ekspertowi, nie tylko ze względu na wiedzę i doświadczenie, ale także ze względu na specjalne maszyny i narzędzia, których należy użyć; ostateczny wygląd wykładziny podłogowej będzie również zależał od metody i jakości obróbki. Złego cyklinowania nie da się naprawić poprzez lakierowanie lub olejowanie. Dlatego konieczne jest pierwsze dokładne czyszczenie i szczegółowa kontrola przyczepności parkietu. „Pierwsza ręka” cyklinowania wykonywana jest grubszym papierem ściernym (36-40), odnośnie szczotkami. Jest szlifowany pod kątem 30° w stosunku do kierunku włókien drewna. Gdy cała powierzchnia wycyklinuje się w jednym kierunku, powraca w przeciwnym, czyli po okręgu pod kątem 60°. Na koniec rogi, listwy krawędziowe i inne trudno dostępne miejsca są cyklinowane małą maszyną lub ręcznie. „Druga ręka” to szlifowanie pod mniejszym naciskiem i drobniejszymi szczotkami, odnośnie papierem ściernym (60-80). "Trzecia ręka" to szpachlowanie niektórych miejsc na parkiecie (zwłaszcza jeśli chodzi o stary parkiet) i dokładne szlifowanie, z najdrobniejszą granulacją dla twardszego lub bardziej miękkiego drewna (100 lub 120), aby całkowicie wygładzić parkiet. Na koniec przed lakierowaniem lub olejowaniem parkiet należy dokładnie wyczyścić ściereczką antystatyczną.
Wycyklinowany i całkowicie czysty parkiet można lakierować; najpierw nakładana jest warstwa bazowa, a następnie warstwa nawierzchniowa. Po wyschnięciu pierwszej warstwy lakieru całą podłogę należy ponownie przejść cyklinarką z najdelikatniejszymi szczotkami. Lakier nakłada się i suszy zgodnie z instrukcją producenta. Szczególną uwagę należy zwrócić na równomierną powłokę, aby w niektórych miejscach nie było zgrubień, a w niektórych nic. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lakierów, z których większość jest nieszkodliwa dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Lakier dobieramy w zależności od tego, jak ma wyglądać ostatecznie parkiet i do czego przeznaczone jest pomieszczenie.
Wycyklinowany i całkowicie czysty parkiet można olejować; olej należy rozprowadzić równomiernie i zgodnie z zaleceniami producenta. Można go nakładać mechanicznie lub ręcznie, wystarczy pędzlem lub szmatką stworzyć jednolitą warstwę. Gdy drewno wchłonie cały olej, a powierzchnia wyschnie, można ją lekko przeszlifować i ponownie zaolejować. Świeże drewno należy pokryć co najmniej dwukrotnie. Jeśli Twoja rodzina jest dynamiczna, z bogatym życiem towarzyskim, masz małe dzieci i zwierzęta, to parkiet olejowany będzie dla Ciebie idealną wykładziną podłogową.
Daibau.pl pomagamy w wycenie inwestycji i wyborze wykonawcy do twojego domu
Cyklinowanie podlogi
Generalnie cyklinowanie, malowanie mieszkania etc 6075 zł do 10125 zł
Cyklinowanie desek podlogowych
Cyklinowanie desek podłogowych w domku letniskowym o powierzchni ok 40m2 4050 zł do 6750 zł
Cyklinowanie starego parkietu jesionowego
Cyklinowanie parkietu, klepka jesion ułożony w jodełkę, zaszpachlowanie połączeń, podkład i lakierowanie lub zaolejowanie, 12 m2 40500 zł do 67500 zł
Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.