Dla obszaru
    Księga obmiarów robót, czyli księga wykonanych robót jest podstawą rozliczenia wykonanych robót, niezależnie od rodzaju i sposobu podpisania umowy. Jeżeli umowa przewiduje kalkulację na podstawie wykonanych ilości i uzgodnionych cen jednostkowych, uwzględnia się ilości z księgi obmiarów robót. W przypadku, gdy umowa o budowę zawierana jest w systemie „pod klucz”, zaleca się mimo wszystko prowadzenie księgi obmiarów robót. W ten sposób wykonawca będzie mógł udowodnić inwestorowi wszelkie odstępstwa od przewidywanych ilości.
    Fachowy artykuł 214
    ksiega obmiarow robot
    Mamy nawet 357 wykonawców prac dla obszaru Nadzór budowlany:

     

    Zasadniczo księgę obmiarów robót należy prowadzić i w przypadku, gdy ceny zawarte w umowie o budowę ustalane są dla jednostki miary poszczególnych robót lub gdy obiekt przeznaczony jest do sprzedaży na rynku.

    1. Co to jest księga obmiarów robót?

    Księga obmiarów robót składa się z arkusza wprowadzającego, spisu treści, tj. przedłożonych arkuszy, arkusza księgowego, załącznika księgowego i planu księgowego. Każda pozycja kosztorysu z projektu budowlanego musi być wykazana na osobnym arkuszu księgi obmiarów robót. Wszystkie arkusze księgi muszą być posortowane w tej samej kolejności i z tymi samymi kodami, jakie podano w budżecie kontraktu.

    W przypadku wszystkich innych robót dodatkowych i nieprzewidzianych, nieuwzględnionych w kosztorysie oraz innych pozycji pominiętych, arkusze faktur są dodawane na końcu księgi według tej samej procedury co pozycje budżetowe, w części dotyczącej robót nieprzewidzianych i dodatkowych.

    2. Księga obmiarów robót - co się w niej zapisuje?

    W księdze tej zapisywane są pomiary i obliczenia wykonanych robót z poszczególnych okresów rozliczeniowych. Wykonuje się szkice wszelkich odchyleń i zmian w stosunku do danego projektu wykonawczego, z podaniem wszystkich wymiarów oraz dane o zmianach w zastosowaniu wyrobów budowlanych, instalacji, urządzeń i innych materiałów. Uwzględniane są również wszelkie możliwe zmiany w projektach wykonawczych określonych detali.

    W księdze obmiarów wpisuje się wszystkie wykonane prace, których nie widać po zakończeniu robót oraz konstrukcje tymczasowe, takie jak rusztowania, które są usuwane po zakończeniu określonej fazy budowy. Wszelkie zmiany w projekcie muszą być wpisane na odpowiednim arkuszu, tj. przedstawione w dodatkowym załączniku, w odpowiedniej skali. Zmiany muszą zawierać wszystkie istotne informacje potrzebne do kontrolowania inwestycji.

    Wszelkie zmiany muszą być również zaznaczone na specjalnych rysunkach technicznych wykonawcy w projekcie wykonawczym. Na rysunkach należy również zaznaczyć wszelkie błędy i nieprawidłowości, i dodatkowo szkic ze wszystkimi poprawkami i danymi.

    3. Księga obmiarów robót - jak jest prowadzona?

    Księgę obmiarów robót prowadzi wyznaczony do tego pracownik lub upoważniona osoba wyznaczona przez wykonawcę. Pod uwagę brane są wszystkie prace wykonane przez wykonawcę na placu budowy, od rozpoczęcia robót do odbioru robót. Aby prawidłowo prowadzić księgę obmiarów robót, należy używać długopisu, który pozostawia trwały ślad i dzięki temu widać ewentualne poprawki, wyraźnie widoczne i czytelne. Wszystkie błędne wpisy należy przekreślić, aby również te zmiany były wyraźnie widoczne i by nie było wątpliwości. Księgę obmiarów robót prowadzi się od pierwszego dnia działalności na budowie, aż do odbioru robót, tj. samego budynku.

    Obmiaru robót dokonuje wykonawca a wyniki obmiaru są wpisywane do księgi obmiarów przez kierownika budowy (kierownika robót) i zatwierdzane przez inspektora nadzoru inwestorskiego. Po zakończonej pracy wszystkie arkusze księgi obmiarów robót są odpowiednio numerowane, wkładane do odpowiedniej teczki i opieczętowane. Inwestor musi przechowywać księgę obmiarów robót przez co najmniej 10 lat.

    Fachowy artykuł 214
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Nadzór budowlany?

    Mamy nawet 357 wykonawców prac dla obszaru Nadzór budowlany:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 357 wykonawców prac dla obszaru Nadzór budowlany
    9.7
    0

    GROCHLA HERBERT HG P W HERBERT GROCHLA


    9.2
    0

    ROBERT MĄCZKA USŁUGI PROJEKTOWE I OBSŁUGA INWESTYCJI


    9.3
    0

    KARCZMARCZYK BUDOWNICTWO ENERGOOSZCZĘDNE MATEUSZ KARCZMARCZYK


    9.9
    0

    PIWOWAR JAN PROJEKTOWANIE I NADZÓR BUDOWLANY PIWOWAR JAN


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone