Ile kosztują klimatyzatory? Cena klimatyzatora zależy przede wszystkim od typu klimatyzatora, jego mocy (moc musi dokładnie odpowiadać miejscu, w którym jest zainstalowany) i oczywiście , oferenta. Przybliżona cena „zwykłego” klimatyzatora, który ma jedną jednostkę wewnętrzną i jedną jednostkę zewnętrzną oraz moc 4 kW, wynosi około 3.000 PLN. Do tego należy doliczyć 1.100 PLN za montaż. Ponadto klimatyzatory podłogowe i sufitowe kosztują 3.500 PLN i więcej, a ich instalacja jest droższa. Zaleca się co najmniej raz w sezonie otwierać urządzenie i myć lub czyścić jego filtry, a w przypadku uszkodzenia wymienić. Zaleca się również, aby klimatyzatory były sprawdzane przez technika serwisowego przynajmniej raz w roku. Ceny serwisu to 225 PLN i więcej.
Komu powierzyć instalację klimatyzatorów? Wyślij zapytanie do odpowiednich i ocenionych oferentów klimatyzatorów w Twojej okolicy - bezpłatnie i bez zobowiązań! Wystarczy wypełnić poniższy formularz.
Wasza ilość
jednostka
orientacyjna cena
Wasza cena
Cena zakupu i montażu klimatyzatora bez jednostki zewnętrznej.
Cena zakupu wraz z montażem naściennym, z przyłączem, z instalacją do 4m i odpływem kondensatu do 5m.
Cena klimatyzatora zewnętrznego i wewnętrznego. Cena klimatyzatora typu split z jedną jednostką wewnętrzną i jedną zewnętrzną, do grzania lub chłodzenia, moc do 4 kW z montażem.
Cena serwisu klimatyzatora. Cena serwisu klimatyzatorów do 3,7 kW.
Cena montażu klimatyzatora. Cena montażu klimatyzatora do 3,7 kW.
Cena serwisu klimatyzatora. Cena serwisu klimatyzatora do 5,5 kW.
Cena montażu klimatyzatora. Cena montażu klimatyzatora do 5,5 kW.
Cena serwisu klimatyzatora. Cena serwisu klimatyzatorów do 8 kW.
Cena montażu klimatyzatora. Cena montażu klimatyzatora do 8 kW.
Cena klimatyzatora podłogowego. Cena klimatyzatora podłogowego z jedną jednostką wewnętrzną i jedną zewnętrzną, do grzania lub chłodzenia, moc do 2,5 kW z montażem.
Cena klimatyzatora sufitowego. Cena klimatyzatora sufitowego z jedną jednostką wewnętrzną i jedną jednostką zewnętrzną. Cena montażu kasetowego klimatyzatora do grzania lub chłodzenia z nawiewem w 4 kierunkach, moc do 2,5 kW wraz z montażem.
Bardzo często decydujemy się, żeby w mieszkaniu, domu, biurze lub innej przestrzeni, zamontować klimatyzator, aby zabezpieczyć sobie przyjemną temperaturę bytowania.
Rodzaj budynku – kupujecie klimatyzator do mieszkania, domu czy pomiszczeń biznesowych?
Budynek - starszy czy nowszy?
Wielkość przestrzeni – wymierzcie przestrzeń, do której kupujecie klimatyzator.
Izolacja – czy to pomieszczenie ma jakąś izolację?
Położenie - czy pomieszczenie jest zwrócone na północ, południe, zachód czy wschód? Czy znajduje się w piwnicy, na parterze, na piętrze, strychu czy poddaszu
Otwory – ile ma okien, drzwi i jakiej wielkości? Czy szyby są zwykłe czy termopan?
Liczba osób i urządzeń - ile ludzi będzie przebywać w tym pomieszczeniu? Jakie urządzenia się tu znajdują?
Sposób wietrzenia pomieszczenia – czy wietrzy się naturalnie czy istnieje wentylacja z rekuperacją?
Możliwości montażu – wybór rodzaju jednostki wewnętrznej według specyfikacji przestrzeni (ścienna, podłogowa, sufitowa, okienna, wbudowana).
Sposób odprowadzania skroplonej wody z jednostki wewnętrznej – swobodnym padem lub pompą automatyczną?
Ogrzewanie – czy chcecie by klimatyzator i chłodził i ogrzewał pomieszczenie
Szum jaki urządzenie wydaje jest czynnikiem, którego nie należy lekceważyć. Zazwyczaj na urządzeniu jest nalepka ze wszystkimi danymi technicznymi i zaznaczonymi decybelami, które wyrażają poziom hałasu. Jeśli jest napisane 25-30 Db to znaczy, że urządzenie pracuje cicho.
Przy wyborze mocy urządzenia trzeba mieć na względzie wielkość pomieszczenia, które będzie się chłodzić lub ogrzewać. Następnie, liczbę okien i drzwi, wysokość pomieszczenia i ilość pięter. Dla pomieszczeń do 25m2 wystarczy klimatyzator o mocy 2,5 kW, do 40m2, 3,5 kW i tak dalej.
W ofercie handlowej na rynku są urządzenia różnych przedziałów energetycznych. Zakres przedziałów mieści się od A+++ do D, przy czym A+++ to najbardziej efektywny, a D najmniej. W parze z efektywnością energetyczną idzie oszczędność prądu, ponieważ urządzenie inwertorowe ze sprężarką w zewnętrznej jednostce równoważy pracę wewnętrznej jednostki, która się w wyniku tego rzadziej włącza i zużywa mniej prądu.
Oferentów i wykonawców prac na rynku jest niezliczona liczba – jak wybrać odpowiedniego?
Pierwszym znakiem pewności jest dawanie gwarancji. Oferenci jakościowo dobrych klimatyzorów daja gwarancję na 24 miesiące; jeśli zgodzicie sie, że oni i zamontują system, na wykonaną pracę również daja 24 miesięczną gwarancję.
Jakościowo dobry montaż jest bardzo ważny. Nieprawidłowe i niefachowe zainstalowanie urządzenia może zniszczyć wszystkie zalety jakosciowo dobrego urządzenia. Wielką zaletą oferenta jest posiadanie własnych instalatorów i serwisantów, bo w ten sposób ma wgłąd i szczegółowy przegląd wszystkich prac i materiałów. Tym samym się gwarantuje i jakość urządzenia i jakość montażu i funkcjonowania. Ważne jest również, by kupiec mógł wezwać serwiserów, i by oni w najkrótszym czasie dokonali naprawy.
Jakość oferentów może potwierdzić i odpowiednia dokumentacja, którą daje oferent po zakończonej pracy. Obok technicznych specyfikacji samego urządzenia tu są i zaświadczenia o jakości i efektywności energetycznej jak i certyfikaty i tym podobne.
Przenośne lub ruchome klimatyzatory można przemieszczać z pokoju do pokoju według potrzeby. Doskonałe są do mniejszych pomieszczeń, które się szybko wychłodzą lub zagrzeją, np. przyczepy kampingowe gdzie nie da się zabezpieczyć innego rodzaju klimatyzacji. Jego wadą jest mniejsza moc, a zaletą to, że nie trzeba go instalować.
Okienne klimatyzatory zazwyczaj instaluje się na parapety tak, że częściowo są w pokoju, a częściowo na zewnątrz. Konieczne jest zrobienie otworu, by móc ich wstawić. Ponieważ się instalują w taki mniej praktyczny sposób, stosunkowo mniej się z nich korzysta.
W pomieszczeniach gdzie nie da się zamontować jednostki zewnętrznej można wstwić klimatyzator bez niej, przy czym wewnętrzna jednostka montuje się na scianę zewnętrzną. Potrzebne są dwa otwory o średnicy 16 cm, które bedą chlodzić kondenzator powietrzem z zewnątrz. Po mocy, oplacalności i poziomie hałasu w czasie pracy, te klimatyzory nie pozostają w tyle za dwuczęściowymi.
Klimatyzatory dwuczęściowe, czyli split-klimatyzatory, są najbardziej poszukiwane i najczęsciej się z nich korzysta. Nazywamy ich split co po angielsku znaczy „podzielone, oddzielone”, co wtym wypadku znaczy, że są podzielone na dwie lub więcej oddzielnych jednostek.
Wewnętrzną jednostkę montuje się w pomieszczeniu, a zewnętrzną na zewnątrz. Wewnętrzne jednostki wedlug miejsca umieszczenia dzielimy na – ścienne, sufitowe, podłogowe, kasetonowe, kanałowe. Istnieją klimatyzatory z większą liczbą jednostek wewnętrznych, a jedną zewnętrzną, która ich uruchamia. Ten rodzaj nazywa się „multi-split” i jest oszczędny w tym sensie, że zajmuje mniej miejsca i łatwiej się montuje. Split-klimatyzory są ekonomiczne, o różnej mocy i energetycznie bardzo wydajne.
Prawidłowy wybór klimatyzatora jest , w kżdym przypadku, bardzo ważny. Jednak , aby dobrze działał w optymalnych warunkach, musi być jednakowo dobrze założony jak i prawidłowo i fachowo zainstalowany. Tylko w ten sposób może zapewnić przyjemną temperaturę w waszym domu. Bez względu na to czy zdecydowaliście się zrobić to sami, czy pozostawili to fachowcom, bardzo ważne jest miejsce, w którym będzie założony.
Jeśli mieszkacie w bloku, przed założeniem częsci zewnętrznej klimatyzatora, należy sprawdzić, czy i jakie prace są dozwolone na elewacji. Jeśli się zakłada w widocznym miejscu, trzeba uważac, by niczemu i nikomu nie zagrażała; jeśli będzie na balkonie, nie będzie widoczna z ulicy. Jeśli mieszkacie na poddaszu, sprawdźcie czy część zewnętrzną można zamontować na dachu lub otwartym stropie.
Jeśli chcemy zewnętrzną część zamontować na fasadę historycznego budynku pod ochroną państwa, wówczs jest potrzebne zezwolenie Intytutu Ochrony Zabytków. Jeśli to nie jest taki przypadek, trzeba uważać na to, by jak najmniej była widoczna (żeby była na balkonie, podbudowie, równym dachu,itp.), żeby nie psuła wyglądu całości i nie przeszkadzała sąsiadom.
Szczególną uwagę trzeba zwócić na to, by nośniki były mocne i wystarczającej nośności, także otporne na wibracje, i żeby ich nie przenosiły na elewację.
Jeśli się jednostka zewnętrzna stawia na ziemię, musi być umocowana na plastikowym stojaku, o co najmniej 10-ciu cm wysokości.
Żeby klimatyzator dobrze pracował, ważne jest, by powietrze krążyło wokół jednostki bez przeszkód. Wąskie nisze lub miejsca przy ścianie czy betonowym ogrodzeniu balkonu, nie są odpowiednia.
Zewnętrznych jednostek nie należy też zakładać przy oknach sypialni ani pokoju dziecinnego. Hałas, który klimatyzator wytwarza, będzie wam przeszkadzał podczas snu przy otwartym oknie.
Jednostkę wewnętrzną powinno się zawsze umieszciać w najcieplejszym miejscu pomieszczenia, bo kiedy się to miejsce wystarczajaco wychłodzi, wszędzie będzie dużo przyjemniej.
Jeżeli umieścicie klimatyzator nad drzwiami, które sie często otwierają, jego praca by była mniej oszczędna, ponieważ chłodzenie/grzanie byłoby bardziej intensywne przy każdym otwarciu czy zamknięciu drzwi.
Miejsc w korytarzu, za zasłonami lub nad szafami, też się nie zaleca – krążenie powietrza w takich miejscach jest ograniczone i klimatyzator by słabiej pracował.
Nie zaleca się również umieszczania wewnętrznej jednostki przy źródle ciepła. Jednostka ma wmontowany termostat do utrzymywania równomiernej temperatury, i ciągle by się włączała, nawet gdy pomieszczenie jest już wychłodzone.
Pierwszym krokiem przy zakładaniu klimatyzatora jest zamontowanie nośnika wewnętrznej i zewnętrznej jednostki. Następnie wierci się otwory w scianie, przez które będa przeciągnięte rurki (wąż kondensatu i instalacje wiążące rurki/kable) przy czym trzeba zwrócic uwagę na wzajemną odległość jednostek. Następny krok to przeciąganie rurek przez mur i umieszczenie jednostki wewnętrznej na nośniku, podłącznie do prądu i następnie węży do skroplonej wody i powietrza.
W następnej kolejności umieszczamy zewnętrzną jednostkę na nośniki i przyłączamy.
Kiedy obydwie jednostki są podłączone, potrzbene jest naświetlenie; tym się z kręgu chłodzącego wydala powietrze i wilgoć i to za pomocą pompy próżniowej. Przy pierwszym włączeniu sprawdza się czy gdzieś coś nie cieknie i czy wszysko jest szczelne.
Węże, które prowadzą do jednostki zewnętrznej izoluje się, tzn. bandażuje/ zabezpiecza taśmą izolacyjną i przymocowuje do ściany. Otwory wokół rurek się uszczelniają pur- pianką, kitem lub tynkują, albo zakłada się plastykowe rozetki.
Ludzie pragną zaoszczędzić pieniądze, ale także zachować środowisko. Nowoczesne klimatyzory przedstawiają rozwiązanie dla obu tendencji, które z każdym rokiem rosną i taki trend się zachowa i w przyszłości.
Najnowsze technologie umożliwiają powiązanie klimatyzatorów z WiFi. Inteligentne klimatyzatory można łatwo i praktycznie kontrolować i dostosować temperaturę w domu poprzez aplikację w telefonie lub podobnym urządzeniu. W ten sposób się osiąga znaczną oszczędność prądu.
Nowoczesne klimatyzatory mają możliwość regulacji prędkości pracy, co służy większej efektywności i użyteczności.
W ten sposób system pracuje bardziej precyzyjnie i dostosowuje się do potrzeb chłodzenia lub ogrzewania waszego domu. Na dodatek, przy zakładaniu urządzenia nie trzeba wiercić otworów na rury.
Zainteresowanie ogrzewaniem i chłodzeniem geotermalnym stale rośnie przede wszystkim z powodu efektywności energetycznej.
Geotermalne systemy klimatyzacji charakteryzuje trwałość i duża użyteczność.
Niezawodne informacje, które podają czujniki nowoczesnych klimatyzatorów umożliwiają nam, byśmy wiedzieli ile i jakie szkodliwe cząski znajdują się w powietrzu, w każdym domu. W tym celu w nich są wbudowane czujniki, powiązane z filtrami, które automatycznie wciągają i wydalają zanieczyszczone powietrze, a dostarczają czyste i świerze.
Daibau.pl pomagamy w wycenie inwestycji i wyborze wykonawcy do twojego domu
Wymiana klimatyzatora
Wymiana uszkodzonego klimatyzatora 2025 zł do 3375 zł
Klimatyzacji pokój na poddaszu
Pokój na poddaszu syn pracuje zdalnie.Bardzo się nagrzewa 6075 zł do 10125 zł
Klimatyzacja
Montaz klimatyzacji w mieszkaniu w bloku pow. 48m2
Jeden klimatyzator w salonie
6075 zł do 10125 zł
Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.