Dla obszaru
    Schody służą do pionowego poruszania się po budynku, tj. wchodzenia i schodzenia w domu lub wokół niego. Schody wspornikowe to rodzaj schodów, które oprócz tego, że pełnią funkcję elementu funkcjonalnego, są także stylowym, estetycznym dodatkiem do wnętrza i/lub otoczenia. Jest to nowoczesna wersja schodów, których wykonanie jest nieco bardziej wymagające od klasycznej wersji, dlatego jeśli się na to zdecydujesz, radzimy zwrócić się do fachowców w celu uzyskania porady i pomocy. 
    Fachowy artykuł 34
    schody wspornikowe
    Mamy nawet 274 wykonawców prac dla obszaru Schody metalowe:

     

    1. Schody wspornikowe – zalety

    Konstrukcja schodów wspornikowych jest dość specyficzna, ale zdecydowanie schody te są warte wysiłku i wydanych pieniędzy. Schody wspornikowe wzbogacają i oczywiście czynią wnętrze ładniejszym, a ich szczególną zaletą jest to, że odpowiednio wykonane, w każdej przestrzeni i miejscu wyglądają bardzo luksusowo i prestiżowo. Najczęściej stosowane są w obiektach nowoczesnych, jako odmiana stylu minimalistycznego lub industrialnego, jeśli są metalowe i stylu tradycyjnego i klasycznego, jeśli są drewniane. Oczywiście – zawsze może być odwrotnie – jeśli jest to Twoje życzenie. 

    2. Rodzaje schodów wspornikowych

    Każdy typ schodów wspornikowych ma swoje unikalne cechy, zalety i wady. Bardzo ważne jest, aby decydując się na taki element architektoniczny, dokładnie ocenić własne potrzeby, a także wymagania przestrzeni, w której będą się one znajdować. Do wyboru jest kilka rodzajów schodów wspornikowych.

    2.1. Schody wspornikowe kotwione jednostronnie

    Jest to podstawowy wariant tego typu schodów, mocowanych w ścianie tylko z jednej strony, bez ramy nośnej. Wykonywane są najczęściej z metalu, szkła, drewna lub ich kombinacji, aby wyglądały jak najbardziej elegancko, o minimalistycznych liniach. 

    2.2. Schody wspornikowe kotwione dwustronnie

    Ten typ schodów wspornikowych opiera się na dwóch ścianach bocznych i wygląda, jakby był rozciągnięty pomiędzy nimi. Takie schody są solidne i stabilne, ponieważ są zakotwiczone z obu stron. Mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów takich jak drewno, metal, szkło, marmur lub ich połączenia, a same stopnie mogą być pełne lub nie. 

    2.3. Okrągłe schody wspornikowe

    Ten rodzaj schodów wygląda bardzo atrakcyjnie i elegancko, ponieważ jest monolityczny, z tylko jedną podporą pośrodku. Ponieważ stopnie „krążą” wokół podpory, sprawiają wrażenie, jakby unosiły się w powietrzu. 

    2.4. Wiszące schody wspornikowe

    Ten rodzaj schodów wspornikowych wygląda niemal nierealnie, ponieważ zwisają z sufitu, bez widocznych punktów podparcia. W przeciwieństwie do innych wariantów, ten typ idealnie nadaje się do pomieszczeń o wysokich sufitach. Niezależnie od tego, czy są wykonane z drewna, szkła czy metalu, wyglądają bardzo atrakcyjnie. 

    2.5. Spiralne schody wspornikowe

    Jak sama nazwa wskazuje, schody te „krążą same” wokół centralnego filaru. Niezależnie od tego, czy są wykonane z metalu, drewna, szkła czy kombinacji materiałów, są doskonałą konstrukcją do ograniczonych przestrzeni, ponieważ zajmują najmniej miejsca.

    3. Budowa schodów wspornikowych

    Stopnie schodów wspornikowych są zwykle drewniane lub metalowe. Każdy stopień stoi samodzielnie i jest przymocowany do ściany. Z reguły w każdym bieżniku ukryta jest metalowa podkonstrukcja, dzięki czemu powierzchnie sprawiają wrażenie unoszących się w przestrzeni. Konieczne jest, aby ściana, w której kotwione są schody, była betonowa lub została wcześniej odpowiednio wzmocniona. Schody można również wykonać porzez usadowienie ich w mocniejszym wsporniku ukrytym w ścianie. Jest to jednak wariant mniej powszechny. Schody wspornikowe można zamontować także w domu drewnianym lub prefabrykowanym, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zaprojektowane.

    schody-wspornikowe-sciana-betonowa.jpg
    Konieczne jest, aby ściana, w której kotwione są schody, była betonowa lub została wcześniej odpowiednio wzmocniona

     

    3.1. Schody wspornikowe muszą być bezpieczne! 

    Schody wspornikowe często nie posiadają poręczy lub poręcze mają charakter mniej lub bardziej symboliczny, tymczasowy. Dlatego też, niektóre z tych schodów wyglądają jak rzeźby. Zaleca się, aby na ścianie znajdowały się przynajmniej pewne podpory, nawet w formie artystycznej, za które będzie można się trzymać. Jeśli jednak masz małe dzieci, mocne ogrodzenie jest koniecznością. Ogrodzenie musi być odpowiednio skonstruowane, aby było wystarczająco mocne i nie psuło wizualnie wrażenia wnętrza, dlatego często do tego celu stosuje się szkło. 

    Schody wspornikowe można podkreślić i zwiększyć bezpieczeństwo ich użycia poprzez dodatkowe oświetlenie, na przykład diody LED. Na ścianie nad każdym stopniem lub w linii z nim można zamontować jedną lampę LED.
    schody-wykonane-wspornikowo.jpg
    Jeżeli schody nie posiadają poręczy, zaleca się przymocowanie do ściany obok nich uchwytów do złapania.

    4. Schody wspornikowe - cena

    Ceny schodów wspornikowych są nieco wyższe od cen schodów klasycznych, w zależności od takich elementów jak materiał, rozmiar, rodzaj, sposób montażu. W sumie ich ceny wahają się w granicach 7000-10 000 zł.

    Informacje o cenie możesz sprawdzić w naszym kalkulatorze.

    Wyślij do nas zapytanie lub zadaj pytanie

    Fachowy artykuł 34
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Schody metalowe?

    Mamy nawet 274 wykonawców prac dla obszaru Schody metalowe:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 274 wykonawców prac dla obszaru Schody metalowe
    9.4
    0

    JACEK SKWARCZYŃSKI SPAWEX


    9.2
    0

    CHROM TECHNIK S C SŁAWOMIR PRZYBYŁA MAREK HALAMA


    9.6
    0

    BAKUŁA SŁAWOMIR USŁUGI ŚLUSARSKO SPAWALNICZE


    9.5
    0

    ZAKŁAD ŚLUSARSKI KONSTRUKCYJNO MECHANICZNY S C ARTUR KUCZEK BARBARA KUCZEK


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone