Dla obszaru

    Remont łazienki - ceny, pomysły i szybkość wykonania prac

    Łazienka to przestrzeń, która musi mieć przede wszystkim walory użytkowe, ale z pewnością powinna dobrze wyglądać, co jest coraz trudniejsze do osiągnięcia ze względu na rosnącą liczbę elementów i urządzeń sanitarnych oraz instalacji. Należy przy tym pamiętać, że nie chodzi tylko o wymianę widocznych części; o wiele ważniejsza jest zmiana wszystkich niewidocznych instalacji. Kompletny remont łazienki obejmuje takie prace jak: wymiana ceramiki sanitarnej, okładzin podłogowych i ściennych, instalacji elektrycznych i oświetlenia, przyłączy i odpływów wodno-kanalizacyjnych. Remontując łazienkę zadbasz o  wymianę starych instalacji i nowoczesny wygląd łazienki.
    Fachowy artykuł 159
    szybki remont lazienki
    Mamy nawet 1779 wykonawców prac dla obszaru Remont łazienki:

     

    1. Oszacowanie remontu łazienki

    Remont łazienki jest z reguły przedsięwzięciem wymagającym, złożonym i wcale nie tanim. Przed rozpoczęciem pracy należy ustalić, co należy wymienić. W praktyce oznacza to wgląd w stan wszystkich przewodów, rur, przyłączy oraz ocenę możliwości zamontowania nowych elementów i systemów, takich jak np. ogrzewanie podłogowe. Dobrze i profesjonalnie zaplanowany remont łazienki może zaoszczędzić tyle samo pieniędzy, co nerwów.

    2. Jacy fachowcy są potrzebni do takich prac?

    Szybki remont łazienki wymaga zgodności, ciągłości oraz perfekcyjnej organizacji pracy wszystkich wykonawców i rzemieślników. Najczęściej są to wykonawcy instalacji mechanicznych, wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych oraz glazurnik. Dla szybszej pracy i ewentualnych oszczędności być może jednym z najlepszych rozwiązań jest wykonanie prac „pod klucz”, gdyż wtedy cała odpowiedzialność spoczywa na jednym wykonawcy, który wykonuje prace z pomocą podwykonawców.

    Zbierając oferty fachowców, zwróć uwagę, czy zawierają one wszystkie następujące punkty: demontaż wyposażenia i usuwanie płytek, usuwanie gruzu, grube prace hydrauliczne, prace murarskie, przygotowanie podłoży podłogowych i ściennych pod płytki i ich kładzenie, fugowanie i drobne roboty instalacyjne. Jeśli zdecydujesz się na zakup materiałów za pośrednictwem wykonawcy, to będzie to nieco taniej, ponieważ oni najczęściej kupują większe ilości po niższej cenie. Materiał w tym przypadku obejmuje płytki ceramiczne, materiał budowlany i wodno-kanalizacyjny (rury, odpływy, kolanka, przyłącza, klej, piasek, beton, fugi itp.), ceramikę sanitarną, prysznic i/lub wannę, zlew(y) i inne według uzgodnień.

    3. Nowoczesne łazienki – pomysły i wyposażenie

    Najpierw musisz zdecydować, jak będzie wyglądać łazienka jako całość. Nie możesz sobie wyobrazić, jak wygląda nowoczesna łazienka? Architekt lub projektant wnętrz, ekspert w dziedzinie aranżacji wnętrz, może Ci pomóc w pomysłach. Możesz wybierać elementy łazienkowe za pośrednictwem specjalistycznych portali, stron internetowych i katalogów, ale także odwiedzając salon sprzedaży, aby upewnić się, że to, co wybrałeś, jest naprawdę tym, czego chcesz. W planowaniu łazienki może Ci również pomóc konsultant w salonie sprzedaży, ponieważ zazwyczaj mają oni program do rysowania i obliczania szkicu technicznego, który dokładnie pokazuje, jak będzie wyglądać kompletna łazienka po jej ukończeniu. Wyposażenie i wymiary płytek ceramicznych należy dobrać do wielkości pomieszczenia. Duże formaty są przeznaczone do dużych łazienek i odwrotnie, małe do małych.

    Szklany parawan prysznicowy
    Nowoczesne łazienki są eleganckie i praktyczne.

    4. Wymiana instalacji

    Położenie i kierunek rur instalacyjnych w dużej mierze determinuje usytuowanie toalet. Generalnie okazuje się, że największą przeszkodą jest miejsce, w którym przechodzi pionowa linia kanalizacyjna, do której spływają wszystkie ścieki. Muszla klozetowa musi znajdować się jak najbliżej tego otworu, aby połączenie było jak najkrótsze i aby prawdopodobieństwo zatoru było jak najmniejsze. Długie połączenie może zaburzyć wytrzymałość i statykę płyty, w której jest instalowane. Instalacje są często ukryte za płytami kartonowo gipsowymi, zwanymi również ścianami instalacyjnymi. W takim przypadku zarówno interwencje, jak i konserwacje są znacznie łatwiejsze, ponieważ nie wymagają ingerencji w budowę obiektu. Podczas montażu najważniejsze jest prawidłowe wykonanie spadku w posadzce i odwodnienia.

    Ogrzewanie podłogowe w łazience to w dzisiejszych czasach niemal standard. Możesz wybrać elektryczne lub wodne ogrzewanie podłogowe, przy czym montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego jest rekomendowany przy remontach. W przeciwnym razie przy instalacji ogrzewania podłogowego z ciepłą wodą należy podnieść poziom podłogi, a nie zawsze jest to możliwe.

    Ogrzewanie podłogowe
    Aby zapewnić komfort bosym stopom, można zainstalować elektryczne lub wodne ogrzewanie podłogowe

    5. Usuwanie płytek

    Usuwanie płytek ceramicznych w łazience w rzeczywistości oznacza ich rozbijanie i zeskrobywanie pozostałości ze ścian. W przypadku, gdy płytki są na wpół oderwane lub poluzowane, najlepszym rozwiązaniem jest ich usunięcie. Gdy wszystko zostanie usunięte, powierzchnię należy wyrównać masą poziomującą, aby przygotować podłoże pod nowe płytki. Przy usuwaniu płytek podłogowych położonych nad ogrzewaniem podłogowym należy to robić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić rur grzewczych.

    Usuwanie płytek i wywóz gruzu najlepiej pozostawić profesjonalistom, chociaż w tych pierwszych etapach ciężkiej pracy możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, jeśli zrobisz to sam. 

    6. Płytki i mozaiki łazienkowe

    Można powiedzieć, że płytki ceramiczne zawsze były najczęściej używane do łazienek, dlatego są dostępne w wielu formatach i wzorach. Powierzchnie z płytkami mogą być bardzo podobne do mozaiki, dzięki czemu łazienka może być bardziej dynamiczna i kolorowa. Należy zwrócić uwagę na to, że w dużych łazienkach zbyt wiele mozaiki może mieć odwrotny efekt i  zupełnie nie pasować. Mozaikę wykonuje się w małych łazienkach, a w dużych tylko w celu zaakcentowania klasycznych płytek.

    Płytki podłogowe
    Odpowiedni format płytek zależy od wielkości łazienki.

    7. Kamień i drewno w łazience

    Oprócz płytek, które uważane są za klasyczne, do łazienek coraz częściej stosuje się inne materiały. Coraz większą popularnością cieszą się płytki i płyty kamienne. Kamień w łazience wygląda klasycznie i elegancko, choć nieco chłodno. Płyty kamienne nie są jednak tak trwałe i odporne jak płytki ceramiczne, a ich pielęgnacja jest bardziej wymagająca.

    Nieco innym, ale z pewnością ciekawszym rozwiązaniem w łazience jest drewno. Drewno w łazience nie jest już tylko wykorzystywane do mebli i różnych akcesoriów, ale także do wykładzin podłogowych i ściennych. Drewniane wykładziny podłogowe są bardzo przyjemne dla bosych stóp. Oczywiście należy wybrać bardzo wytrzymały gatunek drewna, które jest odporne na zmiany temperatury, wodę i wilgoć. Najlepiej nadają się do tego niektóre rodzaje drzew tropikalnych, takie jak teak, które jest również używane w przemyśle stoczniowym, z zastosowaniem specjalnych rodzajów powłok ochronnych. Ponadto drzewo wymaga szczególnej pielęgnacji. Zaleca się również, aby drewniane pokrycia były ułożone tak, aby były podniesione nad podłogą i aby na zewnątrz była wentylacja.

    Łazienka, kamien naturalny.
    Kamień naturalny, podobnie jak marmur, jest praktycznym i wysoce estetycznym pokryciem ściennym i podłogowym.

    8. Łazienki bez płytek

    Nie masz zbyt wiele czasu na remont łazienki? Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać nowoczesna łazienka? Możemy powiedzieć, że łazienka bez płytek ma wiele zalet w porównaniu z tą z płytkami. Oprócz tego, że wygląda nietuzinkowo i modnie, remont łazienki przebiega znacznie szybciej, ponieważ po usunięciu starych płytek nie traci się czasu na przygotowanie podłoża, klejenie i suszenie nowych oraz na obróbkę fug. Cały proces zajmuje wtedy tylko kilka dni. Stare płytki można pomalować gładką powłoką, która nie ma fugi, dzięki czemu nie gromadzą się zanieczyszczenia, a cała łazienka jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu i czyszczeniu. Naprawy w przyszłości również będą prostsze, ponieważ nie będzie potrzeby kucia i ponownego układania płytek, a także nie będziesz musiał przechowywać rezerwowych.

    Ściany betonowe bez fug
    Odsłonięte ściany betonowe bez fug są łatwe w pielęgnacji i modne.

    9. Ile kosztuje remont łazienki?

    Ile kosztowałby kompletny remont łazienki? Cena remontu łazienki uzależniona jest od zakresu prac, jakości zastosowanych materiałów oraz jej wielkości. Cena może wynosić od około 2500 do 3500 zł/m2. Jednocześnie należy pamiętać, że koszty nie rosną wraz z powierzchnią kwadratową, czyli mniejsza łazienka może okazać się droższa niż duża.

    Jeśli zdecydujesz się na remont łazienki, możesz skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 159
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Remont łazienki?

    Mamy nawet 1779 wykonawców prac dla obszaru Remont łazienki:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1779 wykonawców prac dla obszaru Remont łazienki
    9.3
    0

    DAFF-GRESS


    9.3
    0

    BUDIMAX WAWA PAWEŁ WROŃSKI


    9.2
    0

    KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA I REMONTY WNĘTRZ GADOMSKI KAMIL


    9.5
    0

    STANISŁAW CHROMY CHROMY


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone