Dla obszaru
    Oprócz tego, że są bardzo niebezpieczne dla ludzi, uderzenia piorunów mogą spowodować ogromne szkody w domu. Moc błyskawicy jest tak wielka, że ​​może ogrzać i zapalić materiały, a niektóre nawet stopić. Tak więc piorunochron jest niezbędny na każdym budynku, ponieważ jest to jedyny bezpieczny sposób na odprowadzenie tak dużej mocy wyładowań elektrostatycznych do ziemi i z dala od domu i gospodarstwa.
    Fachowy artykuł 229
    Błyskawice
    Mamy nawet 750 wykonawców prac dla obszaru Piorunochron:

     

    1. Dlaczego potrzebny jest piorunochron?

    Najbardziej narażone na uderzenia piorunów są samotnie stojące i wysokie budynki, jak i drzewa. Podczas burzy zawsze istnieje szansa, że ​​piorun uderzy w Twój dom, a konsekwencje takiego udaru mogą być duże, a nawet śmiertelne. Jeśli jednak dom jest wyposażony w piorunochron wykonany i zainstalowany zgodnie z obowiązującymi normami, jest on całkowicie zabezpieczony przed takim niebezpieczeństwem i ewentualnymi uszkodzeniami.

    2. Jak montuje się uziemienie domu?

    2.1. Części piorunochronu

    Piorunochron składa się z zewnętrznej instalacji i uziemienia; zewnętrzny system odbiorczy jest zawsze na dachu lub jakimś wyższym punkcie i „łapie” piorun i bezpiecznie odprowadza jego energię przez dreny (przewody odprowadzające) do systemu uziemienia. Na dachu umieszcza się metalowe przewodniki (mogą to być pręty Franklina, klatka Faradaya lub siatka druciana, druty lub metalowe paski, rynny itp.); wszystkie te przewodniki to jednym słowem „chwytaki”, zwykle wykonane z blachy ocynkowanej lub miedzi, które są doskonałymi przewodnikami elektryczności. W ten sposób system mniej się nagrzewa i efektywnie przewodzi energię wytworzoną przez uderzenie pioruna. Odwody to właściwie pionowe przewody, których głównym zadaniem jest bezpieczne odprowadzanie energii uderzeń pioruna z dachu przez elewację do gruntu. Instalacje odgromowe mogą być widoczne na elewacjach lub ukryte pod ostatnią warstwą elewacji. Wewnętrzna instalacja odgromowa składa się z urządzeń zabezpieczających instalacje elektryczne niskiego napięcia w domu.

    Piorunochron na dachu
    Zwody w formie prętów.

    2.2. Uziemiacze odgromowe

    Sonda uziemiająca to żelazny pręt o średnicy od 20 do 40 mm, który jest wbijany w ziemię i jest końcówką każdego spustu z dachu. Składa się z wierzchołka i stabilizatora. Takie pręty można również łączyć w celu uzyskania wymaganej głębokości. Ten sposób umieszczania sond jest stosowany w przypadkach, gdy pomiar piorunochronów wykazuje niezadowalające właściwości gruntu. Instalację odgromową należy rozbudować poprzez dodanie sond, zwykle wzdłuż krawędzi budynku. Sondy uziemiające są najczęściej używane do gleb krasowych i luźnych, żwirowych.

    2.3. Odpowiedni piorunochron

    Gdy energia dotrze do ziemi, system powinien zapewnić jej „rozproszenie” w kręgu wokół budynku. Niezależnie od tego, który system odgromowy wybierzesz (jest ich na rynku sporo, ale zasada działania jest taka sama), musisz upewnić się, że system uziemienia jest zainstalowany poprawnie. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie jak najmniejszego oporu, by energia „rozproszyła” się wokół i w ten sposób stała się nieszkodliwa. Uziemienie można wykonać na dwa sposoby. Bardziej powszechnym sposobem jest umieszczenie metalowych taśm w ziemi obok budynku. Można również zakopać i specjalne sądy. Pierwsza metoda jest bardziej powszechna, ponieważ jest łatwiejsza do wykonania i tańsza; wokół domu wykopuje się mały kanał i umieszcza się w nim metalowe taśmy i ponownie zasypuje ziemią. Zaletą wariantu z sondami jest to, że wykopywane są tylko otwory, w które sondy są wbijane, dzięki czemu system ten jest stosowany nawet wtedy, gdy nie ma możliwości wykopania kanału.

    Przewód uziemiający
    Przewód uziemiający instalacji piorunochronnej.

    3. Konserwacja piorunochronu

    Po zainstalowaniu piorunochronu należy go regularnie konserwować, ponieważ zawsze może ulec uszkodzeniu. Jeśli chcesz mieć pewność, że nadal działa prawidłowo, musisz regularnie przeprowadzać pomiary kontrolne, najlepiej w odstępach od trzech do pięciu lat, jeśli w międzyczasie nie było żadnych bezpośrednich uderzeń. Właściwie za każdym razem, gdy robisz coś na dachu, koniecznie sprawdź wszystkie elementy piorunochronu i wykonaj pomiary przewodności.

    Jeśli zdecydujesz się na montaż piorunochronów, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także oferentów i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 229
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Piorunochron?

    Mamy nawet 750 wykonawców prac dla obszaru Piorunochron:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 750 wykonawców prac dla obszaru Piorunochron
    9.6
    0

    RS INSTAL RYSZARD SZCZYPKOWSKI


    9.1
    0

    AT TEL ADRIAN TOMASZEWSKI


    9.2
    0

    ELSEL CZESŁAW GLUZA


    9.8
    0

    ELEKTRO SQUAD KONRAD SIDZ


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone