Dla obszaru
    Wraz z rozwojem technologii produkcji wykładziny winylowe stały się doskonałą alternatywą dla innych rodzajów podłóg. Aby ułatwić Ci wybór, podkreśliliśmy niektóre z ich zalet, wśród których oprócz jakości znajdują się liczne warianty projektowe przeznaczone do wszystkich pomieszczeń w domu, przystępne ceny i łatwa konserwacja. Poza tym zajęliśmy się również metodami montażu, które nie są zbyt wymagające. 
    Fachowy artykuł 21
    podloga winylowa
    Mamy nawet 207 wykonawców prac dla obszaru Panele winylowe, podłoga PCV:

     

    1. Co to są i jakie są podłogi winylowe 

    Nazwa podłogi winylowe pochodzi od skrótu PCV, a dokładniej polichlorku winylu. Jednak PCV nie zawsze jest stosowany jako jedyny surowiec do tego produktu, gdyż nie jest on całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia ze względu na zawartość chloru. Nazwa handlowa winylu jako materiału obejmuje inne rodzaje tworzyw sztucznych. Na przykład coraz częściej stosuje się materiały EVA i PEVA, które znacznie lepiej nadają się do stosowania w przestrzeniach mieszkalnych i komercyjnych. 

    Podłogi winylowe są bardzo powszechne w budynkach biurowych i komercyjnych, coraz częściej wykorzystywane są także w wyposażeniu domów i mieszkań. Produkcja winylu ma ponad 50 lat, ale technologia stale się udoskonala. W sprzedaży można teraz znaleźć homogeniczne i niejednorodne wykładziny winylowe. Homogeniczne wykładziny podłogowe składają się z pojedynczej warstwy winylu, natomiast heterogeniczne wykładziny winylowe składają się z wielu warstw różnych materiałów, zwykle z izolacją akustyczną lub warstwą łagodzącą wstrząsy i upadki.

    Podloga winylowa drewnopodobna
    Podłoga winylowa - wygląd drewna

    2. Zalety podłóg winylowych

    Pierwszą zaletą podłóg winylowych jest trwałość. Grubsza wierzchnia warstwa podłogi winylowej chroni przed uderzeniami. Te wykładziny podłogowe są również elastyczne, co oznacza, że ​​z łatwością wytrzymują ruchy powierzchni podłogi (chodzenie, skakanie, bieganie...) bez pęknięć i widocznych odkształceń. 

    Technologia produkcji zapewnia nieograniczone możliwości projektowe. Zaawansowane techniki drukowania podłóg winylowych w połączeniu z tłoczeniem pozwalają uzyskać bardzo przekonujące imitacje drewna, kamienia lub innych nowoczesnych tekstur.

    Zaletą winylu jest to, że jego wierzchnia warstwa jest antybakteryjna i antystatyczna, co sprawia, że ​​wykładziny te są odpowiednie także dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie.

    Są również łatwe w utrzymaniu, gdyż można je czyścić wilgotną szmatką ze względu na ich odporność na wilgoć.

    Podłoga winylowa w kuchni
    Podłogi winylowe w kuchni: przyjemny wygląd drewna i wytrzymałość winylu w jednym.

    3. Wady winylu

    Mimo że winyl jest bardzo trwałym materiałem, nie sprawdza się najlepiej pod dużym obciążeniem. Umieszczanie ciężkich przedmiotów, mebli lub sprzętu gospodarstwa domowego oraz zapasów w magazynach czy podobnych miejscach nie jest zalecane dla winylu. Dlatego ten rodzaj podłogi nie jest dobrym wyborem do magazynów, warsztatów czy obiektów produkcyjnych. Bezpośrednie wystawienie na słońce i wysokie temperatury również nie są korzystne. Jego kolor może blaknąć, a wysokie temperatury mogą go deformować. Dlatego winyl nie jest odpowiednim materiałem na zewnętrzne powierzchnie. Ponieważ wewnątrz nie jest bezpośrednio narażony na światło słoneczne, nie będzie żadnych problemów z tym związanych, więc można go używać w dowolnym pomieszczeniu. 

    4. Układanie winylu

    Winyl można położyć na istniejące podłogi, takie jak płytki ceramiczne lub parkiet. Jest to duża zaleta, która umożliwia łatwe odnowienie podłogi w domu. Jednak nie zaleca się układania nowego materiału na stary, zużyty winyl lub laminat. Jeśli dokucza Ci zimno (np. płytki ceramiczne), możesz użyć winylu, aby podłoga była cieplejsza i wygodniejsza. Winyl można również montować w nowo wybudowanych budynkach bezpośrednio na wylewce cementowej lub jastrychu. Jednocześnie należy zwrócić uwagę jedynie na odpowiednie przygotowanie powierzchni podłogi.

    Podłoga winylowa, płytki
    Układanie podłóg winylowych imitujących płytki.

    4.1. Montaż winylu - przygotowanie podłogi

    Przy układaniu bezpośrednio na wylewce lub jastrychu podłoże musi być całkowicie suche, równe i czyste. Jeśli występują na nim pęknięcia lub inne uszkodzenia, należy je wypełnić przed kontynuowaniem prac. 

    Jeśli planujesz położyć winyl na istniejącą podłogę (ceramikę, parkiet itp.), upewnij się, że na podłodze nie ma gwóździ ani śladów wilgoci. Usuń wszelkie nierówności i nałóż masę wyrównującą. To ważne, ponieważ w nowej podłodze winylowej wystające elementy i nierówności byłyby widoczne i odczuwalne pod stopami. Jeśli spoiny między płytkami ceramicznymi są węższe niż cztery milimetry, a podłoga jest w miarę płaska, masa wyrównująca nie będzie konieczna. Upewnij się tylko, czy połączenia płyt winylowych nie pokrywają się z fugami między płytkami

    Najbardziej odpowiednią podstawą do układania winylu jest szlifowana sklejka, która tworzy miękką, ciepłą i przyjemną powierzchnię podłogową.

    4.2. Układanie paneli winylowych systemem na „klik”

    4.2.1. Montaż winylu - wstępne przygotowanie

    Zalecamy sprawdzenie przed rozpoczęciem pracy, czy cały materiał jest odpowiedni. Właściwie rozpakuj wszystkie paczki i ustaw panele tak, abyś dobrze je widział. Należy zwrócić uwagę na jednolitość koloru lub wzoru, możliwe uszkodzenia mechaniczne i defekty. Bardzo ważne jest, aby materiał przed ułożeniem przystosował się do przestrzeni, w której będzie używany. Oznacza to praktycznie, że powinien "leżeć" w temperaturze pokojowej przez co najmniej dwa dni. Winyl się rozciąga w cieple i kurczy w chłodzie, dlatego w tym okresie ulegnie stabilizacji. Ze względu na to rozciąganie materiału, istotne jest również pozostawienie szczeliny o szerokości co najmniej 5 milimetrów wzdłuż krawędzi, aby winyl mógł "pracować i oddychać" zgodnie z mikroklimatem w pomieszczeniu.

    4.2.2. Układanie winylu na „klik”

    Układanie zawsze zaczynamy od lewego górnego rogu, kontynuując w prawo i w górę. Za pomocą przekładek oznaczamy minimalną odległość 5 mm od ściany i zwracamy uwagę na wyrównanie paneli i listew. Cały rząd mocujemy razem. Na końcu ponownie zachowaj minimalną odległość od ściany. Po zakończeniu układania paneli usuń przekładki. Powstałą przestrzeń między panelem a ścianą można pokryć odpowiednimi listwami przypodłogowymi lub profilami. 

    4.3. Montaż paneli winylowych metodą klejenia

    Winyl można również przykleić do podłoża. Zapobiega to przedostawaniu się wody pod panele, co jest szczególnie ważne, jeśli wykorzystujemy je w łazience, toalecie czy kuchni – a właściwie każdym pomieszczeniu o dużym stężeniu wilgoci. Oczywiście, także w tym przypadku przed rozpoczęciem prac trzeba sprawdzić podłoże - powinno być całkowicie suche, płaskie i czyste. Masa wyrównująca nakłada się warstwą o grubości co najmniej 3 mm. Następnie nakłada się klej (najlepiej ten, który zaleca producent), a na końcu układa się płyty lub rozkłada rolki. Na koniec podłogę dodatkowo wyrównuje się, faktycznie dociskając wałkiem. 

    4.3.1. Winyl do ogrzewania podłogowego

    Jeśli zamierzasz przyklejać winyl na podłogach z ogrzewaniem podłogowym, należy zwrócić uwagę, aby temperatura powierzchni winylu nie przekroczyła 25°C. Winyl to materiał o doskonałej przewodności cieplnej.

    4.3.2. Jeszcze kilka uwag

    • Przed rozpoczęciem pracy należy pozostawić winyl w pomieszczeniu, w którym będzie on instalowany, na co najmniej 2 dni. Dzięki temu materiał dostosuje się do warunków mikroklimatycznych.
    • Bardzo ważne jest, aby powierzchnia, na którą będziesz przyklejać winyl, była sucha, gładka i równa.
    • Zwróć uwagę na kierunek paneli, rolek czy listew – wszystkie muszą być skierowane w tę samą stronę.
    • Postępuj dokładnie zgodnie z instrukcjami producenta.
      Podłoga winylowaPodłoga dekoracyjna z PCV imitująca płytki
       

    5. Gdzie można zastosować winyl?

    Panele winylowe nadają się do wilgotnych pomieszczeń oraz tych z podłogowym ogrzewaniem. Ponieważ są bardzo wytrzymałe i odporne, można je układać w ruchliwych korytarzach, kuchniach i innych podobnych miejscach. Winyl może również być stosowany na schodach, wpływając na grubość stopni. Razem z winylowymi wykładzinami dostępne są odpowiednie listwy przypodłogowe, przejściowe i narożne, więc nie zapomnij ich zakupić wraz z innymi materiałami, ponieważ bez nich nie będziesz w stanie ukończyć zadania. 

    6. Wykładziny winylowe - cena

    Cena pokrycia uzależniona jest od rodzaju (panele lub rolki, listwy), koloru, powłok ochronnych i oczywiście od usługodawcy. Cena wykładzin PCV zwykle waha się w granicach 20-30 zł/m2. Sama instalacja kosztuje od około 20 zł/m2 wzwyż. 

    Fachowy artykuł 21
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Panele winylowe, podłoga PCV?

    Mamy nawet 207 wykonawców prac dla obszaru Panele winylowe, podłoga PCV:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 207 wykonawców prac dla obszaru Panele winylowe, podłoga PCV
    9.4
    0

    PERFEKT PAWEŁ WIERNIK


    9.7
    0

    SAGAR GĄSIOR SEBASTIAN


    9.6
    0

    AK_WYKŁADZINY ALEKSANDER KUREK


    9.6
    0

    FIRMA HANDLOWO USŁUGOWA PARKIETON HANKA MALEPSZAK


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone