Dla obszaru
    Wapno wykorzystywane jest do produkcji zapraw jako spoiwo. Wyróżnia się wapno palone i gaszone, które różnią się składem chemicznym i procesem produkcji. Tynk wapienny produkowany jest na bazie wapna, które jest materiałem ekologicznym, trwałym, a przede wszystkim dobrze reguluje wilgotność i zapobiega powstawaniu pleśni ściennej. Choć wapno gaszone od wieków jest materiałem budowlanym, to ze względu na wyżej wymienione właściwości ponownie cieszy się coraz większą popularnością. 
    Fachowy artykuł 72
    zaprava wapienna
    Mamy nawet 2224 wykonawców prac dla obszaru Tynki, tynkowanie:

     

    1. Co to jest wapno gaszone?

    1.1. Wapno palone

    Wapno jest podstawą zaprawy wapiennej otrzymywanej w procesach zwanych gaszeniem i wypalaniem. Wapno palone produkowane jest poprzez wypalanie wapienia w piecu w wysokich temperaturach dochodzących do 900°C. Zgodnie ze swoją budową chemiczną wapno to tlenek wapnia, biała substancja krystaliczna (proszek). Podczas spalania wapienia, pod wpływem wysokiej temperatury, zachodzi nieodwracalna reakcja chemiczna. 

    1.2. Jak powstaje wapno gaszone? 

    Wapno gaszone powstaje w wyniku gaszenia wapna palonego wodą. Ten rodzaj wapna ma skład chemiczny wodorotlenku wapnia. Podczas pracy z wapnem gaszonym należy zachować szczególną ostrożność, gdyż nadmierna ilość wodorotlenku wapnia może być szkodliwa. Wapno gaszone wykorzystuje się do różnych celów, m.in. do wyrobu tynków wapiennych. 

    2. Dlaczego warto wybrać wapno gaszone?

    2.1. Wapno ma długą historię 

    Wapno gaszone to materiał budowlany znany od wieków, z długą tradycją użytkowania, który staje się obecnie coraz bardziej popularny. Główne powody jego powrotu "na wielką scenę" wynikają z faktu, że jest ekologiczny pod każdym względem: zarówno jego sposób produkcji, jak i dostępność, nie wpływają negatywnie na ludzi ani środowisko. W razie potrzeby wapno łatwo usuwa się z obiektu, a w przeciwieństwie do wielu innych materiałów budowlanych, nie szkodzi środowisku ani jako odpad. 

    2.2. Wapno dla doskonałego mikroklimatu

    Uważa się, że wapno ma znacznie pozytywny wpływ na mikroklimat wewnątrz domu i tym samym na komfort życia. Jest to materiał, który naturalnie jest stabilny w kontakcie z wodą i odporny na działanie wody, antystatyczny, przepuszczający parę i nie emitujący szkodliwych substancji. W przestrzeniach mieszkalnych najczęściej stosuje się gaszone wapno w postaci zapraw wapniowych, o których będziemy rozmawiać bardziej szczegółowo, omawiając różne rodzaje i ceny.

    wapno-gaszone.jpg
    Wapno gaszone jest wodoodporne i działa antyseptycznie

     3. Zaprawa wapienna i jej właściwości

    3.1. Tynki wapienne mają działanie antyseptyczne

    W przeciwieństwie do zapraw glinianych, zaprawy wapniowe mają bazowy skład chemiczny, co sprawia, że wykazują korzystne działanie antyseptyczne. W praktyce oznacza to, że zapobiegają tworzeniu się pleśni na ścianach i są odpowiednie dla osób cierpiących na alergie. Dlatego zaprawy wapniowe są doskonałym wyborem, jeśli chcesz odnowić stare obiekty o wysokim poziomie wilgoci, gdzie istnieje duże ryzyko powstawania pleśni. 

    3.2. Zaprawy wapienne mają wszechstronne zastosowanie

    Zaprawy wapienne można stosować zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz, na elewacjach. Wewnątrz budynku mogą być stosowane na wszystkich ścianach, a także na sufity. W zasadzie zaprawy wapniowe nadają się do wszystkich rodzajów podłoży, można je nakładać na cegłę, beton, kamień, glinę itp. Szczególnie nadają się jako wykończenie dla wysoko nasiąkliwych ścian, takich jak ściany z gazobetonu. 

    Zaprawy wapienne można zabarwić różnymi odcieniami i tonami, które uzyskuje się dzięki użyciu naturalnych lub mineralnych pigmentów. 

    4. Jak nakłada się tynki wapienne? 

    Tynki nakłada się na podłoże w jednej lub kilku warstwach i można je wykonywać ręcznie lub maszynowo. Tynk wapienny najczęściej nakłada się na elewację w dwóch warstwach, najpierw jako warstwa tynku grubego, a następnie jako warstwa tynku drobnoziarnistego. Jedną z najlepszych właściwości tynku wapiennego jest to, że jest przepuszczalny dla pary wodnej oraz bardzo dobrze wchłania i reguluje wilgoć. Działają zatem jako swego rodzaju regulator wilgotności. 

    5. Zaprawy wapienne – charakterystyka techniczna

    Zaprawa wapienna jest materiałem termoizolacyjnym i wodoodpornym. Ten rodzaj tynku jest w pełni organiczny, a zatem przyjazny dla środowiska, gdyż nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie. Często wykorzystuje się je do renowacji starych budynków, zwłaszcza gdy charakteryzują się one podwyższonym poziomem wilgoci. 

    6. Skład zaprawy wapiennej

    Głównymi składnikami zaprawy wapiennej są piasek i wapno. W zależności od pożądanego efektu zaprawy dobiera się odpowiednią barwę i granulację piasku. Piasek nie może być brudny, zawierać śladów gliny lub innych substancji. Zwykle stosuje się wapno gaszone, które musi być czyste i bez dużych grudek.

    Proporcje między gaszonym wapnem a piaskiem powinny wynosić od 1:1 do 1:4, z stopniowym zwiększaniem ilości piasku w mieszaninie. Ważne jest również, w jakiej kolejności dodaje się składniki do mieszanki - najpierw gaszone wapno musi być mieszane z wodą, aby uzyskać mleko wapienne, do którego stopniowo dodaje się piasek. Stały dopływ świeżego powietrza i wysoka temperatura dodatkowo przyspieszają wiązanie zaprawy.

    7. Zaprawa wapienna - cena

    Zaprawę wapienną, co oczywiste, można sporządzić na placu budowy, lub też nabyć u producenta. Jest to prosta chemia. W przypadku wytwarzania zaprawy na placu budowy należy ściśle przestrzegać norm wykonania i konsystencji. 

    Zaprawy wapienne gotowe do użycia sprzedawane są w pojemnikach kilkunastolitrowych lub większych. Ich cechą jest jednak wysoka cena - za kilkanaście litrów zapłacimy około 50 zł. Można również kupić gotową zaprawę  w suchej postaci i wymieszać ją z wodą i dodać piasku według receptury. Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie.

    Murarskie zaprawy cementowo - wapienne można dostać w cenie od 10 zł za 25 kg.

    Informacje o cenie możesz sprawdzić w naszym kalkulatorze.

    Fachowy artykuł 72
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Tynki, tynkowanie?

    Mamy nawet 2224 wykonawców prac dla obszaru Tynki, tynkowanie:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 2224 wykonawców prac dla obszaru Tynki, tynkowanie
    9.5
    0

    WMM WOJCIECH MAZUREK


    9.4
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO USŁUGOWE FACH MAN DANIEL GRELA


    9.3
    0

    PERFEKT BUD DAMIAN SZULC


    9.4
    0

    GABRIEL REMONTY KOMINKI ŁAZIENKI GABRIEL DURSCHLAG


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone