Dla obszaru

    Rusztowanie elewacyjne - cena wynajmu i montażu

    Rusztowania to konstrukcje tymczasowe, które służą do zapewnienia dostępu do wszystkich części budynku podczas nowej budowy, renowacji, przebudowy lub remontu, gdy prace prowadzone są na wysokości większej niż dwa metry, ale zdarzają się również takie, które służą do przenoszenia obciążenia elementów budowlanych w trakcie prac. Ponieważ rusztowanie jest zwykle potrzebne tylko na etapie budowy, jego zakup nie jest opłacalny. Na szczęście można je wynająć na uzgodniony okres od różnych producentów i dostawców w bardzo przystępnej cenie, za część jego wartości. 
    Fachowy artykuł 83
    rusztowania elewacyjne
    Mamy nawet 66 wykonawców prac dla obszaru Rusztowania:

     

    1. Montaż rusztowania a bezpieczeństwo

    Montaż rusztowania to wymagające i niebezpieczne zadanie, dlatego zawsze powinno być wykonane przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. Użycie rusztowania jest obowiązkowe przy wszystkich pracach budowlanych wykonywanych na wysokości powyżej dwóch metrów. Przed samym montażem określa się osobę odpowiedzialną za nadzór nad montażem i demontażem rusztowania, a plac budowy odpowiednio oznakowuje i zabezpiecza znakami ostrzegawczymi, siatkami ochronnymi i taśmami refleksyjnymi, aby zapobiec dostępowi nieupoważnionych osób. Najważniejsze jest zawsze ściśle stosować się do instrukcji producenta przy montażu różnych systemów rusztowań. Uszkodzone elementy rusztowania należy natychmiast wymienić. Montaż rusztowania modułowego jest niezwykle szybki: rusztowanie elewacyjne do domu jednorodzinnego może być zainstalowane w zaledwie kilka godzin. 

    2. Rusztowania - rodzaje

    2.1. Rusztowania i podesty elewacyjne

    Są to typowe, klasyczne warianty konstrukcji rusztowań wykonane z okrągłych rur stalowych połączonych specjalnymi obejmami pierścieniowymi (złącza śrubowe: ortogonalne i obrotowe), trzpieniami do kontynuacji wzdłużnej wraz z podstawkami i głowicami, regulatorami długości z otworami i trzpienie lub regulatory z gwintami. Podstawową konstrukcję mogą tworzyć również ramy, do których przylegają te same dodatkowe elementy. Struktury rusztowań mogą być również z drewnianych belek i drewnianych elementów obróbki przy użyciu odpowiednich okuć (gwoździe, śruby), akcesoriów (drewniane wklejki, elementy metalowe itp.), podpór (drewniane belki podporowe) i regulacji (drewniane kliny). 

    W zależności od przeznaczenia i nośności, wyróżnia się rusztowania lekkie (elewacyjne, robocze, ochronne...) i ciężkie (nośne rusztowania do konstrukcji poziomych, skośnych i łukowych w budownictwie wysokim oraz konstrukcje inżynieryjne, mosty, belki, płyty).

    Według systemu statycznego rusztowania dzielą się na systemy prętowe z połączeniami częściowo zaciskowymi i systemy ramowe z połączeniami częściowo zaciskowymi i przegubowymi (dziś mają one pierwszeństwo jako więksi gwaranci bezpieczeństwa).

    rusztowanie-elewacyjne.jpg
    Klasyczne rusztowanie elewacyjne umożliwia wydajną i bezpieczną pracę na wysokości.

     

    2.2. Rusztowania modułowe, przestrzenne i przemysłowe

    Rusztowanie modułowe w odróżnieniu od rusztowań klasycznych łączone jest za pomocą rozet i klinów, co umożliwia jeszcze szybszy montaż. Rusztowania tego typu stosowane są na elewacjach i pomieszczeniach, jako elementy zabezpieczające, podesty robocze, konstrukcje wsporcze lub rusztowania wiszące. Nadają się szczególnie przy renowacji i odnowie budynków. 

    2.3. Rusztowania i podesty ochronne i zabezpieczające

    Podczas pracy na wysokości dodatkowa ochrona nigdy nie jest zbędna. Rusztowania i podesty ochronne chronią pracowników, materiały i narzędzia przed rozsypaniem, tj. upadkiem z wysokości. Chronią także przechodniów pod samą konstrukcją. Rusztowania te są używane głównie podczas pracy na ulicach lub w innych często odwiedzanych miejscach, takich jak tunele dla pieszych, kładki dla pieszych, zadaszenia i konstrukcje podziemne. 

    2.4. Przenośne rusztowania aluminiowe (ALU)

    Przenośne rusztowania są wydajnym sposobem pokrywania dużych powierzchni na wysokości do 15 m, przy stosunkowo niewielkiej konstrukcji, ponieważ rusztowanie jest przesuwane tam, gdzie aktualnie trwają prace. Stosuje się je głównie wewnątrz budynków, gdzie podłogi są wystarczająco płaskie i stabilne. 

    2.5. Schody montażowe

    Dla łatwiejszego dostępu do rusztowania, oprócz drabin wewnętrznych, zastosowano schody montażowe, które ułatwiają wchodzenie i dostarczanie materiałów budowlanych, sprzętu i narzędzi. Schody montażowe mogą stanowić część rusztowania lub stać jako niezależna wieża. 

    2.6. Platformy robocze

    Podczas pracy na stropach wykorzystuje się platformy robocze. Często wykorzystywane są przy renowacji i odnowie stropów, łuków, wnęk, okien i stropów w kościołach, pałacach, zamkach i innych prestiżowych obiektach zabytkowych.

    platformy-budowlane.jpg
    Platformy do pracy na wysokości znajdują zastosowanie głównie przy budowie, renowacji lub remoncie wysokich stropów

     

    2.7. Siatki ochronne, folie i plandeki

    W przypadku konieczności zabezpieczenia otoczenia placu budowy przed kurzem, zanieczyszczeniami czy ewentualnym rozsypaniem się lub spadaniem materiału, stosuje się specjalne siatki ochronne, folie i plandeki. Umieszczane są na rusztowaniu za pomocą specjalnych elementów, które zapobiegają rozdarciom i umożliwiają pracę w każdych warunkach pogodowych. 

    2.8. Platformy i trybuny na różne wydarzenia

    Koncerty na świeżym powietrzu często wymagają montażowych platform i konstrukcji, które można bardzo szybko instalować i usuwać. Montażowe sceny są używane do różnych koncertów, jak i trybuny do wydarzeń sportowych i innych.

    2.9. Platformy i windy

    Do załadunku i podnoszenia ciężkich materiałów budowlanych na wymaganą wysokość stosuje się specjalne wciągarki, windy, podesty dźwigowe i dźwigi, które różnią się prędkością i udźwigiem. 

    3. Wynajem rusztowań – cena wynajmu

    Cena wynajmu rusztowania w dużej mierze uzależniona jest od jego rodzaju i wysokości, odległości od placu budowy oraz okresu dzierżawy, a także od samego oferenta. Wynajmując taką konstrukcję budowlaną lub kupując używane rusztowanie, dużo zaoszczędzisz, zwłaszcza jeśli budujesz tylko raz; zapytaj szczegółowo o wynajem innego sprzętu, maszyn i narzędzi budowlanych. Koszt zakupu, montażu i demontażu rusztowania budowlanego (elewacyjnego) do wysokości 10 m wraz ze wszystkimi niezbędnymi pracami przygotowawczymi i projektowaniem rusztowania wynosi około 6 zł/m2

    Fachowy artykuł 83
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Rusztowania?

    Mamy nawet 66 wykonawców prac dla obszaru Rusztowania:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 66 wykonawców prac dla obszaru Rusztowania
    9.7
    0

    FORTBUD SP Z O O


    9.6
    0

    RUSZTOWANIA POKRZYWNO MICHAŁ PRZYBYLSKI USŁUGI BUDOWLANE


    9.6
    0

    EURO RUSZTOWANIA SP Z O O


    9.6
    0

    R A T M S C JAROSŁAW KNAUER JAKUB KNAUER RADOSŁAW KNAUER


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone