Dla obszaru
    Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków we współpracy z wieloma firmami w całym kraju, odgrywa bardzo ważną rolę w konserwacji i renowacji starych budynków, by chronić nasze skarby kultury przed rozkładem. Wiadomo, że wszelkiego rodzaju prace przy tego typu projektach muszą być wykonywane w taki sposób, aby wykorzystywać materiały, narzędzia i techniki pracy jak najbardziej zbliżone do oryginalnych, o ile oryginalne już nie istnieją. Zachowanie wartości historycznych w każdym znaczeniu, materialnym i niematerialnym, a także naprawy zniszczeń i renowacja budynków, gdzie należy zachować oryginalne metody budowy, stanowi wyjątkowe wyzwanie. Każdy z zabytkowych budynków jest znaczącym dziedzictwem społecznym, kulturowym i historycznym, gdyż jest przykładem osiągnięć architektonicznych i budowlanych oraz sposobu życia w przeszłości.
    Fachowy artykuł 192
    zabytki kultury
    Mamy nawet 2224 wykonawców prac dla obszaru Tynki, tynkowanie:

     

    1. Wapno gaszone do tynków

    Wapno gaszone to wszechstronny i bardzo praktyczny materiał. Stosowany jest w budownictwie do przygotowania nowych i starych zapraw wapiennych, choć zdarzają się sytuacje, w których jego przeznaczenie jest inne. W hodowli zwierząt stosuje się go np. do dezynfekcji pomieszczeń dla zwierząt gospodarskich, ponieważ ma działanie owadobójcze, grzybobójcze i dezynfekujące. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne wapno gaszone jest naturalnym środkiem higieniczno-sanitarnym. W uprawie winorośli i sadownictwie służy do produkcji środków ochronnych, które są rozpylane, ale także w celu zapobiegania pękaniu kory drzew, ponieważ pęknięcia to idealne punkty  wejścia dla bakterii chorobotwórczych.

    Wytwarzanie i wykorzystywanie wapna gaszonego, wypalanego na drewnie, w specjalnych piecach, to wielowiekowa tradycja. Dobrze wykonane wapno, które jest właściwie przechowywane, nie pleśnieje i nie odpada, a jego jakość poprawia się wraz z upływem czasu.

    2. Jak stosuje się wapno gaszone?

    Wapno gaszone jest najczęściej stosowane w budownictwie do bielenia elewacji, do wykonywania tynków gruboziarnistych i drobnoziarnistych, do renowacji zabytków kultury oraz do budowy różnego rodzaju pieców

    2.1. Wapno gaszone do bielenia

    Stosowanie wapna gaszonego jest proste. Sekret tkwi we właściwych proporcjach składników, dlatego należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Generalnie przygotowuje się zwykle mieszankę w stosunku 1:5 - 1 kg wapna na 5 litrów wody. Przy każdej kolejnej warstwie miesza się go w stosunku 1:1.

    2.2. Wapno gaszone do tynków

    Jeżeli do przygotowania zaprawy ma być użyte wapno gaszone, należy je przygotować w innych proporcjach niż w przypadku bielenia. Dokładny stosunek dla zapraw gruboziarnistych to 1 kg wapna na 3-4 kg piasku, czyli 1:3 lub 1:4, natomiast dla zapraw drobnoziarnistych stosunek ten wynosi 1:2.

    2.3. Jak stosować wapno gaszone?

    Przyczepność wapna gaszonego jest dobra, dzięki czemu nadaje się zarówno do malowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Nakłada się go pędzlami o różnej wielkości lub za pomocą opryskiwacza. W tym drugim przypadku wapno gaszone należy przed użyciem rozgnieść i przefiltrować, aby większe kawałki nie zatykały opryskiwacza. Różne odcienie wapna gaszonego uzyskuje się przez dodanie suchych barwników tlenkowych, które są wcześniej rozpuszczone w wodzie. Prawidłowo przechowywane i konserwowane wapno gaszone ma nieograniczoną trwałości i może być używane przez wieki, chociaż należy uważać, aby go nie zamrozić. Zużycie na m2 zależy od przeznaczenia i ilości warstw. Wiadro 25 kg po rozcieńczeniu 1:1 wystarcza na ogół na 150 m2, natomiast 15 kg wystarczy na 80 m2.

    3. Naturalne rodzaje wapna stosowane do renowacji zabytków kultury

    Wapno jest bardzo uniwersalnym materiałem o szerokim zastosowaniu. Występuje wapno palone w kawałkach lub mielone, bezpośrednio z pieca lub gaszone, także w kawałkach i mielone, w postaci szlamu lub mleka, z którego wykonuje się zaprawy i mieszanki tynkarskie, jako dodatek niektórym rodzajom farb, i tak dalej.

    wapno-gaszone.jpg
    Naturalne odmiany wapna idealnie nadają się do renowacji i ochrony zabytków

     

    3.1. Wapno hydratyzowane

    Ten rodzaj wapna cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród zwolenników budownictwa ekologicznego, a nie tylko wśród osób zajmujących się restauracją zabytków. Popularność wapna hydratyzowanego polega na tym, że nie trzeba go w żaden specjalny sposób gasić – przygotowuje się go po prostu mieszając go z odpowiednią ilością wody. W rzeczywistości uzyskuje się go przez hartowanie wapna palonego wodą, w specjalnym procesie chemicznym, w urządzeniach zwanych hydratorami. Otrzymany proszek trafia do dalszej obróbki, a jego największą wadą jest to, że jest higroskopijny - łatwo wchłania wodę, a właściwie wchłania ją nawet w postaci wilgoci z powietrza. Dlatego musi być przechowywany w specjalnych warunkach.

    3.2. Wapno hydrauliczne

    Wapno to należy do kategorii tzw. spoiw hydraulicznych, które otrzymuje się przez wypalanie wapienia marglistego z 20% domieszką gliny w temperaturze 900°C-1000°C. Podczas takiego wypalania tworzą się krzemiany, gliniany i ferryty wapnia w postaci bardzo drobnego proszku. Związki te charakteryzują się tym, że twardnieją nie tylko w powietrzu, ale także w wodzie. Dlatego robi się z niego zaprawy murarskie, a nawet niektóre betony.

    3.3. Renowacja z wykorzystaniem nowoczesnych technologii

    Stosowanie wapna jako jednego z najstarszych znanych materiałów budowlanych ma w budownictwie bardzo długą tradycję. Naturalne wapno hydrauliczne wielokrotnie pojawia się w badaniach zabytków. Szczególna odporność tego wapna pozwala zachować wiele budowli przez wieki.

    Dzięki wynalazkom i innowacjom w procesach technologicznych produkcji i technikach pracy dostępne są już gotowe tynki i spoiwa idealne do renowacji zabytków. Spoiwa te są niemal identyczne z dawnymi materiałami, a jednocześnie są wystarczająco mocne, aby chronić zabytki przez następne dziesięciolecia.

    Te rodzaje wapna produkowane są dziś dzięki połączeniu zalet wapna klasycznego – wiązania z CO2 – które twardnieje bez dodatku cementu. W ten sposób powstały produkty nowej generacji, takie jak wapno w sprayu, żelu, mineralne i zwykłe masy szpachlowe oraz różne zaprawy zwykłe i termoizolacyjne do prac ręcznych i mechanicznych. O tym, jaki rodzaj lub typ wapna zostanie użyty, decydują eksperci na podstawie określonych parametrów tak, aby uzyskać jak najbardziej autentyczny efekt.

    Jeśli zdecydujesz się na stosowanie wapna ze względów zdrowotnych i środowiskowych, powinieneś również skonsultować się z ekspertem, który będzie wiedział, jakie produkty zastosować w jakim celu.

    Fachowy artykuł 192
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Tynki, tynkowanie?

    Mamy nawet 2224 wykonawców prac dla obszaru Tynki, tynkowanie:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 2224 wykonawców prac dla obszaru Tynki, tynkowanie
    9.5
    0

    REMART KRZYSZTOF GRZYBAK


    9.6
    0

    Usługi Remontowo - Budowlane "GRABUD" Kamil Grabowski


    9.2
    0

    HANDY MAN PIOTR WALTOŚ


    9.5
    0

    ANNA MOTYL MOTYL USŁUGI OGÓLNOBUDOWLANE


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone