Dla obszaru
    Elektrownia fotowoltaiczna jest jednym z najnowocześniejszych źródeł zasilania. System jest również jednym z najbardziej wyrafinowanych, ponieważ zapewnia stały dopływ energii elektrycznej i nie powoduje żadnych szkód w środowisku naturalnym. Elektrownia fotowoltaiczna składa się z ogniw słonecznych, które przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną.
    Fachowy artykuł 368
    Kolektory
    Mamy nawet 333 wykonawców prac dla obszaru Elektrownia słoneczna:

     

    1. Zalety i wady elektrowni fotowoltaicznych

    Ludzie wybierają elektrownię fotowoltaiczną, ponieważ jest to system pozyskiwania energii elektrycznej, który nie szkodzi środowisku naturalnemu, nie emituje szkodliwych produktów ubocznych oraz pracuje cicho i nieprzerwanie; przede wszystkim elektrownia fotowoltaiczna umożliwia uniezależnienie się od sieci publicznej. Jednak pozyskiwanie energii słonecznej ma też swoje słabości – efektywność systemu jest stosunkowo niska w porównaniu do ceny zakupu.

    Ogniwo słoneczne
    Monokrystaliczne ogniwa słoneczne (po lewej) i polikrystaliczne ogniwa słoneczne (po prawej) również różnią się od siebie wizualnie.

    2. Kiedy używa się elektrowni słonecznej?

    System fotowoltaiczny można zastosować do dowolnego obiektu. Jest najczęściej używany przez tych, którzy nie są podłączeni do linii publicznej sieci elektrycznej, takich jak domy górskie i domy weekendowe, odległe wioski i tym podobne. Elektrownia słoneczna jest wykorzystywana w obiektach, które znajdują się bliżej sieci publicznej, głównie wtedy, gdy klienci chcą czystego i trwałego źródła energii. Aby budynek mógł wykorzystać energię z systemu fotowoltaicznego, zazwyczaj jest on podłączony do publicznej sieci elektrycznej. Dzięki temu w miesiącach z dużą ilością słońca niewykorzystaną energię elektryczną można sprzedać firmie dystrybucyjnej.

    3. Jak działa ogniwo słoneczne?

    Podstawą systemu fotowoltaicznego jest ogniwo słoneczne, które zamienia fotony słoneczne na energię elektryczną. Kiedy fotony przenikają do ogniwa słonecznego, wypychają elektrony z powierzchni do wnętrza, a ten ruch wytwarza prąd. Ogniwa fotowoltaiczne są zwykle wykonane z krzemu i są połączone w panele lub moduły. Częścią systemu jest kontroler, który łączy moduły, użytkowników i baterie. Jego rolą jest regulowanie przepływu energii elektrycznej pomiędzy elementami systemu.

    Jeśli chcesz monitorować pracę systemu, pomiędzy akumulatorem a kontrolerem umieszcza się dodatkowe urządzenie, które pokazuje przepływ pomiędzy poszczególnymi elementami. Gdy obiekt nie jest podłączony do sieci publicznej i jest całkowicie autonomiczny, do systemu dodawana jest kolejna jednostka-generator. Służy do tego, by w nocy lub gdy nie ma słońca i ogniwa nie wytwarzają prądu, nadal można było go pobierać z generatora.

    Panel słoneczny
    Mieszkasz w apartamentowcu? W takim razie elektrownia balkonowa może być dla Ciebie właściwym rozwiązaniem!

    4. Wykorzystanie systemu fotowoltaicznego

    Ogniwa z krzemu monokrystalicznego charakteryzują się najwyższą jednorazową wydajnością i wynosi ona 15-17,5%. Istnieją również ogniwa polikrystaliczne, których wydajność wynosi 13-15%.

    5. Obliczenia dla ogniw fotowoltaicznych

    Wielkość modułu jest określana zgodnie z zamierzonym, przyszłym użyciem. Konieczne jest zsumowanie zużycia energii wszystkich odbiorców indywidualnych w obiekcie (każde podłączone na stałe urządzenie gospodarstwa domowego liczone jest jako jeden odbiorca) i pomnożenie tej liczby przez liczbę godzin przewidywanego użytkowania na dobę. Należy pamiętać, że niektóre urządzenia są używane w dzień, inne w nocy, i to należy uwzględnić w obliczeniach.

    Moduły słoneczne, instalacja
    Montaż modułów fotowoltaicznych na dachu.

    6. Jak wygląda instalacja elektrowni słonecznej?

    Miejsce, w którym zostaną umieszczone ogniwa słoneczne, jest bardzo ważne dla całego procesu. Urządzenia muszą być ustawione tak, aby docierało do nich jak najwięcej słońca:

    1) moduły słoneczne powinny być skierowane na południe lub jak najbliżej tej pozycji;

    2) moduły montuje się pod kątem od 10° do 40° – w lecie optymalnym skosem jest 30°, a zimą 70°;

    3) nasłonecznienie lokalizacji powinno być jak najlepsze - od 7 do 18 godzin na dobę, latem;

    4) moduły słoneczne są zwykle instalowane na dachu lub zadaszeniu.

    Do modułów można dodawać ruchome podstawy, za pomocą których poruszają się i podążają za ruchem słońca. Taki system jest nieco droższy, ale pozwala na maksymalną użyteczność. Sama instalacja elektrowni nie jest skomplikowana. Moduły są przykręcane do zainstalowanej podkonstrukcji i połączone z transformatorami.

    7. Dotacje do elektrowni słonecznych

    Elektrownie słoneczne to długofalowe zielone inwestycje, dlatego rząd je wspiera. Możliwości jest bardzo dużo. W zależności od programu dostępne są pożyczki lub dofinansowania bezzwrotne. Wybranie odpowiedniej oferty może znacznie zmniejszyć koszt inwestycji, a tym samym skrócić czas, w którym zwrócą się wydane pieniądze. Dostępne programy to:
    -        Mój Prąd 4.0,

    -        Ulga termomodernizacyjna, 

    -        Agroenergia,

    -        Czyste Powietrze (część III),

    -        Energia Plus,

    -        Programy regionalne, 

    -        Pożyczki w bankach.

    Kiedy zdecydujesz się zainstalować system solarny, dostawcy, z którymi się skontaktujesz, będą wiedzieć, jak wyjaśnić wszystkie szczegóły. Dodatkowo osoby, od których kupujesz system, są z reguły zobowiązani do przygotowania i złożenia pełnej dokumentacji.

    8. Elektrownia słoneczna - cena

    Ile kosztuje elektrownia słoneczna? Ceny elektrowni słonecznych mogą być bardzo różne ze względu na ilość modułów, rodzaj ogniw oraz dodatkowe wyposażenie, które jest zainstalowane w systemie. . Ogólnie rzecz biorąc dla przeciętnego domu rodzinnego cena może wynosić od 15000 do 30000 PLN.

    Jeśli zdecydujesz się skonfigurować system, możesz również skontaktować się z nami pod adresem Daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej wskazówek związanych z tym tematem, ale także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    Daibau.pl

     

    Fachowy artykuł 368
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Elektrownia słoneczna?

    Mamy nawet 333 wykonawców prac dla obszaru Elektrownia słoneczna:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 333 wykonawców prac dla obszaru Elektrownia słoneczna
    9.5
    0

    G2V MACIEJ KĘDZIERSKI


    9.1
    0

    SOLAR FREE MAREK JÓZEFOWSKI


    9.5
    0

    DARIUSZ MARSZAŁEK DAMAR


    9.4
    0

    FOTOWOLTAIKA TWOJA WŁASNA ENERGIA JAROSŁAW SZULC


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone