Dla obszaru
    Kanalizacja służy do zbierania i odprowadzania ścieków oraz wód opadowych. Ścieki wewnętrzne powstają  zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu, w pomieszczeniach z tzw. "mokrym węzłem" - czyli łazienkach i kuchniach. Jednak istnieją również zewnętrzne ścieki, a właściwie wody opadowe, które powstają z deszczu lub roztopionego śniegu i które również muszą być skanalizowane i odprowadzone z dala od budynku, ponieważ w przeciwnym razie mogą spowodować poważne szkody, a nawet zawalenie się budynku.
    Fachowy artykuł 297
    kanalizacja i przylacze kanalizacyjne
    Mamy nawet 795 wykonawców prac dla obszaru Przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne:

     

    Kanalizacja w domu

    Ogólnie o kanalizacji

    Kanalizacja to nazwa systemu zaprojektowanego i zainstalowanego w celu gromadzenia i odprowadzania ścieków. Głównym elementem systemu jest sieć rur, przez którą ścieki są odprowadzane z miejsca ich powstania do linii kanalizacyjnych, czy to w ramach publicznej sieci kanalizacyjnej, czy to samodzielnych urządzeń do oczyszczania. Celem sieci kanalizacyjnej i samego systemu jest utrzymanie czystego środowiska publicznego i prywatnego, zapobieganie rozprzestrzenianiu się zarazków, chorób i infekcji, a także zapobieganie zanieczyszczeniu wód.

    Jak funkcjonuje kanalizacja? 

    Podstawowy, czyli klasyczny system zbierania ścieków działa na zasadzie grawitacji, co oznacza, że woda ściekowa swobodnie spływa z miejsca gromadzenia do kolektorów (szachtów) lub stacji zbiorczych (zbiorników), a następnie jest transportowana do instalacji oczyszczającej. Ten rodzaj systemu nazywany jest grawitacyjnym przyłączem domowym. Jednak nie zawsze jest możliwe zastosowanie takiego podstawowego systemu rur, ponieważ w różnych miejscach napotyka się na przeszkody architektoniczne lub naturalne. W takich miejscach konieczne jest zainstalowanie pomp, które będą pompować wodę z niższego do wyższego poziomu. Taki system nazywa się kanalizacją pod ciśnieniem.

    Kanalizacja na przestrzeni dziejów

    Może to zabrzmieć dziwnie, ale kanalizacja jest naprawdę jedną z najstarszych infrastruktur. Została wynaleziona w starożytnej Grecji i po tysiącach lat nadal działa bez zarzutu na tych samych zasadach. Mistrzami sieci kanalizacyjnych byli także starożytni Rzymianie, którzy dodatkowo doskonalili greckie techniki. W średniowieczu nastąpił jednak zastój i aż do renesansu nie nastąpił żaden rozwój w budowie tych systemów. W średniowieczu kanalizacja nie była uregulowana, co skutkowało brudnymi i pełnymi chorób miastami. Dopiero w okresie renesansu, gdy ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę z ważności życia w czystym otoczeniu, doskonalono techniki budowy systemu kanalizacyjnego. Obecny rodzaj kanalizacji powstał w okresie rewolucji przemysłowej, ze względu na wykładniczy wzrost populacji i produkcji odpadów, szczególnie w środowisku miejskim.

    Wykonanie kanalizacji

    Kanalizacja - optymalna instalacja

    Sieć kanalizacyjna w budynku może zostać uproszczona poprzez zmniejszenie liczby pionowych rur. Najkorzystniejszą sytuacją jest umieszczenie "mokrych węzłów", czyli łazienek i toalet, a także kuchni, jednych nad drugimi. Ponadto, bardzo ważne jest, aby kanały zbierające i przyłącza prowadzące do pionowych rur były jak najkrótsze. Im krótsze są kanały, tym mniejsze jest ryzyko ich zapchania. Na koniec, lecz nie mniej ważne, konieczne jest zainstalowanie membran lub filtrów przeciwko nieprzyjemnym zapachom.

    Rury kanalizacyjne

    Bardzo ważne jest również, jak zostanie wykonane przyłącze kanalizacyjne. Najczęściej stosuje się rury o średnicy Ø200 mm, a minimalny dopuszczalny przekrój rury wynosi Ø150 mm. Poziome połączenia muszą zawsze mieć spadek wynoszący co najmniej 2%. Standardowo, połączenia są wykonywane w górnej połowie rury kanalizacyjnej, ale coraz częściej stosuje się złącza (kątowe lub rozgałęzione) umożliwiające połączenie na wysokości osi kanalizacji. Rury są łączone pod kątem 45°, aby woda mogła spływać jak najszybciej, bez zatrzymywania się ani stagnacji. Jeśli linia kanalizacji w domu zmienia kierunek, należy zainstalować okna rewizyjne.

    przylacze-kanalizacyjne.jpg
    Kanalizacja to tak naprawdę rurociąg odprowadzający ścieki z domu do urządzeń komunalnych

     

    Podłączenie do kanalizacji

    Przyłącze kanalizacyjne - sieć publiczna

    Podłączenie do publicznej sieci kanalizacyjnej można wykonać tylko po uprzednim złożeniu wniosku i uzyskaniu zgody właściwych władz na podłączenie. Zgodę uzyskuje się po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz po opłaceniu wszystkich opłat za media. Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, konieczne jest zamówienie dokumentacji projektowej, z której wynikają przewidywane i obliczone ilości odpadów, profile kanałów i spadki. Przed podłączeniem do kanalizacji konieczne jest najpierw ustalenie, czy twoja kanalizacja będzie służyć do odprowadzania ścieków (odpadowych wód), deszczówki, czy obu.

    Pozwolenia na kanalizację i przyłącze

    Budowa przyłącza wodno-kanalizacyjnego nie wymaga pozwolenia na budowę, jednak aby to zrobić, trzeba przebrnąć przez skomplikowaną biurokratyczną procedurę. Zasady przyłączania do sieci wodno-kanalizacyjnej reguluje ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 2028 ze zm.).

    Przyłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej krok po kroku

    • Złożenie wniosku o wstępną informację techniczną w zakresie możliwości przyłączenia do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej
    • Złożenie wniosku o wydanie warunków technicznych w zakresie przyłączenia do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej
    • Złożenie wniosku o uzgodnienie dokumentacji technicznej dotyczącej przyłączenia do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej
    • Budowa przyłącza wodociągowego i/lub kanalizacyjnego
    • Nadzór i odbiór techniczny przyłącza wodociągowego i/lub kanalizacyjnego

    Szambo

    Szambo jest alternatywą dla podłączenia do publicznej sieci kanalizacyjnej i jest stosowane w miejscach, gdzie publiczna kanalizacja jeszcze nie jest uregulowana i dlatego niemożliwe jest podłączenie do sieci kanalizacyjnej. Jest to wyłożony cegłami lub wybetonowany dół. Szambo jest w rzeczywistości domową instalacją oczyszczającą, która przetwarza ścieki za pomocą procesu beztlenowego bez udziału tlenu. Co kilka lat, w zależności od pojemności, szambo musi być opróżniane i czyszczone, a jego zawartość jest odprowadzana do instalacji oczyszczającej ścieki. Szamba często mogą wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach, szczególnie w dniach o niższym ciśnieniu atmosferycznym, ponieważ w nich gniją różne odpady. Dlatego zaleca się, aby główny nacisk przy wykonywaniu szamba położony był na zapewnienie szczelności i nieprzepuszczalności, jednocześnie pozostawiając swobodny i prosty dostęp.

    Kanalizacja i przyłącze komunalne

    Przyłącze komunalne

    Jeśli planujemy wykonanie sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej oraz przyłączy wodociągowych lub kanalizacyjnych musimy pamiętać, że w pierwszej kolejności uzgadnia się projekt sieci, a dopiero później projekt przyłącza.

    Wniosek o uzgodnienie dokumentacji technicznej przyłącza

    Wniosek możemy dostarczyć do zakładu bezpośrednio lub za pośrednictwem poczty. W momencie złożenia zlecenia otrzymamy od zakładu potwierdzenie z numerem sprawy. Do wniosku o uzgodnienie dokumentacji technicznej przyłącza załączamy:

    • trzy egzemplarze projektu technicznego przyłącza;
    • aktualne warunki techniczne wraz z danymi technicznymi;
    • dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (np.: wypis z księgi wieczystej, odpis aktu notarialnego, umowa najmu, umowa dzierżawy, decyzja administracyjna, wypis z rejestru gruntów, postanowienie sądu, itp. lub oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane);
    • kserokopię mapy do celów projektowych z naniesioną trasą przyłączy (oryginał mapy do wglądu);
    • protokół z narady koordynacyjnej danego zakładu wodociągowego i/lub kanalizacyjnego dotyczącej uzgodnienia tras projektowanych przyłączy wodociągowych lub kanalizacyjnych wraz z mapą do celów projektowych z naniesionymi trasami projektowanych przyłączy wodociągowych lub kanalizacyjnych (oryginały dokumentów do wglądu oraz ich kserokopie dołączone do każdego egzemplarza dokumentacji technicznej)
    • uzgodnienie z właścicielem lub właścicielami nieruchomości - podpis właściciela lub wszystkich współwłaścicieli nieruchomości na projekcie lub dołączenie stosownego oświadczenia o zapoznaniu się z projektem przyłącza;
    • kserokopię uprawnień projektanta;
    • dwa egzemplarze wypełnionego i podpisanego porozumienia pomiędzy Inwestorem a zakładem wodociągowym i/lub kanalizacyjnym;
    • pełnomocnictwo do reprezentacji Inwestora.

    Zakład wodociągowy i/lub kanalizacyjny powinien uzgodnić projekt naszego przyłącza w terminie 30 dni kalendarzowych od daty złożenia wniosku. Uzgodniony projekt wysyłany jest za pośrednictwem poczty lub o możliwości odbioru zostaniemy powiadomieni za pośrednictwem SMS, e-mailem lub w formie pisemnej (w przypadku zaznaczenia na zleceniu opcji odbiór osobisty).

    Obowiązkowa dokumentacja

    Wykonawca ma obowiązek dostarczyć inspektorowi nadzoru dokumentację powykonawczą nowobudowanego przyłącza, tj.:

    • szkic powykonawczy przyłącza wodociągowego;
    • protokół kontroli i odbioru technicznego przyłącza wodociągowego;
    • szkic geodezyjny wykonanego przyłącza wodociągowego wraz z potwierdzeniem złożenia do ośrodka geodezyjnego;
    • dokumenty uzasadniające uzupełnienia i zmiany wprowadzone w trakcie wykonywania robót.

    Przyłącze kanalizacyjne - cena

    Obliczamy koszt całkowity przyłącza kanalizacyjnego
    Średnio za 1 mb przyłącza kanalizacyjnego zapłacisz 150 - 200 zł. Do ceny za samo przyłącze należy doliczyć koszty dodatkowe np. za wykonanie studni rewizyjnej na przyłączu kanalizacji sanitarnej (wykonanie wykopu, posadowienie studni, zagęszczenie i zasypka). Koszt wykonania jednej studni wynosi około 600-900 zł.

    1000 zł - opracowanie projektu przyłącza kanalizacyjnego,

    60 zł - uzgodnienie projektu na Naradzie Koordynacyjnej,

    100 zł - uzgodnienie projektu z przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym,

    500 zł - projekt zmian w organizacji ruchu,

    1500 zł - usługi geodezyjne,

    2850 zł - prace ziemne związane z przyłączeniem do sieci kanalizacyjnej (150 zł ∙ 15 m + 600 zł = 2850 zł)

    W sumie: 6010 zł

    Fachowy artykuł 297
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne?

    Mamy nawet 795 wykonawców prac dla obszaru Przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 795 wykonawców prac dla obszaru Przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne
    9.3
    0

    SERWIS INSTALACYJNY MARCIN KIERZKIEWICZ


    9.5
    0

    TERRAPRO JAN OLSZEWSKI


    9.5
    0

    FIRMA HANDLOWO USŁUGOWA AQUABELLA IZABELA WRÓBEL


    9.6
    0

    USŁUGI WODNO KANALIZACYJNE MACIEJ PIWOWAR


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone