Dla obszaru

    Urbanistyka

    Artykuł przeczytało aż 528+ użytkowników
    Urbanistyka jest częścią architektury, która zajmuje się zrównoważonym planowaniem nowych osiedli oraz porządkowaniem istniejących i ich utrzymaniem. Głównym celem nowoczesnej urbanistyki jest zapewnienie optymalnego komfortu życia zarówno w mieście, jak i na wsi, a także ich silnej ekonomicznej roli w zachowaniu zdrowego środowiska. Urbanistyka i ściśle z nią związane planowanie urbanistyczne to działalność należąca do szerszego planowania przestrzennego.
    Fachowy artykuł 528
    urbanistyka
    Mamy nawet 578 wykonawców prac dla obszaru Urbanistyka:

     

    1. Urbanistyka/planowanie urbanistyczne

    1.1. Czym jest urbanistyka?

    Urbanistyka to zawód, który zajmuje się planowaniem i aranżacją istniejących i  zakładaniem nowych osiedli, gdzie najważniejszy jest kształt i wygląd miejsca, organizacja działań, które będą tam zachodzić i tym podobne. Zadaniem urbanistyki jest przewidywanie i planowanie użytkowania terenu w sposób, który będzie oznaczał poprawę sytuacji społecznej i rodzinnej mieszkańców, ale nie kosztem ochrony środowiska naturalnego. Urbanistyka to zawód, który obejmuje kilka specjalności, takich jak urbanistyczne planowanie, architektura krajobrazu i urbanistyczne zagospodarowanie terenu.

    1.2. Planowanie urbanistyczne

    Planowanie urbanistyczne jest częścią urbanistyki, której podstawową rolą jest zapewnienie mieszkańcom danego miejsca lub obszaru odpowiedniej jakości życia, co można osiągnąć poprzez staranne przemyślenie i rozważenie potrzeb. Planując obszary miejskie i wiejskie, należy wziąć pod uwagę nowoczesny zrównoważony rozwój przestrzenny. Zrównoważony rozwój musi zapewniać odnowę i żywotność starych centrów miast oraz umożliwiać wzrost i rozwój różnych działalności. Zrównoważony rozwój przestrzenny nie odnosi się tak naprawdę do poszerzenia na zewnątrz stref wpływowych miasta, ale do jego rozwoju do wewnątrz. Reurbanizacja, czyli odnowa centrów miast, stała się w ostatnim czasie procesem bardzo aktualnym.

    2. Projekt przestrzenny

    2.1. Co zawiera plan zagospodarowania przestrzennego?

    Plan zagospodarowania przestrzennego to dokument składający się z różnych i zróżnicowanych planów. Wynikiem planowania urbanistycznego są plany, rozwiązania i punkty wyjścia do podejmowania decyzji o rozwoju z uwzględnieniem przestrzennych wymiarów zabudowy i oddziaływań na środowisko przyrodnicze i społeczne, a także różne możliwości realizacji indywidualnych planów rozwojowych. Strategiczne akty przestrzenne, poszczególne elementy dokumentów prawnych i subprawnych, plany realizacji, bazy eksperckie oraz różne propozycje rozwiązań koncepcyjnych to jedne z podstawowych rezultatów związanych z planowaniem urbanistycznym.

    2.2. Kto uczestniczy w planowaniu przestrzennym?

    Projekt przestrzenny powstaje dzięki wspólnym wysiłkom wielu ekspertów. Architekci i architekci krajobrazu uczestniczą w zadaniach z zakresu planowania przestrzennego, w tym urbanistycznego, we współpracy z ekspertami z zakresu inżynierii transportu, infrastruktury komunalnej, geodezji i systemów informatycznych. W proces włączeni są tzw. współpracownicy zewnętrzni z dziedziny geografii, demografii, socjologii, ekonomii, biologii, komunikacji i ochrony środowiska.

    projekt-przestrzenny.jpg
    Współczesna urbanistyka dąży do długofalowego rozwoju i zagospodarowania osiedli

    3. Projekty urbanistyczne

    Działania z zakresu urbanistyki obejmują sporządzanie następujących planów, założeń i studiów: plany zagospodarowania przestrzennego miast; miejskie szczegółowe plany zagospodarowania przestrzennego; krajowy plan zagospodarowania przestrzennego; ogólne plany urbanistyczne oraz profesjonalne założenia i opracowania z zakresu planowania przestrzennego, działalności społecznej, gospodarczej infrastruktury publicznej i środowiska; badania budowlane i wstępne projekty budowlane; plany ochrony; zarządzanie projektami i doradztwo.

    4. Wyzwania współczesnej urbanistyki

    Współczesna urbanistyka stoi przed wieloma wyzwaniami, z których największym i najważniejszym jest z pewnością zrównoważony rozwój i postęp. Urbanistyka musi z jednej strony zachęcać do odnowy i rewitalizacji historycznych centrów miast, a z drugiej umożliwiać rozwój wielu nowych działań. Planowanie urbanistyczne musi także odpowiadać na wyzwania współczesnego świata, takie jak starzenie się ludności, zmian reżimów socjalnych i pracy, kryzysów ekologicznych i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, a w ostatnich latach wyraźnego braku mieszkań i migracji z trzeciego świata do krajów bardziej rozwiniętych. Kraje zachodnie stoją na czele tego procesu modernizacji, choć problemem nowoczesnych miast, z którym urbanistyka musi się jeszcze zmierzyć, jest rewitalizacja i reorganizacja dawnych terenów przemysłowych, które pozostały opuszczone i niszczeją. W ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się tendencję do zagęszczania obszarów miejskich lub ekspansji miast do wewnątrz zamiast na zewnątrz.

    Jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie planowania urbanistycznego, możesz skontaktować się z nami pod adresem daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    daibau.pl

    Fachowy artykuł 528
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Urbanistyka?

    Mamy nawet 578 wykonawców prac dla obszaru Urbanistyka:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 578 wykonawców prac dla obszaru Urbanistyka
    9
    0

    H2 ARCHITEKCI MAREK HAPPACH


    9.4
    0

    BIURO ARCHITEKTONICZNE WIERCIOCH WOJCIECH


    9.5
    0

    MACIEJ RĄCZKA OFF ARCHITEKCI


    9.7
    0

    PIOTR NAWARA MOON STUDIO


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone