Dla obszaru
    Kamień i ceramika są popularnymi materiałami do brukowania ze względu na ich wyjątkową wytrzymałość, długą trwałość i łatwe utrzymanie. Sprawdziliśmy, jak układać naturalny kamień, jak robić mozaiki i czego należy się wystrzegać przy układaniu płytek ceramicznych.
    Fachowy artykuł 215
    ukladanie kamienia naturalnego
    Mamy nawet 1190 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie kostki, behaton:

     

    1.Układanie płytek ceramicznych

    Płytki ceramiczne są popularnym wyborem do brukowania. Wewnętrzne płytki często są używane w łazienkach i kuchniach, natomiast zewnętrzne na tarasach i balkonach. Płytki mogą mieć mały format, na przykład 15x15 cm, aż do największych o wymiarach 120x60 cm. Płytki są układane na klej, który jest nakładany na suchą i równą powierzchnię. Podczas brukowania na zewnątrz, gdzie płytki będą stale narażone na zmienne warunki atmosferyczne i temperaturę, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie odstępy między nimi. W tym przypadku płytki powinny być układane z większymi szczelinami, aby materiał, z którego są wykonane, miał miejsce na kurczenie i rozszerzanie się w zależności od warunków atmosferycznych, takich jak wilgotność i mróz. Ten odstęp nazywa się fuga, a miejsca przejść między materiałami to dylatacje. Jakość układania, oprócz od materiałów, w dużej mierze zależy od doświadczenia glazurnika, dlatego przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić jego referencje.

    lepienie-plytek.jpg
    Układanie płytek ceramicznych na kleju

     

    1.1. Koszty lepienia płytek

    Ceny płytek są bardzo nierówne i bardzo zróżnicowane: można je dostać już od 20 do 132 zł/m2 i więcej. Cena pracy glazurnika waha się w granicach 80-90 zł/m2. Należy jednak pamiętać, że ceny materiałów, a co za tym idzie i pracy rzemieślników, zmieniały się kilkukrotnie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, dlatego też należy brać pod uwagę różne oferty.

    2. Ułożenie mozaiki

    Mozaika jest używana do dekoracji pomieszczeń od starożytnych czasów, ponieważ umożliwia tworzenie skomplikowanych wzorów i obrazów z kamyczków lub kafelków. Ponieważ elementy, z których składa się mozaika, są mniejsze, bardzo ważne jest, aby podłoże było dobrze i solidnie przygotowane oraz zupełnie płaskie. W celu wykonania tego rodzaju pracy zaleca się uprzednie stworzenie wstępnego rysunku 3D ostatecznego wyglądu, a rodzaje, kształty i kolory materiałów zależą od życzenia zamawiającego. Najczęściej stosuje się ceramiczne mozaiki. Mozaiki szklane są bardziej wymagające do wykonania, ponieważ ich części są przezroczyste i cienkie. Bardzo popularne na zewnątrz są mozaiki wykonane z naturalnego lub sztucznego kamienia. Rzadziej spotyka się te wykonane z metalu lub drewna. Kluczem do udanej mozaiki jest również użycie wysokiej jakości kleju, ponieważ w przeciwnym razie cała struktura szybko zacznie się rozpadać i kruszyć.

    ukladanie-mozaiki.jpg
    Mozaika z małoformatowych elementów optycznie dodaje przestrzeni ekskluzywności i prestiżu

     

    2.1. Ułożenie mozaiki - koszt pracy

    Ponieważ mozaika składa się z mniejszych kawałków, taka praca jest bardziej czasochłonna niż praca rzemieślnicza. Za zakup i wykonanie przeciętnej mozaiki zapłacimy około 145 zł/m2 (same płytki kosztują ok. 16-46 zł/m2, a te z kamienia naturalnego są nieco droższe).

    3. Lepienie kamienia - sztucznego i naturalnego

    Kamień od tysięcy lat jest używany jako materiał do brukowania ze względu na swoją wytrzymałość, łatwe utrzymanie i interesującą strukturę z różnorodnymi kolorami i kształtami. Układa się płytki wykonane z prawdziwego kamienia lub z kamienia sztucznego. W przypadku bardziej prestiżowych rozwiązań stosuje się marmur, granit lub inne kamienne płytki. Do najbardziej popularnych wśród kamieni naturalnych z pewnością zaliczyć można: kwarcyt, piaskowiec, marmur, porfir, sjenit, bazalt i granit. 

    Do ważnych czynników podczas okładania lub brukowania kamieniem jest odpowiednio przygotowane podłoże, suche, twarde i równe. Jeśli kamień ma być stosowany w wilgotnym pomieszczeniu, konieczne będzie zastosowanie hydroizolacji, na którą nakłada się klej. Kamienne płytki układa się na wilgotną zaprawę klejową, a plastikowe krzyżyki umożliwiają zachowanie jednakowego odstępu między nimi. Na końcu tak powstałe szczeliny wypełnia się masą fugową i szlifuje, aby uzyskać jednolitą powierzchnię.

    3.1. Układanie kamienia - koszt pracy

    Ceny kamienia naturalnego różnią się rodzajem, czyli kolorem i sposobem cięcia. Cena kamienia dekoracyjnego ciętego na kostki waha się w granicach 50-300 zł/m2. W przypadku kostek granitowych opłata za układanie i fugowanie wynosi zwykle od 80 do 120 zł/m2.

    Fachowy artykuł 215
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kładzenie kostki, behaton?

    Mamy nawet 1190 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie kostki, behaton:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1190 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie kostki, behaton
    9.2
    0

    AS-BUD Adrian Spychała


    9.2
    0

    ATM USŁUGI BRUKARSKIE ADRIAN NIEWRZOŁ


    9.6
    0

    DAMIAN MAMYS PPHU ABRA


    9.5
    0

    MEGA BRUK PRZEMYSŁAW JASKA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone