Dla obszaru

    Roboty ziemne: wykop pod dom i nasyp

    Przed przystąpieniem do robót ziemnych na działce budowlanej najpierw należy przygotować dokumentację, wykonać plany, rysunki, obliczenia i oczywiście zarejestrować i zabezpieczyć plac budowy. Roboty ziemne w zawodzie budowlanym to wszelkie czynności mające na celu wykonanie wykopu budowlanego i położenie fundamentu wraz z wszelkimi innymi pracami pokrewnymi. Z grubsza roboty ziemne dzielą się na wykopy i nasypy.
    Fachowy artykuł 332
    roboty ziemne
    Mamy nawet 1381 wykonawców prac dla obszaru Roboty ziemne:

     

    1. Wykopy pod dom

    Wykonanie wykopu budowlanego jest jedną z najważniejszych części w początkowej fazie budowy. Wykop budowlany musi być dobrze przygotowany, aby zapobiec zawaleniu i zapewnić najwyższej jakości fundament pod przyszły budynek. Generalnie rozróżnia się wykopy szerokie i wąskie. Szerokie wykopy stosuje się do budowy piwnic, natomiast wąskie wykopy stosuje się tylko do posadowienia budynków lub do kanałów. Niezależnie od rodzaju wykopu, kopanie rozpoczynamy zawsze od najdalszej linii, a dokładniej od strony najbardziej oddalonej od drogi dojazdowej. Podczas wykonywania wykopów należy zadbać o to, aby było wystarczająco dużo miejsca dla manewrowania maszynami, usuwania i załadunku urobku.

    2. Nasyp pod dom 

    Często konieczne jest wzmocnienie terenu, na którym powstanie budynek. Odbywa się to poprzez przygotowanie podłoża piaskowo-żwirowego, a właściwie poprzez wypełnienie i zagęszczenie tzw. frakcji buforowej (frakcja ta składa się z mieszanki piasku, żwiru drobniejszego i grubszego oraz kamieni). Teren musi być odpowiednio przygotowany do zasypania. Grunt jest wykopywany na określoną głębokość, a następnie dno wykopu budowlanego jest zagęszczane i wyrównywane przez walcowanie. Przed zasypaniem wykopu, tj. zasypem bufora, na dnie wykopu układana jest warstwa polipropylenu, która zapobiegnie mieszaniu się gruntu z frakcją tworzącą bufor. Potem następuje wypełnienie bufora 25-30 cm (żwir lub tłuczeń 0-65 mm). Bufor musi być zagęszczony i zwalcowany, aby był stabilny i w sensie statycznym odpowiednio podtrzymywał wszystkie siły i czynniki, na które będzie narażony przyszły przedmiot. Liczba warstw w buforze zależy od charakterystyki terenu (grunty słabsze muszą być bardziej wypełnione i wzmocnione i odwrotnie).

    3. Roboty ziemne - cena

    Roboty ziemne obejmują przygotowanie terenu pod przyłącza mediów. Cena robót ziemnych różni się w zależności od wielkości budynku i charakterystyki gruntu. Trudność terenu i wykopów może zwiększyć koszty; na przykład, jeśli grunt jest kamienisty, podmokły lub występuje osuwisko, konieczne jest zainwestowanie większej ilości czasu i materiałów w jakościowe przygotowanie wykopu budowlanego. Roboty ziemne rozliczane są za metr sześcienny wykopanej gleby, czyli materiału sypkiego. Szeroki wykop kosztuje od 40 do 80 zł/m3,  a zaplanowanie (oznaczenie) i zagęszczenie gruntu to około 5 do 15 zł/m2.

    Fachowy artykuł 332
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Roboty ziemne?

    Mamy nawet 1381 wykonawców prac dla obszaru Roboty ziemne:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1381 wykonawców prac dla obszaru Roboty ziemne
    9.4
    0

    BRUK-TECH Dariusz Klepacki


    9.5
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO HANDLOWE SEBTEX SEBASTIAN SKÓRA


    9.7
    0

    AGNIESZKA PELIWO FHU AGA


    9.6
    0

    CLIPBUD ŁUKASZ PATYRA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone