Dla obszaru
    Zastanawiałeś się nad pomysłem odświeżenia swoich mebli nowymi uchwytami? Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzasz swój dom, uchwyty do szaf, szafek stojących czy elementów wiszących w kuchni, łazience i innych pomieszczeniach to doskonały dodatek, który potrafi urozmaicić atmosferę, wręcz zaakcentować monochromatyczną lub monotonną przestrzeń. Z drugiej strony często zdarza się, że minimalistyczny, klasyczny uchwyt jest najładniejszy i najbardziej odpowiada wystrojowi wnętrza. Na co warto zwrócić uwagę i który wybrać, podpowiadamy w rozwinięciu tekstu.
    Fachowy artykuł 222
    uchwyty do mebli
    Mamy nawet 2968 wykonawców prac dla obszaru Meble na wymiar:

     

    1. Uchwyty meblowe – na co zwrócić uwagę?

    Kupując uchwyty, zwróć największą uwagę na sam uchwyt. Łatwy i wygodny chwyt powinien mieć pierwszeństwo przed stylistyczną i geometryczną perfekcją. Często otwierane drzwi, fronty i szuflady potrzebują uchwytów, które nie mają ostrych krawędzi, nie mają skomplikowanego kształtu i są wygodne w użyciu. Brud  zwykle gromadzi się w głębokich nacięciach, a ostre krawędzie są wiecznymi winowajcami drobnych skaleczeń. Kształty, które są z pewnością najbardziej pożądane w tym sensie, to koło, walec lub dowolny zaokrąglony kształt.

    drewniane-uchwyty.jpg
    Klasyczne drewniane uchwyty do mebli

     

    2. Uchwyty do mebli wykonane z różnych materiałów

    Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i typów uchwytów do mebli, jednak najczęściej wybieramy pomiędzy drewnianymi a metalowymi.

    2.1. Drewniane uchwyty do mebli

    Drewniane uchwyty meblowe są mniej powszechnym wyborem, ponieważ pasują tylko do niektórych mebli. Nie zaleca się używania ich w kuchni, gdzie najczęściej dotyka się ich brudnymi rękami i gdzie częstotliwość otwierania drzwi, frontów i szuflad jest bardzo duża. Drewniane uchwyty nie są tak trwałe jak metalowe i dlatego szybciej się zużywają. Do tych mebli, które nie są często używane lub reprezentują szczególne wartości, można wybrać uchwyty drewniane. Jeśli zdecydujesz się na takie, wybierz okrągłe lub cylindryczne, a nie kanciaste, kwadratowe, ponieważ krawędzie mogą zacząć się zdrapywać ze względu na względną miękkość materiału (drewno).

    Drewniane uchwyty można dodatkowo zabezpieczyć i zaimpregnować oraz pomalować na dowolny kolor.

    2.2. Metalowe uchwyty do mebli

    Najczęściej ze wszystkich typów wybierane są jednak uchwyty metalowe. Produkowane są w naprawdę dużej ilości kształtów, fasonów, kolorów i rozmiarów, dzięki czemu nawet najbardziej wymagający klient może znaleźć coś dla siebie. Metalowe uchwyty są zwykle wykonane z anodyzowanego aluminium lub stali nierdzewnej, gdzie stal nierdzewna może być na wysoki połysk (chromowana) lub matowa (niechromowana, o wyglądzie naturalnego metalu). Zaleca się wybieranie niechromowanych, szczególnie w przypadku tych elementów, których używasz najczęściej, ponieważ na chromowanych powierzchniach pozostają odciski palców. Metalowe uchwyty są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu niż drewniane, ponieważ można je czyścić wilgotną szmatką i odrobiną detergentu, a nawet użyć profesjonalnego środka do czyszczenia metalu.

    3. Klasyczne uchwyty do mebli

    Najczęstszym wyborem klientów są tzw. klasyczne uchwyty meblowe. Charakteryzują się prostą, ale elegancką geometrią bez ozdób. Klasyczne uchwyty są zawsze ergonomicznie dostosowane i przemyślane tak, aby umożliwiały łatwy chwyt oraz łatwe otwieranie lub zamykanie. Mogą składać się z kilku elementów połączonych lub zespawanych ze sobą lub mogą być odlane z jednego kawałka metalu. Dobrze komponują się ze wszystkimi stylami i materiałami i pasują do każdego rodzaju mebli – od kuchni i łazienki po szafy w sypialniach i pokojach dziecięcych.

    Klasyczne drewniane uchwyty to proste drewniane kulki, które często są ergonomicznie dopasowane, aby ułatwić chwyt.
    metalowe-uchwyty.jpg
    Klasyczne uchwyty meblowe nigdy nie wychodzą z mody, nie rzucają się w oczy i pasują praktycznie do każdego stylu mebli i designu.

    4. Wycięte uchwyty meblowe

    Wycięte uchwyty nie są dokładnie tym, czego można się spodziewać w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jest to technika projektowania frontów mebli, szuflad lub drzwi, w której wycina się płytszy lub głębszy rowek o odpowiedniej szerokości i głębokości, aby zmieściły się w nim palce dłoni. Tego typu kanał najczęściej spotyka się na górnej, węższej stronie płyty MDF lub płyty wiórowej (z której najczęściej wykonuje się tego typu meble), choć może być również z boku. Jest to nowoczesna technika możliwa dzięki postępowi w produkcji mebli rzemieślniczych lub przemysłowych, a także dzięki nowszym materiałom kompozytowym; jeszcze kilkadziesiąt lat temu wdrażanie takich rozwiązań zamiast zwykłych, przykręcanych uchwytów było procesem niezwykle wymagającym i kosztownym, a dziś jest czymś powszechnym.

    wyciete-uchwyty.jpg
    uchwyty wycięte muszą być wystarczająco szerokie i głębokie, w przeciwnym razie nieco większe męskie palce mogą nie mieć dobrego chwytu, aby otworzyć mebel

     

    5. Uchwyty do mebli vintage/retro

    Są okresy, kiedy tzw. styl retro staje się bardzo popularny, później znów wychodzi z mody i całą uwagę przykuwa jakiś nowy, bardzo nowoczesny trend. Jeśli wybierzesz bardzo stylowe uchwyty, które wyraźnie wyrażają pewien styl epoki, może się zdarzyć, że za rok przestaną być aktualne, a Twoja kuchnia nagle stanie się przestarzała. Jednym z takich przykładów są uchwyty do mebli retro. Pasują tylko do bardzo starych, rzemieślniczych i artystycznych mebli, bo takie wtedy istniały (które oczywiście wtedy nie były retro, lecz były zgodne z najnowszą modą). Uchwyty kute dobrze komponują się ze starszymi i rustykalnymi meblami.

    uchwyty-retro.jpg
    Uchwyty do mebli w stylu retro są używane tylko w meblach w stylu vintage

     

    6. Meble bez uchwytów - "push open/close"

    Jeśli uchwyty wydają się zbędne lub po prostu ich nie chcesz, istnieje dobra alternatywa: „push open/close”, czyli otwieranie i zamykanie za dotknięciem. Jest to mechanizm, który otwiera drzwi, fronty i szuflady lekkim naciśnięciem dłoni. Gdy drzwi są zamknięte całość frontu elementów kuchennych wygląda jednolicie. Zaletą takiego systemu jest to, że meble nie mają widocznych uchwytów i wyglądają niezwykle nowocześnie, wręcz abstrakcyjnie i futurystycznie. Wadą tej techniki zamykania i otwierania jest właśnie to, co jest jej podstawową cechą – ciągłe dotykanie powierzchni palcami. Ponieważ często są one brudne i tłuste, zwłaszcza podczas pracy i gotowania, generalnie nie polecamy tego typu otwierania i zamykania elementów kuchennych.

    7. Dekoracyjne uchwyty do mebli

    Każdy dom jest wyjątkowy, ale również wymaga ulepszenia, które uczyni go wyjątkowym. Ozdobne uchwyty wnoszą do wnętrza coś, co można nazwać osobistym znakiem rozpoznawczym. Dekoracyjne uchwyty do mebli wykonywane są obecnie z różnych, nawet nieco nietypowych materiałów, kształtów i kolorów. Są uchwyty szklane, ceramiczne, plastikowe, nawet kryształowe, a także kerrock i tym podobne. Decydując się na dekoracyjne, polecamy udekorować nimi jeden, osobny mebel w pokoju, a nie wszystkie meble w domu. Takie uchwyty są akcentem i przyciągają uwagę, ale jeśli wszędzie jest ich za dużo, szybko traci się ich wyjątkowość i ekskluzywność.

    klasyczne-uchwyty.jpg
    Wybierając odpowiednie uchwyty, proste meble można przekształcić w efektowne

     

    Fachowy artykuł 222
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Meble na wymiar?

    Mamy nawet 2968 wykonawców prac dla obszaru Meble na wymiar:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 2968 wykonawców prac dla obszaru Meble na wymiar
    9.5
    0

    RMS MEBLE ROBERT SZULC


    9.6
    0

    MEBET PAWEŁ BETLEJ


    9.5
    0

    ZDI ZBIGNIEW ŻUREK


    9.6
    0

    Krakowska Fabryka Mebli Grażyna Kostrz, Monika Pieprzyca-Ptasznik, Ryszard Kaszowski


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone