Dla obszaru
    Okap to element dachu, który jest często spotykany w naszym kraju. Poza walorami estetycznymi okap dachowy ma także walory praktyczne - chroni elewację i górną część domu przed warunkami atmosferycznymi, czy to opadami, czy upałami i przegrzaniem. Okap to część dachu wystająca poza płaszczyznę budynku.
    Fachowy artykuł 213
    Okap
    Mamy nawet 1381 wykonawców prac dla obszaru Dach, wykonanie dachu:

     

    1. Różne formy okapu

    W rzeczywistości istnieje kilka form okapów, tj. sposobów wykonania. Po pierwsze, materiał musi być starannie dobrany – wodoodporny i wystarczająco elastyczny, choć twardy. Kolejną ważną rzeczą jest sposób wykonania, czyli montaż nieprzepuszczalny, bez tzw. mostków termicznych. Istnieją klasyczne drewniane okapy, bez podbitki, ale również te zamknięte jak skrzynki. Okap całkowicie ocieplony różnymi materiałami to oddzielny typ.

    1.1. Okap klasyczny

    Klasyczne okapy od spodu mają widoczne drewniane belki, podczas gdy warstwy nad belkami są takie same jak na pozostałej części dachu. Widoczne części między belkami są w większości deskowane. Dzięki takiemu okapowi budynek wygląda bardziej tradycyjnie i lepiej wpasowuje się w środowisko naturalne.

    1.2. Okap z podbitką

    Innym sposobem montażu okapu jest jego zamknięcie różnymi materiałami, aby wyglądał tak samo jak elewacja. W tym przypadku najpierw wykonuje się podkonstrukcję, najczęściej z blachy aluminiowej lub ocynkowanej. Na niej mocowana jest podszewka, która może być również wykonana z różnych materiałów. W przeszłości najczęściej stosowano płyty gipsowe lub Knauff, ale okazały się one nieodpowiednie, ponieważ zatrzymują wilgoć. Jako dobre rozwiązanie alternatywne zastosowano izolację termiczną, taką jak maty bentonitowe lub płyty fermacell, styropian, polistyren ekstrudowany lub tym podobne. Na nie można nanosić i tynk dekoracyjny. Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby płyty były wodoodporne, lekkie, nośne i łatwe w obróbce.

    2. Malowanie okapu

    Odpowiednie zabezpieczenie ma kluczowe znaczenie dla długowieczności okapu, a także wszystkich innych zewnętrznych części domu. Jak tylko zauważysz, że kolor się zmienił lub złuszczył, bezzwłocznie weź się do pracy. Malowanie okapu jest konieczne, aby z biegiem czasu wierzchnia warstwa drewna lub płyty gipsowo-kartonowej nie uległa zniszczeniu. W przypadku regularnego malowania wystarczy jedna lub dwie warstwy, w przeciwnym razie potrzebna będzie większa ilość warstw i silniejsza ochrona. W najgorszym przypadku uszkodzone drewno będzie musiało zostać wymienione. 

    Sugerujemy, aby nie zwlekać z naprawą okapu. Pozwoli to na uniknięcie głębokich uszkodzeń, a co za tym idzie większych wydatków. Największe oszczędności uzyskasz dzięki regularnej konserwacji co cztery do sześciu lat – w tym okresie  zwykle wystarczy jedna warstwa zabezpieczająca.

    Jeśli zdecydujesz się na okap, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także oferentów i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

    Fachowy artykuł 213
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Dach, wykonanie dachu?

    Mamy nawet 1381 wykonawców prac dla obszaru Dach, wykonanie dachu:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1381 wykonawców prac dla obszaru Dach, wykonanie dachu
    9.8
    0

    TECTUM GROUP SP Z O O


    9.5
    0

    DACHTERMO Damian Kocjan


    9.5
    0

    DEK ART POKRYCIA DACHOWE MOMOT ARTUR


    9.6
    0

    GRZEGORZ DUŻYŃSKI P.U.H. I R B I S


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone