Dla obszaru

    Czapa kominowa

    Artykuł przeczytało aż 511+ użytkowników
    Czapa kominowa należy do tzw. obowiązkowego wyposażenia komina, jest jego zakończeniem. Czapa chroni komin przed warunkami atmosferycznymi, przede wszystkim przed wnikaniem deszczu i wiatru, ale także kieruje przepływem dymu i spalin. To dwa najważniejsze powody, dla których czapa kominowa jest tak ważna.
    Fachowy artykuł 511
    czapa kominowa
    Mamy nawet 15 wykonawców prac dla obszaru Czapa kominowa:

     

    1. Do czego służy czapa kominowa?

    Oprócz upiększania komina, czapa kominowa spełnia szereg innych funkcji i jest bardzo ważnym elementem systemu kominowego. Jednym z powodów przemawiających za jej zastosowaniem może być to, że poprawia siłę trakcyjną komina, chroni go przed deszczem i śniegiem, poprawia spalanie; jest napędzana wiatrem lub silnikiem elektrycznym, dzięki czemu zwiększa wentylację w samym kominie, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci i osadzaniu się tłuszczu; czapa kominowa ułatwia również dostęp do otworów kominowych. Czapę kominową dobiera się do komina, więc rodzaj paliwa nie ma znaczenia. Nie mniej ważne jest to, że czapa przedłuża żywotność komina i całego systemu, zwłaszcza gdy jest wykonana z wysokiej jakości materiału i dobrze umieszczona.

    Czapa kominowa jest w każdym razie elementem zalecanym do każdego komina, nawet do tych, które są używane okazjonalnie. Kominy są różnej wielkości, a czapy należy wykonać w odpowiednich proporcjach, tj. na zamówienie.

    2. Rodzaje czap kominowych

    Na rynku można znaleźć różne rodzaje czap kominowych w niezliczonych wariantach. Najważniejsze, żeby wybrana przez Ciebie miała odpowiedni certyfikat CE, czyli była wykonana zgodnie z europejskimi przepisami. Certyfikat to także gwarancja jakości i trwałości.

    Ogólnie rzecz biorąc, czapy kominowe dzielą się na dwie duże grupy: czapy obrotowe i czapy statyczne. Który jest lepszy?

    2.1. Czapa kominowa z głowicą obrotową

    Te czapy kominowe mają specjalne ochronne łożyska kulkowe umieszczone w samej czapie. Pozwalają czapie poruszać się w określonym kierunku bez obawy, że zahamuje lub będzie skrzypieć. Głowica obrotowa czapy kominowej wykonana jest najczęściej ze stali nierdzewnej o różnej grubości, odpornej na działanie kwasów i dymu.

    - Czapa kominowa Rotowent

    Czapa kominowa Rotowent została zaprojektowana tak, aby dynamicznie wykorzystywać siłę i prędkość wiatru, poprawiając w ten sposób działanie całego systemu kominowego, jednocześnie zapobiegając zawracaniu dymu do komina. Taką czapę możesz zainstalować samodzielnie.

    Czapa Rotowent nadaje się do każdego rodzaju komina i typu ogrzewania, ponieważ jest bardzo odporna na wysokie temperatury.

    - Czapa kominowa Turbowent

    Nasada Roto Turbowent również aktywnie wykorzystuje siłę i prędkość wiatru, obracając go w kierunku potrzebnym do zwiększenia „trakcji” komina. Turbina na czapie zawsze obraca się w tym samym kierunku, niezależnie od siły i kierunku wiatru. Turbowent to system zalecany do ogrzewania gazem i innymi paliwami płynnymi oraz do systemów wentylacyjnych.

    2.2. Statyczne czapy kominowe

    Na rynku istnieje niezliczona ilość rodzajów i typów nasad kominowych statycznych. Najczęściej używane są dwa: „H” i walcowaty.

    - Czapa kominowa „H”

    Statyczna czapa kominowa w kształcie litery H aktywnie wykorzystuje siłę i prędkość wiatru do zwiększenia przepływu komina. Ten kształt został wybrany, ponieważ najlepiej wykorzystuje różnice w ciśnieniu powietrza, które wyciąga dym z komina i uwalnia powietrze. Ta czapa jest zazwyczaj wykonana ze stali nierdzewnej.

    - Walcowata nasada kominowa

    Innymi powszechnie stosowanymi statycznymi nasadami kominowymi są te w formie walca. Wykorzystuje ona wiatr w celu zwiększenia siły trakcyjnej komina. Wykonana jest ze stali nierdzewnej w różnych średnicach. Jest odpowiednia do wszystkich typów kominów.

    3. Montaż czapy kominowej

    Ponieważ wszystkie gotowe nasady kominowe sprzedawane są z kompletem śrub i łączników, ich montaż jest dość prosty. W razie potrzeby można je zdemontować i wymienić. Ponieważ jednak jest to kwestia pracy na wysokości, zalecamy nie robić tego samemu, ale pozostawić pracę profesjonalistom, którzy mają odpowiedni sprzęt ochronny.

    4. Cena czapy kominowej

    Ceny nasad kominowych zależą od ich wielkości, czyli średnicy komina, materiałów, producentów i oczywiście dostawców.. Zwykła czapa komina ze stali nierdzewnej kosztuje od 100 do 400 PLN.

    Jeśli zdecydujesz się na montaż czapy kominowej, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 511
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Czapa kominowa?

    Mamy nawet 15 wykonawców prac dla obszaru Czapa kominowa:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 15 wykonawców prac dla obszaru Czapa kominowa
    9.3
    0

    WKŁADY KOMINOWE ŁUKASZ WAWRZKOWICZ


    9.4
    0

    JÓZEF BAŃCZYK FIRMA USŁUGOWO HANDLOWA ART KOWAL


    9.9
    0

    KOMINEX SYSTEMY KOMINOWE AGNIESZKA SIERPIŃSKA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone